Telewizory aktywne 3D czy pasywne 3D - co wybrać ???

JackS.

New member
Bez reklam
Muszą wymyśleć dla ciebie coś lepszego. Wg mnie szansa jest w technologii wziętej z IMAX tam jest rewelacyjne pasywne 3D i bez żadnych kompromisów (na 2 projektorach odpowiednio spolaryzowanych), tylko czy uda im się zastosować to w TV (może w DPL - tylna projekcja) czas pokaże?
3D w IMAXie pracuje analogicznie do 3D w telewizorach z technologią aktywną. Są wyświetlane naprzemienne dwa obrazy, każdy na 1/48 sekundy. Obrazy parzyste i nieparzyste mają różną polaryzację, przez co każdy z nich trafia tylko do jednego oka - tego, którego polaryzator w okularach jest zgodny z polaryzacją wyświetlanego obrazu. Nikt jakoś nie zauważa mrugania, mimo, że to tylko 48 Hz.

Cały problem z telewizorami z aktywnym 3D leży w zbyt wolno przełączających się i za mało nieprzepuszczalnych ciekłych kryształach w okularach. Gdyby udało się dopracować ich technologię to w połączeniu z szybkimi matrycami (np. OLEDowymi) efekt mógłby być naprawdę świetny.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
wg mnie się mylisz
w imaxie masz pasywne okulary - czyli z polaryzatorem.
dlatego nie ma migania.
Oczywiście, że w IMAXie okulary są z polaryzatorem. Migawkowo wyświetlany jest obraz. Naprzemiennie klatka dla lewego lub dla prawego oka.

Tak więc idea powstawania efektu 3D jest taka jak w telewizorach aktywnych - naprzemiennie dostarczane są obrazy raz do oka lewego, raz dla prawego. Separacja tych obrazów dla każdego z oczu jest robiona poprzez polaryzatory w okularach i przed projektorami.
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
ale gdyby na przemian wyświetlał 24 klatki dla lewego i 24 dla prawego to byłoby miganie i nic by tego nie zatuszowało.
a migania chyba nie ma (dawno byłem w imax więc nie pamiętam).
wiec wg mnie jednak nie ma migania tylko lewe oko i prawe jest wyświetlane światłem ciągłym spolaryzowanym i polaryzator w okularach filtruje odpowiedni obraz.
więc dla mnie nie ma analogii do tv aktywnego.
 

barteknowack

New member
Bez reklam
ale gdyby na przemian wyświetlał 24 klatki dla lewego i 24 dla prawego to byłoby miganie i nic by tego nie zatuszowało.
a migania chyba nie ma (dawno byłem w imax więc nie pamiętam).
wiec wg mnie jednak nie ma migania tylko lewe oko i prawe jest wyświetlane światłem ciągłym spolaryzowanym i polaryzator w okularach filtruje odpowiedni obraz.
więc dla mnie nie ma analogii do tv aktywnego.

"Światło ciągłe" też ma jakieś swoje odświeżanie, dlatego wg mnie mówicie o tym samym, obydwa projektory wyświetlają obraz w tym samym momencie, tyle że spolaryzowanym odpowiednio dla oka.
Migania nie widać, ponieważ projekcji nie przerywa "czarna klatka" co ma miejsce w tech. aktywnej - obraz jest stale dostarczany.

Rozwiązaniem w telewizorach byłoby właśnie albo matryce o rozdzielczości 4K, co wciąż nie wyeliminowałoby czarnych linii, albo nie wiem, przezroczyste matryce Jedna zwykła (lewe oko) a druga nad nią,przezroczysta (prawe oko) ? ;) Lub megaszybki aktywny polaryzator w TV.

Co do wspomnianego wcześniej spadku o 70% jasności, czy to nie jest tak że w trybie 3D TV sam podbija podświetlenie ? (ew. można to sobie dostroić w profilach)
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
dlatego napisałem - dla mnie IMAX nie ma analogii do aktywnego 3d bo defakto nie ma tam naprzemiennego wyświetlania obrazów ale równoczesne.
stąd są wszystkie zalety technologii pasywnej (brak migania, normalna jasność, minimalny crosstalk) i aktywnej (pełna rozdzielczość).
w sumie to ciekawe czy w IMAX nie ma crosstalku.

co do spadku jasności to dla mnie on jest bardzo duży.
dlatego zawsze tylnoprojekcyjne mnie odrzucały - bo tam szybko lampy ciemnieją.
poprawna jasność to w tv 80-100cd/m2. wtedy jest naturalny obraz.
po okularach aktywnych zostaje bardzo mało.

jak widac są osoby którym bardzo doskwiera utrata rozdzielczości a zupełnie ciemny obraz nie.
ja natomiast nie toleruję ciemnego obrazu - wolę utratę rozdzielczości.

do tego w grach pasyw wg mnie totalnie rządzi pod względem braku crosstalku (fakt trzeba siedzieć idealnie) i braku migania.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Podstawowe technologie projekcyjne:
Real3D
Dolby 3D
Digital IMAX 3D
działają na zasadzie wyświetlania naprzemiennie (nie równocześnie) obrazów dla lewego i prawego oka, czyli analogicznie do telewizorów z aktywnym 3D, z tym, że do separacji obrazu służą okulary pasywne.

