Thomson FU 6663

jakon

New member
Nabyłem ten telewizor w Selgrosie. Cena bardzo ciekawa, ale trochę się rozczarowałem. Może to wynika z faktu, że przesiadłem się ze starego tylno projekcyjnego soniaka (50’) i mam teraz wrażenie jakbym przeszedł operację zaćmy. Wszystko jest takie jasne i tak „wali po oczach”, że aż boli. Ale może to wynik tego, że lampa w moim sony była już mocno starawa i obraz na nim był jakby przez pończochę. Natomiast nie za bardzo podoba mi się w Thomsonie takie dziwne „coś”. Mam takie wrażenie, że wszyscy ruszają się jak na Beny Hilu. Jakoś tak dziwnie przyspieszają. Mam enkę i programy w HD na żywo czyli TVN działają dobrze, ale jak włączę jakiś film w hd, np. z HBO, to jakoś tak mało płynnie wszyscy się ruszają. To tylko ja mam tak?
 

Blatio

New member
Też niedawno zakupiłem tego Thomsona, w wersji 39 cali. Mam podobny problem jak mój przedmówca Jakon:
Większość filmów, jakie oglądam na tym telewizorze (aktualnie sygnał analogowy, z osiedlowego kabla) robi się "hiperpłynna". Obraz filmowy nie porusza się tak jak się do tego przyzwyczailiśmy, z częstotliwością 24 klatek/s, ale robi się nadnaturalnie płynny, jak w serialach typu "Klan", albo w Teatrze Telewizji (mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi) - tak jakby filmy były kręcone kamerą telewizyjną, a nie filmową.

Jest to trochę nienaturalne i trudno mi się do tego przyzwyczaić
Domyślam się, że zapewne to "wina" funkcji 200 Hz Clear Motion Index? Albo jakiegoś innego systemu, który sprawia, że telewizor przetwarza 24 klatki częstotliwości filmowej na jakąś wyższą częstotliwość?
Wyczytałem gdzieś, że np. ktoś miał taki problem w telewizorze LG z funkcją Truemotion - doradzono wyłączyć tę funkcję, bo była taka możliwość.

Sęk w tym, że ja w swoim Thomsonie widzę tylko jedną opcję, która może być z tym powiązana - "Optymalizacja ruchu", jednak mimo iż celowo w ogóle ją wyłączyłem, podczas oglądania filmów ten zbyt płynny ruch nadal występuje i ma się wrażenie, że oglądam nie film, ale telenowelę...

Dodam, że gdy się puszcza np. film z USB, to dzieje się tak samo. Podobnie też z większością filmików z YouTube'a z WiFi.

Czy ktoś może ma pojęcie jak to wyłączyć? Czy po prostu ten model "tak ma" i będę musiał się nauczyć z tym żyć, bo "tak ma być"?
Bardzo proszę o poradę. W instrukcji i we wszystkich opcjach w menu telewizora, jakie udało mi się odgrzebać, nie znalazłem niczego takiego oprócz rzeczonej funkcji "Optymalizacja ruchu", której ani włączanie, ani wyłączenia, znacząco mi niczego nie zmienia w odbiorze ruchu obrazu.
 
Ostatnia edycja:

miss

New member
witam
no i udało się rozwiązać ten efekt "teatru" ??
czy jednak ten model tak ma i recenzja na tym forum jest nierzetalna ??





Też niedawno zakupiłem tego Thomsona, w wersji 39 cali. Mam podobny problem jak mój przedmówca Jakon:
Większość filmów, jakie oglądam na tym telewizorze (aktualnie sygnał analogowy, z osiedlowego kabla) robi się "hiperpłynna". Obraz filmowy nie porusza się tak jak się do tego przyzwyczailiśmy, z częstotliwością 24 klatek/s, ale robi się nadnaturalnie płynny, jak w serialach typu "Klan", albo w Teatrze Telewizji (mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi) - tak jakby filmy były kręcone kamerą telewizyjną, a nie filmową.

