Sony KDL EX500 (32 EX 500 37/40/46/55EX500) nowe CCFL- opinie, test, wszystko o...

sernikus

New member
i "wszystkie piksele" w ust. ekranu , Tego akurat u mnie nie ma :( Podobno ważne.
"HOME" - ustawienia - ustawienia ekranu - automatyczne pole wyświetlania ma byc wyłączone i ustawiasz Pole wyswietlania - opcja wszystkie piksele.... w hd ważne w sd - nie bardzo , bo to i tak te marne 625 (zdaje sie) linii interpolowane .... i z piasku bicza nie ukręcisz .
Ale SD nie jest złe w tych TV ....
 

mach64

New member
Witam,

Bylem dzis w salonie Sony Centre. Bawilem sie 55EX500. To co mi sie rzucilo w oczy to dosc wyrazne ziarno na materialach fullHD. W zwiazku z tym mam pytanie do posiadaczy ex500 - czy jest to regula, tzn ten typ tak ma, czy obraz zalezy od materialu HD?
 

adamra

New member
Temperatura barw: Zimne - uważam jest lepsze od Naturalne ponieważ na ustawieniu Zimne, kolor biały jest biały a na Naturalne już nie bardzo
 

Mike25

New member
Witam,

Bylem dzis w salonie Sony Centre. Bawilem sie 55EX500. To co mi sie rzucilo w oczy to dosc wyrazne ziarno na materialach fullHD. W zwiazku z tym mam pytanie do posiadaczy ex500 - czy jest to regula, tzn ten typ tak ma, czy obraz zalezy od materialu HD?
To zamierzony efekt producenta. Nazywa się to 24p true cinema i ma na celu odtworzenie na ekranie telewizora obrazu maksymalnie zbliżonego do kinowego. Jak chcesz możesz jednak włączyć wszelkie poprawiacze i obraz będzie bardziej gładki, ale już inny od zamierzonego przez twórcę filmu.

Ze strony Sony.pl
"Tryb Cinema – możliwość wybrania dwóch trybów dających wrażenie uczestnictwa w prawdziwym seansie filmowym, z niepowtarzalną fakturą filmu i zoptymalizowanymi ustawieniami koloru i jasności. Nowy układ obrazu został opracowany we współpracy między działem zajmującym się rozwojem telewizorów BRAVIA a wytwórnią Sony Pictures Entertainment. Dzięki trybowi Cinema możesz obejrzeć film w taki sposób, jak zaplanował reżyser; tryb dokładnie odwzorowuje szczegóły, takie jak naturalny odcień skóry, oświetlenie, kolor i kontrast."
 
Ostatnia edycja:

sernikus

New member
Temperatura barw: Zimne - uważam jest lepsze od Naturalne ponieważ na ustawieniu Zimne, kolor biały jest biały a na Naturalne już nie bardzo

no i mamy dowód na to ,że wszelkie "wzorce" kalibracji do tylko propozycje - i tak każdy ustawi jak mu się podoba - każdy widzi kolory trochę inaczej - według kalibratorów i mnie również "zimny" daje
ewidentny zafarb niebieski/błękitny a według kolegi - nie.
 

jacerski

New member
Witam, mam problem. W domu mam zewnętrzny dysk twardy widoczny w sieci bezprzewodowej i przez urządzenie IConnect i router podłączony kablem sieciowym do TV. Muzykę zapisaną na tym dysku mogę bez problemu odtwarzać na TV. W opcjach (Home) w "Wideo" widzę foldery tego dysku ale kiedy chcę wejść w folder w którym mam film pokazuję się "Brak elementów do wyświetlenia". Jak sobie poradzić z takim problemem ?
 

Pekinges

New member
Chłopaki powiedzcie mi... czy można na ex500 oglądać film w 3d puszczony z laptopa :) okulary kupie na allegro. Płynnie to bedzie szło?:) testował ktos?
 

