Serwer NAS w domu - kompedium wiedzy. Co to jest NAS?

Millerek

New member
Gwiazdka nastąpiła wcześniej, ds 116 stoi dumnie przy audio.
Dysk 4TB, WD RED, wsadziłem do niego wszystko co miałem luzem na innych dyskach. Pliki Audio-wideo i inne....

Jak narazie to mam pytanie, włączyło się indeksowanie plików, trwa to już półtorej doby i końca nie widać. Ds pracuje na najwyższych obrotach, ma do przemielenia około 2.5 a może 3TB danych.
Czy to ma tak wyglądać? Bo w tym tempie to może skończy dopiero w przyszłym tygodniu... :(
 

DrWredman

Active member
niech sobie robi, jak jest dużo plików to może to trwać dość długo.
Ale możesz go wyłączyć, jeśli nie potrzebujesz z niego korzystać.
 

Millerek

New member
Indeksowanie musi być ponieważ w DS audio foto i wideo, nie ma widocznych plików które nie są po procesie indeksowania.
Trudno, czekam cierpliwie.

Ktoś pisał że może być głośno, że chłodzenie itd, ale wcale się do tej wypowiedzi nie przychylam.
Wręcz przeciwnie, jak nie było procesu indeksowania, i mimo przelaczemia chłodzenia na najbardziej wydajne, hałasu prawie nie było.
Ustawiłem opcje chłodzenia na najniższy, i jeśli trzeba to sam się uruchamia a jak schłodzi serwer to wentylator wyłącza się, niby jest luks.

Tylko na tym indeksowaniu, dysk tak mieli i mieli ze tylko jego słychać...
Jak zatrzymałem indeksowanie to cisza niemalże absolutna, śmiało może stać w salonie, nie przeszkadza, a kolor czarny robi się niewidoczny przy oglądaniu wieczornego seansu filmowego.
 

Millerek

New member
Ktoś poradzi jak uruchomić media serwer z poza mojej sieci domowej?

We Wrocławiu stoi sobie onkyo tx 8150, co trzeba zrobić aby miał dostęp do moich plików muzycznych i odtwarzał muzykę z mojego NAS?
 

iT!T

Member
Ktoś poradzi jak uruchomić media serwer z poza mojej sieci domowej?

We Wrocławiu stoi sobie onkyo tx 8150, co trzeba zrobić aby miał dostęp do moich plików muzycznych i odtwarzał muzykę z mojego NAS?
Z tego co kojarzę, to do pewnej wersji Audio Station miało możliwość działania przez WAN, w najnowszej chyba już nie (ale warto sprawdzić). Są oczywiście sposoby żeby rozwiązać to w inny sposób, ale tu dużo zależy od parametrów i konfigu sieci.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnia edycja:

pike

New member
Ktoś poradzi jak uruchomić media serwer z poza mojej sieci domowej?

We Wrocławiu stoi sobie onkyo tx 8150, co trzeba zrobić aby miał dostęp do moich plików muzycznych i odtwarzał muzykę z mojego NAS?
Jeśli działa na nim jakas przeglądarka to ustaw sobie na NAS Quick Id i przekieruj porty na routerze na NASA. Polaczysz się bez problemu.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
 

Millerek

New member
Ok, dzięki, a tak łopatologicznie? :)
...już mi nawet usb DAC nie bardzo działa, jak nie odtwarza dwa razy szybciej, to program przepuszcza utwory na kolejny bez dźwięku..

Nie miał człowiek problemów to sobie koze kupił hehe... ;)
 
Ostatnia edycja:

FullSD

New member
Ja od siebie polecam QNAP 168 (1 -bay) teraz w promocji za ok. 500 zet, lub 268 za ok. 950 zet (2-bay). Oba mają wyjście HDMI 4K i pilota, z tych tańszych pod TV to jest chyba najciekawszy wybór.

Niedługo chce kupić 168 więc napiszę parę zdań o nim.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Ja wczoraj zainstalowałem u siebie dysk sieciowy WD My Book Live.
Używkę kupiłem z transportem za 200zł.
Niewielki bo tylko 1TB ale to tylko na pliki z muzyką. Świetne rozwiązanie. Jest bardzo cichy ( pasywne chłodzenie), niewielki i pobiera bardzo mało prądu. Gdzieś wyczytałem w testach, że 10W. Teraz po zripowaniu płyty nie muszę już podpinać twardziela do lapka, tylko on sam wysyła mi rip płyty na dysk. I miniPC w pokoju ze stereo ( w tej roli Pipo X9 z Foobarem) też po Wifi ma dostęp do tej płytoteki. Nawet gęste pliki są odtwarzane bez najmniejszych przycięć czy jakiegoś rwania. Dzisiaj postaram się jeszcze uruchomić drugi player sieciowy tym razem zbudowany na Raspberry Pi 3 z programem Volumio. Ten będzie źródłem do drugiego systemu stereo i też ma korzystać z tego dysku sieciowego.
 