Jedynym wyjątkiem jest analogowy IMAX 3D, który faktycznie wyświetla oba obrazy równocześnie.
 
Ostatnia edycja:

polx

New member
Oczywiście, że w IMAXie okulary są z polaryzatorem. Migawkowo wyświetlany jest obraz. Naprzemiennie klatka dla lewego lub dla prawego oka.
Tak więc idea powstawania efektu 3D jest taka jak w telewizorach aktywnych - naprzemiennie dostarczane są obrazy raz do oka lewego, raz dla prawego. Separacja tych obrazów dla każdego z oczu jest robiona poprzez polaryzatory w okularach i przed projektorami.

I tu się do końca nie zgodzę. Polaryzatory są przed każdym z projektorów, tak samo szkła w okularach są polaryzowane więc każde oko widzi swój spolaryzowany obraz,i jest to całkowicie pasywna techologia, nie ma nic wspólnego z aktywnymi telewizorami, w których telewizor nie potrafi polaryzować źródła i wyświetlić go na matrycy w postaci różnie spolaryzowanej dla każdego oka więc wyświetla kaltki naprzemiennie, zaś okulary migoczą aby każde oko dostało swoją klatkę. Zupełnie inne rozwiązanie. barteknowack dobrze to opisał - dwa filmy są wyświetlane jednocześnie bez migotania projektorów "By projecting the two films simultaneously" - jak mówi wiki.



Z kolei w telewizorach pasywnych jest przed matrycą folia polaryzacyjna, która ma naprzemiennie dla każdej linii poziomej inną polaryzację (to tak jakbyś pociął szkiełka okularów pasywnych na paseczki grubości 1pix i poprzyklejał je do TV naprzemiennie z lewego i prawego oka) Po włożeniu okularów pasywnych każde oko filtruje swój pasek, czyli lewe widzi tylko linie parzyste, a prawe linie nieparzyste (żadne oko nie widzi wszystkich linii i stąd się biorą czarne paski przy oglądaniu 3D) zadanie telewizora to podzielenie 2 klatek lewej i prawej na paski grubości 1 pix i wyświetlenie ich na ekranie - resztę zrobi folia polaryzacyjna która nałoży odpowiednią polaryzację na te linie.
Jest to rozwiązanie dość tanie w produkcji, gdyż nie wymaga ani dużych częstotliwości ani skopmplikowanej elektroniki.



Rozwiązaniem w telewizorach byłby podwójny DLP z tylną projekcją - za ekranem byłyby 2 projektory a przed każdym z nich inny filtr polaryzacyjny - wtedy nałożone oba obrazy miałyby każdy inną polaryzację wtedy okulary pasywne i efekt jak w IMAX. Telewizory DLP mimo dużych przekątnych i niezłej ceny nie mają takich kontrastów i ostrości co podświetlana matryca, także równomierność doświetlenia ciężko jest osiągnąć więc są to produkty wymierające.

barteknowack - nie ma w okularach aktywnych zaciemnienia 70% oznaczałoby to, że do oka dociera tylko 30% światła - nikt by nie kupił takiego szmelcu, a tym bardziej nie zdecydował się na jego produkcję. Moje osobiste wrażenia są takie pasywne zaciemniają około 10-15%, stare aktywne - np z modelu 50c680 20-25%, a nowe aktywne okulary do 55d6500 już jakieś 15-20% robią coraz nowsze modele i jest szansa, że keidyś dogonią pasywne pod względem zaciemnienia.
Odpowiadając na pytanie to w tych modelach TV które testowałem żaden nie zwiększał automatycznie jasności, co byłoby w sumie wskazane. Chyba sa jednak modele, które to robia.
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
do JackS.

tylko to powinno powodować miganie. a ja nie pamiętam by w IMAXie było.
ja znalazłem taki opis:
How Imax 3D Movies Work
i wg tego nie byłoby sensu nic kombinować z migającym projektorem bo
ekran odbija światło spolaryzowane zachowując jego polaryzację.

tu chyba ktoś opisywał już jak zrobić w domu z dwóch projektorów i odpowiedniego ekranu system 3d ala IMAX
 