Tomek_75

New member
Witam serdecznie!

Proszę o opinię użytkwników ex500 - jak sobie radzi z obsługiwaniem róznych kodeków i formatów przez DLNA (chodzi mi o Xvid, Divx, mkv itp.) - czy nie przycinają się podczas odtwarzania, czy można zatrzymywać, cofać, wznawiać film, czy w ogóle odczytuje wszystkie formaty? Mam zamiar podłączyć tv bezpośredio do tv kablem ethernet.

Pytanie dla posiadaczy Cyfry+ z dekoderem HD PVR, jak ten tv (domyślnie rozmiar 40") radzi sobie z odbiorem SD?
 

Mike25

New member
Posiadam 40EX500 od 2 dni, więc podzielę się z Wami moją opinią. Telewizor robi bardzo pozytywne wrażenie, jest solidnie wykonany z dobrej jakości materiałów. Wszelkie ustawienia od samego początku przebiegły bezproblemowo, a samo menu jest ładne i intuicyjne.

Podświetlenie matrycy: Oceniam jako bardzo dobre, choć nie perfekcyjne. W całkowitych ciemnościach na czarnym testowym tle daje się zauważyć leciutkie prześwity i minimalne źródło światła z prawego górnego rogu ekranu. Poza tym ok, w normalnych warunkach, nawet jak film jest ciemny, czy też są napisy, matryca zdaje się być perfekcyjnie podświetlona. Postaram się niedługo zrobić zdjęcie tego jak u mnie to wygląda.

Mam pytanie do posiadaczy EX500 - czy u Was też jest tak, że w nocy na całym czarnym tle jak się podejdzie blisko ekranu to matryca robi się taka czerwonawa? Nie chodzi mi o kolorystykę samej matrycy, tylko jakby taką poświatę. U mnie zależy to od kąta z jakiego się na nią patrzy. Efekt ten obserwuję tylko z odległości ok 50cm, nie większej. Ciekaw jestem czy w innych egzemplarzach też jest ten efekt?

Bad pixele: Są, a dokładnie trafił mi się jeden hot pixel, z prawej strony ekranu, jednak przestaje być zauważalny z odległości większej niż 30cm od ekranu, wiec to dla mnie nie problem. Poza tym po bardzo wnikliwym badaniu matrycy, z odległości 5-10cm zauważyłem kilka mniejszych, takich pół-hot pixeli, całkowicie niezauważalne z większej odległości.

Odbiór SD (na kablówce UPC)
- analogowy: z daleka nawet ok, jednak twarze są rozmazane, minimalna odległość do komfortowego oglądania takiego sygnału to moim zdaniem 3m
- cyfrowy: bardzo dobry, niektóre kanały z daleka wyglądają prawie jak HD, minimalna odległość do oglądania cyfrowego SD to wg mnie 2m

Ogólnie z SD cyfrowego jestem zadowolony, myślałem, że będzie to u mnie gorzej wyglądało, a tak jest całkiem znośnie.

Sygnał HD (przez laptopa) - super, po prostu bajka, wrażenia jak w kinie, obraz żyleta nie mam żadnych zastrzeżeń



Co do kalibracji to już bez żadnych ustawień dało się oglądać telewizję w trybie "standard". Trochę pozmieniałem ten tryb pod własne preferencje i wyszło mi coś takiego:

[FONT=&quot]Tryb obrazu : własny
Podświetlenie: 4
Kontrast: 95
Jasność: 55
Nasycenie: 50
[/FONT]
[FONT=&quot]Odcień: 0[/FONT]
[FONT=&quot] Temperatura barw : Neutralne lub Ciepłe1 (wciąż nie mogę się zdecydować... ;)
Ostrość: 15
Redukcja zakłóceń : średnia
Redukcja zakłóceń MPEG : Wył
Motionflow: Standardowe
Tryb filmu: Automat.1

Korekcja czerni: Mała
Zaawansowane zwiększenie kontrastu : Średnie
Gamma : 0
Automatycznie ograniczenie światła: Średnie
Czystość bieli: Wył
Żywy kolor: Min.