Millerek

New member
Nie mogę sobie poradzić z moim Synology, a dokładniej mówiąc o "puszczaniu" muzyki do denona DCD1520AE za pomocą DS Menager czy DS Audio na androidzie.

Problem polega na tym, że jeśli np, w DS Audio, wrzucę jakieś utwory czy cały katalog i zaznaczę Dodaj i Otwórz, to denek odtwarza i jest ok. Jeśli utwory lecą po kolei to jest ok, ale nie mogę sam wybierać który utwór następny ja chcę posłuchać. Wtedy ten mój utwór przechodzi na następny i następny i następny i tak w kółko bez muzyki, przechodzi w sekundę z utworu na utwór.
Następnie, dodanie innych kawałków objawia się tym samym i również bez muzyki.
Pomaga wyłączenie denka i włącznie go ponownie, usunięcie wszystkich utworów z kolejki i dodanie nowych innych ale bez mojego wyboru który teraz bo zrobi się jak wyżej...

W DS Menager w DS audio na Windows, podobne piruery muszę robić...
 
Ostatnia edycja:

Dingo

Member
Jako ze profesjonalnie zajmujes sie zagadnieniami z zakresu NAS i SAN to dolacze do rozmowy.

Udalo mi sie przebrnac przez wiekszosc z postow w tym temacie i nie zauwazylem aby wspomniano tutaj o kilku ciekawych funkcjonalnosciach naszych domowych NASow. Pewnie wiekszosc z nich nie jest wykorzystywana przez audiofili z tego forum ale warto wspomniec - moze znajda sie zaiteresowani tematem.

Wracajac do uwagi jednego z uzytkownikow zastosuje format: jaki sprzet posiadam i do czego go uzywam.

Do zastosowan domowych uzywam w tej chwili NASa Synology DS409+. Skonfigurowany w RAID5 z 4 dyskami 4TB WD Red Pro.

Do czego uzywam swojego NASa w domu:

- Backup zdjec i video domownikow. Biblioteka multimediow.

- Serwer plikow (muzyka, wideo, foto) udostepnianych przez DLNA do urzadzen w sieci domowej takich jak: TV, laptopy, tablety i komorki (IOS i Android)

- Prywatna chmura - dysk sieciowy z dostepem z urzadzen mobilnych w i poza siecia domowa. Cos jak Google drive czy Amazon drive.

- Serwer PLEX - ciekawa usluga katalogowania filmow.

- Download station - centrum sciagania - pozwala na dodanie listy plikow z serwisow typu fileshare czy torrent i pobieraniu bezposrednio na dysk NAS. Przydaje sie dla osob sciagajacych z sieci na przyklad obrazy plyt BD i inne duze pliki.

- Apple iTunes Station - udostepnianie muzyki dla urzadzen Apple

- System monitoringu wideo - przechowywanie obrazu z kamer wideo z domowego systemu monitoringu.

- Serwer FTP - wymiana plikow z komputerami poprzez protokol FTP.

- Serwer www - Pozwala na hosting stron www w sieci internet i sieci lokalnej.

Tyle jesli chodzi o zastosowania domowe. Urzadzenie posiada jeszcze wiele innych ciekawych funkcji do zastosowan w malych i srednich firmach, ale to nie miejsce chyba na poruszanie takich tematow.

PS. dla fanow tematyki dodam ze w pracy zajmuje sie systemami tego typu
StorageReview-EMC-DataCenter-Durham-VMAX.jpg
 
Ostatnia edycja:

Millerek

New member
Za cholere nie mogę sobie poradzić z ds116 i usb-dac, czyli puścić muzykę do dcd denona.
Jak nie gra dwa razy za szybko, to wogóle nie gra, jak niby denon pokazuje 44.1k to utwory w AS normalnie przechodzą na następny utwór bez dźwięku, a jeśli zagra to jakakolwiek ingerencja typu NEXT PAUZA w Audio Stadion powoduje ponowne przechodzenie na następny utwór bez dźwięku i tak k..wa w koło macieja :)

Nie mam pojęcia czy coś przestawilem, czy coś źle zaznaczyłem w synology....
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Za cholere nie mogę sobie poradzić z ds116 i usb-dac, czyli puścić muzykę do dcd denona.
[ciach]
Nie mam pojęcia czy coś przestawilem, czy coś źle zaznaczyłem w synology....

