Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

GracX

New member
Bez reklam
no to ładnie znów nowe problemy.. przez jaki czas muszę oglądać coś na danym PJ by stwierdzić czy jestem podatny na to składanie i tęczę czy też nie raczej bez prezentacji się nie obędzie, przy 3d na ten przykład głowa w ogóle mnie nie boli natomiast po jakimś czasie łzawią mi oczy.. czasem prędzej czasem później ale zawsze muszę wtedy zdjąć okulary(w kinie) przetrzeć dość mocno oczy i mogę dalej oglądać,nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. ta tęcza i składanie obrazu znów skłoniły mnie ku LEDą..

edit:http://www.youtube.com/watch?v=5L8zoxcg4e4&feature=related ustawcie na 720 czy te różno kolorowe migające paski widać dobrze na początku filmiku to właśnie efekt tęczy?przejścia kolorów? oczywiście nie porzucam technologi DLP jeśli jednak będę to widział to zdecydowanie nie kupie pj w tej technologi wolę nawet o połowę gorszą jakość obrazu niż takie migania przejścia i artefakty.
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
To kiepsko nagrany film i z 720p nie ma nic wspólnego. Jeszcze nie spotkałem osoby która podczas normalnego kolorowego filmu zobaczyłaby efekt tęczy - można go dostrzec co najwyżej na końcowych napisach w filmach - może ktoś je lubi oglądać;)
 

fazo

New member
A u mnie 3 z 4 osób w rodzinie widzą. Na początku było to upierdliwe ale przyzwyczailiśmy się. Pierwszy film na nowym projektorze (HC4000) i masakra, tęcza co 10s. No ale okazało się że Zemsta Sithów generuje efekt wyjątkowo często w porównaniu z innymi filmami. Teraz czasem widzę efekt jak przesunę szybko wzrok, mrugnę powiekami. Z tego co wiem to części ludzi przechodzi wrażliwość na tęczę ale są przypadki niereformowalne a wtedy oglądać obrazu z DLP się nie da. Kilkoro znajomych oglądało u mnie filmy dla testów i żadne nie widziało tęczy. Ale za to wszyscy zobaczyli o co chodzi po prezentacji testu dostępnego w sieci (białe prostokąty szybko przesuwają się po czarnym tle) co nie zmienia faktu że oglądając film dalej nie widzieli. Czyli można wtopić ale jest to mało prawdopodobne.
 

GracX

New member
Bez reklam
a artefakty? przy szybkim tępię akcji szybkie ruchy kamery dużo szczegółów (gry)? widzę że zdania są podzielone nie widzę innego wyjścia jak sprawdzić już wybrany model przed kupnem na samym sobie, tutaj pytanie może jakiś konkretny materiał filmowy? wykonywać szybkie ruchy głową bądź też szybko mrugać powiekami dla testu oczywiście.

ps.rozumiem że na filmików z YT nawet w 1080 nie ma co oglądać w poszukiwaniu tęczy?
 

fazo

New member
Wszystko zależy od materiału. Im więcej "białego" w szybkim ruchu na "czarnym" tym prawdopodobieństwo większe. Wczoraj oglądałem film i raz "błysnęło". Jak już pisałem moim pierwszym filmem na nowym projektorze była "Zemsta Sithów" (początek filmu to szybko przesuwające się obiekty na ciemnym tle). Po 10 minutach projekcji byłem pewien że projektor do zwrotu i powrót do LCD. No ale jakoś z czasem mózg się dostosował:) Miałem wcześniej dobry LCD ale DLP daje dużo lepszy i ostrzejszy obraz. Proponuję pożyczyć jakiś DLP prezentacyjny i obejrzeć kilka filmów. Jak na nim będzie wszystko OK (poza wrażeniami wzrokowymi mogą wystąpić bóle głowy i mdłości, osoby z epilepsją nie powinny w ogóle oglądać obrazu z DLP) to tym bardziej na projektorze kinowym. Jeżeli chodzi o utratę szczegółów to nie ma żadnej a jest nawet lepiej niż na LCD (Mitsubishi HC4000 vs HC5500).

