Test amplitunera Yamaha RX-V765

jacek wo.

New member
Tak, masz rację - wersja "x" nie da się uaktywnić bez podłączonych głośników SB = za szybko czytałem manual.

Natomiast chodziło mi głownie o to, że wg. Yamahy :
"zwykly" Pro Logic jest dobry do wszystkiego, zaś Pro Logic II ma wersje do filmówe, muzyki i gier - ale są to tryby "do zrobienia dźwięku surround" ze zwykłego stereo ...

Moim osobistym zdaniem wszystkie te efekty są do d... i ich nie używam wcale.
 

leotdi

New member
hawk11,


bardzo fajny test. Gatuluję. Widzę także, że mój poczciwy RX-V650 jeszcze dlugo u mnie zagości :D

Dzięki. Za co ? Po kolei.

Chcę Tobie i ArtS007 podziękować za pewne podpowiedzi dot. ustawień kolumn. Ustawiłem Fronty na large a SR na small, choć YPAO ustawił odwrotnie ! Dodatkowo skorzystalem z informacji dot. ustawień kina domowego wg Audio Video Hi-Fi .

Mam bardzo "niewdzięczny" pokój dla ustawienia kina domowego. Pozycja odsłuchu praktycznie na tylnej ścianie. Z tego wynika, że po pierwsze satelity znajdują się praktycznie w linii ze słuchaczem (choć kąt rozwarcia min. 110 jest spełniony), a po drugie fronty znajdują się odleglości 4m do niego - mierząc w linii prostej ! Ponieważ ustawione były do tej pory zbyt blisko TV, więc kąt odsłuchu był zbyt ostry, a panorama sceny zbyt płaska ! Poza tym cały czas nie byłem zadowolony z basów ... :-(

Rozsunąłem fronty do dopuszczalnych max. 3 metrów tak, aby kąt rozwarcia do sluchacza dla 5.1 -czyli z subem- zawierał się pomiędzy 40-50 stopni (u mnie 40), zwracając przy tym uwagę na celowanie kolumn w słuchacza oraz wysokość glośników do wysokości uszu słuchacza. Rownież satelity skierowałem bardziej w stronę słuchacza (pochylając je trochę w dół, gdyż umieszczone są na stojakach 1m), niż to miało miejsce do tej pory. Potem uruchomiłem YPAO, i na koniec przeprowadziłem ręczne korekty ustawień j.w. Odcięcie wg YPAO = 80 Hz. Basy kierowane są do frontów i suba (ustawienie wg YPAO both ). Wcześniej popracowałem nad odległością suba od ścian. Udało mi się uzyskać min. podbicie przez Yamahę w dB (mniejsze podbicie oznacza mniejsze tłumienie w wyniku zbyt dużej odległości od ścian - fala zbyt długa).

Efekt ? Przeszedl moje naśmielsze oczekiwania. Zostałem wręcz "porażony" 3-wymiarością sceny. To jest to, do czego .... NIE dążyłem ... do tej pory, wyłącznie z lenistwa, a przecież może być jeszcze lepiej (muszę podnieść centralny do wysokości glośników jak we frontach).

NIE spodziewałem się, że Yamaha tak dobrze zagra !

Tak więc pochwały, że dla Yamy żywiołem jest kino domowe, potwierdzam w całej rozciągłości.

...
Jeszcze jedna uwaga : NIE korzystałem z dekoderów Yamahy dla DVD Gladiator (scena wiezenia ranego w ramię Gladiatora). Wyłącznie z dekoderów BDP-LX71. Przetestowałem też Audio HD MA z Blue ray "Dom latajacych sztyletów" (scena "z grochem") - NIESAMOWITE wrażnie :!:
 
Ostatnia edycja:

jowi

New member
U mnie na AV1 mam podłaczony dekoder Polsatu, do pilota pod przycisk AV1 mam przypisany kod od dekodera Polsatu.
Jak w dalszym kroku przyporządkuję wejście AV1 do SCENE TV, to po wybraniu przycisku SCENE TV:
a) w amplitunerze uaktywniane jest wejście AV1
b) czarne klawisze "kursora" od pilota Yamahy sterują mi dekoderem Polsatu - zmianą kanału i głośnością w dekoderze, czarne przyciski menu pilota Yamahy uaktywniają menu dekodera, szare klawisze +/- sterują głośnościa amplitunera

czyli, jest tak jakbyś chciał @robj27

c) niestety - jednoczesnie przestają działać klawisze od obsługi TV
Tak samo reaguje pilot po wybraniu AV1, nie ma tu różnicy czy użyję SCENE TV czy AV1.