Ale zdajesz sobie sprawe z tego, ze Synology ma firmowy support i forum uzytkownikow i ich mozna o to zapytac?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Gdybym nie mial bladago pojecia, to wystarczylo abym nic nie napisal.
Zadalas pytanie o pomoc i dostales pomoc. Gdybym mial identyczne, lub chocby podobne problemy do Twoich, to moglbym cos konkretnego doradzic, a tak kieruje Cie tam, gdzie napewno powinienes uzyskac pomoc.
Chyba ze nie chodzilo Ci o pomoc, tylko o autopromocje.
 

Millerek

New member
Nie masz podobnego problemu więc nic konkretnego nie napiszesz co jest równoznaczne z twoim bladym pojęciem.
Autopromocja? u ciebie jest o niebo lepsza niż moja co widać po ilości postów, chociażby.

Reasumując, forum synology jest tak obszerne jak twoja wiedza w tym konkretnym moim pytaniu, nic tam nie znalazłem, a tutaj były konkretne pytania i konkretne odpowiedzi. Raczysz sobie przeczytać to miałbyś rozeznanie, inni mają podobne konfiguracje i niestety adekwatnie milczą, może czas minął spory i zaszły zmiany...
Więc nic nie pomogłes, nic nie wniosłes, nic nie poradziłes i nawet się nie wysileś bo jestem i sledze ten mój problem od dłuższego czasu, spójrz na daty moich postów w tym temacie, nie ma tak dużo.

Także dzięki za pustą poradę, dzięki, jestem wdzięczny, dozgonnie.. i pozdrawiam .. ;)

A wracając do pytania, wydaje mi się, że kluczowy problem, leży w ustawieniu Audio Station, gdzie nie mogę zaznaczyć w Ustawienia-Uprawnienia -"użytkownik"-okienka Renderer USB/DLNA.
normalnie jest kreska i nie mogę tego zmienić.
Gdzie w Panel sterowania-Uprawnienia "użytkownika" - katalog "music" zaznaczone jest zezwolenie na odczyt/zapis.

Nie mam pojęcia czy to ma związek, ale wcześniejsza wersja DSM, pozwalała mi na bezproblemowe korzystanie z usb dac, najnowsza wersja DSM od jakiegoś czasu już mi coś blokuje, żeby nie powiedzieć że nie "łączy" się z demonem.
Nawet wgranie starszej wersji oprogramowania DSM nie wchodzi bo mam stosowny komunikat "błąd odczytu" czy jakoś tak.

Kompletnie.sie na tym nie znam, nie mam dużo czasu na zabawę z tą zabawką, a muzyka w plikach siedzi sobie w najlepsze i dostęp jest do niej tylko w dlna czy airplay, a problem dotyczy tylko usb-dac...
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Nie masz podobnego problemu więc nic konkretnego nie napiszesz co jest równoznaczne z twoim bladym pojęciem.

Nie zawsze bawią mnie tego typu komentarze, ale Twój jest tak nietrafiony, że aż śmieszny.

Nie mam podobnego problemu, ponieważ nie używam DSaudio od 2 lat, bo od tego czasu nie da się tego badziewia sensownie używać. Przede wszystkim nie podłączam NAS-a kablem USB, tylko streamuje media po LAN-ie, bo stoi, a właściwie stoją (pluralis) one tam gdzie ich miejsce czyli w szafie/ na strychu, razem z resztą sprzętu sieciowego, tam gdzie mogą sobie hałasować nie przeszkadzając nikomu, bezpieczne przed złodziejami.

Reasumując, forum synology jest tak obszerne jak twoja wiedza w tym konkretnym moim pytaniu, nic tam nie znalazłem, a tutaj były konkretne pytania i konkretne odpowiedzi.

Najwyraźniej nie mamy na myśli tego samego forum.
Być może myślisz o polskojęzycznym, czy może jakimś parafialnym forum Synology.
Ja miałem na myśli ogólne - tu jedynie sekcja dotycząca DSAudio:
https://forum.synology.com/enu/viewforum.php?f=216
a tu kwerenda usb dac:
https://forum.synology.com/enu/search.php?keywords=usb+dac
Nie przyszlo Ci do glowy, zeby upewnic sie, czy Twoj Synology jest kompatybilny z tym Denonem i wygoglowac, czy ktos ich uzywa podlaczonych w taki sposob i zapytac uzytkownikow o szcegoly??

