Pytania przed zakupem pierwszego projektora.

GracX

New member
Bez reklam
yhh byłem u znajomego robiliśmy małe testy co prawda u mnie różnicy między 720 a 1080 na 32 calach zbytnio dostrzegam natomiast na jego 60 już tak i to dość wyraźnie pełny blue-ray przepiękny 720 mkv się nie umywa choć nie mówię że jest złe.. a co dopiero przy pj gdzie przekątna będzie pod 100cali może jednak dozbieram an coś full hd z tym że wyraźnie piszecie iż hd ready na nowszych chipach szybszych kołach itd jest lepsze niż tanie Full HD nie chciałbym wpaść na tego rodzaju ''minę'' będę celować w 1080 a obraz będzie gorszy
 

Przemek_PC

New member
Zauważ, że między Bluray 1080p a mkv 720p jest nie tylko różnica w rozdzielczości ale przede wszystkim w bitrate i teraz pytanie czy widziałeś różnicę rozdzielczości czy właśnie bitrate.
 

GracX

New member
Bez reklam
nie potrafiłem nigdy tego określić jedyne co wiem o bitrate to że jego zmiana wpływa na wielkość pliku a jak to się ma do jakości obrazu ? chodzi o przeskoki?
 

YABBA235

New member
Testowanie za pomocą mkv 720p to nie jest miarodajne źródło - odpal blu-raya na pj hdready i porównaj do tego co widziałeś z mkv - różnica będzie widoczna.
Ja, naprzykład dużo oglądam seriali 720p ( ripy z sat, bitrate ok 4,5Mb ), wierz mi to nie to samo co odpalony film blu-ray :)
 

mirek71

New member
czytam od 2 miesięcy to forum i jestem zdecydowany na zakup projektora w hd redy - wstępnie wybór padł na epson EH-TW 480 ... czy ktoś może go użytkuje proszę o opinie i czy lepiej jednak kupić coś w DLP (myślałem o optomie hd 600 lub benq w 700 )
mam pokój 5X4 - obraz będę oglądał z ok 4,5 m a odległość od projektora który podwieszę pod sufitem do ekranu max 4,7 m
bardzo proszę o poradę :mrgreen:
 

Buti

New member
mirek71, czy rozważasz zakup używanego projektora hd redy? Ja mogę polecić HC1100 (projektor dlp, który używam kilka lat i nadal trudno go przebić wsród udźetowych projektorów).
 

mirek71

New member
jeszcze pytanka o epsona EH-TW 480: chciałbym mieć z niego obraz ok 120 cali ...
1. jak daleko od ekranu muszę go powiesić
2. w jakiej odległości najlepiej oglądać taki obraz
i czy mogę powiesić projektor na suficie i ile cm od sufitu ???
(pokój ma dł 5 metrów) czy projektor będzie dobrze świecił ... na tych 120 calach czy lepiej mniejszy obraz założyć
bardzo proszę o pomoc
 

MacVas

New member
Odpowiedź na te pytania znajdziesz na stronie zawierającej kalkulator projekcji.

Co do dystansu odnośnie podwieszenia projektora pod sufitem to są różne warianty.
Kupujesz mocowanie teleskopowe i zwykle masz wtedy możliwość regulacji w jakimś tam zakresie.
Generalnie minimalny dystans podwieszenia od sufitu nie powinien być mniejszy niż 10-12cm - to z kilku powodów (m.in. prawidłowa cyrkulacja wokół pj, czy wygodny dostęp do mocowania i pj). W praktyce na rynku od tego rozmiaru rozpoczynają się uchwyty. Lepszym rozwiązaniem jest kupno uchwytu teleskopowego oraz ekranu rozwijanego z 40-50cm górnym board'erem (czarny pas) wtedy masz możliwość skutecznej kalibracji projekcji. EH-TW 480 ma odpowiedni zoom ale nie ma lens shifta, który w praktyce upraszcza kombinowanie z wielkością obrazu czy miejscem posadowienia rzutnika.
To są w sumie detale, ale na starcie warto o to zadbać, aby później nie narzekać na trudności z "wstrzeleniem się w ekran"
 

dawidk

New member

mirek71

New member
dzięki za podpowiedz :) w kalkulatorze nie ma dla epsona EH-TW 480 w opcjach do zaznaczenia "sufit" więc moje pytanie - czy mogę go podwiesić pod sufitem (np obrócony)- tylko taka opcja wchodzi u mnie ???
 

mirek71

New member
dzięki za podpowiedz :) w kalkulatorze nie ma dla epsona EH-TW 480 w opcjach do zaznaczenia "sufit" więc moje pytanie - czy mogę go podwiesić pod sufitem (np obrócony)- tylko taka opcja wchodzi u mnie ???
i jeszcze jedno czytając opinie znalazłem wypowiedz o problemach w podłączeniu projektora przez HDMI (tj 1.3 i 1.4 ) - doradzcie proszę jaki kabel hdmi mam kupić coby był dobry (potrzebuję 10 metrowy) ?:mrgreen:
 

MacVas

New member
dawidk
być może na jednej stronie jest wkalkulowany dystans max (z uwzględnieniem możliwości zoom'a) a na drugiej z wyzerowanym zoomem.

mirek71
ręki sobie uciąć nie dam - zresztą sprawdź jeszcze na stronie producenta -ale ten projektor na 99% obsługuje projekcję sufitową.

co do kabli, to ciężko jest coś doradzić (zależy ile zamierzasz wydać), faktem jest natomiast, że przy długich kablach (pow.5m), do tego kiepskiej jakości, pojawiają się problemy z transmisją sygnału,

Przy wyborze odpowiedniego przewodu hdmi warto się trochę rozejrzeć po ofertach, dobrze jest udać się do sklepu, specjalizującego się w audio-video, porozmawiać, a nawet przetestować (ofkors jeśli jest taka możliwość, mi się tak udało).
sam mam w posadzce przeciągnięty 10m kabelek od Lindy w standardzie 1.4 i problemów nie uświadczyłem. Mam jeszcze kilka krótszych na stanie, ale porównując cena/jakość to muszę przyznać że jestem usatysfakcjonowany.
 

dawidk

New member
na stronie BENQ nie ma podanego zooma podejrzewa ze jest 1.0 a na drugiej stronie jest zoom 1.1 - Pytanie czy lepiej ustawić odleglosc uchwytu z zoomem czy bez ???
 

