Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

Monkin

New member
Bez reklam
Panowie więcej luzu i życzliwości, bo taka dyskusja na pyskówki nie ma sensu. Ktoś kto chce kupić tani projektor, nic nie wyniesie z lektury kilku ostatnich stron tego wątku.
Jak na razie to Yabba235 w wątku o Optomie 500 ML uczciwie napisał o tym projku ledowym swoje wrażenia. Napisał jaki ma obraz, że ostrością nie powala, że nie ma aż tak dobrej czerni w porównaniu do dużych DLP, ale dla niego te wady leda nie są dyskwalifikujące i jest zadowolony z oglądania filmów. Bo kupił aby oglądać w większym rozmiarze niz na tv i jest zadowolony. I dołożył kilka fotek. I to jest jakiś konkret przedstawiony przez konkretnego uzytkownika ledowego projka. Każdy kupuje co mu pasuje. I o to przecież chodzi. :popcorn:
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Panowie więcej luzu i życzliwości, bo taka dyskusja na pyskówki nie ma sensu. Ktoś kto chce kupić tani projektor, nic nie wyniesie z lektury kilku ostatnich stron tego wątku.
Jak na razie to Yabba235 w wątku o Optomie 500 ML uczciwie napisał o tym projku ledowym swoje wrażenia. Napisał jaki ma obraz, że ostrością nie powala, że nie ma aż tak dobrej czerni w porównaniu do dużych DLP, ale dla niego te wady leda nie są dyskwalifikujące i jest zadowolony z oglądania filmów. Bo kupił aby oglądać w większym rozmiarze niz na tv i jest zadowolony. I dołożył kilka fotek. I to jest jakiś konkret przedstawiony przez konkretnego uzytkownika ledowego projka. Każdy kupuje co mu pasuje. I o to przecież chodzi. :popcorn:
Święte słowa... problem w tym, że jeden "kolega" cierpi chyba na brak zamówień na swoje usługi i próbuje w specyficzny sposób wylewać tutaj swoją frustrację, obrażając przy okazji wszystkich i zaśmiecając wątek... :mrgreen:

Najważniejsze, to jak coś się komuś podoba i może to sobie kupić i się z tego cieszyć. A to, że są inne urządzenia w sprzedaży to całe szczęście - mamy wybór, konkurencję i rozwój.
 

multitecham

New member
>>multitecham
Ty chyba masz bardzo celny nick forumowy, chodzi mi o jego drugą część :)
Podałeś mi linka do wikipedi, to ja ci podam fragment, właśnie z tego linka, pierwsze zdanie z rozdziału dot. efektu tęczy:
"..DLP projectors utilizing a mechanical spinning color wheel may exhibit an anomaly known as the "rainbow effect."

Naprawdę, nie błaznuj, liżnij trochę wiedzy i języka.A uwagi o pukaniu się w czoło to wiesz co...

Kończąc już mój udział w tej dyskusji, wspomnę tylko o złotej zasadzie projektomaniaka:
" najpierw obejrzyj, potem krytykuj ".
LED-Y nie są konkurencją do żarówek pod wieloma względami, jednak zalety mają. Jak to w życiu co kto potrzebuje :)
Pozdr.

Witam

Właśnie bardzo dobrze i prawidło tam jest napisane

"Projektory DLP z wykorzystaniem mechanicznego koła kolorów mogą wykazywać nieprawidłowości znany jako "efekt tęczy"

Ale gdzie jest napisane że to koło kolorów za to odpowiada ??? chyba nie przeczytałeś całego tekstu.

w skrócie i uproszczeniu chodzi o to że:

Koło barwne jest zsynchronizowane z czipem DMD klatka po klatce RGB RGB RGB kolorowe ,poszczególne wiązki światła RGB odbijają się od DMD czyli na jedną klatkę obrazu koło musi zrobić pełny obrót żeby w jej skład weszły wszystkie składowe RGB zmiany pomiedzy poszczególnymi kolorami są szybkie ale mózg jest szybszy i niektórzy widza te zmiany koloru pomiędzy poszczególnymi wiązkami RGB ,zwiększając prędkość koła zmniejszamy prawdopodobieństwo zobaczenie przejśc pomiędzy kolorami jednak jak do tej pory nie udało się to żadnej firmie i to jest powód tego efektu a nie samo koło jako koło (ono słuzy tylko do polaryzacji swiatła czyli nadaniu barwy) , ze względu na to że samo koło mechanicznie ma swoje ograniczenia bo przecież ma tez swoje granice i szybciej już sie kręcić nie może bo by się wkońcu rozpadło albo łozysko by sie rozsypało bo ile może się kręcić x7 x8 x10 ?? , to wkońcu zastosowano 3xDMD i w ten sposób pozbyto sie koła a w jego miejsce wstawiono polaryzartory RGB ,w ten sposób na każdy z tych 3 DMD ciągle pada ta sama wiązka światła i każdy z tych 3 DMD generuje w tym samym czasie jedna składową a pryzmat składa te 3 składowe w klatke obrazu (podobnie jak w LCD) jednak dalej jest to skladanie obrazu .


1xdmd generuje na przemian RGB RGB RGB powodując właśnie efekt tęczy
3xdmd generuje w tym samym czasie RGB RGB RGB
czy widzisz róznice w powstawaniu obrazu ?

I TO CI CAŁY CZAS POWTARZAM a ty mi z tym kołem ciągle , koło i koło .

NIE WIEM JAK JEST W TYM LG BO NIE ZAJMOWAŁEM SIE JESZCZE TECHNIKĄ LED więc sie nie wypowiadam w tej kwesti


Na brak zamówień nie narzekam , i nie mam zamiaru ani coś tu sprzedawać ani się reklamować bo tego nie potrzebuje , w najbliższym wolnym czasie planuję zamieścić kilka testów projektorów takich po renowacji czy odnowie jak kto woli , bedziecie mogli się wypowiedzieć


Panowie nie mam i nie miałem zamiaru sie z wami szarpać czy kłócić
 

multitecham

New member
No ale mógłbyś powiedzieć, co zrobić z umierającym panelem LCD w Sanyo PLV-Z3?

niestety niewiele , o ile sama matryca jest osiągalna to nie ustawisz jej odpowiednio do pozostałych matryc i bedzie rozbiezność , że tak zapytam po czym sądzisz że to matryca ? a nie polaryzator , zadko zdarza sie żeby matryca się przypaliła a polaryzator był cały i nie dawał wczesniej oznak przegrzania, ale jak najbardziej zdarza się że polaryzator jest w idealnym stanie a matryca wypalona.
 
Ostatnia edycja:

Przemek_PC

New member
Po tym, że po obróceniu polaryzatora do góry nogami niebiesko zabarwione obszary są w tym samym miejscu a do tego potrafi zmienić się ich rozmiar. Sprawny polaryzator IN toru niebieskiego z innego projektora problemu nie rozwiązał więc moim zdaniem to panel LCD toru niebieskiego.
 

GracX

New member
Bez reklam
no panowie ale się temat rozkręcił, i trochę zacząłem się zastanawiam nad tym ledem ale raczej dla mnie i tak będzie najlepszym rozwiązaniem przy moich wymaganiach tzn na prawdę bardzo duża ilość godzin przede wszystkim gry
 

redlum

New member
Bez reklam
Jak to powiedział jeden z kolegów - a wystarczy więcej zarabiać. A jak już się więcej zarabia - to nie obchodzi ludzi za bardzo, że lampa ma żywotność 2tyś godzin - tylko jakość obrazu. I jak dla mnie jest to najważniejsze kryterium przy zakupie projektora.
 