Mam wrażenie, że producent milcząco założył, że "SCENE TV" zawsze będzie przez użytkownika "przywiązane" do tego konkretnego wejścia, na którym jest podłączone wyjście dźwięku Digital Optical Out z odbiornika TV i jednocześnie to wejście uprzednio "przyprogramowane" kodem od danego modelu TV - czyli uważa, ze ta scena jest do ogladania TV z tunera w odbiorniku telewizyjnym z ewentualnym odsłuchem audio przez amplituner - u nas może to sie przydać po wejściu DVB-T :x :(

@jacek, w jaki sposób przyporządkowałeś do przycisku TV (SCENE) wejście AV1 (INPUT) tak, że sterujesz dekoderem Polsatu po wybraniu TV? Postępując zgodnie z instrukcją tzn naciskając AV1 przy trzymanym TV mam migający led najpierw 2x potem 6x co świadczy o odrzuceniu przyporządkowania. Innymi słowy jak wybieram AV1 jest ok jak wybieram TV to nie steruje dekoderem.

Ad c) Aby sterować telewizorem bez względu na wybrany przycisk SCENE przypisz kod odbiornika TV do dedykowanych wejść tzn AV1 lub AV4 lub PHONO (oczywiście wcześniej odpinając dekoder od AV1) - powinno zadziałać. Info to zawarte jest w instrukcji do 2065

PS pobawiłem się troche programowaniem pilota i okazało sie, że można zaprogramować również strzałeczki kursora chociaż instrukcja tego nie wymienia, innymi słowy wszystkie przyciski pilota, które są aktywne po przypisaniu kodu urządzenia tzn oznaczone na pilocie jako grupy 4, 11, 12, 13, 20 można również zaprogramować, tak więc teraz nie używam prakrycznie pilota N'ki

Aha jeszcze jedno - może wiesz jaki kod należy wpisać aby sterować TX-P50GW10 Panasa
Czuwaj!:mrgreen:
 
Ostatnia edycja:

jacek wo.

New member
@jacek, w jaki sposób przyporządkowałeś do przycisku TV (SCENE) wejście AV1 (INPUT) tak, że sterujesz dekoderem Polsatu po wybraniu TV? Postępując zgodnie z instrukcją tzn naciskając AV1 przy trzymanym TV mam migający led najpierw 2x potem 6x co świadczy o odrzuceniu przyporządkowania. Innymi słowy jak wybieram AV1 jest ok jak wybieram TV to nie steruje dekoderem.

1. wciskam mały przycisk CODE SET czymś cienkim (ołowek, długopis), dioda mruga 2x
2. wybieram żądany input odpowiednim przyciskiem, w tym przypadku AV1 (do AV1 mam podlaczony dekoder Polsatu)
3. wklepuję z sekcji numerycznej 4-cyfrowy kod od podłączonego do tego wejścia sprzętu ( w tym przypadku od dekodera Polsatu '4068', dioda mruga 2x - jak mruga 6x to kod jest zły
4. w zasadzie gotowe - od tej chwili pilot już steruje dekoderem - i działa za każdym razem, jak wybiorę AV1
5. jeżeli teraz - po uprzednim wybraniu AV1 - nacisnę i przytrzymam 3 sekundy przycisk SCENE TV, to mam do SCENE TV na stałe przypisane AV1, więc po wybraniu SCENE TV już nie muszę wybierać AV1, a pilotem już włączam i steruje dekoderem (zmiana kanału, wejście w menu itp)



Ad c) Aby sterować telewizorem bez względu na wybrany przycisk SCENE przypisz kod odbiornika TV do dedykowanych wejść tzn AV1 lub AV4 lub PHONO (oczywiście wcześniej odpinając dekoder od AV1) - powinno zadziałać. Info to zawarte jest w instrukcji do 2065

Ale ja mam TV podpięty tylko do HDMI OUT i oczywiście mogę do niego "na niby" zaprogramować AV1, AV4 czy PHONO, lecz mnie to nie urządza - bo pod Av1 mam audio z POLSATU, pod AV4 z n-ki

PS pobawiłem się troche programowaniem pilota i okazało sie, że można zaprogramować również strzałeczki kursora chociaż instrukcja tego nie wymienia, innymi słowy wszystkie przyciski pilota, które są aktywne po przypisaniu kodu urządzenia tzn oznaczone na pilocie jako grupy 4, 11, 12, 13, 20 można również zaprogramować, tak więc teraz nie używam prakrycznie pilota N'ki
To może wreszcie Ty mi zdradzisz ten sekretny kod od n-boxa, bo pytalem na forum już kilka razy i nikt z tych, co deklarowali, że pilotem Yamahy sterują n-kę, nie raczył odpowiedzieć ... a ja juz mozolnie przetestowałem wszystkie kody (przynajmniej tak mi sie wydaje) bez skutku.