Jest to trochę nienaturalne i trudno mi się do tego przyzwyczaić
Domyślam się, że zapewne to "wina" funkcji 200 Hz Clear Motion Index? Albo jakiegoś innego systemu, który sprawia, że telewizor przetwarza 24 klatki częstotliwości filmowej na jakąś wyższą częstotliwość?
Wyczytałem gdzieś, że np. ktoś miał taki problem w telewizorze LG z funkcją Truemotion - doradzono wyłączyć tę funkcję, bo była taka możliwość.

Sęk w tym, że ja w swoim Thomsonie widzę tylko jedną opcję, która może być z tym powiązana - "Optymalizacja ruchu", jednak mimo iż celowo w ogóle ją wyłączyłem, podczas oglądania filmów ten zbyt płynny ruch nadal występuje i ma się wrażenie, że oglądam nie film, ale telenowelę...

Dodam, że gdy się puszcza np. film z USB, to dzieje się tak samo. Podobnie też z większością filmików z YouTube'a z WiFi.

Czy ktoś może ma pojęcie jak to wyłączyć? Czy po prostu ten model "tak ma" i będę musiał się nauczyć z tym żyć, bo "tak ma być"?
Bardzo proszę o poradę. W instrukcji i we wszystkich opcjach w menu telewizora, jakie udało mi się odgrzebać, nie znalazłem niczego takiego oprócz rzeczonej funkcji "Optymalizacja ruchu", której ani włączanie, ani wyłączenia, znacząco mi niczego nie zmienia w odbiorze ruchu obrazu.

Nabyłem ten telewizor w Selgrosie. Cena bardzo ciekawa, ale trochę się rozczarowałem. Może to wynika z faktu, że przesiadłem się ze starego tylno projekcyjnego soniaka (50’) i mam teraz wrażenie jakbym przeszedł operację zaćmy. Wszystko jest takie jasne i tak „wali po oczach”, że aż boli. Ale może to wynik tego, że lampa w moim sony była już mocno starawa i obraz na nim był jakby przez pończochę. Natomiast nie za bardzo podoba mi się w Thomsonie takie dziwne „coś”. Mam takie wrażenie, że wszyscy ruszają się jak na Beny Hilu. Jakoś tak dziwnie przyspieszają. Mam enkę i programy w HD na żywo czyli TVN działają dobrze, ale jak włączę jakiś film w hd, np. z HBO, to jakoś tak mało płynnie wszyscy się ruszają. To tylko ja mam tak?
 

Blatio

New member
U mnie nic się nie rozwiązało, bo i też nikt na forum nie podał jeszcze żadnego rozsądnego rozwiązania z wyjątkiem tego, żebym się przeszedł na 48-klatkowego Hobbita (a owszem, z ciekawości pójdę...) :)
Szperałem też szerzej po googlach i internecie, także po innych forach - nic. Jeśli już gdzieś pojawia się problem tej nadpłynności obrazu w innych telewizorach, to z reguły jest to sprawa jakiejś funkcji typu Truemotion, którą można sobie wyłączyć w menu.

Jeśli nie da się tego wyłączyć z pozycji obsługi menu przez użytkownika, to przyszło mi do głowy, że być może da się to jakoś przestawić w menu trybu serwisowego.
Sęk w tym, że nie mam pojęcia jak do menu serwisowego wejść, bo to jest zapewne zakodowane tak, żeby nikt postronny (na przykład ja) w tym nie grzebał :]

Napisałem do serwisu BWM Electronics z zapytaniem teoretycznym czy można to jakoś wyłączyć, obojętnie jak, ale jako odpowiedź na maila, otrzymałem tylko numer telefonu do autoryzowanego serwisu Thomsona.
Cóż, w tygodniu spróbuję tam przedzwonić i zapytać jak to wygląda i czy koniecznie musi tak być.