YABBA235

New member
Witam

Właśnie bardzo dobrze i prawidło tam jest napisane

"Projektory DLP z wykorzystaniem mechanicznego koła kolorów mogą wykazywać nieprawidłowości znany jako "efekt tęczy"

Ale gdzie jest napisane że to koło kolorów za to odpowiada ??? chyba nie przeczytałeś całego tekstu.

w skrócie i uproszczeniu chodzi o to że:

Koło barwne jest zsynchronizowane z czipem DMD klatka po klatce RGB RGB RGB kolorowe ,poszczególne wiązki światła RGB odbijają się od DMD czyli na jedną klatkę obrazu koło musi zrobić pełny obrót żeby w jej skład weszły wszystkie składowe RGB zmiany pomiedzy poszczególnymi kolorami są szybkie ale mózg jest szybszy i niektórzy widza te zmiany koloru pomiędzy poszczególnymi wiązkami RGB ,zwiększając prędkość koła zmniejszamy prawdopodobieństwo zobaczenie przejśc pomiędzy kolorami jednak jak do tej pory nie udało się to żadnej firmie i to jest powód tego efektu a nie samo koło jako koło (ono słuzy tylko do polaryzacji swiatła czyli nadaniu barwy) , ze względu na to że samo koło mechanicznie ma swoje ograniczenia bo przecież ma tez swoje granice i szybciej już sie kręcić nie może bo by się wkońcu rozpadło albo łozysko by sie rozsypało bo ile może się kręcić x7 x8 x10 ?? , to wkońcu zastosowano 3xDMD i w ten sposób pozbyto sie koła a w jego miejsce wstawiono polaryzartory RGB ,w ten sposób na każdy z tych 3 DMD ciągle pada ta sama wiązka światła i każdy z tych 3 DMD generuje w tym samym czasie jedna składową a pryzmat składa te 3 składowe w klatke obrazu (podobnie jak w LCD) jednak dalej jest to skladanie obrazu .


1xdmd generuje na przemian RGB RGB RGB powodując właśnie efekt tęczy
3xdmd generuje w tym samym czasie RGB RGB RGB
czy widzisz róznice w powstawaniu obrazu ?

I TO CI CAŁY CZAS POWTARZAM a ty mi z tym kołem ciągle , koło i koło .

NIE WIEM JAK JEST W TYM LG BO NIE ZAJMOWAŁEM SIE JESZCZE TECHNIKĄ LED więc sie nie wypowiadam w tej kwesti


Na brak zamówień nie narzekam , i nie mam zamiaru ani coś tu sprzedawać ani się reklamować bo tego nie potrzebuje , w najbliższym wolnym czasie planuję zamieścić kilka testów projektorów takich po renowacji czy odnowie jak kto woli , bedziecie mogli się wypowiedzieć


Panowie nie mam i nie miałem zamiaru sie z wami szarpać czy kłócić


Nie chciałem odpisywać, ale muszę krztusząc się od śmiechu :):
Bardzo dokładnie opisałeś powód powstawania efektu tęczy, jednocześnie całkowicie zaprzeczając, że jego powodem jest konieczność użycia "mechanicznego koła kolorów".Czyli efekt powstaje bo koło ma skończoną ilość obrotów i "nie wyrabia", ale to nie koło za niego odpowiada...OK, skoro tak twierdzisz :D.
Dobra, już się przestałem śmiać.
 

multitecham

New member
za efekt tęczy odpowiada to "zmiany pomiedzy poszczególnymi kolorami"
im większa prędkość tym mniejsze opóźnienie pomiedzy przejsciami z jednego kolory w kolejny = mniejszy efekt tęczy , dlaczego nie możesz zrozumiec że koło tylko polaryzuje światło ?

jesli zamiast koła były by trzy ledy które z tą samą częstotliwością świeciły by na DMD to efekt był by identyczny , nie ma elementów mechanicznych (nie ma koła) to można zwiększyć częstotliwość , większa częstotliwość wiecej klatek wiecej klatek mniej teczy to czego nie rozumiesz.

nie wiem o co ci chodzi wytłumacz dlaczego uważasz że to koło jest powodem efektu tęczy skoro tak się uparłeś że to ono jest powodem z ciekawością przeczytam twój tok rozumowania w tej kwesti, nie żałuj sobie i prosił bym cie o konkretne rozpisanie jak powstaje tęcza w DLP bo faktycznie może ja coś źle zrozumiałem czytając specyfikacje DLP.
 
