Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

Przemek_PC

New member
Lampa to nie wszystko choć w przypadku tego Z4 z Allegro niewiele życia jej zostało a zapewne już zaczyna słabiej świeci. Innym problemem są polaryzatory, które (szczególnie niebieskiego toru ze względu na dużą zawartość promieni UV w świetle lampy) po prostu się wypalają. W sumie polaryzatorów w projektorze jest sześć (po dwa na każdą składową koloru) a koszt jednego oryginalnego polaryzatora to okolice 500zł. Ostrożnie więc z zakupem, ja licytowałem kiedyś 100% sprawny (według opisu) projektor a na miejscu okazało się, że to najzwyklejszy złom, mimo że pulpit Windows wyświetlał się w miarę ok ale twarze na filmach były różowo-fioletowe, czerń była niebiesko-granatowa a powodem był wadliwy panel LCD toru niebieskiego. Ale według sprzedawcy projektor był w 100% sprawny.
 

mirek71

New member
dzięki za rzetelną i rzeczową poradę
idąc dalej wybrałem wstępnie na moje warunki (pisałem o nich kilka postów wcześniej) Optomę HD 600 X ... sprawdzi się - ewentualnie proszę o inne propozycje :)
 

GracX

New member
Bez reklam
mam pytanie jeśli producent podaje żywotność lampy np.4000-5000 godzin to dlaczego w większości aukcji gwarancja na lampę jest 12miesięcy lub do (zazwyczaj połowa) 2000h? drugie pytanko czy podana ilość godzin przez producenta to minimum po jakim lampa zacznie gorzej świecić czy też już w połowie licznika obraz będzie znacznie gorszy? czy projektory mają licznik godzin? czy też użytkownik sam podejmuję decyzję kiedy wymienić lampę po obserwowaniu tego co się dzieje z obrazem ?
 

YABBA235

New member
Z własnego doświadczenia wiem, że lampa nawet nowa może "paść" niespodziewanie i po 500 h pracy.
Nie ma reguły. W najgorszych sytuacjach lampa eksplodowała, ale to były sporadyczne sytuacje.
Żaden producent nie da ci np dwóch lat gwarancji na lampę, bo przecież może ona się uszkodzić od wstrząsów przy transporcie, dlatego pół roku to i tak dobrze :)
Druga sprawa to żaden producent nie podaje żywotności "balastu" ( przetwornica zasilająca lampę ), mnie padł po roku w mojej optomie 800x i w serwisie dowiedziałem się że ich trwałość to maks 2000h, a cena 900 zł :). Uprzedzając pytanie nigdzie go nie kupisz, bo dostęp do takich części ma tylko serwis.
Ale zawsze są serwisy koleżeńskie, oni moga naprawić uszkodzone balasty, nawet montują same żarniki w klosze lamp - koszt żarnika to ułamek ceny nowej lampy.
Nie piszę tego, bo mam leda i robię za reklamę, po prostu miałem dość różnych awarii "lampowców", a niestety nie stać mnie było aby po roku wymieniać pj na nowy model.
żarówki świecą lepiej w skali bezwzględnej, jednak ich eklpoatacja to nie tylko wymiana słabo świecącej żarówki - w mojej optomie kiedy żarówka miała dość, to pj w ogóle nie chciał się zaświecić, więc to nie do końca jest tak, że możesz sobie oglądać obraz, tylko ciemnejszy. A wcześniej nie widziałem aby obraz się ściemniał.
 

GracX

New member
Bez reklam
czyli ledy mają znacznie mniej części które mogą paść? już zaczynałem się napalać na lampę np.benq w710st lub optoma gt750 ale widzę że chyba nie jest tak różowo iż tylko wymieniamy żarówkę i już no i tradycyjna lampa jest wrażliwa na wstrząsy tak? np.podczas transportu?
 

pa3

New member
Bez reklam
@GracX
podana żywotność określa czas w którym obraz jest do zaakceptowania (jasność) według danego producenta. Lampa może spokojnie działać dużej jak i krócej - wszystko zależy od użytkowania i pewnie trochę szczęścia, chociaż nie słyszałem aby wiele ludzi na to narzekało.

@YABBA235
wydaję mi się że to raczej wyjątek od reguły i niema co się sugerować jednym trefnym modelem imo. Wiele firm teraz daje na rzutniki 3 lata gwarancji + osobna na lampę, więc niema co skreślać "lampowców" i pchać się w prezentacyjne ledy.
 

multitecham

New member
i ile jest wart taki projektor (zestaw) coby ewentualnie nie przepłacić ... wszystko z tej aukcji jest akurat odpowiednie na moje warunki :lol: jakie mam w domu

gdyby porównać stosunek jakośc / cena tego projektora do innych które już się posprzedawały to cena powina się zakończyć w okolicy gdzies 600-800zł myśle , ale jak juz kiedyś pisałem to z doswiadczenia wychodzi brak wiedzy ludzi i tak lubia kupic złom za 500zł bo jest ładny ? a za dobry sprzęt proponuja 400zł , a na ilu sie skończy to sami zobaczymy.
 