Ostatnia edycja:

siteman

Member
VENI VIDI VICI
Byłem całą godzinę w MM z własnym materiałem 3D na penie i chodziłem w kółko od LG LW570S do samsunga d7000 i d8000.
Wnioski:
3d na Samsungu jest wspaniale ostre i głębokie. Co śmieszne to samo demo 3D od LG, które mam na penie wygląda 2x lepeij na Samsungu niż na LG.
LG 3D DEMO Global - YouTube
3D pasywne na LG po prosu mnie kłuje w oczy i tyle. J

Dalej szukam dobrego TV 3D 55", ale na pewno nie będzie to pasywne LG.
Dokładnie to samo mogę powiedzieć o aktywnym 3D a jestem z pewnością dość wymagający ,na tv miałem budżet rzędu 8k.Obejżyj sobie kolego najlepiej mecz na pasywnym tv i aktywnym i wtedy zrozumiesz , dlaczego taka masa osób kupuje pasywne 3D.
No i głębia 3D..jakie ma znaczenie, czy masz aktywny czy pasywny? Co do szczegółowości to się absolutnie zgadzam, pasywne 3D jest tylko substytutem full HD, ale tylko przy statycznych obrazach, gdy już oglądasz film, ma to marginalne znaczenie.Żeby nie bło nieporozumień, technologia aktywna, ani nie jest zła, ani dobra, ani lepsza, an i gorsza, po prostu nadchodzi jej kres a technlogia mieszana o czym przekonują nas ostatnie targi E3 to jeszcze odległa pieśń.
Mnie ostatecznie przekonała cena, choć dzisiaj trzeba przyznać i podziękować LG, że dzięki zamieszaniu na rynku 3D, ceny aktywnych 3D ostro poszybowały w dół.
 

Oled1969

New member
Panasonic też wchodzi w pasywne.
"Kowalski" wybiera pasywne 3D.
Wychwalanie przegranej technologii to strata czasu.

Pasywne jest tylko w najtańszych lcd .Najdroższe modele np.Philips Toshiba i wszystkie plazmy są raczej aktywne.Najnowsze plazmy Panasonica na rok 2012 Vt50 to nadal aktywne.Aktywne do pasywnych to takie samo oszustwo jak lcd led do lcd led full.
 

klaus71

New member
Bez reklam
zdaje ci się.
na chwilę obecną wydaje się że pasywne 3d może działać tylko na matrycach IPS.
a te wykorzystuje LG i Panasonic.
Widać w innych typach matryc lcd oraz w plazmach coś uniemożliwia skuteczne wykorzystanie pasywnych filtrów polaryzacyjnych i w tym jest problem.
co do jakości to opinie są rożne - dla mnie aktyw szczególnie w lcd to oszustwo - po co dają do nich okulary za 400zł skoro i tak widać non stop "crosstalk".
 

Oled1969

New member
zdaje ci się.
na chwilę obecną wydaje się że pasywne 3d może działać tylko na matrycach IPS.
a te wykorzystuje LG i Panasonic.
Widać w innych typach matryc lcd oraz w plazmach coś uniemożliwia skuteczne wykorzystanie pasywnych filtrów polaryzacyjnych i w tym jest problem.
co do jakości to opinie są rożne - dla mnie aktyw szczególnie w lcd to oszustwo - po co dają do nich okulary za 400zł skoro i tak widać non stop "crosstalk".

Chyba jednak mi sie nie zdaje.Prosze przejrzeć specyfikacje kto i gdzie stosuje pasywne w modelach zarówno z roku 2011 lub 2012.Pomijam fakt niskiej rozdzielczości i czarne linie w pasywach.zobacz jak wyświetla 3d Panasonic Vt 30 i czy widziałeś gdziekolwiek lepsze 3d - drugi plan tak dokładny?A to technologia aktywna.Okulary kupisz już za 200 zł .Gdyby nie było różnicy w obrazie to nikt nie kupiłby aktywnych bo pasywne lg kupisz okulary za 5-7 zł.Czy za takie pieniadze moze być dobre 3d?Dlaczego Philips w tanich modelach daje pasyw a w topowym aktyw, do tego bez okularów w komplecie? Czy można mieć taką samą jakość za prawie darmo?Chyba nie.
Pomijam już fakt ze 3 d to dodatek który raczej średnio przyjał się w roku 2011 i w roku bieżącym raczej nie będzie rozwijany.Raczej oledy wejdą niż lepsze 3d - bo te bez okularów jest też kiepskie.
Może nawet pasywne jest lepsze dla zdrowia- w niektórych aktywnych jest dokuczliwe migotanie- ale podobno niezależnie które to 3 d to rujnuje to nasze zdrowie.
Najważniejsze jest 2d a nie filmiki 3d demo w tv.
 

Kleofas11

Active member
Bez reklam
Tylko jakoś TV, który chcę kupić (55d6500) poszybował o 500 zł w górę...