Balans bieli:
R-Gain : 0
G-Gain :-4
B-Gain : 0
R-Bias : +4
G-Bias : -4
B-Bias : +2[/FONT]


Jest to moja nieco złagodzona wersja trybu standardowego, który uważam na fabrycznych ustawieniach daje trochę za mocny i zbyt jasny obraz, szczególnie nocą. Intryguje mnie kalibracja balansu bieli, strasznie trudno cokolwiek tutaj wybadać "na oko" i ustawić bez profesjonalnych narzędzi... Jakieś propozycje?

A propo kolegów powyżej, wg mnie trudna sprawa z temperaturą barw. Jak jest "zimne" to obraz prezentuje się jako spokojniejszy, ale jest lekka niebieskawa poświata... z kolei na "neutralnym" tonacje skóry są zbyt blade. Znowu na "ciepły1" skóra i kolor czerwony i zielony wyglądają lepiej, ale cały obraz ma lekką różową tintę. Tak więc trzeba kombinować, może w ustawieniach balansu bieli się to da skorygować.

Podsumowując, jak narazie jestem bardzo zadowolony z zakupu :)
 
Ostatnia edycja:

Eter1993

New member
Witam!

Mam nadzieję że pisze w dobrym temacie.

Posiadam Ps3 slim 250Gb (konsola kupiona miesiac temu) oraz TV 40EX500 (dzisiaj doszedł). Całość jest połączona 5m kablem HDMI (firmy Arkas, v1.3b).

Problem leży w tym iż za nic nie moge ustawic w konsoli rozdielczości 1080p, najwyższa jaką udało mi się ustawić to 1080i. Przy próbie 1080p jest poprostu czarny ekran, po czym konsola wraca do poprzednich ustawień.

Bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu problemu. Czy wina leży w ustawieniach konsoli lub TV, czy moze po stronie kabla?

Swoja droga czy roznica pomiedzy 1080i a 1080p jest odczuwalna?
 

Mike25

New member
Ktoś się orientuje, czy można robić w EX500 formatowanie obrazu dla każdego kanału z osobna (tak, żeby telewizor pamiętał ustawienia)?
 

Jericho24

Member
Bez reklam
Chłopaki powiedzcie mi... czy można na ex500 oglądać film w 3d puszczony z laptopa :) okulary kupie na allegro. Płynnie to bedzie szło?:) testował ktos?
Jak na tym TV pojdzie to pewnie i na zwyklym CRT tez.
W necie jest dostepna wersja 3D avatara. Nawet okulary nie sa potrzebne ;)

A tak naprawde to niezly dowcip - buahaha.
 

Mike25

New member
Pytanie do posiadaczy EX500. Zauważyłem, że w moim egzemplarzu czarna ramka na górze lekko odstaje od matrycy wzdłuż ok 10cm jej długości. Widzę to tylko jak spojrzę na TV od dołu. Nie wygląda mi to na jakąś szczególną wadę, ale chciałbym dopytać, czy w Waszych TV też tak jest? W ogóle zauważyłem, że ramka nie jest idealnie spasowana do matrycy, bo gdy spojrzeć na nią w czasie gdy odblaskuje światło to widać załamania i że światło nie rozchodzi się na niej równomiernie.
 

Spioch1

New member
W moim jest akurat OK ale wiem, że to się zdarza.

A ja zadam inne pytanie. Jak myć to czarne błyszczące cholerstwo?! Już wszystkim próbowałem, chusteczką, szmatką taką, szmatką inną, płynem takim, płynem owakim ZAWSZE RYSUJE! a przestaje się mazać dopiero przy spirytusie >.>
 

Mike25

New member
Całą ramkę masz idealnie przylegającą do matrycy we wszystkich bokach? Ja bym tego nawet nie zauważył, gdyby się światło na górnej ramce nie załamywało w inny sposób niż w pozostałych miejscach. Dopiero to zwróciło moją uwagę, podszedłem blisko do TV spojrzałem od dołu i ujrzałem to miejsce odchylone o 0,5cm od matrycy. Ale chyba nie będę tym sobie głowy zawracał.