CEGLA74

New member
Witam wszystkich.
Potrzebuje waszej pomocy w sprawie zakupu projektora.
Szukam takiego projektora który zastąpi mi TV.
Dobrze by było żeby projektor posiadał złącze usb z którego bezpośrednio można odtwarzać filmy.
Jeżeli ktoś z was posiada taki sprzęcik proszę o pomoc.
Dzięki.
 

GracX

New member
Bez reklam
Panowie acer k330 benq700 bądz 710st optoma gt72/750 oto moje typy przekonałem się jednak to lampy co nie znaczy że odrzucam ledy 4000h po 8h dziennie to 500dni projektor będzie służyć mi max 2 lata przed wymianą więc jeśli wszystko będzie ok lampę wymienię tylko raz:)

czy któryś z tych projektorów posiada możliwość zmiany wielkości obrazu nie przesuwając projektora oczywiście, pasowałoby mi powiesić go na suficie do filmów czy meczy jednak preferuję większy obraz niż do gier z tego powodu chciałbym mieć możliwość regulacji(nie musi być duża) wielkości obrazu.

który z tych pj ma najmniejszy efekt tęczy? benq jest bez filtrów czy coś takiego to na plus czy minus? Doradźcie który z nich wybrać a może jeszcze ktoś podaje jeszcze innego konkurenta w tej klasie.

Pozdrawiam.
 

multitecham

New member
Z własnego doświadczenia wiem, że lampa nawet nowa może "paść" niespodziewanie i po 500 h pracy.
Nie ma reguły. W najgorszych sytuacjach lampa eksplodowała, ale to były sporadyczne sytuacje.

-zgadzadza się, ale czesto lampy padaja przez samych użytkowników , brak prądu a projektor bez Ups, wyłaczanie projektora z"kabla" po zakończeniu ogladania itd ..., ogólnie może podziałać 6000h a może podziałać 600h , w każdym procesie technologicznym zdażają sie "buble" , znacie samochód który sie nie psuje, telewizor,czy jaki kolwiek inny sprzęt bezawaryjny ?, LED to stosunkowo nowa technlogia w projektorach , a na forach juz widac pierwsze zgłoszenia a usterkach zasilaczy i modułów LED


Druga sprawa to żaden producent nie podaje żywotności "balastu" ( przetwornica zasilająca lampę ), mnie padł po roku w mojej optomie 800x i w serwisie dowiedziałem się że ich trwałość to maks 2000h, a cena 900 zł . Uprzedzając pytanie nigdzie go nie kupisz, bo dostęp do takich części ma tylko serwis.

- 2000h ??? no to chyba akurat na ciebie trafiło , balast bardzo żadko się psuje , jak pada to przeważnie może się to zdarzyć jak lampa wystrzeli , może dojśc do zwarcia i leci MOSFET, usterka bardzo łatwa do naprawy jak ktoś się zna na naprawach sprzetu, podając zywotnośc balastu trzeba być jasnowidzem to tak jak byś chciał przewidzieć kiedy wystrzeli ci tranzystor w przetwornicy,padnie koło dwumasowe w aucie itd.. ,więc sorry ale to jest totalna bzdura..., popytajcie nawet kogos na tym forum czy komus zdarzyło się uszkodzenie balastu w jego projektorze

Lampa to nie wszystko choć w przypadku tego Z4 z Allegro niewiele życia jej zostało a zapewne już zaczyna słabiej świeci. Innym problemem są polaryzatory, które (szczególnie niebieskiego toru ze względu na dużą zawartość promieni UV w świetle lampy) po prostu się wypalają. W sumie polaryzatorów w projektorze jest sześć (po dwa na każdą składową koloru) a koszt jednego oryginalnego polaryzatora to okolice 500zł. Ostrożnie więc z zakupem, ja licytowałem kiedyś 100% sprawny (według opisu) projektor a na miejscu okazało się, że to najzwyklejszy złom, mimo że pulpit Windows wyświetlał się w miarę ok ale twarze na filmach były różowo-fioletowe, czerń była niebiesko-granatowa a powodem był wadliwy panel LCD toru niebieskiego. Ale według sprzedawcy projektor był w 100% sprawny

-dlatego zawsze żądaj zdjęć z np "nokiatest" z wyświetlonymi kolorami składowymi RGB oraz białe i czarne tło nie inaczej , polaryzatorów jest więcej niż 2 bo są jeszcze te przed samą matrycą na pryzmacie , w sumie łącznie może byc nawet 6 na jeden tor , w tym sanyo polaryzatory są zabezpieczone przed przegrzaniem (termikiem) , każdy projektor ma filtr UV tylko jedne mmaja tylko 1 zaraz za lampą a drugie mają kilka 1 za lampą i po jednym na każdy tor RGB. w większości przypadków przyczyną jest przegrzanie polaryzatora jest to efekt nie czyszczenia filtrów i warunków pracy..itd.., a co bardzo dobrze widać na alledrogo gdzie jest mnóstwo właśnie tego typu złomu, jak taki rozbierzesz to szok ile kurzu może sie tam upchać, ale sa i takie co są czyste w środku wręcz jak nowe a polaryzatory wypalone bardzo często wystepuje w to w philips, hitachi

nie ma sprzętu który sie nie psuję.

