Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

piechu

Member
Bez reklam
@paul klacska
Potwierdzam. Na początku miałem podłączony NAS do routera, który wcale wielkim słabiakiem nie jest - ASUS RT-AC68U ale jednak gdy router musi obsłużyć dwa radia, WAN + lokalny ruch LAN, najzwyczajniej zacznie się pocić. Po zakupie taniego switcha niezarządzalnego i podłączeniu pod niego NASa wydajność przesyłu do i z NASa zauważalnie wzrosła :)
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Napiszę to jeszcze raz , bo ktoś tu pisze że podłączenie nas-a do routera to to samo co podłączenie go do switcha. Unikajcie takiego podłączenia, nie ma sensu obciążać router który i tak jest słabiutki.
Switch kosztuje parę złotych i na pewno poczujecie różnicę.
Ja zrobiłem taki test, u syna i żony puściłem film bluray na kompie i laptopie wszystko po kablu, na oppo film blu-ray a na kompa ściągałem plik z sieci (łącze 300/30). Router nie byle jaki bo Draytek2960, procek 100 procent i pojawiły się przycinki. Dobrze że do wifi ma UBNT bo by była bieda.Gdy podłączyłem wszystko do switcha i zrobiłem agregacje linków to wszystko idzie bez zająknięcia a router nagle zużywa tylko 5 procent procka.Oczywiście jak ktoś będzie mało obciążał router to będzie to działać ale dalej mówię po co .

Dzięki kolego za te uwagi. Warto spróbować ze switchami.
Możesz rozszerzyć temat agregacji linków.

Dalej pozostaje otwarta kwestia czym są nasze magiczne pudełka wifi skoro mają taką budowę ?

http://www.bez-kabli.pl/files/pict/125681/125681_1m.png
 
Budowa jest jaka jest ale i tak przelatuje wszystko przez router a on po prostu
nie wyrabia. W Mikrotiku możesz sobie to pozmieniać i ustawić na przykład porty lan 3,4 jako switch sprzętowy , wtedy ruch nie idzie przez router.
Do agregacji linków potrzebujesz Nas-a z dwoma portami i zarządzalny switch który obsługuje tą funkcję, tutaj należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego switcha.
 

DrWredman

Active member
Przeczytałem cały temat i jako wieloletni użytkownika Nas-a wrzucę swoje 3 grosze.
Kolega lipet zrobił fajny opis , ja mogę sprecyzować tylko parę rzeczy.
Serwer Nas to nie tylko magazynek na filmy, muzę ,pliki czy zdjęcia.
Dobry Nas ma wiele innych przydatnych rzeczy,można by wymieniać bez liku.
Każdy znajdzie zawsze coś dla siebie, ja mam własny serwer oscam,chmurę,monitoring,vpn,serwer poczty email ,własny czat itp.
Kolega źle napisał że nas-a podpinamy do routera, moim zdaniem należy tego unikać ponieważ cały ruch idzie przez router a nie spotkałem jeszcze takiego by dał radę. Zawsze należy mieć go podłączonego do switcha, tak jak opisał to kolega w pierwszym poście.
Moim zdaniem należy zastanowić się nad funkcją programowego włączania i wyłączania dysku. Stosowałem to przez jakiś rok, w tym czasie uwaliły mi się dwa dyski. Podczas uruchamiania rano miałem sygnał alarmu i dupa, dysk do wymiany. Jak to wyłączyłem to od kilku lat mam spokój.
Jeśli chodzi o dyski to tylko 3,5 cala i raczej coś lepszego , ja używam WDRed, mam ich 8 i żaden jeszcze nie padł.
Oczywiście rozmiar dysków i jaki nas to już osobista sprawa każdego z nas, oczywiście każdy ma inne potrzeby, ja mam u siebie 27 TB i już zaczyna mi brakować miejsca.
Osobiście uważam że Nas to fajna sprawa i każdy powinien się zastanowić nad jego zakupem, oczywiście nas plus dobre dyski to już fajna cena, no ale cóż, jak trzeba to trzeba.
Mi hałas dysku nie przeszkadza, moje synology ma do wyboru 3 rodzaje pracy wentylatorów, wybrałem sobie tryb cichy i wszystko gra.
Dysk jest prawie nie słyszalny a i temperatura jest w porządku bo wacha się w okolicach 35 stopni.

27TB na takim sprzęcie to już chyba nie są domowe zastosowania ? :)
Co do wpinania NAS to kolega LIPET raczej nie popełnił błedu bo raczej na pewno nie miał na myśli typowego routera, a raczej takie pudełko, które propaguje sygnał wifi po naszych domach, a z tyłu ma zwykle 1WAN+4LAN. Takie all-in-one marketingowo nazywane jest routerem wifi. Czyli upchane tam są 3 urządzenia transceiver wifi, router, switch.
Dobrze myślę ? :)
Co do reszty pełna zgoda.

Oczywiście że kolega Lipet nie popełnił błędu ale opis zrobił że Nas podłączamy do routera a to według mnie jest błędne podłączenie.
Dalej opisuje że ma to podłączone do gigabitowego switcha i tu się z nim zgadzam. Po co obciążać router we własnej sieci lan, z doświadczenia wiem że
transfer zabija routery. Oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i piszę tylko o tym co sam doświadczyłem.
Jeśli chodzi o te 27TB to mówię szczerze że zastosowanie czysto domowe,
90% filmów to obrazy płyt blu-ray, cała płytoteka zgrana do flac lub wav, hobbistycznie fotografia . Mówię ci kolego, miejsca ubywa bardzo szybko.
Zaczynałem od Synology 209II+ teraz wiadomo co mam, myślę juz pomału nad drugą stacją dokującą ale o ile koszt stacji jest znośny to już 5 nowych dysków WD Red po 3TB każdy to już spory koszt.

Napiszę to jeszcze raz , bo ktoś tu pisze że podłączenie nas-a do routera to to samo co podłączenie go do switcha. Unikajcie takiego podłączenia, nie ma sensu obciążać router który i tak jest słabiutki.
Switch kosztuje parę złotych i na pewno poczujecie różnicę.
Ja zrobiłem taki test, u syna i żony puściłem film bluray na kompie i laptopie wszystko po kablu, na oppo film blu-ray a na kompa ściągałem plik z sieci (łącze 300/30). Router nie byle jaki bo Draytek2960, procek 100 procent i pojawiły się przycinki. Dobrze że do wifi ma UBNT bo by była bieda.Gdy podłączyłem wszystko do switcha i zrobiłem agregacje linków to wszystko idzie bez zająknięcia a router nagle zużywa tylko 5 procent procka.Oczywiście jak ktoś będzie mało obciążał router to będzie to działać ale dalej mówię po co .

Tylko po jaka cholere robic biblioteke filmow na dysku :)

Ogladasz, co ciekawsze to mozna zachowac a reszte usowamy.


Panowie, Wielkie Dzięki za uzupełnianie wątku,
Doświadczenie użytkowników jest najcenniejszą poradą.

W opisie miałem na myśli typowy modem z routerem od kablówek, jakich wiele w naszych domach. Kiedyś operatorzy dawali oddzielne urządzenia (modem i router), ale teraz robią all-in-one. To, że NAS wpięty w router będzie działał - nie podlega dyskusji. Wielu użytkowników domowych nie wykorzystuje transmisji danych nawet w 20%. W dalszej części pierwszego wpisu opisałem podłączenie do switcha (czyli rozgałęźnika portów LAN) z uwagi na to, że routery od operatorów mają tylko 4 porty więc łatwo je wszystkie zapełnić (PC, konsola, TV, i zostaje jeden port na NASa, a jeśli ten ma możliwość podłączenia przez dwa porty to już dupa). Przez krótki okres miałem switch na 4 dodatkowe porty, ale i ten szybko zapchałem ;) więc teraz mam 8. Na szczęście są to tanie urządzenia.

Jednak to, że transferem plików z NAS, który byłby wpięty do routera, ograniczymy cały transfer sieciowy kontrolowany przez nasz router nawet nie pomyślałem ;). Dzięki bardzo za ten wpis.