Aha jeszcze jedno - może wiesz jaki kod należy wpisać aby sterować TX-P50GW10 Panasa
Czuwaj!:mrgreen:
To chyba jest dośc nowy model, więc może go pilot nie umiec, ale raczej powinien być dobry któryś z podanych w instrukcji: 0006, 0007, 0066, 0067, 0068, 0069, 0070, 0102, 0106, 0113, 0147, 0215, 0241, 0265, 0274, 0279, 0310, 0332, 0334, 0368, 0374
 
Ostatnia edycja:

jowi

New member
5. jeżeli teraz - po uprzednim wybraniu AV1 - nacisnę i przytrzymam 3 sekundy przycisk SCENE TV, to mam do SCENE TV na stałe przypisane AV1, więc po wybraniu SCENE TV już nie muszę wybierać AV1, a pilotem już włączam i steruje dekoderem (zmiana kanału, wejście w menu itp)
No właśnie, wszystko się zgadza w pkt 1-4 za wyjatkiem powyższego pkt.5. Postępując w ten sposób po wybraniu przycisku SCENE TV nie steruję dekoderem - muszę wybrać AV1 aby trybiło. Poza tym instrukcja mówi, że w ten sposób przyporządkowujemy do SCENE tylko INPUT i scenariusz dźwięku (sound field). Wg instrukcji aby sterować pilotem urządzenie zewnętrzne należy trzymając wciśnięty SCENE nacisnąc INPUT (While holding down the desired SCENE key, press and hold the Input selection key to which you registered a remote control code):cry:

Ale ja mam TV podpięty tylko do HDMI OUT i oczywiście mogę do niego "na niby" zaprogramować AV1, AV4 czy PHONO, lecz mnie to nie urządza - bo pod Av1 mam audio z POLSATU, pod AV4 z n-ki
To nie powinno mieć znaczenia (wszysy mamy tv podpięty do HDMI OUT:)). Przecież programujemy pilot, któremu trzeba powiedzieć co ma wypluć gdy np nacisnę przycisk pilota ampa z sekcji sterowania tv. I tak:
1. Wybieram wolny dedykowany INPUT (AV1, AV4 czy PHONO) w Twoim przypadku wez PHONO
2. Przypisuje do niego kod odbiornika tv
Po wybraniu teraz źródła PHONO mówisz pilotowi żeby sterował odbiornikiem tv. Poza tym wybierając dowolny SCENE pod które to masz podpięte AV1 czy AV4 dalej powinniśmy miec możliwość sterowania odbiornikiem tv. Tak mówi instrukcja. Na razie jeszcze nie miałem czasu tym sie pobawić (szukanie odpowiedniego kodu).
Tak jak wcześniej pisałeś przycisk SCENE TV dedykowany jest przy połączeniu wyjścia odbiornika tv do ampa po AV1 ( np kabelkiem optycznym) aby móc dekodować dźwięk z tv odbierany po DVB-T/C/S, Nie ma znaczenia czy połączenie tv z ampem jest czy nie.

To może wreszcie Ty mi zdradzisz ten sekretny kod od n-boxa, bo pytalem na forum już kilka razy i nikt z tych, co deklarowali, że pilotem Yamahy sterują n-kę, nie raczył odpowiedzieć ...

:krol:Nie ma żadnego sekretnego kodu. Dekoder N'ki jest produktem firmy ADB i kod wg instrukcji 4142 u mnie przynajmniej nie działa. Problem obszedłem programując każdy przycisk indywidualnie zgodnie z instrukcją:
1. naciśnij CODE SET - diodka (TRANSMIT 2x błysnie)
2. naciśnij dany INPUT do którego masz podpięty dekoder (AV4)
3. wprowadź z pilota kod 9990
4. połóż piloty N'ki i ampa w odl.5-10 cm tak aby nadajniki podczerwieni widziały się
5. naciśnij przycisk pilota ampa, do którego chcesz przypisać dany przycisk pilota N'ki (mogą to być dowolne przyciski z sekcji 4, 11, 12, 13, 20 - patrz rys. pilota w instr) TRANSMIT świeci ciągle
6. Naciśnij korespondujący przycisk na pilocie N'ki - TRANSMIT 2x błysnie (gdy iror TRANSMIT 6x błysnie
na powyższe kroki masz ok 10.sek w przeciwnym razie wyskoczy iror
7. powtarzaj pkt. 5 i 6 aż zaprogramujesz wszstkie przyciski które chcesz
8. coby zakończyć zabawe naciśnij CODE SET - diodka (TRANSMIT 1x błysnie)

