Philips Fidelio B97

GChmurka

Member
Przetestowałem soundbara b97, mysle że lepiej niż standardowy użytkownik który nie odpali żadnej funkcji, albo nie podepnie na kilka sposobów i po prostu powie, że dobrze/źle gra....

Testowałem na TV Philips Oled705 więc może nie najnowszy model, ale taki mam i jestem zadowolony...

- playfi to lipa, ciągle coś zrywa, a najlepsze jest to za jak użyje wyszukiwania głosowego z pilota tv to całkowicie rozłącza na dobrych kilka sekund dźwięk (przechodzi w PCM, a potem wraca do playfi). Jakość dzieku kiepska, może lepsza niż przez BT ale i tak kiepsko i płasko. Słychać dziwne syki itp, gdzie po hdmi nic takiego nie ma. Tv mam blisko routera i spina się na 800Mbps więc nie jest to wina jakiegoś ustawienia lub słabego sygnału wifi który jest warstwa nośna dla tego standardu.
W sumie to nie wiem czemu ten standard jest promowany, ok wifi, to każdy ma więc głośnik można postawić wszędzie.... Ale jedynie do włączania muzyki z spootify się to nadaje, no i może do podłączania kolejnych głosnikow typu TUWxxxx... Ale tak na samym soundbarze i TV który stoi nad nim to zbytek i strata na jakości.

- podpięcie optykiem, belka dzwiek tylko 5.1 potrafi puscic, żadnych atmisow itp.. Stary standard, stare i nie rozwijane kodeki. Złącze tylko na sztukę aby marketing miał co na opakowaniu wpisac, bo już raczej nikt z tego nie będzie korzystał no chyba że ma 15 letnia plazmę i nie chce żadnej "smart" przystawki bo tv służy do oglądania naziemnej.

- podpięcie przed ARC (nie mam w TV HDMI 2.1 czyli testowałem bez eARC).
Tu już potrafi grać bardzo ładnie, mam atmos, mam Dolby Plus, satelitki dostają dźwięk przestrzenny... Dolby X nie świadczę z braku eARC. Stabilnie działa nic się nie rozłącza, ważne tylko aby w TV ustawić przekazywanie dźwięku na hdmi, oraz startowanie opóźnieniami przez grajbelkę...

Na minus:
- satelitki trochę syczą, trzeba je ustawić szeroko, jak postawicie przy głowie to będzie wkurzać, z metra, półtora już tak bardzo nie wkurza syk podtrzymania aktywności. Grają cicho, ale można podbić ich głośność w apce i jest lepiej.

- testowałem Tidal Hires i muzyka Atmos działa wyśmienicie, tylko, że muszę ją puszczasz przez apkę w TV. Jak przekazuje przez playfi lub chromecast z telefonu (bezpośrednio z apki muzycznej czy z aplikacji Philipsa) do grajbelki lub na TV to jest tylko PCM = stereo i tylne głośniki cisza. Puszczając z apki Tidal w TV mam dźwięk Atmos i satelitki mają swoje kanały (oczywiście przy odpowiednich piosenkach wspierających format przestrzenny). Nie da się castowac z Atmosem, a udawanie dźwięku przestrzennego przez jakieś UPMIX czy A-I to dziadostwo...

- przytyk dla producenta, bo trzeba być debilem aby zostawić czerwona diodę na grajbelce, której w dodatku nie da się wylaczyc. Mam ochotę rozkręcić maskownice soundbara i ją czymś podkleić aby nie raziła.

- w kodi odpalanym na TV (android 11) przy poprawnym ustawieniu aplikacji aby sygnał wysyłał na hdmi wszystko śmiga na filmach (pojawia się atmos, satelitki grają przestrzennie jak architekt dźwięku sobie wymyślił), poza dawaniem pauzy. W momencie dania pauzy soundbar lub TV głupieje przechodzi na PCM, a po wciśnięciu play głupieje i przełącza źródło dźwięku z PCM na Dolby i tak co sekundę... Muszę dać stop i potem odpalić z tego samego miejsca film... Próbowałem wielu ustawień w kodi i albo miałem poprawny dziek przestrzenny z bugiem na pauze, albo tylko PCM.
Platformy streamingowe typu HBO czy Disney, nie mają tej przypadłości podczas pauzy nie wracają na PCM tylko trzymają kodeka dźwięku. Więc raczej to jakaś przypadłość kodi.