GracX

jak chcesz kupić nowy projektor to najpierw sprawdz czy jestes czuły na efekt teczy jeśli tak to dlp odrazu odpada i pozostaje ci LCD, tak orientacyjnie 720p+lenshift to tak od 3000 tysia 1080p+lenshift to juz tak 5000 tysia w góre szczegółowe ceny znajdziesz w necie.
 

Monkin

New member
Bez reklam
jak będziesz już brał tego leda to jak masz możliwość byś porównał go z jakimś na żarówkę żeby jasność porównać obok siebie jak to realnie wygląda i filmik zapodał przyrzynaj :)

Max niestety, nie dokonałęm porównania. Domowy Czynnik Żeński za cholerę nie chce się zgodzić na instalację projektora w mieszkaniu i postawił projkowi kategoryczne Veto. Wyraził jednak zgodę na większy tv, zatem jadę dzisiaj po 60 calowego Sharpa. Nie będę zatem gościowi zawracał gitary w salonie z prezentacja projków, skoro nie kupię u niego projektora. Może za jakiś czas uda mi się przekonać sympatyczna skądinąd kobitkę, że nie wie co traci i wtedy coś na ten temat skrobnę. Fakt faktem 100 cali w domu ma sens.....:lol:
 

multitecham

New member
Witam

ogladając gale ksw postanowiłem zrobić kilka fotek,niestety nie wyszły za dobrze z tego co widze, i oczywiście nie przedstawią całego ruchu przestrzeni,... itd, ale odwzorowanie barw raczej wyszło, aparat ustawiony na VGA 640x480
projektor to EPSON-TW680 obraz SD , wielkość to 200cmx130cm
swoja drogą z Pudzianem coraz lepiej .....
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    68,9 KB · Wyś: 393
  • 2.JPG
    2.JPG
    70,4 KB · Wyś: 393
  • 3.JPG
    3.JPG
    75,8 KB · Wyś: 396

GracX

New member
Bez reklam
ogólnie dlp jest lepsze od lcd tak? z tą różnicą że w lcd nie ma efektu tęczy? benq 710st optoma gt750 lub acer k330 to moje 3 typu będę starał się je zobaczyć w akcji może podajcie jakiegoś konkurenta w technologi lcd abym miał porównanie
 

Przemek_PC

New member
No rzeczywiście opierać się na filmiku, pokazującym grupkę pajaców wsuwających popcorn to wszystko w temacie LCD vs. DLP. Rewelacja :) Chcesz to mogę zrobić taki filmik z testu czegokolwiek gdzie ludzie wybiorą jednogłośnie to co im powiem żeby wybrali.
 

MichOO

New member
Witam.

Stojąc jakiś czas temu przed wyborem projektora... analizując temat wybrałem Benq W600+ i szczerze mówiąc od tej pory każdego wieczoru jest używany. Wg mnie 720p to już świetny obraz.Dobrze się sprawuje też przy Fifie na x360. Podobno w testach w jakiejś gazecie komputerowej bił na głowe inne modele... Chociaż wiadomo, że tutaj w parze musi iść odpowiedni ekran. Pozdrawiam i polecam Benq. Lampy do niego nie są zbyt drogie a jest dobry jakościowo. Można trafić na alle.. za 1400zł ja tak kupiłem. Teraz ostrze zęby na w1000....full hd

POzdrawiam
 

multitecham

New member
Każdy powinien sam przetestować LCD i DLP i wtedy jak widzisz tęcze lub nie możesz długo patrzeć na dlp bo łeb cie boli lub poprostu czujesz sie zmęczony po seansie (bo mózg ciagle składa te klatki w DLP) to nie masz wyjścia tylko LCD cię ratuje i to tyle w temacie która technika lepsza ,najlepsza jest ta która ci odpowiada , ale przed opinią sprawdź wszystkie drogi wtedy bedziesz miał pełny obraz co można osiągnąć .

tu jest fajnie to pokazany efekt tęczy 3:28

Choosing a Projector: LCD or DLP? - YouTube


a tutaj japońce z ESPONA pokazują składanie obrazu w dlp (w sklepie tego ci nie powiedzą)

Epson LCD VS. DLP


dlamnie DLP odpada bo tecza mi bije po oczach, kiedyś przy piwku znajomy lekarz się smiał , że mój mózg jest za szybki do tego obrazu skoro widze te przejścia kolorów , bo on nie widzi nic.Jeden widzi drugi nie ,ale nadal to jest składany obraz i to jest fakt .
 
Ostatnia edycja:
Do góry