Ostatnia edycja:

Przemek_PC

New member
Ustalmy, że za efekt tęczy odpowiada sekwencyjne składanie obrazu z trzech składowych i że z im większą prędkością sekwencja jest powtarzana tym efekt tęczy mniej widoczny. A dalej, że sekwencja uzyskiwana jest przez współpracę obracającego się koła kolorów z monochromatycznym panelem i wszystko będzie jasne. Dla odróżnienia w projektorach 3LCD generowany obraz jest sumą trzech składowych kolorów podawanych na pryzmat w przeciwieństwie do technologii DLP w sposób ciągły. Nie występuje więc efekt tęczy ale za to występuje widoczna z bliska mniejsza lub większa rozbieżność kolorów.
 

Centus

New member
Witam

BENQ W700

Mam pytanie dotyczące podanego wyzej projektora, czyli Benq w700. Chciałbym go zakupic jeszcze w tym tygodniu, ale potrzebuje jeszcze jakis opini na jego temat, bo na forum jest ich bardzo niewiele. Uwzględniam też optomę hd600x-lv
 

GracX

New member
Bez reklam
ok Panowie podajcie mi najlepszego konkurenta w 'standardowej' technologi dla acera k330/optoma ml500 oczywiście w zbliżonej cenie prawdopodobnie będę miał okazję zobaczyć w akcji kilka z tych projektorów więc czemu by nie porównać może odejdę od pomysłu ledowca.

pozdrawiam
 

Monkin

New member
Bez reklam
Nie wiem czy najlepsze w tej kategorii cenowej ale koledzy forumowi mają z żarówek projki w natywnej rozdzielczości 1280x720 : BenqW700, Acer H5360 ( jest chyba na chipie DC3), z LCD : Epson EH-TW450 , (jest już następca model 480 i droższy 850), Optoma Hd600x 3D Ready ( tę widziaiłem w akcji u kumpla, jak na tanią żarówkę świeciła bardzo przyzwoicie), z krótkoogniskowych "żarówek" Optoma gt720 lub nowsza gt750 (jest 3D), BenqW710 ST( 6000 godzin w trybie ECO, ale koło chyba 2x). Mieszczą się w cenie od ok. 2200 do 2900 zł.
 
Ostatnia edycja:

mirek71

New member
witam jestem tu nowy i oczywiście zielony

- chciałbym kupić do domu projektor - cenowo od 2 do 3 tyś zł
-potrzebuję do filmów + sporadycznie filmy i mecze z naziemnej telewizji cyfrowej (NTC)

- to wszystko puszczałbym na projektor kablem hdmi z tunera/playera stb do NTC - wiwa hd 90

- projektor chiałbym podwiesić na stałe pod sufitem w odległości 5 metrów od ściany która w całości jest wolna i ma 4 na 2,8 m (ściana gładka, pomalowana bardzo jasnym kolorem - magnolia duluxa)

- obraz oglądałbym z odległości 4 metrów głównie wieczorem lub w dzień przy zasłoniętych roletach

bardzo proszę o poradę tj:

1. jakiej wielkości obraz będzie optymalny do moich warunków

2. jaki projektor (y) polecacie ???

pozdrawiam mirek
 
Ostatnia edycja:

multitecham

New member
na alledrogo jest aukcja z SANYO Z4 720p moge go polecić każdemu bo też mam taki do sprzedania , i powiem krótko każdy będzie zadowolony z tego projektora

plusy
-obiektyw bardzo dobry lens shift /duża możliwość regulacji z bliska daje dyży obraz ale również i może dawać mały obraz z daleka co umożliwia instalacje w praktycznie każdym miejscu naszego kina
-cisza 22db w trybie eco
-bardzo dobre kolory żywe i prawdziwe (brak pastelowych)
-jakość obrazu bardzo dobra (szczególnie w HD)

warto sie zainteresować , sam jestem ciekawy za ile pójdzie.
 

multitecham

New member
w tym przypadku jest to lampa UHP, koszt regeneracji to 250zł , zamiennik jest zgodny z oryginałem ponad 90%, taki KOWLASKI nie zauważy żadnej różnicy w jasności, więc jest to jak najbardziej dobra opcja.
 

mirek71

New member
i ile jest wart taki projektor (zestaw) coby ewentualnie nie przepłacić ... wszystko z tej aukcji jest akurat odpowiednie na moje warunki :lol: jakie mam w domu
 
Do góry