- nie wiem czy miałem buga z buczacym subwooferem bo od razu zaktualizowałem firmware grajbelki oraz basowy głośnik mam daleko. Pewnie jakbym miał go przy nogach to bym słyszał bo taka niestety ta technologia bezprzewodowa jest ułomna, że musi coś delikatnie syczeć aby utrzymać głośnik w gotowości.

- pilot designem zbliżony do pilota tv Philips, ale jakoś plastiku itp to straszna tandeta...

Kupiłem za 2300 na promce z ibood, i za taką kasę jestem zadowolony, choć na początku zanim nie ogarnąłem ustawienia w tv tej grajbelki to efektu wow nie było - sam tv na całkiem dobre głośniki (2.1).
Powiem może tak, pierwsze podpięcie po playfi i rozczarowanie, więc nie róbcie tego błędu tylko od razu przez ARC lub eARC podpinać, przekazywanie dźwięku, ustawienie standard na sourrund grajbelki, podbić głośność satelitki na 4-5 i można cieszyć się filmami przestrzrnnymi. Efektów Atmos się nie spodziewałem bo nie wierzę w efekt odbicia od sufitu, zwasza że mam wysoki salon i syfit powieszony z karton gipsu. Może dla kogoś kto mieszka w jaskini 2.6m i betonem na suficie ten efekt będzie do wychwycebia...

Gdybym miał dać 4000 to chyba bym zwrócił przez opisane wady i brak tego efektu wow...
 
Ostatnia edycja:

siwyyy77

Member
Ja mam pytanie, bo kupiłem ponad miesiąc temu i tylko testowałem, czeka na TV i koniec remontu
Czy zasilacz mocno się grzeje? bo planuję pozycję wiszącą belki i TV i muszę tego klocka upchać za TV (a raczej planuję wieszak slim), nie zaszkodzi to TV?
 

GChmurka

Member
Belka się grzeje w centralnej części, ale jest ok bo nawet w ubecne upały mogę położyć na niej rękę.
Zasilacz mam schowany pod komoda i jest tylko wyczuwalnie ciepły.

A to pomiary (gra od godziny):

Belka środek
IMG_20230819_150803.jpg


Belka boczek
IMG_20230819_150812.jpg


Komoda biala
IMG_20230819_150823.jpg


Zasilacz pod komoda w najcieplejszy punkcie
IMG_20230819_150904.jpg
 

wojtekmarchewka

New member
Przetestowałem soundbara b97, mysle że lepiej niż standardowy użytkownik który nie odpali żadnej funkcji, albo nie podepnie na kilka sposobów i po prostu powie, że dobrze/źle gra....
Na początku chciałbym Ci podziękować, za rzetelny test.

Zastanawiam się nad tym sprzętem, jako obecny posiadacz soundbar-a Sony Ht-zf9 + sa-z9r (tylne satelitki), chciałbym upgrade pod filmy i granie na konsoli, muzyki na soundbarze rzadko słucham.
Promocje na iBOOD przegapiłem, a dodatkowo zastanawiam się nad Samsung HW-Q930B lub Q990B

Czy mógłbyś mi podać długość belki, bez podpiętych satelit? Bo nie mogę znaleźć takiej informacji.

podbić głośność satelitki na 4-5 i można cieszyć się filmami przestrzrnnymi
Czy 5 to jest max?

Tylne satelitki są jednokierunkowe, jeżeli chodzi o dźwięk. W jaki sposób je zamontowaleś?
 

GChmurka

Member
Czy mógłbyś mi podać długość belki, bez podpiętych satelit? Bo nie mogę znaleźć takiej informacji.
105cm

Czy 5 to jest max?

Tylne satelitki są jednokierunkowe, jeżeli chodzi o dźwięk. W jaki sposób je zamontowaleś?
Ta głośność to jest umowna wartość w apce Philipsa do konfiguracji grajbelki.
Można ustawić wartość od -5 do 5 na tylne satelity. To jest po to aby np. nie siedząc centralne wycentrowac sobie poziomami głośności dźwięk przestrzenny, albo ustawić wg preferencji głośność poszczególnych głosnikow.