PS. Przed chwilą czytałem na AVS forum posty o HC4000 i jeden gościu pisze że zmuszał się kilka tygodni do oglądania i wrażliwość na tęczę w końcu mu przeszła a wcześniej głowa zaczynała go boleć już po chwili oglądania.
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
poszukam jakiegoś materiału może nawet będzie to ta zemsta sitów ;) i wykorzystam do testu.natomiast jestem ciekawe czy jeśli będę widział tęczę to na każdym DLP czy mogą być jakieś różnice pomiędzy modelami technologia ta sama no ale wole zapytać.

Panowie może jacyś konkurenci dla mojego obecnego faworyta benq w710st optoma gt750 raczej odpadła za duża jasność a użytkował będę głównie przy pełnym zaciemnieniu.natomiast ciekawi mnie to" aby zachować wierność oryginalnego obrazu GT750 obsługuje sygnał High Definition z 24 klatkami na sekundę wyświetlając filmy dokładnie tak, jak wymyślił to reżyser" osobiście dla mnie im więcej klatek tym lepiej na pc 60 czy na tej optomie gry w 60fps mogły by jakoś niekorzystnie wyglądać? pytam z czystej ciekawości.

edit: jeszcze jedno pytanko czy jakiekolwiek pj posiadają funkcję projekcji obrazu o małej przekątnej z dużej odległości, wiem że to na odwrót ale ciekawi mnie to.
 
Ostatnia edycja:

Przemek_PC

New member
24 klatki na sekundę to format kinowy a więc dużo mniej płynny ruch niż choćby na filmach z amatorskich kamer filmujących choćby w 50i. ALE właśnie ta niepłynność to jeden z atrybutów tzw. Film Look pożądanego przez amatorów wideofilmowania.
 

fazo

New member
W projektorach dlp są stosowane różne prędkości koła barwnego, różne ilości segmentów koła barwnego. To jest najważniejszy parametr, im szybciej się kręci tym mniejsze prawdopodobieństwo tęczy. Wyczytałem też że większa jasność może mieć też na to wpływ, więc tak naprawdę bardzo podobne w specyfikacji projektory mogą mniej lub bardziej uwidaczniać ten efekt.
Jednak ten kto na początku "sam z siebie" zobaczył co to "tęcza" ten chyba zawsze będzie ją widział. Ja widziałem, teraz widzę zdecydowanie mniej (jak się nie skupię na filmie tylko na tęczy to zawsze ją znajdę) i nie przeszkadza mi zupełnie (oglądam czasem 2-3 filmy pod rząd i nie mam żadnych niepokojących objawów). Zalety DLP (w budżetowych rozwiązaniach ale czasem i nie tylko) mocno przeważają nad potencjalnymi wadami.

Co do ilości klatek to wiadomo że w grach im więcej tym lepiej. Co do filmów to zdania są podzielone. Ja osobiście uważam że powinny być odtwarzane tak jak zostały zarejestrowane. Chyba żaden projektor i telewizor który obsługuje 24p nie wyświetla rzeczywiście w takiej prędkości. Zazwyczaj wyświetla 2 lub 3 razy tą samą klatkę i rzeczywiste odświeżanie wynosi 48 lub 72 hz. Oczywiście są projektory i TV które generują dodatkowe klatki pośrednie ale dla mnie w filmie jest to nie do zaakceptowania, w grach i owszem.
 
Ostatnia edycja:

dusi

New member
Miałem wcześniej dobry LCD ale DLP daje dużo lepszy i ostrzejszy obraz. Proponuję pożyczyć jakiś DLP prezentacyjny i obejrzeć kilka filmów. Jak na nim będzie wszystko OK (poza wrażeniami wzrokowymi mogą wystąpić bóle głowy i mdłości, osoby z epilepsją nie powinny w ogóle oglądać obrazu z DLP) to tym bardziej na projektorze kinowym. Jeżeli chodzi o utratę szczegółów to nie ma żadnej a jest nawet lepiej niż na LCD (Mitsubishi HC4000 vs HC5500).


a jaki projektor lcd miałeś przed hc 4000. Mam obecnie lcd i za około rok planuje zmianę, chciałbym wiedzieć do jakiego lcd porównujesz mitsu, który bardzo mnie interesuje.
 

