Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Jaki dysk do takiego nas kupić?
Bo widzę ze dyski WD mają różne kolory naklejek obudowie.
Kolor zielony, czarny, fiolet, czerwony.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Wystarczy WD Red.
Z Seagate seria Surveillance.
Warto też sprawdzić zgodność na stronie producenta NAS.

wydziergane na szydełku...
 
Ostatnia edycja:

iT!T

Member
Jaki dysk do takiego nas kupić?
Bo widzę ze dyski WD mają różne kolory naklejek obudowie.
Kolor zielony, czarny, fiolet, czerwony.
RED wg marketingu są specjalnie zaprojektowane i testowane pod NAS do pracy 24/7 i odpowiednio drożdże, jeżeli komicznie chcesz WD to ja osobiście unikałbym zielonych (ECO). Czarne działają u mnie od wielu lat i nie narzekam. Różnica cenowa pomiędzy 2 i 3 tb się kurczy, warto przemyśleć zakup większego

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ja uzywam wd purple trzeba przyznac sa swietne. W monitoringu daja rade a tam chyba najbardziej w dupe dostaja.... zwykle seagaty jak muchy padaja.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
No 3 razy w miesiącu to faktycznie sie niechce... Prą ci będzie jadł bez sensu. Nie masz co z kasą zrobić?
 

piechu

Member
Bez reklam
@Kapusta - moim zdaniem najbardziej opłacalnym zakupem jest 3TB. Różnica cenowa między 2 a 3 TB jest stosunkowo niewielka jeśli przeliczyć złotówki na GB, mniej różowo jest jeśli porównamy 3 TB do 4TB.
 
Oczywiście że kolega Lipet nie popełnił błędu ale opis zrobił że Nas podłączamy do routera a to według mnie jest błędne podłączenie.
Dalej opisuje że ma to podłączone do gigabitowego switcha i tu się z nim zgadzam. Po co obciążać router we własnej sieci lan, z doświadczenia wiem że
transfer zabija routery. Oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i piszę tylko o tym co sam doświadczyłem.
Jeśli chodzi o te 27TB to mówię szczerze że zastosowanie czysto domowe,
90% filmów to obrazy płyt blu-ray, cała płytoteka zgrana do flac lub wav, hobbistycznie fotografia . Mówię ci kolego, miejsca ubywa bardzo szybko.
Zaczynałem od Synology 209II+ teraz wiadomo co mam, myślę juz pomału nad drugą stacją dokującą ale o ile koszt stacji jest znośny to już 5 nowych dysków WD Red po 3TB każdy to już spory koszt.

Napiszę to jeszcze raz , bo ktoś tu pisze że podłączenie nas-a do routera to to samo co podłączenie go do switcha. Unikajcie takiego podłączenia, nie ma sensu obciążać router który i tak jest słabiutki.
Switch kosztuje parę złotych i na pewno poczujecie różnicę.
Ja zrobiłem taki test, u syna i żony puściłem film bluray na kompie i laptopie wszystko po kablu, na oppo film blu-ray a na kompa ściągałem plik z sieci (łącze 300/30). Router nie byle jaki bo Draytek2960, procek 100 procent i pojawiły się przycinki. Dobrze że do wifi ma UBNT bo by była bieda.Gdy podłączyłem wszystko do switcha i zrobiłem agregacje linków to wszystko idzie bez zająknięcia a router nagle zużywa tylko 5 procent procka.Oczywiście jak ktoś będzie mało obciążał router to będzie to działać ale dalej mówię po co .
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tylko po jaka cholere robic biblioteke filmow na dysku :)

Ogladasz, co ciekawsze to mozna zachowac a reszte usowamy.
 
Do góry