Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

unky

Member
Witam
Chcialem sobie poszukac opinii o optoma hd300x na projectorcentral ale nie moge tam znalezc tego modelu. Jest z a to w top10 model hd33. Jednak jest droższy o ok 1500zł. Warto brać ten model?
 

eustachy_zie

New member
jaki ekran?

Planuję zakup Epson EH-TW3200 oraz ekranu Adeo Plano.

Pytanie co do ekranu: white czy grey? Poniżej kalkulacje dla obu wsp. gain (white: 1,2, grey: 0,8). Ściany boczne jasne, sufit biały, ściana na której zawiśnie ekran ciemno szara, rolety zewnętrzne.

Planowane wieczorne seansy filmowe (żadnej TV w ciągu dnia).
 

Attachments

  • 1.2.jpg
    1.2.jpg
    255,9 KB · Wyś: 328
  • 0.8.jpg
    0.8.jpg
    255 KB · Wyś: 330

Alkor

New member
Bez reklam
A już myślałem, że projectorcentral zrobił coś ze swoim "kalkulatorem", bo wyniki wydały mi się sensowne. Niestety nic z tego - zupełnie przypadkiem kalkulator ten dał dobre wyniki luminancji ekranu. Coś jak z zegarem, który nie idzie, a przecież pokazuje właściwą godzinę dwa razy na dobę :).

Wystarczy zmienić zoom na maksimum, a osiągniemy 29 fL/98 nitów na ekranie gain 1.2 250 cm - nie ma takiej siły, aby Epson TW3200 świecił z taką mocą w trybie kinowym!!! Biorąc katalogowe 1800 lm powinniśmy uzyskać aż 57 fL/195 nitów - naprawdę nie wiem, co i w jaki sposób liczy ten kalkulator.
W położeniu min. zoom dostajemy 11 fL/39 nitów, a to oznacza, że wg kalkulatora Epson jest 2.5-krotnie jaśniejszy w najszerszym położeniu obiektywu w porównaniu do minimalnego zoomu, a przecież z recenzji amerykańskiego odpowiednika 8100/8350 jasno wynika, że różnica jasności między skrajnymi położeniami zoomu wynosi około ... 40%. Ten kalkulator po prostu mnie przerasta.

Wracając do rzeczy poważnych, projektor Epson TW3200 należy do średnio jasnych, osiąga maksymalnie około 550 lm, oczywiście w trybie Naturalny/Kinowy, najlepiej po kalibracji do D65/Rec.709. W pośrednim położeniu zoomu straci ~20%, czyli można przyjąć jasność w twoim przypadku ( odl. 5.13 m/szer. 250 cm ) około 450 lm. Z ekranem 250 cm gain 1.2 uzyskamy 14 fL/48 nitów, gain 0.8 - 10 fL/34 nity.
Bardzo ciekawy, opierający się na pomiarach, eliteprojectorcalculator.com daje moim zdaniem wyniki minimalnie zawyżone - odpowiednio 15.7 fL/11 fL.

W każdym bądź razie należy wybrać powierzchnię VisionWhite gain 1.2, ekran szerokości 250 cm jest już nawet trochę za duży - jasność będzie przecież spadać wraz z zużyciem żarówki. Oczywiście czerń (a nie kontrast ) ulegnie poprawie z szarym ekranem, ale dużym kosztem jasności i dynamiki obrazu.

Luminancja ekranu powinna wynosić 12-16 fL, są to ogólne zalecenia dotyczące kin domowych - wówczas obraz będzie wystarczająco dynamiczny, żywy i kontrastowy ( to ostatnie zależy również od konkretnego projektora i pomieszczenia ). Natomiast trudno jest przewidzieć, jak będzie odebrana przez użytkowników wartość 11 fL czy też 16 fL - jeden kolegów z naszego Forum używa/używał TW3200 w trybie ECO z ekranem szarym o szerokości prawie 290 (!) cm, co da luminancję rzędu 6-7 fL i chyba jest zadowolony.

Pozdrawiam.
 

eustachy_zie

New member
Witam ponownie po 3 latach :)

Projektor jest od roku - EH-TW3200, teraz czas na ekran Adeo ramowy stały.
Chcę 108 cali, czyli 240x135 cm powierzchni roboczej.
Odległość od ekranu to 510 cm, ściana za ekranem jest ciemnoszara, sufit biały. Projekcje wieczorem.

Reference White o gain 1.0 czy Reference Grey o gain 0.9?

Pierwszy to 13 fL, drugi prawie 12 fL - liczone z ręki dla jasności 450 lm.

Bo chyba nie Vision White o gain 1.2? Byłoby wtedy 15 fL.
 
Ostatnia edycja:

fantattoo

Member
Nie chcę zakładać nowego tematu, więc podłączę się pod ten wątek.
Z projektorami nie miałem nigdy do czynienia, więc jest to dla mnie czarna magia.

Poszukuję projektora, który mógłbym podłączyć do PS3/PS4. projektor może być używany. Służyłby do nocnego grania w weekendy na wolnym powietrzu na działce letniskowej. Jako ekran służyłoby białe płótno rozpięte na ścianie budynku. Wiem, że to spartańskie warunki, ale chodzi głównie o zabawę. Chciałbym uzyskać w miarę płynny i wyraźny obraz o szerokości ok. 2,5-3m. Zakres cenowy oczywiście jak najniższy, ale nie więcej jak 600 zł. Czytałem ostatnio o Overmax Multipic 3.1, ale nie wiem czy byłby to dobry wybór i czy nie dałoby się znaleźć czegoś lepszego, ale używanego.
 
Do góry