Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

bubafat

Active member
Bez reklam
Wiesiek 19
Albo to jest jakis skrot myslowy, albo chyba nie do konca rozumiesz co robi router. Jesli nie chodzi Ci wylacznie o polepszenie zasiegu Wi-Fi, a chcesz konkretnej zmiany w szybkosci dostepu do internetu, czy uslug sieciowych w swojej sieci LAN lub zarzadzania funkcjami/ustawieniami, ktorego nie daje oryginalny router, to w pierwszej kolejnosci powinienes wylaczyc routing na oryginalnym routerze (co niekoniecznie musi hyc wykonalne na oryginalnym oprogramowaniu routera dostarczonego przez ISP), tj przestawic go w tryb modemu/bramki czy mostka sieciowego (to chyba najpopularniejsze okreslenie). Inaczej masz tzw Double NAT. Moze poprawilo Ci sie Wi-Fi ale to co zrobiles, a przynajmniej w sposob jaki to opisales nie jest optymalnym rozwiazaniem.
Jest kilka dalszych czynnosci jakie nalezy, czy warto wykonac przy konfiguracji nowego routera, w xelu optymalizacji jego dzialania, w zaleznosci jakie sa cele i priorytety uzytkownika. Wylaczenie dhcp, czy oslabienie wifi na oryginalnym routerze niczego nie zalatwia.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Wiesiek 19
Albo to jest jakis skrot myslowy, albo chyba nie do konca rozumiesz co robi router. Jesli nie chodzi Ci wylacznie o polelszenie zasiegu Wi-Fi, a chcesz konkretnej zmiany w szybkosci dostepu do internetu, czy uslug sieciowych w swojej sieci LAN, lub zarzadzania funkcjami routera, ktorego nie daje oryginalny router), to w pierwszej kolejnosci powinienes wylaczyc translacje adresow na oryginalnym routerze, tj przestawic go w tryb modemu/bramki czy mostka sieciowego (to chyba najpopularniejsze okreslenie). Inaczej masz tzw Double NAT. Moze poprawilo Ci sie Wi-Fi ale to co zrobiles, a przynajmniej w sposob jaki to opisales nie jest optymalnym rozwiazaniem

W zasadzie masz rację. Wiem co robi router. Tyle tylko, że nie ma opcji przestawienia routera upc w tryb bridge. Ja się przynajmniej nie doszukałem. Stąd właśnie takie rozwiązanie.
Idea była taka żeby poziom wifi był stabilny, a nie szaleństwo w odległości 3m od routera.
Jednym z powodów było też, że wcześniejszy ampli hk avr171 prawie wcale nie chciał gadać z routerem od upc.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Wyrzucenie z opcji urzadzenia, mozliwosci przelaczenia w tryb bridge, to powszechna praktyka ISP, ale tez zwyczajowo FW routera mozna updatowac, badz zmodyfikowac tylko w pewnej czesci. Tu juz trzeba troche pogrzebac za rozwiazaniem w sieci.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Wyrzucenie z opcji urzadzenia, mozliwosci przelaczenia w tryb bridge, to powszechna praktyka ISP, ale tez zwyczajowo FW routera mozna updatowac, badz zmodyfikowac tylko w pewnej czesci. Tu juz trzeba troche pogrzebac za rozwiazaniem w sieci.

No właśnie wiem. Wiem, że user nie ma dostępu do wszystkich ustawień. Chciałem swego czasu wymienić obecny router upc na prosty modem kablowy z wyjściem LAN, ale obecne rozwiązanie się sprawdziło i działa dobrze mimo, że tak jak piszesz nie jest to rozwiązanie eleganckie i optymalne.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Dobra to musimy to chyba tak zostawic.
Ja tez mam modem z UPC, ktorego FW dalo sie zhakowac i odblokowac bridge mode. UPC (Ireland) zdaje sobie z tego sprawe, bo nie jest w stanie mi sie wbic w LAN-a, ale nie robi problemu. Zawansowanym uzytkownikom warto zaszczepic, informacje, ze prawdopodobnie da sie te funkcjonalnosc ich routerow na stale odblokowac. Oczywiscie na wlasna odpowiedzialnosc.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Dobra to musimy to chyba tak zostawic.
Ja tez mam modem z UPC, ktorego FW dalo sie zhakowac i odblokowac bridge mode. UPC (Ireland) zdaje sobie z tego sprawe, bo nie jest w stanie mi sie wbic w LAN-a, ale nie robi problemu. Zawansowanym uzytkownikom warto zaszczepic, informacje, ze prawdopodobnie da sie te funkcjonalnosc ich routerow na stale odblokowac. Oczywiscie na wlasna odpowiedzialnosc.

:)
Wszystko da się zrobić " in illegal way ". Tylko po co nieprawdaż ? :)
Wifi to wyłączyłem żeby nie było śmietnika w eterze i żeby wzajemnie się nie zakłócały, no i w sumie mam przecież swoje nowe wifi. DHCP wyłączyłem chyba tylko pro forma żeby nie było niespodzianek.
Z drugiej zaś strony NAT poprzez DHCP tłumaczy fizyczne adresy urządzeń w sieci na jeden od usługodawcy, tak aby był z nich dostęp do internetu. Tą rolę przejął mój router i swoim adresem komunikuje się z routerem od usługodawcy. Czyli teoretycznie konfliktów żadnych tu nie ma. No tak mi się wydaje przynajmniej w skrócie.
Zresztą to rozwiązanie działa u mnie już ponad rok i nie widzę żeby coś było nie tak.
 