Poza tym i tak muszę spytać o inną rzecz, bo nie chcą mi jakimś cudem działać okulary 3D do tego Thomsona, mimo iż wedle instrukcji ładowałem ich akumulatorki przez USB. Nie chcą mi się włączyć i muszę zapytać, czy to ja robię coś nie tak, czy to okulary są felerne (ale obie pary?).

Gdyby ktoś przypadkiem mimo wszystko miał coś do poradzenia a propos jednego lub drugiego problemu, to chętnie poczytam.

Dodam, że ja też na ten telewizor zdecydowałem się właśnie po przeczytaniu jego testu na tym forum. Czytałem tę recenzję ze trzy razy w te i we w tę, też nie przypominam sobie, aby był w niej opisany rzeczony "soap opera effect", jak to nazywają anglojęzyczni.
 
Ostatnia edycja:

jakon

New member
mucha w ekranie

Wszelkie błędy w ustawieniach udało mi się usunąć. Telewizor działa jak trzeba i jestem z niego rzeczywiście bardzo zadowolony. Obraz bardzo dobry, czerń czarna jak smoła. Udało mi się usunąć też efekt Benny Hila. Ruch już nie jest dziwnie przyspieszany, ale płynny. Miałem też problemy z jednym z seriali z VODa n-ki. Serial nie jest w HD (Homeland) ale jakiś inny dziwny trochę system nagrania. Trochę jakby paradokument. Na początku przy odtwarzaniu piksloza była koszmarna. Też mi się to udało ustawić i teraz chodzi bardzo ładnie. Ustawiałem metodą prób i błędów. Nie pamiętam jakie mam ustawienia, ale spiszę z telewizora i zamieszczę. Chyba że komuś się spieszy to proszę maila na private jakon@neofinanse.pl
Jedno co mnie trochę rozczarowuje, to dźwięk. Nie mogę jakoś ustawić zadowalającej barwy. Jakieś to wszystko płaskie i sztuczne. Możliwe, że to wynika z tego, że poprzednio miałem duży tylno projekcyjny sony i tam głośniki pracowały z wielkim pudłem rezonansowym.
Natomiast mam inny problem. Ciekawe czy ktokolwiek inny miał coś takiego. Na ekranie mam muchę!!! Nie żartuję. Gdzieś pomiędzy matrycę a folię ochronną dostała się muszka. Taka malutka owocówka. Telewizor ma 50”, muszka jakieś 0,5 mm, a ja na całym ekranie tylko tą francę widzę. Czuję się jak w „Teście pilota Pirxa”. Ale to wkur......!!!
Telewizor pójdzie do reklamacji niestety. Mucha jest z lewej strony u góry i z tej samej strony przy niektórych programach mam takie wąziutkie białe paski na samym górnym brzegu. Wygląda na to że maskownica nie zakrywa brzegu matrycy. Możliwe że jest krzywo zamocowana i gdzieś tamtędy muszka mi wlazła.
 

angler22

New member
Też chętnie się dowiem, które ustawienie odpowiada za ten efekt "przyspieszania" który zauważyłem na 50FU6663. Poza tym naprawdę fajny sprzęt za niewielkie pieniądze.
Co do okularów 3D (pytanie post wcześniej). Ładujesz kablem USB aż zgaśnie czerwona dioda ładowania. Wrzucasz do telewizora jakiś materiał 3D (najlepiej na pendrive'a podłączonego do USB wrzucić jakiś filmik demonstracyjny MKV z internetu), włączasz film, sprawdzasz typ obrazu (obok siebie, nad - pod itp) i ustawiasz odpowiedni parametr przyciskając przycisk 3D. Zakładasz okulary i przytrzymujesz przycisk włączania ich. Po jakiś 2 sekundach powinny się włączyć (patrz na ekran - zauważysz zmianę). Następnie krótkim przyciśnięciem przestawiasz opcje dla oczu (na jednej zawsze lepiej widać efekt 3D). Okulary powinny odbierać sygnał IR od telewizora celem synchronizacji - jeśli nie uruchamiasz materiału w 3D to tego sygnału nie ma i będą się chyba (nie mam pewności) same wyłączać.
 

angler22

New member
A ile mniej więcej godzin muszą się ładować okulary za pierwszym razem?
To pewnie zależy od tego, jak długo leżały w sklepie. U mnie ładowanie do pełna trwało jakieś 2 godziny (mniej więcej). Wystarczy zaglądać od czasu do czasu, czy już zgasła czerwona dioda ładowania (jak rozumiem u Ciebie się świeci).
 