Co do mycia to polecam robić to specjalnym płynem do matryc, ewentualnie swietnie się też nadaje Pronto Multisurface. Generalnie musi to byś środek, który bardzo szybko się ulatnia. Do tego dobra nierysująca szmatka jak np takie od okularów.

Inna kwestia, na filmikach YouTube i niektórych testach zauważyłem, że TV po otwarciu z pudełka ma na ramce nalepione folie i niekiedy jeszcze naklejki marketingowe informujące o funkcjach telewizora. U mnie czegoś takiego nie bylo ani folii ani naklejek. W pierwszej chwili pomyślałem, że TV był już przez kogoś rozpakowywany, ale z drugiej strony pudełko było tak zaklejone, że po otwarciu nie dałoby się go już ponownie w ten sam sposób skleić. Sam nie wiem...
 
Ostatnia edycja:

papaty

New member
Czesc, moj pierwszy post na forum.

Kilka dni temu dotarl do mnie 55EX500 i wciaz nie moge sobie poradzic z ustawieniami obrazu. bede pewnie kombinowal ze dwa miesiace az znajde kompromis pomiedzy kablowka SD/ps3 gry/ps3 BD.

Chce spytac o jedna rzecz, zauwazylem to przypadkowo:
dla HDMI 1, pod ktory podlaczylem PS3, w trybie 1080p (tak mam ustawione XMB w ps3) mozna ustawic pole wyswietlania "wszystkie piksele" i tak ma byc. jednak w momencie odpalania gry chodzacej na 720p i generalnie w momencie gdy TV pracuje w tym trybie, opcja "wszystkie piksele" jest niedostepna i domyslnie wskakuje na "normalne". jak sie okazalo, ustawienie to obcina dosc duze pole obrazu i trzeba przestawic na "+1". gdy z gry sie wychodzi, ps3 i tv przechodza na 1080p, obraz wraca do ustawien "wszystkie piksele".

Druga sprawa jest taka, ze przy kablowce SD rowniez ustawienie "normalne" obicna czesc obrazu i zauwazylem, ze przy "+1" jest wyswietlane wiecej.

jak u Was?
 

Ares78

New member
W moim jest akurat OK ale wiem, że to się zdarza.

A ja zadam inne pytanie. Jak myć to czarne błyszczące cholerstwo?! Już wszystkim próbowałem, chusteczką, szmatką taką, szmatką inną, płynem takim, płynem owakim ZAWSZE RYSUJE! a przestaje się mazać dopiero przy spirytusie >.>

Hmmm ja mam szmatkę do przecierania obiektywów od aparatów i przy niej bardzo fajnie myje się plastiki.

Mike25 obudowa odstaje 0,5 cm? Szczerze mówiąc to dość dużo, chyba, że trochę przesadziłeś, jeżeli jednak jest tak jak mówisz to można przedzwonić do serwisu bo tak nie powinno być...
 

tomas1234

Member
@Mike25 nie miałeś ani foli ani naklejek przyklejonych sprawdź ilość przepracowanych godzin jeżeli już go masz jakiś czas to i tak w prosty sposób można można sobie policzyć ile go już użytkujesz osobiście u mnie to był cały oklejony folią i nalepkami i miałem 0 godzin także proponuje sprawdzić .
Kombinacja klawiszy na pilocie :

i+, 5, vol-, I/O - [Self Check] - w ostatnim wierszu xxxx-yyyy-zzzz, gdzie xxxx - ilość przepracowanych godzin, yyyy - ilość włączeń TV
 
Do góry