fazo

New member
Miałem HC5500. Jest to wyższa półka niż HC4000. HC5500 miał lepsze skalowanie (HQV) i był lepiej wyposażony ale obraz generalnie z DLP jest lepszy (0 problemów z konwergencją i lepszy natywny kontrast bez dynamicznej przysłony która czasami nieźle potrafi namieszać). Generalnie HC4000 to taki biedny na pierwszy rzut oka projektorek (wykonanie i np kapsel na obiektyw) ale o bardzo dużych możliwościach często większych niż dużo droższe projektory. Np można sporo zaoszczędzić na kalibracji, jest bardzo dobrze skalibrowany fabrycznie a jak ktoś chce się bawić to ma naprawdę bardzo dużo możliwości rzadko spotykane w tej klasie sprzętu.
 

pa3

New member
Bez reklam
@GracX
Im więcej lumenów tym efekt tęczy będzie mocniej widoczny, zresztą to samo tyczy się oglądania 3D na jasnym pj - artefakty staną się bardziej dostrzegalne, a przy tym uciążliwe.

Myślę że jest jeden sposób, zastosowanie filtrów neutralnych NDx2 - do tego szara powierzchnia i w zależności czy będziesz oglądał 2D/3D w dzień czy w nocy, możesz zakładać filtr w nocy, a zdejmować na dzień
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
Ojj będę musiał wybrane modele zobaczyć na żywo w akcji początkowo miałem oprzeć się na zebranych tu podpowiedziach i zamówić z dostawą do domu.. może jacyś konkurenci dla benq w710st może warto dołożyć na model w1000+ ? oglądać będę z jakiś 3.50m jaka przekątna byście doradzili?

edit:dlaczego się tak dzieje jaki jasność ma wpływ na efekt tęczy?
 

Przemek_PC

New member
GracX, podchodzisz do tematu projektora jak pies do jeża. To już któryś tydzień mija a Ty tylko myślisz i myślisz. Znajdź na Allegro aukcję blisko Ciebie i jedź obejrzeć obraz z DLP, LCD, drogiego, taniego i co tam jeszcze wymyślisz. Ile ludzi tyle opinii a im więcej będziesz pytał i czytał tym większy mętlik będziesz miał w głowie. Zrób ten pierwszy krok i obejrzyj wreszcie obraz z projektora na żywo. Jak nie ma w sklepie to tak jak napisałem, Allegro i umówienie się na oględziny, kupować przecież nie musisz choć kto wie, może wrócisz do domu z projektorem :) Korzystaj z z krótkich dni i możliwości rozpoczęcia seansu już o 16-tej bo od marca po przestawieniu czasu będzie coraz trudniej znaleźć czas na projekcje.
 

GracX

New member
Bez reklam
Przemku chodzi o to że pracuję poza granicami naszego kraju w grudniu jadę na urlop wtedy chcę zakupić pj,wtedy już nie będę miał czasu pytać na forum dziękuję Tobie jak i innym za pomoc raz jeszcze. jeżeli nie będę dostrzegał tęczy wezmę dlp jeśli jednak tak wtedy biore acera k330
 

GracX

New member
Bez reklam
Panowie wyjaśnijcie mi przeliczanie tego zoomu fajnie by było gdybym miał możliwość regulacji wielkości ekranu bez przemieszczania projektora.

WYPRZEDAŻ BENQ MX764 XGA DLP 5300:1 (1958214820) - Aukcje internetowe Allegro np. tutaj zoom 1.6:1 co daje obraz 80calowy z 1.07m do2.72 interesujący mnie benq ma 1,10:1 więc 80cali w jakiej rozpiętości będę mógł osiągnąć?

edit znalazłem ciekawy filmik http://www.youtube.com/watch?v=GgU3DxOlYYw odpalcie około minuty czy ten test ze szczałką obrazuje efekt tęczy?
 