Blatio

New member
No właśnie u mnie ładowania już było z kilka godzin, diodka gasła, a okulary nadal nie chcą działać.

A teraz z innej beczki. Dzięki współpracy na privie z Jakonem, udało mi się wyeliminować to, co mnie najbardziej wkurzało, czyli ten "teatralny" ruch na ekranie podczas odtwarzania filmów.

Po różnych kombinacjach, pomogło zainstalowanie upgrade'u oprogramowania fabrycznego, które można pobrać ze strony Thomsona:

Thomson - Pomoc techniczna i pobieranie

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu TV od początku, zaczęły być wyraźnie widoczne efekty regulacji opcji "Optymalizacja ruchu" w "Zaawansowanym video".

Teraz gdy opcję tę damy na "wyłącz", filmy zaczynają na każdym kanale przypominać normalne 24p, znika ta wkurzająca płynność ruchu jak w telenoweli. Pojawia się z powrotem dopiero, gdy "Optymalizacja ruchu" będzie ustawiona na "Duża". Teraz jest tak jak powinno być.

Poza tym, po aktualizacji oprogramowania w "Zaawansowanym video" pod "Optymalizacją obrazu" pojawiła się nowa opcja "Tryb gier", niestety jest ona niepodświetlona i nie mogę jej uruchomić. Wiem, że u Jakona to działa (z jego informacji wynika, że gdy "Tryb gier" jest na "włącz", to gaśnie "Optymalizacja ruchu" i nie można jej regulować). Nie wiem z kolei jak to uruchomić u siebie :)

No, ale tak czy siak jeden z głównych problemów mi się rozwiązał (zostają jeszcze te nieszczęsne okulary 3D).

Jeszcze raz wielkie dzięki Jakonowi za pomoc :)
 

angler22

New member
Ja mam chyba nowszy soft w TV, bo opcja trybu gier jest fabrycznie w menu. Wcześniej nie miałem jakoś okazji wypróbować tej kompensacji ruchu (nie właziłem tak głęboko w menu, a TV jest w domu dopiero 4 dni), ale teraz po jej wyłączeniu też wydaje mi się, że problem "upłynniania" zniknął.
Co do okularów - tak jak pisałem okulary się NIE WŁĄCZĄ bez działającego telewizora (nawet nie masz co próbować). Wbudowany w tv nadajnik podczerwieni aktywuje okulary, gdy włączony jest dowolny tryb 3D. Czyli jeśli włączyłeś na TV tryb 3D (może być konwersja zwykłego 2d na 3d), naładowałeś okulary i przyciskasz przycisk ich włączania (ok 2 sekund) a nie pojawia się żadna różnica w widocznym obrazie, to :
Albo uszkodzone są okulary (przy 2 parach prawie niemożliwe),
Albo uszkodzony jest nadajnik podczerwieni w telewizorze (znacznie bardziej prawdopodobne)
Albo postawiłeś coś (przykleiłeś) do obudowy, zasłoniłeś jakimś materiałem rzeczony nadajnik IR i okulary go nie "widzą".

Podpowiem Ci jeszcze, jak sprawdzić nadajnik IR.
Weź dowolny aparat cyfrowy, włącz w trybie zwykłych zdjęć.
Włącz TV i ustaw tryb 2D / 3D
Zbliż się z aparatem do TV i wyceluj obiektyw w prawy dolny róg ramki TV. Zobaczysz 3 świecące diody. Wyłącz tryb 3D a diody zgasną.
Jeśli nie świecą wcale - masz pewność co jest zepsute.
 