Satelity są 1-kierunkowe, głośnik w nich jest jeden w węższej części. Widać to na zdjęciach na stronie Philipsa gdzie masz jakby rozłożonego soundbara..

Sam soundbar ma głośność od 0 do chyba 30.. Ale prawdę mówiąc tylko raz tak podbiłem, filmy oglądam na głośności około 8 do 15 w zależności od głośności źródła.

Co do montażu satelit to w zestawie masz uchwyty i można na nich je zawiesić, uchwyt jest w 2 strony. Mogą
grać na bok ściany (jeśli masz kanapę oparta o ścianę) , albo prostopadle do przodu jeśli masz odsunięta na środku pokoju. Ja mam z jednej strony sofy półeczkę nad kaloryferem, a z drugiej parapet i je postawiłem bez wiercenia podłączając tylko kabelkami usb-c do ładowarek z telefonów (na mierniku biorą trochę ponad 1,3A więc myślę że nawet jakaś ładowarka 1,5A by wystarczyła, producent podaje żeby używać 2A 5V). Jak nie podłączysz zasilania to musisz satelitki włączać extra przy filmie bo się wyłączają jak jakiś czas nie grają.

Coraz bardziej podoba mi się grajbelka..
Ale subwoofer powinien być zakazany w blokach (do niedawna mieszkałem w mieszkaniu, teraz w domu), jak odpaliłem "Bitwę benkartów z GoT" to jak nadjechaly konie to miałbym wycieczkę sąsiadów pod drzwiami.... Bo z garażu przyszła żonka pytając ci się dzieje (takie było "pierd#$&@&cie")
 

Attachments

  • Screenshot_20230820_094648_com.tpvision.TPVfinetune.jpg
    Screenshot_20230820_094648_com.tpvision.TPVfinetune.jpg
    321,9 KB · Wyś: 59

conqest

Well-known member
Bez reklam
- playfi to lipa, ciągle coś zrywa, a najlepsze jest to za jak użyje wyszukiwania głosowego z pilota tv to całkowicie rozłącza na dobrych kilka sekund dźwięk (przechodzi w PCM, a potem wraca do playfi). Jakość dzieku kiepska, może lepsza niż przez BT ale i tak kiepsko i płasko. Słychać dziwne syki itp, gdzie po hdmi nic takiego nie ma. Tv mam blisko routera i spina się na 800Mbps więc nie jest to wina jakiegoś ustawienia lub słabego sygnału wifi który jest warstwa nośna dla tego standardu.
Co prawda nie mam B97 tylko tab 8905 ale co do playfi mam zupełnie inne odczucia, zresztą nie tylko ja bo na forum i w komentarzach po zakupie dużo czytałem o tym że po playfi dźwięk jest lepszy a nie gorszy i u mnie jest tak samo. Nic się zrywa nic nie rozłącza, nie mam syków ani przerw w dźwięku...
 

wojtekmarchewka

New member
Ale subwoofer powinien być zakazany w blokach (do niedawna mieszkałem w mieszkaniu, teraz w domu), jak odpaliłem "Bitwę benkartów z GoT" to jak nadjechaly konie to miałbym wycieczkę sąsiadów pod drzwiami.... Bo z garażu przyszła żonka pytając ci się dzieje (takie było "pierd#$&@&cie")
A sub, ma także regulacje basu. No właśnie mieszkam na stancji, tylko raz sąsiadka z dołu się skarżyła na "łup, łup" ale to był sylwester. Ja mam skalę w Sony całości do 50, a słucham TV w nocy na 7, w dzień 10. Jak gram lub oglądam filmy to na 13 vol, tylne satelitki na max. 12, a sub na 7 z 12
 

GChmurka

Member
Może testowali porównując z BT gdzie dźwięk to dramat....

Az poświęciłem się i przetestowałem play-fi jeszcze raz, wnioski:

- tylne satelity nie grają jak trzeba, belkę z odczepianymi satelitami które stoją mi z tyłu traktuje jak całość. Czyli tylko przód, cos tam w nich brzedka, ale tak jakby zwykle stereo bez rozbicia na tył. Musisz chyba dokupić dodatkowe głośniki aby mieć dźwięk przestrzenny w playfi i postawić je z tyłu (tak je też umiejscowić w apce do konfiguracji). Belkę jako całość (belka, satelity, sub) widzi jako jeden głośnik, wiec jedyne co osiągniesz to stereo przez play-fi.

