Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

Rafal7

Banned
Rozumie ze czarne są? :)
Że mi to tv i bd wykryje jak Server na kompie dlna?

Czy mogę taki serwer podłączyć pod laptopa kablem sieciowym i skopiować pliki z laptopa?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Szybciej po LAN niż WiFi. Laptopa kablem do routera i kopiujesz.
Szybkość kopiowania zależy od od samego NAS i wielkości czy ilości plików, które chcesz przerzucić na raz. W sumie to trudno powiedzieć.
Mój wcześniejszy iOmega to był dramat. WD radzi sobie duuużo lepiej.
 

Rafal7

Banned
U mnie to by było tak.
Dysk przenośny pod laptopa pod usb 3.0 i przez laptopa do serwera.
Chyba ze można dysk przenośny podpiąć pod serwer i bezpośrednio kopiować z pominięciem laptopa.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Nie pamiętam czy ćwiczyłem opcję podpinania pełnego dysku pod usb w NAS. Pewnie tak się da. Nie jestem pewien czy rozszerzenie pojemności NAS poprzez usb nie wymaga sformatowania podpinanego dysku. Więc nie odpowiem ci na 100%.
Spójż kilka postów wstecz. Był link do zestawienia i porównania dysków sieciowych.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Bardzo duże pliki kopiuję często bezpośrednio z hdd przenośnego wpiętego do NAS przez usb.
Pewien problem miałem przy zmianie dysku i potrzebie skopiowania ponad 2,5 TB.
Tu z pomocą przyszło gniazdo esata w NAS :)

wydziergane na szydełku...
 

DrWredman

Active member
Zaletą dysków 2.5" jest cicha praca, mniejszy pobór mocy, mniej się nagrzewają, a idzie za tym rzadziej włączając się wentylator co niesie większe szanse na umieszczenie go w salonie.
Czy dobrze myślę?

Wentylator przeważnie chodzi cały czas. Chyba, że załącza się stand-by.

Wadą dysków 2.5" jest wolniejszy transfer plików niż w dyskach 3.5"
 

piechu

Member
Bez reklam
Dobre pytanie
Ja bym chciał postawić serwer na szafce rtv obok centrala.
Naprawdę są takie głośne te serwery?

Miałem Netgear Readynas 102 z aktywnym chłodzeniem, aktualnie posiadam Synology DS216j także z chłodzeniem aktywnym. Obu dwukieszeniowe ale do tej pory Netgear jak i Synology miały/mają zainstalowany jeden dysk 3,5" WD Red 3TB.... oba cichutkie. Nie ma problemu, aby postawić je w salonie. U mnie właśnie to ich jest miejsce obok całego sprzętu audio-video.
Kupiłem też swego czasu Thecusa N2310... niestety okazał się taką suszarą, że musiałem go zwrócić do sklepu, nie dało się go używać w salonie.... głęboka piwnica to chyba byłoby jedyne miejsce dla niego ;)
 

Rafal7

Banned
Dobrze wiedzieć.
Jak jest cicho to tez dobrze, zawsze można dwa dyski włożyć. :)
Musze to przemyśleć bo każdy z was ma rację.
 

DrWredman

Active member
Może to jest ważniejsze niż bezpieczeństwo ? :)
Każdy niech wybiera to na czym mu zależy.

Miałem Netgear Readynas 102 z aktywnym chłodzeniem, aktualnie posiadam Synology DS216j także z chłodzeniem aktywnym. Obu dwukieszeniowe ale do tej pory Netgear jak i Synology miały/mają zainstalowany jeden dysk 3,5" WD Red 3TB.... oba cichutkie. Nie ma problemu, aby postawić je w salonie. U mnie właśnie to ich jest miejsce obok całego sprzętu audio-video.
Kupiłem też swego czasu Thecusa N2310... niestety okazał się taką suszarą, że musiałem go zwrócić do sklepu, nie dało się go używać w salonie.... głęboka piwnica to chyba byłoby jedyne miejsce dla niego ;)

Moje dyski są stare, bo jeszcze z komputera. Nie są to dyski serwerowe i dlatego generują hałas.
Technologia idzie naprzód. :)

Też przymierzam się do wymiany na większe.
 
Do góry