Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

wrx

New member
Bez reklam
NAS jako odtwarzacz video 4K

Powitac.

Chcialbym sie zapytac, czy urzadzenia NAS, ktore:

"transkoduja online 4K H.264/H.265 przez aplikacje Video Station i DS video, co pozwala na przekształcanie i odtwarzanie filmów 4K na bieżąco na innych komputerach, smartfonach i odtwarzaczach multimedialnych, które autonomicznie nie obsługują formatów Ultra HD"

Mozna podlaczyc do TV i beda sluzyly jak/jako odtwarzacze plikow video?
Czy powinno to byc urzadzenie z wyjsciem HDMI czy wystarczy kabel sieciowy i wowczas przez LAN do TV?

Czy ktos z Was ma takie rozwiazanie?
A jesli tak, to jaki ma HDD?
Bo z tego, co przejrzalem net, to HDD sa albo NAS albo wydajnosc, a zakladam, ze do dobrej jakosci 4K, bedzie potrzebny wydajny dysk.

No i na koniec - czy sa w ogole zrodla z ktorym mozna pobrac ;) filmy 4K?
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
No i na koniec - czy sa w ogole zrodla z ktorym mozna pobrac ;) filmy 4K?

Jeżeli pytasz o legalne źródła to ewentualnie demówki albo filmiki z youtube - chodź tutaj nie wiem czy pobieranie ich jest legalne.

Natomiast jeżeli chodzi o nielegalne źródła to jest ich mnóstwo.
 

wrx

New member
Bez reklam
Pytalem o nielegalne, gdyz nie bawie sie w to na co dzien, ale biorac pod uwage dostepnosc materialow 4K, moze bym sprobowal.

Filmiki z YT ogladam na...YT ;)
 

towalski

Member
Powitac.

Chcialbym sie zapytac, czy urzadzenia NAS, ktore:

"transkoduja online 4K H.264/H.265 przez aplikacje Video Station i DS video, co pozwala na przekształcanie i odtwarzanie filmów 4K na bieżąco na innych komputerach, smartfonach i odtwarzaczach multimedialnych, które autonomicznie nie obsługują formatów Ultra HD"

Mozna podlaczyc do TV i beda sluzyly jak/jako odtwarzacze plikow video?
Czy powinno to byc urzadzenie z wyjsciem HDMI czy wystarczy kabel sieciowy i wowczas przez LAN do TV?

Czy ktos z Was ma takie rozwiazanie?
A jesli tak, to jaki ma HDD?
Bo z tego, co przejrzalem net, to HDD sa albo NAS albo wydajnosc, a zakladam, ze do dobrej jakosci 4K, bedzie potrzebny wydajny dysk.

No i na koniec - czy sa w ogole zrodla z ktorym mozna pobrac ;) filmy 4K?

Synology DS 218+ - sam się przymierzam do niego - póki co 216j i daje rady. Ale jako wielkie centrum domowe potrzebuje czegoś wydajniejszego.
 

Davide

Member
Ja posiadam serwer Qnap 231 z dyskiem Wd Red 6Tb . Polecam
jak najbardziej. Serwer jest oczywiście podłączony do routera , dzięki czemu poprzez wifi na telewizorze Sony bez problemu z wgranej w tym telewizorze aplikacji Video albo VLc oglądam filmy w 4k HDR. Serwer dzięki programowi transmission pobiera wszystkie filmy z sieci . Filmów takich w sieci jest dużo . Ja posiadam ich z 60. Jak chcesz pobierać filmy z sieci patrz tylko na serwery , na początku kupiłem Wd my Cloud, gdzie się okazało musiałem go zwrócić ponieważ nie pobierał on filmów przy wyłączonym komputerze co robi serwer. Wiec osobiście polecam serwer Qnap z dyskami Wd Red
 

krystiano8

New member
Panowie,

Planuje zakup mojego pierwszego NASa Synology.
Mam dysk 2TB z mojego poprzedniego odtwarzacza multimedialnego z filmami, zdjeciami, itd. Podpinajac go pod PC - Windows chce formatowac dysk :-/
Dysk od nowosci byl w Mede8erze potem w Zappiti.
Po sprawdzeniu CHDSDK info ze system jest w RAW.
Dysk nie upadł nic sie z nim nie stało.
Teraz pytanie jak moge sie dostać do plikow na dysku, nie formatuja go?

Pozdrawiam,
 

jurass

Banned
A co ten problem ma wspólnego z NAS'em? To raczej do działu odtwarzaczy medialnych. Jaki system plików takie odtwarzacze tworzą na dysku? Czy jest to coś czego Windows nie potrafi odczytać? Oczywiście jakikolwiek dysk zostanie włożony do NAS'a, to zawsze zostanie on sformatowany.
 

krystiano8

New member
No to przeciez piszę w dziale: Odtwarzacze sieciowe, strumieniowe, itd....
Może inny tez chcieli przenieś swoj dysk twardy z już nagranymy plikami z odtwarzacza multimedialnego do NASa...wiec tak temat jest zwiazany z NASem, a nie chciałem zakładać nowego tematu ale widzę, ze chyba nie mam wyjscia.
 