Millerek

New member
Wróćmy proszę do serwera NAS, mam pytanie.
Czy dyski muszą być jakieś odpowiednie do nas czy wystarczą standardowe dyski, np 2.5"?
Sylonogy ma odpowiednie szuflady do dysków 2.5" a że mam kilka zwykłych dysków SATA II to chciałbym ich użyć.
 

piechu

Member
Bez reklam
Musisz zwrócić uwagę, czy NAS ma możliwość montażu dysków 2,5". Mój DS216j ma taką możliwość ale dopiero po zakupieniu opcjonalnych przejściówek. Poprzedni mój NAS Readynas 102 miał taką możliwość na starcie - dodatkowo obsługiwał hotswap.
 

Rafal7

Banned
Wróćmy proszę do serwera NAS, mam pytanie.
Czy dyski muszą być jakieś odpowiednie do nas czy wystarczą standardowe dyski, np 2.5"?
Sylonogy ma odpowiednie szuflady do dysków 2.5" a że mam kilka zwykłych dysków SATA II to chciałbym ich użyć.
Tez jestem ciekaw.
Można też zamontować 3,5" ciekawe czy są kieszenie w zestawie.
 

Millerek

New member
Zaletą dysków 2.5" jest cicha praca, mniejszy pobór mocy, mniej się nagrzewają, a idzie za tym rzadziej włączając się wentylator co niesie większe szanse na umieszczenie go w salonie.
Czy dobrze myślę?
 

Rafal7

Banned
Zaletą dysków 2.5" jest cicha praca, mniejszy pobór mocy, mniej się nagrzewają, a idzie za tym rzadziej włączając się wentylator co niesie większe szanse na umieszczenie go w salonie.
Dobre pytanie
Ja bym chciał postawić serwer na szafce rtv obok centrala.
Naprawdę są takie głośne te serwery?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Bardzo ciekawe te NAS I raczej o lepsze od routerow z usb bo prostrze.

Ja natomiast pochwale sie jak wyglada NAS I DLNA z punktu routera z zainstalowanym linuksem Tomato by Shibby.

Do routera podpinamy dysk lub kilka dyskow.
Instalujemy software Tomato - linuks dla routerow.

I mamy takie mozliwosci w standardzie:
Serwer DLNA - media serwer. Kazdy dyzkbi ampli wykrywaja to jak "normalny" dysk I wczytujemy sobie pliki. Oczywiscie mozemy na dysku stworzyc folder z ktorego dlna bedzie czytalo pliki

Serwer FTP - zwykly serwer ftp, czyli mamy dostep do plikow za pomoca programow np. Total commander, z telefonu android Menadzer Plikow. Mozemy tam stworzyc rozne konta, z roznymi haslami, z roznym dostepem do katalogow, no I zdecydowac o uprawnieniach (tylko odczyt, zapis I odczyt)
Dostep do ftp z sieci Lan czy dostep do ftp z sieci Wan.

Serwer Samba - mamy mozliwosc stworzenia wirtualnego dysku. Dla przyklafu windows widzi wtedy nasz nas jako drugi dysk. (Oczywiscie tez definiujemy hasla, dostep, folder)

To sa podstawowe "aplikacje".

W celu rozszerzenia mozliwosci routera instalujemy OPTware - taki jakby drugi system. Zazwyczaj z ograniczonego miejsca na routerze optware instaluje sie na pendrivie I podpina sie to do routera.

Dzieki temu mamy mozliwosc instalowania kolejnych aplikacji. Aplikacji tych jest od ..... odswierzajac liste widzialem ich z okolo 500 sztuk. Te najwazniejsze z ktorych kozystam, lub ktore znam:

Transmission - aplikacja do torrentow. Do takich aplikacji zainstalowanych "dodatkowo" wchodzimy wpisujac ip routera I port na ktore zainstalowalismy aplikacje. Np. U mnie wpisuje w przegladarke 192.168.1.1:9091 I mam dostep do aplikacji torrent. Dostep jest z komputera I telefonow. Mozna tez zrobic dostep z wan. Sa tez aplikacje na androida, ktore aitomatycznie lacza sie I mozna dodawac torrenty.

Pyload - aplikacje do obslugi warezow. Istalacja I obsluga taka sam jak wyzej.

Vpn - mozliwosc bycia anonimowym w internecie

TOR - dostep do tora

Aplikacje zarzadzajacem ruchem - aby miec niskie pingi jak ktos gra w fps na multi a zona uzywa ipli.

Funkcji I mozliwosci jest cala masa, szybkosc I atrakcyjnosc ich zalezy tez od szybkosci naszego routera - warto miec cos dwurdzeniowego.

Problemem zapewne jest trudnosc instalacji I obslugi.

Moje zdanie po przeczytaniu kilku informacji o np. Synology to uwazam ze gotowe NASt sa napewno lepsze na punkcie latwej obslugi no I "bodajze - bo pewny nie jestem nie znam wszystkich aplikacji" sam router nie oferuje automatycznych backupow.
 

Rafal7

Banned
Mam przenośny 1 tb i cały pełen.
Wszytko bym przerzucił na serwer, to zostaje 1tb wolnego na serwerze.
Myślę aby minimum 3 tb wziąć.

Myślałem również, że jakbym wziął Synology to bym kupił 2tb , przenośny rozebrał i włożył w Synology, było by wtedy trzy.
 
Do góry