Raczysz sobie przeczytać to miałbyś rozeznanie, inni mają podobne konfiguracje i niestety adekwatnie milczą, może czas minął spory i zaszły zmiany...
Więc nic nie pomogłes, nic nie wniosłes, nic nie poradziłes i nawet się nie wysileś bo jestem i sledze ten mój problem od dłuższego czasu, spójrz na daty moich postów w tym temacie, nie ma tak dużo.

Także dzięki za pustą poradę, dzięki, jestem wdzięczny, dozgonnie.. i pozdrawiam .. ;)
Czytał nie będę, bo czytuję bardziej wartościowe z mojego punktu widzenia fora, o tej tematyce. Poza tym nie muszę studiować for, żeby uświadomić sobie, że Twój problem leży wyłącznie w wadliwym oprogramowaniu, nie zaś ustawieniach. Moja rada była szczera i praktyczna. Nikt nie będzie Ci odpisywać, skoro sam nie zadałeś sobie trudu, aby rozwiązać swój problem, czy czegoś się nauczyć o funkcjonalności czy możliwościach usprawnienia swego sprzetu. Gdyby to chociaż był jakiś poważny, czy krytyczny problem, np. brak możliwości podmontowania wolumin po update'cie DSM. Poza tym nie sądzę aby ktoś tutaj chciał czytać Twoje ciągłego marudzenie, że coś Ci nie wychodzi. Naucz się precyzyjnie opisywać swoją konfigurację, czy w Twoim przypadku raczej wersje oprogramowania, tj. DSM, pluginów i aplikacji klientów.


Kompletnie.sie na tym nie znam, nie mam dużo czasu na zabawę z tą zabawką, a muzyka w plikach siedzi sobie w najlepsze i dostęp jest do niej tylko w dlna czy airplay, a problem dotyczy tylko usb-dac...

Widzisz i tu jest pies pogrzebany. Nikt za Ciebie nie będzie tego robił, musisz przyjąć do wiadomości, że cudzy czas nie jest mniej wartościowy od Twojego.
Trochę pokory by też nie zaszkodziło, bo leszcz, który kupił w grudniu, po południu, namiastkę NAS-a, niepotrafiacy skonfigurowac podstawowych funkcji i ustawien, nie jest na pozycji, z której mógłby oceniać czyjekolwiek kompetencje w tej dziedzinie.
 
Ostatnia edycja:

woytaski

New member
Bez reklam
Nie wiem w czym macie problem...
Zawsze aktualizuję DSM do najnowszej wersji i nie mam takich problemów.
Owszem kilka razy zdarzyło mi się, że utwór odtwarzany był szybciej, ale wystarczyło powtórne uruchomienie utworu i było OK.
Co Cię interesuje z ustawień Audio Station?

wydziergane na szydełku...
 

wucash

Active member
Bez reklam
Dorzucę małe pytanie do wątku. Rozważam zakup WD My Cloud 2TB lub Synology DS115j plus dysk 2TB. Opcja z WD My Cloud jest tańsza ale sporo opini, że Synology wydajniejsze. Dysk będzie wykorzystywany głównie jako sieciowe źródło muzyki i video. Kwestie backupów, zabezpieczeń nie są dla mnie zbyt istotne w tym przypadku. WD to wydatek 460 zł a Synology z dyskiem to minimum 650 zł. Pytanie czy jest sens dopłacać te 200 i czy WD poradzi sobie z 20-30gb plikami video bez zacinek (po lan).
 
Ostatnia edycja:

kret_1

New member
Mam DS115J od 2 lat z 2TB HDD.

" Pytanie czy jest sens dopłacać te 200 i czy WD poradzi sobie z 20-30gb plikami video bez zacinek (po lan). "
Poradzi sobie spokojnie z dowolnym transferem plików wideo do odtwarzacza. Trzeba tylko zadbać o to, aby router miał 1Gb/s LAN i odtwarzacz miał 1Gb/s LAN. Bo jak będą miały interfejsy 100mb/s, to logiczne, że maksymalny bitrate video możliwy do odtworzenia będzie 100mb/s.
Download Station w Synology jest bardzo fajne, sa dodatki do Firefox umożliwiające logowanie bez potrzeby uruchamiania pulpitu. Jednak ze względu na słabe CPU, maksymalny download do uzyskania to około 150mb/s(18MB/s). Ale to dotyczy Download Station, nie transferów pików po LAN, gdzie można dostać 70-100MB/s.
Sam interfejs www Synology jest bardzo ciężki jak dla 115j ze względu na jego słabe podzespoły. Działa stabilnie, ale ma wyraźne opóźnienia. Czyli klikasz i czekasz. Tak jakbyś odpalił Win 7 na komputerze z przed 15lat.
 
Do góry