- wyszukiwanie głosowe rozłącza play-fi, jak coś podyktujesz to potem znów paruje, a to trwa kilka sekund plus komunikaty na ekranie i belce że się znów spielo play-fi.

Dobry kawałek do sprawdzenia na YouTube (każdy może zobaczyć różnice) :

Trzeba tylko wybrać format dźwięku ac3 lub ec3 5.1 (używam Stube), w oryginalnym YouTube domyślnie wybiera mi 5.1

Ważne:
Podczas uruchomienia na belce powinno pojawić się scrolujace Dolby Digital lub Dolby Digital Plus wtedy mamy przestrzeń. Należy ustawić w belce tryb surround Standard, w przypadku upmix czy a-i będzie belka sama bedzie przerzucać dźwięk na satelity z tyłu i udawać przestrzenność...

Jak masz po Arc lub lepiej eArc i odłączone satelity stojące z tyłu, to słychać jak muzyka gra z przodu a śpiewają tyły przechodząc z prawej na lewą.
Czasami tak jakby się przez chwilę głos kręcił lewa, lewy tył, prawy tył, prawy, czasami gitarka zrobi rif na jednym z tylnych głosnikow, lub dzwonki zadzwonią tylko z tyłu. Ogólnie ładnie kawałek remasterowany pod 5.1

Na play-fi gra tylko stereo i to max co osiągniesz....
 
Ostatnia edycja:

GChmurka

Member
A sub, ma także regulacje basu. No właśnie mieszkam na stancji, tylko raz sąsiadka z dołu się skarżyła na "łup, łup" ale to był sylwester. Ja mam skalę w Sony całości do 50, a słucham TV w nocy na 7, w dzień 10. Jak gram lub oglądam filmy to na 13 vol, tylne satelitki na max. 12, a sub na 7 z 12
Sub ma regulacje od -15 (to nie pomyłka i jest rzeczywiście minus piętnaście) do +5

Jest jeszcze opcja DRC która go trochę wypalaszcza (przydatne w nocy aby nie było pierdzielnieć typu cicho głośno jak wejdą np. reklamy w YouTube z podbitą na maxa dynamiką jak to mają w zwyczaju puszczać)
 

KaMaZzI

New member
Dzień dobry, zakupiłem soundbar B97 oraz dodatkowo dwa głośniki TAW6205 z myślą o podłączeniu jako głośniki tylne surround.
Jak jakimś cudem uda mi się je sparować to zestaw gra fenomenalnie lecz właśnie problem pojawia się z ich połączeniem.
Nie bardzo rozumiem działania opcji PlayFi na jakiej zasadzie one się łączą.
Przy odłączeniu któregoś głośnika od zasilania w aplikacji wyświetla się status "Missing", a głośnik staje się nieaktywny (mowa o TAW6205)
Dodatkowo mam bardzo duży problem żeby je ponownie ze sobą połączyć, jest na to jakiś sposób?
Dodatkowo aplikacja wyje o aktualizacje soundbara, a Fine Tune pokazuje że posiadam najnowszą wersję.
Już od zmysłów odchodzę bo poradzić sobie z tym nie mogę, bardzo proszę o pomoc jak mogę to rozwiązać żeby to ze sobą współgrało
 

Attachments

  • IMG_4773.jpeg
    IMG_4773.jpeg
    242,7 KB · Wyś: 26
  • IMG_4774.jpeg
    IMG_4774.jpeg
    605,3 KB · Wyś: 26

loboxs

New member
Rozwiązałem problem zanikającego dźwięku na Fidelio B97! Próbowałem zmiany kabla HDMI, resetowania ustawień HDMI w tv, wyłączania eARC, resetu ustawień tv. Nic nie działało. Problemem mojego soundbara był zresztą nie tylko zanikający dźwięk, ale też dziwne zachowanie podczas strumieniowania przez Bluetooth (pauzowanie muzyki, przełączanie na play-fi), albo okazjonalne ściszanie dźwięku o kilka punktow.