Może mój problem wynika ze starszej wersji oprogramowania - mam M:J030, :-?
 

jowi

New member
Mam pytanko dla posiadaczy odbiorników TV Panasonica korzystających z funkcji Viera Link w połączeniu z 765 po HDMI:
Czy w przypadku braku podłączenia do 765 innego źródła sygnału (BD czy DVD) - połączone tylko 765 i TV - macie możliwość korzystania z funkcji Viera Link. U mnie niestety nie znajduję żadnego urządzenia zgodnego dopóki nie włączę do sieci odtwarzacza BD (podłączony po HDMI do 765). Pojawia się wtedy po naciśnięciu przycisku Viera Link telewizora menu z możliwością wyboru głośników (TV czy Kino domowe), a jedynym widocznym w tym menu urządzeniem jest odtwarzacz. Oczywiście nie muszę pisać, że w ustawieniach 765 Function Control jest On i w Panasie też funkcja Viera Link jest udostępniona.
 

jacek wo.

New member
Mam pytanko dla posiadaczy odbiorników TV Panasonica korzystających z funkcji Viera Link w połączeniu z 765 po HDMI:
Czy w przypadku braku podłączenia do 765 innego źródła sygnału (BD czy DVD) - połączone tylko 765 i TV - macie możliwość korzystania z funkcji Viera Link.
Tak ...

U mnie niestety nie znajduję żadnego urządzenia zgodnego dopóki nie włączę do sieci odtwarzacza BD (podłączony po HDMI do 765). Pojawia się wtedy po naciśnięciu przycisku Viera Link telewizora menu z możliwością wyboru głośników (TV czy Kino domowe), a jedynym widocznym w tym menu urządzeniem jest odtwarzacz.

Jak ma włączony ampli i w pilocie od TV wybiore Viera link, to pojawia mi się:
- Sterowanie Viera Link - do wyboru "Kino domowe" i "Inne"
po wybraniu dowolnym "Kino" albo "Inne" - nic sie nie dzieje, jest tylko komunikat żeby używać pilota od wybranego urzadzenia

Natomiast drugie pole - Wybór głośników - mam do wyboru - "TV" albo "Kino domowe", jak wybiore TV, to głos leci z głośników TV, pilot od TV steruje głośnością w TV; jak zas wybiore "Kino domowe" to głośniki w TV milkną, pilot od TV steruje głośnościa w amlitunerze. Ponieważ nie mam podpiętego wyjścia audio od TV do ampli, to z amlitunera leci cisza, ale po zmiania głośności w pilocie od TV na ekranie TV jest info o zmianie głośności kina domnowego i w amlitunerze zmienia sie głośność ...
Jak do tego włacze satelie podpięta pod HDMI w ampli, to podobnie jak wyżej, z tym ze przy wyborze:
- " GłosnikiTV" dzwięk idzie równolegle z głośników TV i z ampli (mimo HDMI audio ampli only), pilot TV steruje głośnoscią w TV
- " Głosniki Kono domowe" dzwięk idzie tylko z ampli, a pilot TV steruje głośnoscią w amplitunerze ...


BTW - ja mam tylko 465 i w moim pilocie nie ma funkcji uczenia kodów, sekwencja 9990 nie działa ... :(
 
Ostatnia edycja:

jowi

New member
Dzięki Jacek za info. Wynika z Twojego postu, że mam zonk. Tak jeszcze tytułem uzupełnienia, czy w tej konfiguracji nie masz czasami włączonego do ampla żadnego innego odtwarzacza z funkcją Viera Link? U mnie w konfiguracji na wejściu ampla po HDMI nbox N'ki, a na wyjściu po HDMI TV Panasa nie znajduje żadnego urządzenia gdy naciskam Viera Link na pilocie TV. Może jeszcze coś nie jest tak z kablami HDMI gdyż nbox jest włączony po mało firmowym kabelku.
 

bemx2k

New member
Co mozecie powiedziec na temat jakosci wbudowanego w Yamahe RX-V765 Tunera radiowego ?? sredniak ? czy moze trup :/ ?
Bo Ja jestem lekko zdruzgotany , moze to kwestia glosnikow ?
ale np. audio DTS z kompa poprzez toslinka idzie w miare ladnie selektywnie i czysto .
 

MMrozo

New member
Raczej jest ok, no nie wiem czego się spodziewałeś po radiu? Dość wąskie pasmo i słaba dynamika sygnału, więc IMHO jest normalnie - nić nadzwyczajnego ani dobrze ani źle.
 

bemx2k

New member
MMrozo


Spodziewalem sie ciut wiecej wyzszych tonow z tego tunera
Zoncia stwierdzila : czemu nie ma cykan [ czyt: dlaczego nie ma sopranow ;) ]
W drugim pokoju stoi mini wieza sony i tam z tunera slychac jak nalezy .

Z tego co widze/slysze to poprostu potrzebuje odpowienich glosnikow ktore uwydatnia
srednie i wysokie tony .
 

MMrozo

New member
Możliwe, że w tej mini wieży sztucznie podbijane są wysokie tony. Pasmo przenoszenia w transmisji radiowej wynosi do 15 kHz, więc niezbyt wysoko. Porównując do dobrych wydań CD-Audio to radio wypada blado (nie wspominając SACD albo DVD-Audio). Sam słucham radia mało ale zgadzam się, że 765 na tym polu nie błyszczy a wręcz można powiedzieć, że jest nieoczekiwanie słabo. Jednak patrząc obiektywnie jest to sprzęt dość tani (segment budżetowy) i nie można mieć wszystkiego na wysokim poziomie. W swojej klasie jest bardzo uniwersalny, posiada np. dekodowanie SACD przez HDMI, podobnie wyposażone jest Onkyo 607. Ciekawe jak tam się sprawuje tuner radiowy.

Ustaw tryb jak dla mp3 słuchając radia może będzie lepiej.

Ja słuchając muzyki, szczególnie gęstych formatów, nie ma wrażenia słabych wysokich tonów a wrecz przeciwnie - bardzo wyraźnie zarysowanych. Posłuchaj Brothers In Arms Dire Straits, tam cykania jest całe mnóstwo.

Jak masz chwilę to przeczytaj artykuł z tego linku HIGH Fidelity jest parę ciekawych rzeczy o technicznych aspektach nagrywania cyfrowego.
 

bemx2k

New member
MMrozo

Dzieki , co do cykania to mam pare plyt oraz setki plikow z bezstratna kompresja
gdzie dzwiek jest zyleta i nawet na moich leciwych pudelkach ( Aiwa SX 86 )
slychac to calkiem przyzwoicie.Stwierdzam stanowczo ze w tej cenie ( 299£) nie moglem kupic lepszego wzmaka AV
 

valdemord74

New member
Panowie, mam pytanie odnośnie ukazywania się na wyświetlaczu aktualnej nazwy audio dekodera. Czy 756 pokazuje w ogóle na wyświetlaczu dolby True HD lub DTS HD-MA. Jak leci dźwięk w w/w formatach to na wyświetlaczu odpowiednio wyświetla dolby digital lub DTS. Źródłem dźwięku jest PS3 a strumień przesyłu ustawiony jest na bistream. Wszystko oczywiście podłączone HDMI.
 

tomato10

New member
Nie pamiętam czy mam ustawione na bitsream , w każym razie jak wybore ścieżkę Dolby True HD to tak pokazuje na wyświetlaczu, tak samo z pozostałymi formatami - wszystko widać na panelu yamahy.
 

valdemord74

New member
Owszem, mam starą wersję PS3, ale to znaczy że amplituner nie zdekoduje sam dźwięku na swoim pokładzie i nie odtworzy go w odpowiednim formacie, czy po prostu PS3 nie przepuszcza DTS HD-MA, chociaż z tego co mi wiadomo to nawet stara wersja PS3 ma przynajmniej Dolby True HD.
Może coś w ustawieniach ampli poknociłem, chociaż za bardzo nie ma co sknocić.
 

Borygo77

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na starej musisz ustawic dźwiek przez pcm. Wtedy konsola sama dekoduje dźwiek hd (nie działa tylk dolby plus) ;)
Ampli pokaże Ci pcm ale dźwięk jest jaki chciałeś...
 

valdemord74

New member
Dzięki Borygo. Właśnie przed chwilą obejrzałem dokładnie mojego PS3 i z boku są wypisane wszystkie formaty, łącznie z dolby True HD i DTS HD-M, więc wygląda na to że powinien obsługiwać te formaty. PS to 120 kupiona w tamtym roku. A tak na marginesie to wydawało mi się że skoro dźwięk z PS3 wychodzi w postaci bistream, to jednak amplituner powinien go zdekodować do właściwego formatu, chyba że się mylę. Za dużo mam wszelakiego rodzaju sprzętu i przestaję to powoli ogarniać.
 
Do góry