Jeśli chodzi o automatyczne włączanie i wyłączanie też się kilka razy zdarzyło, że mój Zyxel nie wyłączył się tylko zawiesił. Też sobie przypomniałem, że raz zaświeciła sie kontrolka awarii, ale nie pamiętam już co to było. Żaden dysk nie padł i żadnych danych nie straciłem więc pewnie nic ważnego. Przeważnie NAS jak już się zawieszał to tylko wyjęcie wtyczki z prądu przywracało normalne działanie.

Chciałem dodać jeszcze dwie rzeczy:
1. Mój NAS ma możliwość zgrywania zdjęć z karty SD i oczywiście działa to bezbłędnie, jednak nie można w żaden sposób skonfigurować nazw folderów jakie ma tworzyć. Robi folder z datą a wewnątrz kopię karty SD, czyli folder DCIM i inne wewnętrzne foldery jeśli takie zaistnieją.

2. Druga sprawa to wszelkie formy RAID, które wpływają na czas odczytu plików.
Chodzi mi o to, że np. Zrzucam z kompa na serwer zdjęcia do folderu FOTO i biegnę do TV aby je obejrzeć. I dupa, nic nie ma. Serwer potrzebuje trochę czasu aby od razu zrobić odpowiednie kopie plików i dopiero później udostępnia jest w naszej sieci. Jeśli plików jest mało to wystarczy kilkanaście minut, ale jeśli dużo, to możemy czekać nawet godzinę.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Budowa jest jaka jest ale i tak przelatuje wszystko przez router a on po prostu
nie wyrabia. W Mikrotiku możesz sobie to pozmieniać i ustawić na przykład porty lan 3,4 jako switch sprzętowy , wtedy ruch nie idzie przez router.
Do agregacji linków potrzebujesz Nas-a z dwoma portami i zarządzalny switch który obsługuje tą funkcję, tutaj należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego switcha.

OK dzięki i wszystko jasne.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
To zasluga serwera plikow/multimediow. :)
Prawdopodobnie sprzecik rachityczny, a musi wykonac troche pracy, skanujac plik, robiac kopie, thumbnaile, konwersje i zaladowac to do photo albumu.
Jak Kolega z tym mocniejszym Synkiem, tez bedzie chcial zeskanowac sobie nosnik z fotkami do albumu photo, to tez to troche zajmie czasu, tylko ze bedzie mielic znacznie szybciej, niz jakis dwudyskowy eko- model z kalkulatorkiem zamiast procesora i pamieci, oczywiscie z szybkoscia uzalezbiona od wolnych zasobow.
Zachodze w glowe o czym jest ten watek, bo napewno nie o NAS-ach.
Do zastosowan uzytkownika chcacego 3 razy na tydz przeslac stream przez lan do telewizora czy ampa wystraczy dysk sieciowy albo router z mozliwoscia podlaczenia dysku/-ow do sieci.
Montowanie szybkoobrotowych dyskow do urzadzen domowych z ktorych korzysta jeden klient i NIE CHLODZENIE ICH aktywnie, w polskim klimacie, to jest chory pomysl i przyspieszona droga do utraty danych i sprzetu.
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Do zastosowan uzytkownika chcacego 3 razy na tydz przeslac stream przez lan do telewizora czy ampa wystraczy dysk sieciowy albo router z mozliwoscia podlaczenia dysku/-ow do sieci.

Myślę, że większość z nas przerabiała już wpinanie pendriveów i dysków 2,5" poprzez porty USB do telewizora, komputera, routera, czy laptopa. Dopiero po zakupie czwartego dysku przenośnego i kilkunastu chyba pendriveów (które ciągle gdzieś giną) przekonałem się do NASa. Nigdy nie pamiętałem co gdzie mam nagrane. Do routera możemy wpiąć przeważnie jeden dysk lub pen. Ciągłe przepinanie sprzętów potrafi być irytujące. NAS jest bardzo wygodnym urządzeniem. Muzykę mam w jednym miejscu i nie muszę latać z płytkami do odtwarzacza. Odtwarzam na czym chcę, telefonie+słuchawki lub na amplitunerze. Fotki, tak samo. Mam też trochę domowego wideo. No i jeszcze archiwum plików firmowych pod ręką bo pracuję w domu. Córka nie męczy mnie "tato gdzie są zdjęcia z wakacji sprzed dwóch lat?". Dla mnie NAS to bardzo duża wygoda.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Zachodze w glowe o czym jest ten watek, bo napewno nie o NAS-ach.
Do zastosowan uzytkownika chcacego 3 razy na tydz przeslac stream przez lan do telewizora czy ampa wystraczy dysk sieciowy albo router z mozliwoscia podlaczenia dysku/-ow do sieci.
Montowanie szybkoobrotowych dyskow do urzadzen domowych z ktorych korzysta jeden klient i NIE CHLODZENIE ICH aktywnie, w polskim klimacie, to jest chory pomysl i przyspieszona droga do utraty danych i sprzetu.

A gdzie różnica między NetworkAttachedStorage, a dyskiem sieciowym ?

Chyba jesteś zwykłym malkontentem.

Niech każdy wybierze sobie taki sposób magazynowania danych jaki mu się podoba.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Myślę, że większość z nas przerabiała już wpinanie pendriveów i dysków 2,5" poprzez porty USB do telewizora, komputera, routera, czy laptopa. Dopiero po zakupie czwartego dysku przenośnego i kilkunastu chyba pendriveów (które ciągle gdzieś giną) przekonałem się do NASa. Nigdy nie pamiętałem co gdzie mam nagrane. Do routera możemy wpiąć przeważnie jeden dysk lub pen. Ciągłe przepinanie sprzętów potrafi być irytujące. NAS jest bardzo wygodnym urządzeniem. Muzykę mam w jednym miejscu i nie muszę latać z płytkami do odtwarzacza. Odtwarzam na czym chcę, telefonie+słuchawki lub na amplitunerze. Fotki, tak samo. Mam też trochę domowego wideo. No i jeszcze archiwum plików firmowych pod ręką bo pracuję w domu. Córka nie męczy mnie "tato gdzie są zdjęcia z wakacji sprzed dwóch lat?". Dla mnie NAS to bardzo duża wygoda.

I jakby co.....to tej wersji się trzymajmy :)
I jakby co to to jest posag Lusi.. :)
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Fajnie. Nie chodzi mi o zakres poruszanych aspektow, ale bez wstepnego okreslenia pojec, zakresu funkcji urzadzenia, czy kryteriow wyboru jakie powinien rozwazyc potencjalny uzytkownik, majac na wzgledzie swoj profil urzytkowania i potrzeby. NAS jestburzadzeniem ktore ma przede wszystkim zapewnic bezpieczenstwo backupowanych czybudostepnianych danych, wygode uzytkowania i zautomatyzowane uslugi. Rozpatrywanie wyboru urzadzenia w calkowitym oderwaniu od realnych potrzeb i mozliwosci, jest strata czasu. Przy okazji robi sie hyde park, w ktorym wykladamy sobi prewdy, polprawdy i gownoprawdy, usilujac przekonywac uczestnikow, ze jakas ide czy rozwiazanie sa lepsae a jakies nie maja sensu, tymczasem one wogole moga nie odgrywac zadnej roli w rozwiazaniu, ktore rozpatruje, powinien wziac pod uwage, czy wybierze szukajacy porady. Wyglada to troche tsk, jakby kolega chciapbsie orzejechac samochodem do sklepu, zamiast pojsc na piechote, czy pojechac rowerem, tymczasem zebrany tlum dyskutuje o zaletach malego miejskiego samochodzika, przewadze suv-ow, turbo-dieselek czy V6@3l w benzynie przedni naped czt tylni, chipowanie i dodatkowy intercooler, itp.
Gosc chcial sie przejechac. Wazystkie kwestie, o ile ciekawe wazkie i potrzebne, sa jedynie szumem.
Ktoa powie ze przeciez to sa potencjalnie pozyteczne informacje. Tak, tylko wrocmy do poczatku, podstaw. Bezpieczenstwo - 1 dysk, bez chlodzenia . Wygoda - Widze wlasnie jak wyjasniiliscie istote DLNA. Najbardziej interesujacej i przydatnej funkcjonalnosci w dystrybucji multimediow na domowe i mobilne urzadzenia, z mozliwoscia sterowaniania z kazdego urzadzenia i odtwarzania na kazdym urzadzeniu , bez wzgkwdu na platforme sprzetowa czy programowa, z optymalnie dobranymi parametrami sygnalu, dobranymi i dostosowanymi z jednego zrodla, w locie, bez koniecznosci uprzedniego przygotowania odpowiednich roznym urzadzeniom streamow, w polaczeniu z metadata w postaci napisow, tekstow, trailerow, czy jakikolwiek innych informacji, czy to skatalogowanych lokalnie czy z zasobow zewnetrznych/internetu Tutaj przedstawione jest tu jako odwieczne zlo.
Rozprawki na temat infrastruktury sieciowej, ktora w obliczu profilu uzytkowania i faworyzowanego sprzetu nie ma specjalnego sensu.
Jestem zainteresowany tym ciekawym tematem ale u2azam ze powinien byc on uporzadkowany i sluzyc jakims celom, a nie byc hyde parkiem. Wchodzi koles i mowi po co Ci tyle danych?! Albo 2 TB bede rozszerzal do 3. Kup se drugi dysk albo jeden wiekszy jak Ci nie zalezy na bezpieczenstwie i stalym wygodnym dostepie. Ostatecznie router ktory da Ci mozliwosc podpiecia kilku dyskow i zapewni podstawowe funkcje poslugiwania sie multimediami, poczawszy od sciagniecia czy udostepnienia, na skatalogowaniu i uproszczonej konwersji konczac.
Sorrybza chaotyczny styl i bledy ale klepie z telefonu. Reasumujac. Poboczne tematy jak najbardziej i to doglebnie, ale nie w przypadku jesli temat glowny, czy wrecz tylko core, jest potraktowany tak jakby nie istnial.