Ostatnia edycja:

Blatio

New member
Zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś.

Przy włączonym trybie 2D-3D na wyświetlaczu aparatu widać te trzy diodki w prawym dolnym dolnym rogu - świecą jak trzeba. Po wyłączeniu 3D gasną.

No więc - obie pary okularów są naładowane (dziś jeszcze obie ładowałem, siedziały po ok. 2h na USB, aż zgasła czerwona dioda), włączam tryb 2D-3D na TV, zakładam okulary, siadam na wprost telewizora, włączam przycisk na okularach - i NIC.
Nie działa zarówno na krótkie przyciśnięcie, jak i na przytrzymanie kilka sekund. Zero reakcji poza tym, że w momencie naciskania przycisku zapala się czerwona diodka ładowania na okularach. Wszystko niestety tak jak było.
 

angler22

New member
Przynajmniej sprawdziłeś, że diody działają... Cóż - być może przyczyna siedzi gdzieś głębiej w elektronice TV lub samych okularów. Bo chyba nie masz w domu jakiegoś potężnego źródła podczerwieni, które mogło by zakłócać nadajnik IR w TV? :)
Migawkowce są dość uniwersalne - możesz spróbować sprawdzić je u jakiegoś znajomego posiadacza telewozora 3D (nawet nie Thomsona). Oczywiście nie gwarantuję, że będą działać, ale nie zaszkodzi spróbować przecież.
 

dardob

New member
Jak Panowie ten telewizor nadaje się do oglądania sportu? Radzi sobie z szybkimi scenami np w tenisie lub piłce nożnej, nie występują rozmazania?
 

angler22

New member
Czekam na Australian Open, żeby się przekonać :) Piłki nożnej nie trawię, ale rodzinka oglądała jakiś mecz i byli bardzo zadowoleni z obrazu. Trzeba jednak przyznać, że w ogóle nie zauważyli opisywanego wcześniej efektu "Beny Hill'a", więc nie są najbardziej wymagającymi widzami. Ja natomiast jeszcze nie spotkałem TV, na którym obraz był by dla mnie całkowicie płynny (niezależnie czy mówimy o TV za 2k zł, czy za 10k). Ostatnio facet w sklepie chciał mi udowodnić, że jakaś Sonówka Bravia nie ma zupełnie tego efektu - i oczywiście nie przekonał mnie (widziałem to samo co na wszystkich innych TV). Przy przesuwającym się w poziomie obrazie zawsze widzę "skoki", dlatego darowałem sobie drogie modele i używam tych z dolnej półki cenowej.
 

Kajlu

New member
Witam
Jestem posiadaczem tego modelu w wersji 39 cali. Mam takie pytanie związanie z podłączeniem myszki do TV. Ogólnie ciężko mi się poruszać po internecie, ponieważ nie zawsze wiadomo jaki element na ekranie przeglądarki jest wskazywany. Może ktoś wie czy można zastosować jakieś podkreślenie, albo coś w tym stylu, żeby było wiadomo, gdzie aktualnie znajduje się "kursor" ?? Podłączyłem moją myszkę pod Telewizor i ku mojemu zaskoczeniu myszka została wykryta i działała, bo telewizor reagował na kliknięcia i przesuwanie. Niestety cały problem w tym, że kursora nie widać. Gdyby udało się zrobić choć jedną z tych dwóch rzeczy to byłoby super:) Bardzo by to ułatwiło przeglądanie internetu na dużym ekranie. A jeśli chodzi o oglądanie sportu to jeśli chodzi o tę półkę cenową to naprawdę przyzwoita sprawa.

