Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

DrWredman

Active member
Miałem Netgear Readynas 102 z aktywnym chłodzeniem, aktualnie posiadam Synology DS216j także z chłodzeniem aktywnym. Obu dwukieszeniowe ale do tej pory Netgear jak i Synology miały/mają zainstalowany jeden dysk 3,5" WD Red 3TB.... oba cichutkie. Nie ma problemu, aby postawić je w salonie. U mnie właśnie to ich jest miejsce obok całego sprzętu audio-video.
Kupiłem też swego czasu Thecusa N2310... niestety okazał się taką suszarą, że musiałem go zwrócić do sklepu, nie dało się go używać w salonie.... głęboka piwnica to chyba byłoby jedyne miejsce dla niego ;)

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D dobre bo sprawdzone :-D:-D:-D
takie info lubię najbardziej.

Spadam panowie pouprawiać sport.
 

Rafal7

Banned
Nie będę już nic szukał, taki nas jest dobrą opcja dla mnie.
Zastanowię się tylko czy taki WD jak Twój czy Synology.
 

piechu

Member
Bez reklam
Dobrze wiedzieć.
Jak jest cicho to tez dobrze, zawsze można dwa dyski włożyć. :)
Musze to przemyśleć bo każdy z was ma rację.
Wielokieszeniowiec daje Ci większą swobodę i miejsce na rozwój systemu. Wadą takich bardziej "pro" rozwiązań jest mniejsza intuicyjność całego systemu i mnogość ustawień niepotrzebnych komuś, kto szuka rozwiązań prostych i bezobsługowych ;) Z drugiej strony to żadna czarna magia, wszystko do ogarnięcia :) Jeśli ktoś chce sprzet plug&play to WD jest dobrym rozwiązaniem, choć śrendnio wydajnym w porównaniu z np. Synology :)
 

Millerek

New member
@kapusta7, najważniejsze czy wspomniany przez @wieska19 WD, można podłączyć jako źródło audio do DCD1520AE?? poprzez kabel USB A-B jako DAC....

Natomiast Sylonogy 116 ma taką możliwość, i dodatkowo zostaje jeszcze jedno wejście USB 3.0 do podłączenia jakiegoś pena/dysku aby skopiować coś na szybko ... tak wspomniał kolega woytaski.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
@kapusta7, najważniejsze czy wspomniany przez @wieska19 WD, można podłączyć jako źródło audio do DCD1520AE?? poprzez kabel USB A-B jako DAC....

Natomiast Sylonogy 116 ma taką możliwość, i dodatkowo zostaje jeszcze jedno wejście USB 3.0 do podłączenia jakiegoś pena/dysku aby skopiować coś na szybko ... tak wspomniał kolega woytaski.

To jest jakiś argument, o ile ktoś ma takie potrzeby. Ten Synology wygląda naprawdę nieźle.
 

Millerek

New member
Ja przedewszystkim bo od tego NAS się wszystko zaczęło, i myślę że kapusta również będzie chcieć go w ten sposób używać :)
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Ja przedewszystkim bo od tego NAS się wszystko zaczęło, i myślę że kapusta również będzie chcieć go w ten sposób używać :)

Dlatego mówię, żeby się nie spieszyć i szukać rozważnie. To tak jak z każdym sprzętem video czy audio.
Każdy z nas mówi co ma. Pokazujemy wady i zalety i o to chodzi. Suche dane z internetu nie mówią NIC.
Doświadczenia użytkowników mówią wszystko.
Teraz mówimy de facto o dwóch firmach, a jest ich dość sporo i nie wykluczone, że lepszych.
Może ktoś ma NAS innych firm to prosimy o komentarze. :)
 
Ostatnia edycja:

Millerek

New member
Zgadza się, wspomniane są Zyksel, Sylonogy, WD, i jeszcze kilka.

Pobieżnie, moim wyborem jest Sylonogy. Już wcześniej go zobaczyłem tutaj na forum u kogoś w szafce patrząc na DCD1520AE, myśląc że to tylko coś jak chmura itp.

Jak się okazało że to może być używane jako DAC do naszych akurat Denonów DCD, to już mi się zrobiło lepiej jako alternatywa, lub zakończenie z używaniem flackow po usb na pendrivach czy dyskach usb. Dojdzie jeszcze puszczanie video do mojego DBT1713UD jako inne lepsze źródło, poza wspomnianym USB na panelu frontowym, to już wogole jest bajecznie :)

Więc? Rozumiem i liczę na to (tak sobie wyobrażam) , że temat będzie się rozwijać w kierunku audio.
Tak myślę, a szczerze to to mnie najbardziej interesuje. Dodatki pozostałe np w Sylonogy również są jakąś opcją do indywidualnych potrzeb...
 

iT!T

Member
OMG otworzyła się puszka Pandory...
1. Wygląd i hałas - NAS to ciągnik, urządzenie do ciężkiej pracy a nie kolejna błyskotka na wystawie. Te urządzenia powinny stać na uboczu razem z routerem, switchem, upsem i toną kabli, w szafie daleko od obecności ludzkiej. Hałas to rzecz normalna przy właściwym chodzeniu (jak ktoś nie rozumie polecam odwiedzić jakąkolwiek serwerownie).
2. Dyski 2,5" - bądźmy poważni, dyski 2,5 i mniejsze zostały stworzone na potrzeby notebooków. NASy, macierze itd to inny wymiar, nazywa się 3,5" (pomijam SSD). Nie mówię że na 2,5" nie zadziała, ale to tak jakby
silnik z malucha włożyć do Lambo. Zadziała, ale jeździć bym tak nie chciał. ;)
3. Jaki model - NAS to nie odtwarzacz, dlatego nie ma co patrzeć na błyskotki, liczą się wydajność, stabilność i pojemność a w drugiej kolejności dodatki.

Powyższe stwierdzenia to wyłącznie moje podejście do tematu, ukształtowane na bazie własnych doświadczeń. :D

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:
Przeczytałem cały temat i jako wieloletni użytkownika Nas-a wrzucę swoje 3 grosze.
Kolega lipet zrobił fajny opis , ja mogę sprecyzować tylko parę rzeczy.
Serwer Nas to nie tylko magazynek na filmy, muzę ,pliki czy zdjęcia.
Dobry Nas ma wiele innych przydatnych rzeczy,można by wymieniać bez liku.
Każdy znajdzie zawsze coś dla siebie, ja mam własny serwer oscam,chmurę,monitoring,vpn,serwer poczty email ,własny czat itp.
Kolega źle napisał że nas-a podpinamy do routera, moim zdaniem należy tego unikać ponieważ cały ruch idzie przez router a nie spotkałem jeszcze takiego by dał radę. Zawsze należy mieć go podłączonego do switcha, tak jak opisał to kolega w pierwszym poście.
Moim zdaniem należy zastanowić się nad funkcją programowego włączania i wyłączania dysku. Stosowałem to przez jakiś rok, w tym czasie uwaliły mi się dwa dyski. Podczas uruchamiania rano miałem sygnał alarmu i dupa, dysk do wymiany. Jak to wyłączyłem to od kilku lat mam spokój.
Jeśli chodzi o dyski to tylko 3,5 cala i raczej coś lepszego , ja używam WDRed, mam ich 8 i żaden jeszcze nie padł.
Oczywiście rozmiar dysków i jaki nas to już osobista sprawa każdego z nas, oczywiście każdy ma inne potrzeby, ja mam u siebie 27 TB i już zaczyna mi brakować miejsca.
Osobiście uważam że Nas to fajna sprawa i każdy powinien się zastanowić nad jego zakupem, oczywiście nas plus dobre dyski to już fajna cena, no ale cóż, jak trzeba to trzeba.
Mi hałas dysku nie przeszkadza, moje synology ma do wyboru 3 rodzaje pracy wentylatorów, wybrałem sobie tryb cichy i wszystko gra.
Dysk jest prawie nie słyszalny a i temperatura jest w porządku bo wacha się w okolicach 35 stopni.
 

Attachments

  • Przechwytywanie.jpg
    Przechwytywanie.jpg
    10,4 KB · Wyś: 73
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
27TB na takim sprzęcie to już chyba nie są domowe zastosowania ? :)
Co do wpinania NAS to kolega LIPET raczej nie popełnił błedu bo raczej na pewno nie miał na myśli typowego routera, a raczej takie pudełko, które propaguje sygnał wifi po naszych domach, a z tyłu ma zwykle 1WAN+4LAN. Takie all-in-one marketingowo nazywane jest routerem wifi. Czyli upchane tam są 3 urządzenia transceiver wifi, router, switch.
Dobrze myślę ? :)
Co do reszty pełna zgoda.
 

iT!T

Member
27TB na takim sprzęcie to już chyba nie są domowe zastosowania ? :)
Co do wpinania NAS to kolega LIPET raczej nie popełnił błedu bo raczej na pewno nie miał na myśli typowego routera, a raczej takie pudełko, które propaguje sygnał wifi po naszych domach, a z tyłu ma zwykle 1WAN+4LAN. Takie all-in-one marketingowo nazywane jest routerem wifi. Czyli upchane tam są 3 urządzenia transceiver wifi, router, switch.
Dobrze myślę ? :)
Co do reszty pełna zgoda.

Pytanie co rozumiemy przez typowy router? Bo i jedno i drugie to poprostu router ;) Router to urządzenie sieciowe pozwalające na łączenie ze sobą różnych sieci komputerowych.
Prawda jest taka, że NAS możemy wpiąć zarówno w router jak i w oddzielny switch, wszystko zależy od obciążeń generowanych w sieci. Są sieci domowe, w których podłączenie NAS bezpośrednio pod router nie spowoduje żadnych dyskomfortów a są takie w których konieczne będzie wykorzystanie programowalnego switcha z określonymi priorytetami czy innymi QoS. Moim zdaniem 99% użytkowników tego form wpisuje się w wariant pierwszy, o ile interfejsów sieciowych wystarczy do podpięcia wszystkiego - u mnie już dawno zabrakło, więc tak czy inaczej switch się pojawił ale bynajmniej nie z powodu spadku wydajności czy stabilności routera :p
 
Ostatnia edycja:
Do góry