Jak włożysz dysk do Synology to po pierwsze musi zostać zainstalowany system na tym dysku a co za tym idzie dysku musi zostać sformatowany. Wcześniej musisz pokombinować jak naprawić ten dysk bez utraty danych.
 

jurass

Banned
Ok, nie spojrzałem, że ten watek jest w dziale odtwarzaczy, ale może są jakieś inne tematy dotyczące odtwarzaczy.
Przede wszystkim wyartykułuj dokładnie o co Ci chodzi, bo nie wiem co konkretnie chcesz zrobić. Na pytanie z Twojego pierwszego posta nie znam odpowiedzi (odczytanie dysku z odtwarzacza przez Windows). Na kwestię poruszoną w drugim, o ile dobrze rozumiem o co pytasz, odpowiedziałem w ostatnim zdaniu poprzedniego posta.
 

Pixeel

Member
Ktoś poleci jakiś NAS do ok 1K ???
To będzie mój pierwszy NAS. W którą firmę lepiej wejść: Qnap, Synology? Jakie parametry?
Zastosowanie: Centrum multimedialne w domu (filmy 4K, muza, zdjęcia) z dostępem po LANie, WI-fi, www), FTP, podpięty będzie też do NvidiaShieldTV.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze.. ?
 

Maskunt

Klub HDTV.com.pl
VIP
A może serwer zamiast klasycznego NAS?
Na przykład HP DL385HP PROLIANT DL380 G7, Xeon QUAD CORE L5630, 32GB ramu DDR3, gigabitowa karta i 8 kieszeni na dyski. Kosztuje śmieszne pieniądze, odnowiony można kupić za około 600zł. Można na nim zainstalować xpenology i mieć prawie wszystkie funkcjonalności NAS od synology za ułamek ceny.
Wydajnościowo powinno to pociągnąć, co myślicie?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
A może serwer zamiast klasycznego NAS?
Na przykład HP DL385HP PROLIANT DL380 G7, Xeon QUAD CORE L5630, 32GB ramu DDR3, gigabitowa karta i 8 kieszeni na dyski. Kosztuje śmieszne pieniądze, odnowiony można kupić za około 600zł. Można na nim zainstalować xpenology i mieć prawie wszystkie funkcjonalności NAS od synology za ułamek ceny.
Wydajnościowo powinno to pociągnąć, co myślicie?
IMHO celowanie w sprzet klasy enterprise do domowych zastosowan mija aienz celem. Pradazerne, glosne i prawdopodobnie niekompatybilne z Xpenology. Radze przestudiowac najpierw forum xpenology w poszukiwaniu najmniej klopotliwego HW.
 

rafallo777

New member
Panowie odkopuje temat.
Potrzebuje darmowej chmury do 2-3TB.
Chcialbym na dysku przechowywac zdjecia, filmy, oraz chcialbym z dowolnego miejsca na swiecie przesylac z telefonu zdjecia, filmy do chmury bym mial je na dysku.

Nie chce wganiac sie w koszta. Co polecacie? WD Cloud, czy jakis NAS?
 

rafallo777

New member
Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy jednak chmura nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Chce byc niezalezny i nie placic co miesiac za chmure innym firmom. Dlatego sie zastanawiam nad wd cloud lub nas.

Co do wd cloud czy jakiegos nas.
Czy wd cloud pociagnie filmy 4k przez stream z innej czeci polski? Np dysk znajduje sie w punkcie a, a ja wyjechalem do punktu b, gdzie mam tv smart tv android i dobry internet.
Jak wd cloud na 4k, bluray nie da rady to w takim przypadku ile kosztuje najtanszy nas, ktory uciagnie filmy w 4k?
 

wrx

New member
Bez reklam
Nie do tego służy NAS - ale żaden ze mnie fachowiec, więc niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

Ja w domu mam starego Netgear i daję radę strumieniować 4K czy BDMV przez WiFi do TV.
 

Romek42

New member
Czy ten NSA da rade z 4K?

Panowie,
Szybkie pytanie czy taki NSA: ZyXEL NSA310)
da rade strumieniować filmy 4K do telewizora? film który próbuje przesłać ma 80GB (Hary Poter), niby na początku idzie, w trakcie się zacina, a każda próba przewinięcia kończy się zawieszeniem.
Użycie procesora w trakcie oglądania około 20-30%

Aha sieć zrobiona przez HORIZON z UPC - jeżeli ma to jakieś znaczenie

Jest sens z tym walczyć?

Z góry dzięki i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry