Telewizory OLED C1 i G1 2021 firmy LG: czego się spodziewać?

Status
Zamknięty.

luki82b

Member
#Kiki - możesz zagwarantować że kupując u Ciebie 65C1 problem szarpania,drgania, mikroprzyciec obrazu które przytoczył w swoich postach kolega Kola01 jesteś w stanie wyeliminować kalibracją . Tak żebym przeglądając treści netflixa, Apple TV , HBO nie miał problemów w żadnym serialu czy filmie ? Dodatkowo sprawdzić zafarb i martwe piksele. Na pokaz niestety nie mogę się zjawić, zbyt odległa miejscowość.
 

luki82b

Member
Masz na myśli to że dla jednych ta przypadłość jest widoczna a dla drugich nie ? Bo ja w pytaniu miałem na myśli czy profesjonalna kalibracja na tyle pomaga że odpowiednie ustawienia niwelują tą przypadłość.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Kwestia obrazu to sprawa bardzo subiektywna, jeden tego nie zobaczy w ogóle, drugi ujrzy ale machnie ręką a trzeci nie będzie mógł na to patrzeć vide kolega wyżej. Pozostaje oczywiście kwestia poprawnej kalibracji i szeregu innych czynników dlatego nie ma to jak przekonać się na własne oczy a jak się spodoba to ten konkretny egzemplarz zabrać do domu :)
 

luki82b

Member
Rozumiem, z pokazu chętnie bym skorzystał ale niestety to drugi koniec Polski. W mojej okolicy akurat niema możliwości wstępnie zobaczyć, jedyna opcja jaka mi pozostaje to własny est w domu. Sugerując się opiniami i testami w necie to TCL C825 wypada pod tym względem lepiej a rozważam zakup między tymi dwoma modelami.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
#Kiki - możesz zagwarantować że kupując u Ciebie 65C1 problem szarpania,drgania, mikroprzyciec obrazu które przytoczył w swoich postach kolega Kola01 jesteś w stanie wyeliminować kalibracją . Tak żebym przeglądając treści netflixa, Apple TV , HBO nie miał problemów w żadnym serialu czy filmie ? Dodatkowo sprawdzić zafarb i martwe piksele. Na pokaz niestety nie mogę się zjawić, zbyt odległa miejscowość.

Nie może Ci zagwarantować. Wszystkie matryce OLED mają natywnie duży stuttering (drania ruchomego obrazu), dużo większy jak na matrycach LCD. Wynika to z technologii ich produkcji. Potwierdza to także tabela recenzentów RTINGS na stronie:
https://www.rtings.com/tv/tests/motion/stutter (trzeba kliknąć pod tabelą "SHOW MORE" by się cała rozwinęła), gdzie OLEDY mają fatalny - bardzo niski wynik testu stutter i zajmują dosłownie ostatnie miejsca tabeli.

Stutter oczywiście jest widoczny w typowych materiałach z telewizyjną czy kinową ilością klatek/s (23/24/25). Na demkach w sklepie czy w YT, które są robione w 50 lub 60 klatkach, stuttera nie widać, dlatego na żadnym pokazie, widz tego nie wyłapie, zadowolony kupi TV, przyniesie do domu, włączy telewizję, Netflixa i się mocno rozczaruje problememi, jakich na pokazach nie wyłapał.

Oczywiście stutter można w znacznym stopniu wyeliminować upłynniaczem ruchu. Problem w tym, że tak duży stutter wymaga dość mocnej ingerencji i nie pozostaje to bez skutków ubocznych w postaci artefaktów czy regularnego poszarpywania (judder). Nie da się ustawić tak upłynniacza, by uzyskać złoty środek. Jest albo mały stutter albo judder + drobne artefakty w dynamicznych scenach. Tragedii nie ma i wiele osób uzna, że zaakceptuje taki ruch. Ja po wielu testach uznałem, że wszystkie gotowe ustawienia ruchu w zakładce TruMotion są fatalne dla niskoklatkowych materiałów. Mój kompromis natomiast polegał na wybraniu ręcznych ustawień użytkownika i tu proponuję:
Dla NETFLIXA czy innych platform streamingowych z materiałem 23/24 klatki:
De-judder: 4-6 (wybór zależy od ilości klatek filmu, ja ustawiłem ostatecznie na 6)
De-Blur: 0
OLED Motion Pro: wył. (tu BFI robi tylko szkody więc lepiej nie włączać)

Dla telewizji, która ma 25 klatek/s (ja miałem podpięty dekoder Ultrabox z NC+ (obecnie Canal+)) ale to samo będzie się tyczyło streemengowej telewizji:
De-judder: 6
De-Blur: 5-10
OLED Motion Pro: wył.