Przeczytalem ponizsze komentarze. Nie bede na nie odpowiadal, bo nie mam w tej chwili wiecej czasu. Proponuje znalezc moja pierwsza, dzisiejsza wypowiedz w tym watku, Ona powinna dac Wam jakis szybka orientacje, czy jest sens kwestinowac to czy ja wiem co to jest NAS, do czego moze sluzyc i czy rozumiem potrzeby jego uzytkownikow i dlaczego jestem tu gdzie jestem, a nie zatrzymalem sie na etapie Waszych wyborow.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
W sumie nie można odmówić ci racji. Przecież sam np mówiłem, że nie każdy potrzebuje xTB NAS-a bo może wystarczy router z USB i odpowiedni dysk. Ale dostępność rozwiązań w tej kwestii jest mnoga, a koszty porównywalne lub dla wielu osób bez znaczenia.
Więc każdy kto tu zajrzy może sobie po prostu pogadać. I tyle. Czasem dostanie sie poradę dobrą lub złą, mądrą lub głupią.
Nie ma co dywagować bo to forum tak ma (i może dobrze). Lub niestety.

Czasem zaśmiecanie wątków prywatnymi pogaduchami też mnie irytuje i zastanawiam się czy właściciel forum nie pomyślałby nad stworzeniem jakiegoś komunikatora na prywatne rozmówki.
 
Ostatnia edycja:

Millerek

New member
Wybrałem sobie Synology DS116.
Muszę do niego kupić niestety dysk, 3.5", to że mam w domu kilka dysków różnych, to raczej mnie nie urządza. 2.5" piszecie że wolniejszy od 3.5, ok.
Piszą że lepiej już dedykowany do pracy w takim urządzeniu, ok.
Pewnie wybiorę coś powyżej 4TB, cóż, jak wydawać to wydawać dobrze.

Widzę to tak...
1. rodzinka czy znajomi rozsiani po całym świecie, będą mogli mi lub ja im, udostępniać czy przesyłać dowolną treść plików na mój NAS DS116, tak?

2. Ja, z każdego miejsca na świecie mam dostęp do mojego NASa, wystarczy tylko lapciak czy patelnia z andkiem itd..tak?

3. W domowej sieci lokalnej i po za nią, , np na działce letniej, gdzie jest fifirifi i sprzęt DLNA, w domu na wszystkich moich urządzeniach audio wizyjnych, będę mógł oglądać słuchać materiału umieszczonego z mojego NAS, tak?
 
Do góry