... bo to polski rynek dziadowskich "promocji i wyprzedaży", które zawsze w grudniu i styczniu tak majdrują cenami, żeby sprzedać drożej niż w listopadzie, he he.
Poczekaj do marca, wtedy ten model zjedzie w dół, bo zawsze w kwietniu wchodzą na rynek nowe LED-y Samsunga i jeśli ten stary będzie drogi ... to nikt kumaty go nie kupi.


http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/...nowej-serii-6000-bedzie-posiadal-full-hd.html Dopiero teraz Samsung wprowadzi pierwsze prawdziwe LED-y 3D FULL HD.
Bo w 2011 roku Samsung się ośmieszył - klienci żądali zwrotu kasy (i ją dostawali - z paragrafu "towar niezgodny ze specyfikacją") za ich oszukane LED-y "3D Full HD".
 
Ostatnia edycja:

klaus71

New member
Bez reklam
Chyba jednak mi sie nie zdaje.....Pomijam fakt niskiej rozdzielczości i czarne linie w pasywach.zobacz jak wyświetla 3d Panasonic Vt 30 i czy widziałeś gdziekolwiek lepsze 3d - drugi plan tak dokładny?A to technologia aktywna.Okulary kupisz już za 200 zł .

po pierwsze do panasonica okularów nie kupisz za 200zł tylko raczej co najmniej 350 na alegro.
dla mnie nie ma lepszego 3d niż w lg - w panasonicu okrutny crosstalk (mam 42gt20).
wielu go nie widzi ale może oglądają tylko BRy (24hz) to wtedy rzeczywiście 3d w panasonicu ma crosstalk praktycznie niewidoczny.
ale wystarczy odpalić konsolę i przy 60hz juz crosstalk jest permanentny.
tez kiedyś myślałem że panas to high tech w 3d - dlatego kupiłem 42gt20 ale rozczarowałem się obrazem 3d z konsoli - np. killzone 3.

ale odkąd kupiłem lg 32lw570 (stoją metr od siebie) to nie mam wątpliwości jakie 3d jest fajniejsze.
na lg nawet z konsoli brak crosstalku, obraz jasny - dla graczy w 3d w zasadzie wybór jest jeden - tylko pasyw.
panasonic wtedy przegrywa w każdym aspekcie - nawet ta utrata rozdzielczości przy 32 calach i graniu 1,2-1,5 metra od ekranu mnie nie boli.
bo na panasie obraz jest bardzo ciemny, przytłumiony i ma jak pisałem permanentny crosstalk - dla mnie to degraduje szczegóły obrazu mocniej niż wyświetlanie co drugiej linii w lg.
 
Ostatnia edycja:

Oled1969

New member
po pierwsze do panasonica okularów nie kupisz za 200zł tylko raczej co najmniej 350 na alegro.
dla mnie nie ma lepszego 3d niż w lg - w panasonicu okrutny crosstalk (mam 42gt20).
wielu go nie widzi ale może oglądają tylko BRy (24hz) to wtedy rzeczywiście 3d w panasonicu ma crosstalk praktycznie niewidoczny.
ale wystarczy odpalić konsolę i przy 60hz juz crosstalk jest permanentny.
tez kiedyś myślałem że panas to high tech w 3d - dlatego kupiłem 42gt20 ale rozczarowałem się obrazem 3d z konsoli - np. killzone 3.

ale odkąd kupiłem lg 32lw570 (stoją metr od siebie) to nie mam wątpliwości jakie 3d jest fajniejsze.
na lg nawet z konsoli brak crosstalku, obraz jasny - dla graczy w 3d w zasadzie wybór jest jeden - tylko pasyw.
panasonic wtedy przegrywa w każdym aspekcie - nawet ta utrata rozdzielczości przy 32 calach i graniu 1,2-1,5 metra od ekranu mnie nie boli.
bo na panasie obraz jest bardzo ciemny, przytłumiony i ma jak pisałem permanentny crosstalk - dla mnie to degraduje szczegóły obrazu mocniej niż wyświetlanie co drugiej linii w lg.

Miałem na myśli obraz z Br.
 

krazy777

Member
Bez reklam
Potwierdzam wypowiedź kolego "klaus71". W moim Panasonicu z BluRaya 3D jest super, ale jak grałem w Killzone 3 to porażka. Dużo lepiej wygląda to na LG, np. 42LW4500.
 

ArturNOW

New member
Chciałem odnieść się do jednej sprawy. Utraty jasności na aktywnych według pewnego zagranicznego testu na aktywnych okularach 80%! To jest jakiś absurd, a może tak samo jak mózg łączy obraz na pasywnych okularach i nadal jest 3D tak samo inaczej reaguje oko, a inaczej miernik za szkiełkami. Mam Sony i powiem, że obraz jest jasny.

Killzone 3 i żadnego crosstalku. Jedyny minus w grach na PS3 to gorsza grafika, w Killzone widać, że jest niższa rozdzielczość.
 
Do góry