Na tych ustawieniach ruch jest w miarę poprawny, drgania (stutter) są raczej małe, nie ma w ogóle juddera, ruchomy obraz jest ostry ale może sie już pojawiać lekka nadpłynnośc lub małe artefakty w dynamicznych scenach. W typowej telewizji jest nieco lepiej jak na większości filmów z Netfilxa, czy innych platform VOD, bo telewizja nadaje w 25 klatkach.
Ogólnie jest nieco gorzej niż na moich telewizorach LCD, które mam w domu ale jakiejś dużej tragedii nie ma.

W ustawieniach upłynniacza, mamy tak mało opcji, że w 2-3 wieczory możemy na spokojnie przetestować wszystkie możliwe kombinacje na różnych materiałach testowych.
Oczekiwanie więc, że może jakaś kalibracja uczyni cuda i całkowicie rozwiąże problem na tym polu, jest nierealnym marzeniem.

Warto też odnotować, że Vincent z HDTVTest zauważył w bezpośrednim porównaniu, że OLEDY od SONY lepiej rodzą sobie z upłynnianiem ruchu od LG C1 (i chyba ogólnie od całej rodziny LG).
 
Ostatnia edycja:

luki82b

Member
Dzięki wielkie po raz kolejny, to właśnie cenie u osób które dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Mam nadzieje że dzięki między innymi twojej informacji odnośnie ustawień moje oko zaakceptuje te bolączki Oleda i pozwoli mi się cieszyć nowym nabytkiem. Jako rozwiązanie zapasowe mam wymianę Oleda na Tcl825 gdzie sugerując się testami na stronie rtings ma on znacznie wyższą ocenę w tym temacie.
 

filcek

Member
Nie może Ci zagwarantować. Wszystkie matryce OLED mają natywnie duży stuttering (drania ruchomego obrazu), dużo większy jak na matrycach LCD. Wynika to z technologii ich produkcji. Potwierdza to także tabela recenzentów RTINGS na stronie:
https://www.rtings.com/tv/tests/motion/stutter (trzeba kliknąć pod tabelą "SHOW MORE" by się cała rozwinęła), gdzie OLEDY mają fatalny - bardzo niski wynik testu stutter i zajmują dosłownie ostatnie miejsca tabeli.

Stutter oczywiście jest widoczny w typowych materiałach z telewizyjną czy kinową ilością klatek/s (23/24/25). Na demkach w sklepie czy w YT, które są robione w 50 lub 60 klatkach, stuttera nie widać, dlatego na żadnym pokazie, widz tego nie wyłapie, zadowolony kupi TV, przyniesie do domu, włączy telewizję, Netflixa i się mocno rozczaruje problememi, jakich na pokazach nie wyłapał.

Oczywiście stutter można w znacznym stopniu wyeliminować upłynniaczem ruchu. Problem w tym, że tak duży stutter wymaga dość mocnej ingerencji i nie pozostaje to bez skutków ubocznych w postaci artefaktów czy regularnego poszarpywania (judder). Nie da się ustawić tak upłynniacza, by uzyskać złoty środek. Jest albo mały stutter albo judder + drobne artefakty w dynamicznych scenach. Tragedii nie ma i wiele osób uzna, że zaakceptuje taki ruch. Ja po wielu testach uznałem, że wszystkie gotowe ustawienia ruchu w zakładce TruMotion są fatalne dla niskoklatkowych materiałów. Mój kompromis natomiast polegał na wybraniu ręcznych ustawień użytkownika i tu proponuję:
Dla NETFLIXA czy innych platform streamingowych z materiałem 23/24 klatki:
De-judder: 4-6 (wybór zależy od ilości klatek filmu, ja ustawiłem ostatecznie na 6)
De-Blur: 0
OLED Motion Pro: wył. (tu BFI robi tylko szkody więc lepiej nie włączać)

Dla telewizji, która ma 25 klatek/s (ja miałem podpięty dekoder Ultrabox z NC+ (obecnie Canal+)) ale to samo będzie się tyczyło streemengowej telewizji:
De-judder: 6
De-Blur: 5-10
OLED Motion Pro: wył.