Ostatnia edycja:

eskapencjusz

New member
Tęczę będziesz widział na pewno, każdy widzi przy dużych kontrastach. Większość osób po prostu ogląda obraz z DLP normalnie, bez żadnych nudności itp., natomiast jest mały procent osób, które mają zawroty głowy.
Aby zobaczyć tęczę wystarczy podpiąć projektor (nawet HC4000 czy wyższej klasy DLP), wrzucić czarny obraz i wjechać białym kursorem na niego.
Tęcza będzie widoczna też na pewno na napisach w filmach, jeżeli te, pojawiają się na czarnym pasku.
Prawdą jest natomiast to, że praktycznie większości to wcale nie dokucza.
Ja mam u siebie HC4000 i ekran Kaubera elektryczny, szary. Za całość zapłaciłem wtedy jakieś 8000 o ile się nie mylę i nie mogę narzekać.
Co do Optomy i Benq to mnie odrzucają te projektory, podobnie jak Vivitek, wolałbym dołożyć do jakiegoś Epsona, lub Mitsubishi, niż płacić za tamte chińczyki (rozumiem, że większość jest produkowana w chinach, ale jakoś wolę mieć świadomość, że chociaż badanie jakości itp. są robione poza tym krajem).
 

skalmen

New member
Tęczę będziesz widział na pewno, każdy widzi przy dużych kontrastach. Większość osób po prostu ogląda obraz z DLP normalnie, bez żadnych nudności itp., natomiast jest mały procent osób, które mają zawroty głowy.
Aby zobaczyć tęczę wystarczy podpiąć projektor (nawet HC4000 czy wyższej klasy DLP), wrzucić czarny obraz i wjechać białym kursorem na niego.
Tęcza będzie widoczna też na pewno na napisach w filmach, jeżeli te, pojawiają się na czarnym pasku.
Prawdą jest natomiast to, że praktycznie większości to wcale nie dokucza.
Ja mam u siebie HC4000 i ekran Kaubera elektryczny, szary. Za całość zapłaciłem wtedy jakieś 8000 o ile się nie mylę i nie mogę narzekać.
Co do Optomy i Benq to mnie odrzucają te projektory, podobnie jak Vivitek, wolałbym dołożyć do jakiegoś Epsona, lub Mitsubishi, niż płacić za tamte chińczyki (rozumiem, że większość jest produkowana w chinach, ale jakoś wolę mieć świadomość, że chociaż badanie jakości itp. są robione poza tym krajem).
witam
nie strasz kolegi że tęcze na pewno będzie widział bo widzi ją tylko około 15% ludzi w taki sposób jak opisujesz a z nudnościami i zawrotami głowy około 2%, ja moja kobieta, rodzice brat i wszyscy moi znajomi czyli okoł 15 osób nie widzimy tego efektu choć kilkukrotnie opisywałem wszystkim ten efekt i testowałem na nich obraz z projektora pod tym kątem- także nie ulegajmy panice :)
według mnie najlepszym wyjsciem w cenie do 5000 pln jest mitsubishi hc4000 super maszynka za te pieniądze, jesli chcesz bawic sie w 3d to optoma hd33 ale to już 6000 pln, lub z lcd bodajże epson tw5900 za jakies 4900 pln, ale jesli chodzi o obraz w 2 d najlepszy zdecydowanie mitsubishi który niestety kolego eskapencjusz też jest robiony w chinach :-(
pozdrawiam
 

eskapencjusz

New member
jakiego epsona byś polecił? podaj 2 modele jeden do 3tyś 2 do 5tyś

Mi podchodzi TW3200 (3900-4200 zł brutto w zależności od kursu euro)

Skalmen... Lekką tęczę widzi każdy, tylko nie zwracasz na to uwagi. Sam spróbuj wrzucić czarny ekran i przejechać kursorem, zauważysz na pewno, że ten kursor będzie lekko fioletowawy się robił.
Tylko tak jak pisałem, nie jest to coś, czym trzeba straszyć, bo taka tęcza wcale nie przeszkadza. Dlatego goście których zapraszasz nawet na to uwagi nie zwracają.
No i nie straszę, osobiście lubię obraz z DLP (no, może gdyby mnie było stać na HC9000D...:cool:

Co do 5 tysi to tak samo twierdzę że HC4000 rządzi (sam mam je zresztą).

Co do Chin, to pewnie 90% rzeczy jest robione tam (Sony dla przykładu Japonia). Kwestią jest tylko to, że Mitsubishi na pewno ma zupełnie inny system kontroli jakości, niż taka Optoma, Benq, czy Vivitek, które, swoją drogą, jadą z tej samej fabryki, z tej samej linii, często nawet w tych samych obudowach...
 
Ostatnia edycja:
Do góry