Pozdrawiam
 

angler22

New member
Wyświetlanie kursora to element zależny od zastosowanego sterownika HID (dla klawiatur i myszek) - przerabiałem to kiedyś na WIN CE na tabletach. Obawiam się, że sterownik zastosowany w TV po prostu ma tą funkcję trwale zablokowaną i tylko jakaś modyfikacja firmware, ewentualnie może wejście w menu instalacyjne (nie to dostępne z pilota pod "menu") coś by dało. Swoją drogą ciekawe, że mysza działa - sądziłem, że tylko droższe modele TV je obsługują.
 

krzysiekj24

New member
witam dziś widziałem ten tv 50 cali w selgrosie nawet mi się podoba i znalazłem wlaśnie opis u was na forum widzę że ma nienajgorsze noty poza paroma problemami typu płynność obrazu. zastanawiam się nad jego kupnem proszę o pordę czy w tej pułce cenowej 2950zł 50 cali z "opcjami" jakie posiada ten TV mogę kupić coś podobnego innej marki czy też ciężko będzie.
i jak się ew. przedkłada na wybór ten czy raczej inny w podobnej cenie.
prosze o pomoc w wyborze.
 

Kajlu

New member
Hmm no to trzeba poczekać na nowy firmware i mieć nadzieję, że zrobią coś w tym kierunku. W końcu jest to bardzo denerwujące, bo nie wiadomo gdzie ten "kursor" się znajduje w przypadku myszki jak również pilota. Napisałem do nich w związku z tym problemem i mam nadzieję, że coś zrobią w tym kierunku:)

Pozdrawiam
 

korabek

New member
Wystarczy zapoznać się z testami Kikiego. Z wszystkich testownanych w 2012 roku, ten ma najniższą ocenę: 80/100. Poza tym, jest jeszcze niedopracowany. Chińczyki z Żyrardowa ciągle zmieniają soft. Już chyba trzeci raz ukazał się nowy, po zainstalowaniu którego menu znacząco różni się od testowanego przez Kikiego. Może to dobrze, że "nie zasypują gruszek w popiele", ale te ciągłe zmiany są po prostu wkurzające. Jakby nie można było zrobić raz, a dobrze. Ciekawe ile jeszcze ukarze się nowych "Upgrade instructions & firmware"? Możliwe też, że dzięki temu nie mam problemów z jakimi borykają się moi przedmówcy. Wkurza mnie natomiast czerń, nad którą tak zachwycał się Kiki. U mnie matryca daje po rogach, że hej... Próbowałem różnych ustawień korzystając ze specjalnej płyty demonstracyjnej Blu-ray. Bez efektu. Trudno zresztą cokolwiek ustawić, bo menu zakrywa prawie cały ekran i ustawienia robi się praktycznie w "ciemno". Aby sprawdzić efekt ustawień, za każdym razem trzeba wychodzić z menu, a to już nie jest fajne. Pilot pozostawia wiele do życzenia. Duży - chyba za duży jak na jego funkcje. Kształtem przypomina kołyskę i próby skorzystania z niego gdy leży np. na stole, kończą się porażką. Po prostu przewraca się. Odnoszę wrażenie, że jest mocno kierunkowy i tylko dobre wycelowanie w TV wywołuje zamierzony efekt. Nie rozumiem, dlaczego ładowanie okularów przez USB z TV musi odbywać się tylko i wyłącznie przy włączonym odbiorniku - w pełnym podświetleniu matrycy, nie w trybie czuwania? Czy w innych telewizorach też tak jest?
Z płynnością i ostrością poziomą nie jest tak źle. Możesz być spokojny. Spójrz na na ten sam parametr w testowanym przez Kikiego LG 42LM640S. Tam dopiero jest kaszana...
Tak czy inaczej uważam, że za te pieniądze to przyzwoity telewizor. Wątpię, aby udało Ci się kupić w tej kwocie inny 50" z dwiema parami aktywnych okularów i modułem Wi-Fi.
Jeżeli nie zależy Ci na 50" - kup mniejszy, z lepszymi parametrami.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Akurat podświetlenie w testowanym modelu było w klasie cenowej naprawdę dobre. Wystarczy przy zakupie sprawdzić podświetlenie i nie ma żadnych problemów.
 
Do góry