Na tych ustawieniach ruch jest w miarę poprawny, drgania (stutter) są raczej małe, nie ma w ogóle juddera, ruchomy obraz jest ostry ale może sie już pojawiać lekka nadpłynnośc lub małe artefakty w dynamicznych scenach. W typowej telewizji jest nieco lepiej jak na większości filmów z Netfilxa, czy innych platform VOD, bo telewizja nadaje w 25 klatkach.
Ogólnie jest nieco gorzej niż na moich telewizorach LCD, które mam w domu ale jakiejś dużej tragedii nie ma.

W ustawieniach upłynniacza, mamy tak mało opcji, że w 2-3 wieczory możemy na spokojnie przetestować wszystkie możliwe kombinacje na różnych materiałach testowych.
Oczekiwanie więc, że może jakaś kalibracja uczyni cuda i całkowicie rozwiąże problem na tym polu, jest nierealnym marzeniem.

Warto też odnotować, że Vincent z HDTVTest zauważył w bezpośrednim porównaniu, że OLEDY od SONY lepiej rodzą sobie z upłynnianiem ruchu od LG C1 (i chyba ogólnie od całej rodziny LG).

Sony lepiej radzi sobie z 23.976fps natomiast Lg 25fps

https://community.sony.co.uk/t5/android-tv/25-50-fps-netflix-content-stutters-on-a90j/td-p/3796573
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Jedno jest pewne, LG z 25 fpsami radzi sobie lepiej jak z 23/24. Przy naszej telewizji, która nadaje w 25 klatkach, można wręcz podnieść suwak De-blur na 5-10, gdzie ten sam De-Blur ustawiony na "2" i więcej, w takim przykładowo NETFLIXIE i filmie z 23,97 klatek, powodował już duży judder (poszarpywanie obrazem co kilka sekund) co wygląda słabo i widać to dobrze w teście RTINGS odpalonym oczywiście na LG C1: https://www.youtube.com/watch?v=JW1IUiVknwI
DLatego przy materiałach 23/24 klatki zaleciłem ustawienie De-Blur na 0. Obraz w ruchu i tak będzie ostrzejszy jak na każdym LCD a juddera niema w ogóle (niestety pozostaje jeszcze stutter i/lub małe artefakty i lekka nadpłynność - w zależności od ustawienia suwaka De-judder, o czym pisałem w poprzednim poście).

Ja osobiście telewizję rzadko oglądam a użycie mojego TV sprowadza się w 90% do platform VOD (głównie NETFLIX) i YT. I tu niestety, ruchomy obraz wymaga znacznej korekty, która, jak już pisałem wcześniej, nie wypada idealnie a na pewno nieco gorzej jak na moich LCD SONY.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sprawdź najlepiej na własny oczy. WG mnie nie tylko się nie rozczarujesz, ale będziesz mocno zadowolony tak , jak 99,999 % kupujących.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ale co niby miałbym jeszcze sprawdzić, skoro miałem przez 8 dni w domu skalibrowanego (wiesz przez kogo) LG 55C11 i mogłem go w tym czasie porównać z innymi modelami LCD?
Taki test w warunkach domowych, jest pod każdym względem dużo lepszy od najlepszych nawet prezentacji.
Nie sztuka zaprezentować materiały doskonałej jakości, nagrane w wysokiej ilości klatek oraz tak spreparowane, by tuszowały mankamenty technologii. W domu, na co dzień przecież korzystamy z zupełnie innego materiału.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Masz rację zdecydowanie.
Na sklepie jak poświeci się więcej czasu również można sprawdzić wiele możliwości.
 