Zauważyłem, że po każdym zaniku dźwięku soundbar ponownie łączy się z wi-fi. Zresetowałem więc ustawienia wifi na soundbarze - skasowałem połączenie i... po problemie. Swoją drogą, nie wiem po co soundbar ma być stale podłączony do sieci, jeśli całą funkcjonalność aplikacji da się ogarnąć z poziomu pilota.

Nie wiem, czy to soundbar jest walnięty, czy ustawienia mojej sieci lokalnej, ale coś między nimi ewidentnie nie styka. Zauważyłem to już podczas aktualizacji oprogramowania - połączenie zerwało się w trakcie co najmniej dwa razy.

Dajcie znać, czy komuś to rozwiązanie jeszcze pomogło.
 

KaMaZzI

New member
Rozwiązałem problem zanikającego dźwięku na Fidelio B97! Próbowałem zmiany kabla HDMI, resetowania ustawień HDMI w tv, wyłączania eARC, resetu ustawień tv. Nic nie działało. Problemem mojego soundbara był zresztą nie tylko zanikający dźwięk, ale też dziwne zachowanie podczas strumieniowania przez Bluetooth (pauzowanie muzyki, przełączanie na play-fi), albo okazjonalne ściszanie dźwięku o kilka punktow.

Zauważyłem, że po każdym zaniku dźwięku soundbar ponownie łączy się z wi-fi. Zresetowałem więc ustawienia wifi na soundbarze - skasowałem połączenie i... po problemie. Swoją drogą, nie wiem po co soundbar ma być stale podłączony do sieci, jeśli całą funkcjonalność aplikacji da się ogarnąć z poziomu pilota.

Nie wiem, czy to soundbar jest walnięty, czy ustawienia mojej sieci lokalnej, ale coś między nimi ewidentnie nie styka. Zauważyłem to już podczas aktualizacji oprogramowania - połączenie zerwało się w trakcie co najmniej dwa razy.

Dajcie znać, czy komuś to rozwiązanie jeszcze pomogło.
W jaki sposób udało Ci się zresetować WiFi? Jak mam belkę odpaloną i trzymam przycisk WiFi przez 8 sec to nic się nie dzieje.
Jakiś czas temu udało mi się taki reset wykonać lecz teraz coś ta grajbelka mi świruje.
Mogę prosić o dokładną instrukcję?
 

GChmurka

Member
Swoją drogą, nie wiem po co soundbar ma być stale podłączony do sieci, jeśli całą funkcjonalność aplikacji da się ogarnąć z poziomu pilota.
A na po to to abyś bez włączania tv mógł na grajbelce włączyć muzykę np. ze Spotify/Deezer/Tidal. Uruchamiasz muzykę telefonem albo gadając do inteligentnych głośników typu google/Alexa ba możesz nawet w Google home zrobić automatyzacja i codziennie rano kiedy twój telefon wykryje że jesteś w domu twój soundbar może robić za budzik grając ulubiona muzykę.
Castowanie to nie to samo co przekazywanie dźwięku przez BT. Przykładowo puszczasz Spotify, castujesz na soundbara i potem już sam soundbar odtwarza muzykę z poziomu swojego systemu, a ty możesz w tym czasie gadać przez telefon czy oglądać filmiki na YouTube z głosem na telefonie... (muzyka cały czas gra z soudbar, kawałki się zmieniają same zgodnie z sugestiami czy kolejnoscia playlisty... ). W przypadku BT jakby ktoś zadzwonił to na belce miałbyś rozmowę :) albo swój filmik z yt.
I to w sumie jest główny cel dlaczego w grajbelce masz cały czas zapięte wifi. Belka gra, tv wyłączony... Takie nowoczesne radio w XXI wieku (trochę się chłopie technologicznie zapuściłeś)

Google cast w grajbelce dla mnie jest też o tyle fajny, że wszyscy w twojej sieci WiFi w której masz podpięta grajbelkę mogą sterować jej głośnością za pomocą telefonu bez szukania pilota.

Kolejną ważna sprawą jest play-fi jeśli masz więcej głosnikow obsługujących ten standard np. w innych pomieszczeniach niż sama belka a chcesz mieć muzykę z każdym lub sterować nimi globalnie.

Zgadzam się też, że szybciej i łatwiej zrobisz wiele rzeczy pilotem, np. zmienisz eq, głośność, czy tryb sourrund. Jednak to działa tylko wtedy kiedy siedzisz rozplaszczony przed tv i masz go akurat pod ręką.

Jednak szczególnie kiedy castujesz muzykę to telefon jest twoim głównym pilotem (czy go głośności, czy zmieniania kawałków) i nawet nie myślisz o szukaniu pilota.
 
Ostatnia edycja:

GChmurka

Member
W jaki sposób udało Ci się zresetować WiFi? Jak mam belkę odpaloną i trzymam przycisk WiFi przez 8 sec to nic się nie dzieje.
Jakiś czas temu udało mi się taki reset wykonać lecz teraz coś ta grajbelka mi świruje.
Mogę prosić o dokładną instrukcję?
Możesz grajbelkę przywrócić do ustawień fabrycznych, na stronie Philipsa masz pełną instrukcje do pobrania (jest w języku pl) tam jest opisane jak to zrobić.
 

loboxs

New member
A na po to to abyś bez włączania tv mógł na grajbelce włączyć muzykę np. ze Spotify/Deezer/Tidal. Uruchamiasz muzykę telefonem albo gadając do inteligentnych głośników typu google/Alexa ba możesz nawet w Google home zrobić automatyzacja i codziennie rano kiedy twój telefon wykryje że jesteś w domu twój soundbar może robić za budzik grając ulubiona muzykę.
Castowanie to nie to samo co przekazywanie dźwięku przez BT. Przykładowo puszczasz Spotify, castujesz na soundbara i potem już sam soundbar odtwarza muzykę z poziomu swojego systemu, a ty możesz w tym czasie gadać przez telefon czy oglądać filmiki na YouTube z głosem na telefonie... (muzyka cały czas gra z soudbar, kawałki się zmieniają same zgodnie z sugestiami czy kolejnoscia playlisty... ). W przypadku BT jakby ktoś zadzwonił to na belce miałbyś rozmowę :) albo swój filmik z yt.
I to w sumie jest główny cel dlaczego w grajbelce masz cały czas zapięte wifi. Belka gra, tv wyłączony... Takie nowoczesne radio w XXI wieku (trochę się chłopie technologicznie zapuściłeś)

Google cast w grajbelce dla mnie jest też o tyle fajny, że wszyscy w twojej sieci WiFi w której masz podpięta grajbelkę mogą sterować jej głośnością za pomocą telefonu bez szukania pilota.

Kolejną ważna sprawą jest play-fi jeśli masz więcej głosnikow obsługujących ten standard np. w innych pomieszczeniach niż sama belka a chcesz mieć muzykę z każdym lub sterować nimi globalnie.

Zgadzam się też, że szybciej i łatwiej zrobisz wiele rzeczy pilotem, np. zmienisz eq, głośność, czy tryb sourrund. Jednak to działa tylko wtedy kiedy siedzisz rozplaszczony przed tv i masz go akurat pod ręką.

Jednak szczególnie kiedy castujesz muzykę to telefon jest twoim głównym pilotem (czy go głośności, czy zmieniania kawałków) i nawet nie myślisz o szukaniu pilota.
Dzięki za szerokie wyjaśnienie Captain Obvious ;) nie o tym był jednak mój post, a o tym jak rozwiązać problem ze zrywanym dźwiękiem w Fidelio B97. W moim przypadku rezygnacja z wifi to żaden problem, bo nie castuje niczego na soundbar, a jeśli cokolwiek już castuje to na TV. Zresztą 9 na 10 użytkowników soundbarow korzysta z belki jedynie do odtwarzania dźwięku z tv za pomocą kabla.

Będę jeszcze sprawdzał inny router i zmieniał ustawienia sieci, bo wydaje mi się, że ten problem, to nie jest kwestia uszkodzonej belki, tylko ustawień sieciowych.

Jeden kolega potwierdził, że u niego też problemem było połączenie z wifi.
 

KaMaZzI

New member
Jaja jak berety mam z tą belką, nie mogę zresetować WiFi (chyba że ja coś źle robię), a co najważniejsze belka nie chce się łączyć z subwooferem...
Robiłem reset - czyli na włączonej +/- jednocześnie aż pojawi się napis Reset lecz bez skutku :(
Jak subwoofer raz zagrał to po wyłączeniu i włączeniu już nie gra
Macie jakiś sposób?
 
Do góry