MacVas

New member
jasne, że bez zooma.. zasadniczy powód zoom w pj DLP zwykle równa się nieznacznej, ale jednak odczuwalnej utracie jasności, gdzieś w sieci był ciekawy artykuł o tym właśnie na przykładzie Benq W1100 i W1200
 

Buti

New member
Przywolywanie kabla hdmi 10m za 500zł to jakas bzdura. Kabel hdmi 10m mozna kupic za 30zł. Użytkuję juz kilka lat i problemów nie ma.
 

MacVas

New member
Buti, piszesz o kablu 1.4 czy 1.3? Widziałem takie kable po 30zł, faktycznie można zaoszczędzić.. po kilkunastu cyklach podłącz/odłącz rozpada się końcówka, pojawiają się fanaberie z kolorami, no chyba że ukryłeś przewód raz na zawsze i rozepniesz całość przy remoncie w nowej dekadzie.

wybacz i nie abym się czepiał, tyle że z chęcią zestawiłbym wyniki Twojego 10m przewodu "noname" po 30zł z dobrej klasy 10m przewodem hdmi - nie musi być odrazu za 500zł - w kontekście jakości sygnału, czy transmisji danych z bluraya w 3D. Nie chodzi tu o jakiś tani kit marketingowy w stylu "mój kabel ma pozłacane styki i jest najlepszy" i temu podobne duperele.., poprostu interesują mnie wyniki jakie osiąga ten rzekomo dobry kabel po 30zł., bo oczywiście wiem, gdzie jest pies pogrzebany i kiedy nie opłaca się przepłacać, ale może w tej kwestii zwyczajnie ja jestem niedoinformowany?
Wiesz, swoje przepracowałem w serwisie komputerowym i swoje wiem o tanich zamiennikach/odpowiednikach i ich jakości. Czasem dla zasady lepiej jest zapłacić za markę (materiały z których jest wykonany i sam proces "zgrzania" kabla). Wybacz, ale ja zwyczajnie nie kupiłbym pierwszego lepszego kabla. Wogóle, dla przkładu to chyba nawet lipa mieć audio z górnego segmentu i "łączyć" je przez noname hdmi..

Dziwi mnie, że przy tej klasy projektorze - co podałeś w sygnie - poskąpiłeś na przewodzie, a co gorsza tkwisz w tym przesądzie "że absolutnie nie ma różnicy" już kilka lat, bo nie wątpie w to, iż jest tak, że problemów jeszcze nie uświadczyłeś.
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
MacVas,
W tym stwierdzeniu o "jakości" sygnału jest sedno sprawy. Piszesz dźwięk, piszesz obraz. Ludzie na temat jakości obrazu i dźwięku piszą na forach poswięconych tematyce audio i video od wielu lat. Jedni wydają dziesiątki tysięcy przekonując, że widzą, słyszą różnicę. Jeszcze inni wszystko sprzedają dochodząc do wniosku, że jednak to sugestia. Jeszcze inni tkwią w swoich przekonaniach napedzajac rynek bo poprawiają "jakość" swoich systemów audiowizualnych. Piszę to dlatego, żeby Ci powiedzieć, że ta rozmowa nie miała by końca gdyby się uprzeć, więc odniosę się tylko bezpośrednio do tego co powyżej napisałeś aby ktoś inny mógł sobie zadecydować czy warto wydawać pieniądze za tą "jakość".

Zacznę jednak od wylania Tobie na głowę wiadra wody gdyż czas zacząć trzeźwo myśleć. Panie serwisancie, kabel hdmi, 10m, który łączy moje źródło sygnału z projektorem nie przesyła do niego dźwieku :D, bo i po co ;) Więc w kontekście jakości dźwięku temat na szczęście mamy zakończony :D

Jeśli chodzi o wrażenia wizualne to nie będzie tak krótko. Kabel HDMI 10m za 30zł nie wpływa wg mnie na jakość (w kontekście kolorów, płynności obrazu, poziomu szumów) wyświetlanego OBRAZU przez mój projektor. Przyrząd pomiarowy to moje oczy. Wypada zaproponować by ryzykanci kupili kabel za 500zł + kabel za 30zł, podpięli i sami sprawdzili różnicę :D a następnie zbędny sprzedali. Gdyby jednak na oko nie rozróżnili a jednak chcięli upewnić się, że droższy jest lepszy, to wowczas warto zwrocić sie do DOWOLNEGO serwisanta by w jakiś konkretny sposób zmierzył i potwierdził występowanie różnić w obrazie przy użyciu właśnie tego lepszego kabla.

Kupowanie "dla zasady" markowego sprzetu pozostawiam do wyboru potencjalnym klientom. Ja dla zasady nie kupuję, upewniam się, że coś jest solidne i staram się nie przepłacać.

A co do "przesądu, w którym" rzekomo tkwię to naprawde nie kłopocz się tym. ;)
 
Do góry