luki82b

Member
65c1 - obraz po wpisanych ustawieniach kalibracyjnych posiada w ciemnych scenach sporo jasnych przebić w postaci pionowych pasów ( coś na wzór cloudingu) po lewej i prawej stronie ekranu. Odtwarzany sygnał z wbudowanych playerow : netflix , Apple … tam gdzie powinna być atramentowa czerń jest efekt jak na LCD (szarości z białymi przebiciami) , dopiero jak włączyłem funkcje ochrona oled (tryb kinowy) to czerń pokazała się taka jaka powinna. Ta funkcja jakby z wprowadzonych wcześniej ustawień tworzy profil użytkownika i wtedy oled pokazuje swoją moc czy jak to rozumieć ? Bo w momencie wyłączenia tej funkcji to obraz jakby to powiedzieć jest „słaby”
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
No właśnie...
Dużo osób preferuje czerń nad ilością szczegółów.
I dla różnych potrzeb są różne profile ustawień.
 

luki82b

Member
To funkcja ochrona oled (tryb kinowy) ma coś wspólnego z wprowadzonymi wszystkimi ustawieniami które od Ciebie dostałem i na ich podstawie się wzoruje ale na korzyść lepszej czerni tracimy szczegółowość czy nie jest w żaden sposób powiązana z wprowadzonymi ustawieniami ? Nie wokiem jak to rozumieć , wytłumacz proszę kiki
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
To funkcja ochrona oled (tryb kinowy) ma coś wspólnego z wprowadzonymi wszystkimi ustawieniami które od Ciebie dostałem i na ich podstawie się wzoruje ale na korzyść lepszej czerni tracimy szczegółowość czy nie jest w żaden sposób powiązana z wprowadzonymi ustawieniami ? Nie wokiem jak to rozumieć , wytłumacz proszę kiki

Wywal te ustawienia. Miałem podobne odczucia. To co Kiki nazywa profesjonalną kalibracją dla niebieskich (przy zakupie TV), to nic innego jak wklepanie ustawień zdjętych z innego egzemplarza, który gdzieś, kiedyś przez kogoś był kalibrowany. Najwyraźniej nie bardzo one już pasują do obecnych modeli a na pewno do Twojego. Było już o tym na forum.
Dodatkowo sytuację utrudnia też fakt, że LG co jakiś czas żongluje matrycami i do C1 potrafi wrzucić panel EVO (z modelu G1). Można to sprawdzić w menu serwisowym. Oczywistym jest, że przy przy panelu EVO, TV będzie miał natywnie nieco inny obraz ale co ważniejsze, będzie też inaczej reagował na wprowadzane ustawienia obrazu, niż jak ze zwykłym panelem. I teraz pytanie: jaki panel jest u Ciebie i z jakiego panelu były zdjęte ustawienia, które kiki wklepał do Twojego TV?

Reasumując, taka "kalibracja", jeżeli nie jest robiona na docelowym egzemplarzu (a tu nie była), potrafi zrobić więcej szkody jak pożytku.
 
Ostatnia edycja:

luki82b

Member
Mogę samemu sprawdzić w menu serwisowym jaki rodzaj matrycy ? Miałem wrażenie że coś z podświetleniem jest nie tak, efekt wyglądał jakby clouding w postaci pionowych pasów po bokach ekranu. W materiałach Video gdzie mamy tradycyjnie pasy czarne w poziomie góra/ dół to nawet na nich była biała poświata. O dziwo w menu netflixa czy Apple jest czerń i podświetlenie Ok dopiero po uruchomieniu filmu w DV robi się lipa. Chyba że się osobno kalibruje treści HDR/DV/ Game a w tym przypadku one nie są zrobione. Na chwile obecną aby cieszyć się z obrazu Oleda to pozostaje włączenia tej funkcji w ustawieniach „ochrona oled - kino” Pisałem do kikiego PW i czekam na odpowiedź. Może ty coś wiesz więcej czy ta funkcja „ochrona oled -kino” jest połączona z wpisanymi ustawieniami czy jest ona wprowadzana serwisowo do oleda i działa odrębnie ? Po jej uruchomieniu wszystkie pozostałe funkcje dotyczące obrazu są zablokowane i niema możliwości zmian.
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Tak, możesz sprawdzić w menu serwisowym typ panela i ilość przepracowanych godzin.

Nie kojarzę opcji „ochrona oled - kino”. Najwyraźniej nie korzystałem z niej. Testowałem głównie na trybie standard i ekspert.
Osobno ustawia się obraz dla SDR i HDR.

Oledy nie mają podświetlenia. Jeżeli masz jakieś pasy na jednolitym tle to może wskazywać na wady matrycy. Załącz zdjęcia, to zobaczymy.
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry