Odsłuch kabli głośnikowych

bokciu

Banned
Tak jak przy analogu jakość kabla ma znaczenie tak w przekazie cyfrowym już nie. To tak jakby powiedzieć, że obraz w kablówce z dekodera cyfrowego, uzależniony jest od jakości kabla koncentrycznego dostarczającego sygnał.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Nie powielajcie bezsensownych mitow. Nie ma czegos takiego jak "cyfrowy kabel". To tylko umowna nazwa. Zadnych zer ani jedynek w srodku nie ma!

Prad plynie zawsze tak samo (RCA, glosnikowych, HMDI, USB) - ANALOGOWO!

Dlatego te same zjawiska dotycza wszystkich kabli. Znaczenie ma przewodnik, geometria, dielektryk. Wie to kazdy kto choc kilka razy probowal zrobic w kilku wariantach kabel samemu.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A kto powiedział, że kabel musi być z koniecznie z miedzi beztlenowej i że musi być gruby. Takie postrzeganie dobrego kabla głośnikowego poprzez średnicę drutu i jego kolor, przypomina mi czasy Diory i Altusów oraz znikomej wiedzy z zakresu audio.

Dokładnie od kiedy to kabel gruby to preferencja kabla ??? Jest wiele kabli w normalnej grubości że tak powiem i są świetnymi kablami w pewnych konfiguracjach.. A najlepsze o kablach jest to że tylko u nas tyle się mówi "o wierze" :) w kable.. na zachodnie czy USA fora jak się gdzieś tam wejdzie to nie ma takich rzeczy.. U nas za to do amplitunera KD za 5 tys myślą ludzie, że ktoś podepnie kabel głośnikowy za 2 tys zl i on pokaże więcej niż ten za 700 zł.. i potem wszem i wobec pisze taka osoba że nie "wierzy" w kable.. bo mega mocny amplituner za 5 tys nie pokazał wyższości kabla droższego w stereo .. Dziwne by było jakby pokazał.. A Ci co kupują droższe kable to idioci bo kupują żeby sobie samopoczucie poprawić i do tego jeszcze paragony na kablu zakładają żeby sąsiad zobaczył ile to taka osoba zapłaciła za kabel..
 
Ostatnia edycja:

pieniążek1

Active member
Bez reklam
Dokładnie od kiedy to kabel gruby to preferencja kabla ??? Jest wiele kabli w normalnej grubości że tak powiem i są świetnymi kablami w pewnych konfiguracjach.. A najlepsze o kablach jest to że tylko u nas tyle się mówi "o wierze" :) w kable.. na zachodnie czy USA fora jak się gdzieś tam wejdzie to nie ma takich rzeczy.. U nas za to do amplitunera KD za 5 tys myślą ludzie, że ktoś podepnie kabel głośnikowy za 2 tys zl i on pokaże więcej niż ten za 700 zł.. i potem wszem i wobec pisze taka osoba że nie "wierzy" w kable.. bo mega mocny amplituner za 5 tys nie pokazał wyższości kabla droższego w stereo .. Dziwne by było jakby pokazał.. A Ci co kupują droższe kable to idioci bo kupują żeby sobie samopoczucie poprawić i do tego jeszcze paragony na kablu zakładają żeby sąsiad zobaczył ile to taka osoba zapłaciła za kabel..

napisalem dokladnie to samo co ty teraz(w tym samym sensie) tylko z uzyciem innych słow a czepiasz sie słowa "wierzyć"...
...nastepnym razem uzyje innnego slowa bo widze ze sie podjarałeś...napisałem ze nie wierze w ta roznice przy tej klasie kolumn...a ampli moglby byc nawet za 10 kola to by sie zesrał a duzo by nie zmienił przy tych kolumnach...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Nie powielajcie bezsensownych mitow. Nie ma czegos takiego jak "cyfrowy kabel". To tylko umowna nazwa. Zadnych zer ani jedynek w srodku nie ma!

Prad plynie zawsze tak samo (RCA, glosnikowych, HMDI, USB) - ANALOGOWO!

Dlatego te same zjawiska dotycza wszystkich kabli. Znaczenie ma przewodnik, geometria, dielektryk. Wie to kazdy kto choc kilka razy probowal zrobic w kilku wariantach kabel samemu.

http://m.elektronikab2b.pl/technika/700-standardy-interfejsow-nowoczesnej-telewizji-cyfrowej

W kablu "cyfrowym" masz stan niski 0 - 1,5v i stan wysoki 3,5 - 5v.

Wiec zauwaz ze nie ma znaczenia czy w twoim kablu plynie prad 0v, 1v , 1,5v. Dla odbiornika/nadajnika to jest ten sam sygnal. I umownie nazywamy go ZEREM.
Czyli jak docelowym napieciem stanu niskiego jest 1v to blad - wachania w sieci maga byc na poziomie 50% i nadajnika i odbiornika nie ma to znaczenia


wiec twoje stwierdzenie ze TE ZJAWISKA DOTYCZA WSZYSTKICH KABLI to jedna wielka sciema, blad na poziomie gimnazjum.
Bo w kablu analogowym ma znaczenie czy jest 0v czy 1v. A cyfrze raczej nie ma to znaczenia - wazne tylko aby "przekaznik sie zalaczyl - zewarl styki - stan wysoki" lub "sie rozlaczyl" - pisze to w uproszeniu, ale tak wlasnie dzialaly/dzialaja systemy cyforwe (teraz tylko szybciej).


Ale chetnie poslucham twoich argumentacji, tylko prosze o konkrety a nie "gdzies na forum wyczytalem" a w szczegolnie "wyczytalem w amerykanskich forach, gdzie polowa spoleczenstwa nie wie gdzie lezy Polska".

Przyklad masz tez u reduktora szumu sygnal cyfrowy i kablami z lampki nocnej wiec wyjasnij dlaczego nie bylo roznicy w przesyle sygnalu cyfrowego 192hz? WHY? TELL ME WHY?


Zauwazcie, ze zawsze jak sie czlowiek pyta o konkrety na temat kabli - szczegolnie cyfrowych, to brak jest jakichkolwiek rzeczowych argumentacji. To jest jak z Bogiem kazdy wiezy ale nikt nie ma dowodu. Od czasu do czasu ktos napisze ze widzial znak i to wszystko :)
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Dodam do tej dyskusji tylko tyle, że zamiast sugerować się tym co ktoś napisał na forum, lub co sądzi jakiś guru (na przykład przytoczony tutaj Reduktor Szumu), trzeba mieć swój własny rozum i samemu weryfikować czy jest różnica czy jej nie ma i czy "słychać" dany kabel czy też nie. Jest to jedyna słuszna droga żeby się przekonać o tym osobiście. Wszystko inne to tylko bicie piany.

Ps. tak dla ścisłości to analogowy lub cyfrowy jest sygnał, a nie kable.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
napisalem dokladnie to samo co ty teraz(w tym samym sensie) tylko z uzyciem innych słow a czepiasz sie słowa "wierzyć"...
...nastepnym razem uzyje innnego slowa bo widze ze sie podjarałeś...napisałem ze nie wierze w ta roznice przy tej klasie kolumn...a ampli moglby byc nawet za 10 kola to by sie zesrał a duzo by nie zmienił przy tych kolumnach...

To nie ma nic wspólnego z jaraniem się .. bo to akurat to w innej dziedzinie człowiek powinien uskuteczniać, ale jeśli już jaram się elektroniką, kolumnami, kablami itp.. to na pewno rozmawiamy wtedy o innych rzeczach... niż to co było tematem w tym wypadku... A jeśli rozmawiamy o kablach itp to patrząc jak niektórzy używają słowa "wiara" to tak jak wspomnieliśmy tutaj z innym Kolegą - zresztą nie tylko my pisaliśmy, że ona tutaj i nie ma nic wspólnego.. A było tutaj wielu którzy na zasadzie wiary podchodzili do kabli, kolumn, wzmacniaczy... wiec skoro sam użyłeś tego słowa to miej żal do siebie, a nie teraz do innych że ktoś coś Ci wypomina..

Natomiast zgadzam się z Tobą w 100% co do zasady, że za duże pieniądze wydane do danego zestawu to jest zmarnowana kasa.. i to dla mnie nie podlega żadnej dyskusji.. tylko ja to wszystko wiem dlatego, że wiele już w życiu odsłuchałem, a nie na zasadzie że w coś wierzę lub nie.. Oczywiście to jest napisane ogólnie, a nie do Ciebie.. bo tak jak wspomniałem tu wiele osób swoją wiedzę opiera np na jednym lub dwóch wzmacniaczach, jednej lub dwóch parach kolumn i jednym albo dwóch kablach które w życiu przesłuchali.. i ich wiara w to że inne droższe rzeczy nie mogą zagrać lepiej bierze się właśnie na takich mega doświadczeniach..

A co do amplitunerów to ja mam taką zasadę że ogólnie w dzisiejszych czasach amplitunery ze stereo to tyle mają wspólnego co... może nie będę pisał .. bo nawet Horn już nie kryje tego zbytnio że jak chce się posłuchać w miarę przyzwoicie stereo z ich amplitunerów, które dystrybuują należy szukać w starszych modelach... chyba nie trzeba nic mówić więcej.. Ale to nie zmienia faktu że są firmy jak Arcam czy CA których amplitunery mają swoją jakość w stereo i mają swoja moc .. Aczkolwiek w przypadku Arcama to zaczyna się to wszystko od 10 tys w górę.. ale dla mnie obie te firmy zjadają wszystko inne jeśli chodzi o amplitunery.. choć dalej jest to amplituner i jeśli się myśli o poważnych kolumnach to jednak i tak jest potrzebny odpowiedni wzmak i odpowiednie kable..
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Ps. tak dla ścisłości to analogowy lub cyfrowy jest sygnał, a nie kable.

Czyżby ?? - Widziałeś kabel audio do transmisji cyfrowej o budowie symetrycznej ? albo podłącz kabel optyczny (TOS-Link) do gniazd wyjściowych analog audio out np.w odtwarzaczu cd i zobacz czy będzie grało
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dodam do tej dyskusji tylko tyle, że zamiast sugerować się tym co ktoś napisał na forum, lub co sądzi jakiś guru (na przykład przytoczony tutaj Reduktor Szumu), trzeba mieć swój własny rozum i samemu weryfikować czy jest różnica czy jej nie ma i czy "słychać" dany kabel czy też nie. Jest to jedyna słuszna droga żeby się przekonać o tym osobiście. Wszystko inne to tylko bicie piany.
Tyle w temacie ;)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Czyżby ?? - Widziałeś kabel audio do transmisji cyfrowej o budowie symetrycznej ? albo podłącz kabel optyczny (TOS-Link) do gniazd wyjściowych analog audio out np.w odtwarzaczu cd i zobacz czy będzie grało
TOS-Link to kabel OPTYCZNY DO TRANSMISJI CYFROWEJ, natomiast wszelkie kable z miedzi, srebra bądź alu to kable elektryczne (czyli przewodzące prąd) do transmisji analogowej lub cyfrowej. Raczej nic mi nie wiadomo o istnieniu kabla zbudowanego z jedynek i zer....
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
natomiast wszelkie kable z miedzi, srebra bądź alu to kable elektryczne (czyli przewodzące prąd) do transmisji analogowej lub cyfrowej. Raczej nic mi nie wiadomo o istnieniu kabla zbudowanego z jedynek i zer....

Nieważne czego będzie kabel ALE KABEL O BUDOWIE SYMETRYCZNEJ NIE NADAJE SIĘ DO TRANSMISJI CYFROWEJ - Problemem nie jest to, z czego jest zrobiony kabel tylko jaka jest jego budowa
W przypadku transmisji analogowej czyli klasycznego połączenia L+R kabel może mieć budowę symetryczną lub koncentryczną .W przypadku kabli cyfrowych S/PDiF kluczowe znaczenie ma ekran ,wbrew pozorom prawidłowe wykonanie ekranu nie jest takie proste i macie proste wytłumaczenie ,że w przypadku kabli cyfrowych JAKOŚĆ MA ZNACZENIE
 

AudioFan

New member
Pomijając wasze przepychanki powiem tak:

Kable wpływają na dźwięk czy ktoś w to wierzy czy nie, czy komuś się to podoba, czy się nie podoba i ktoś zdrowo myślący nie szuka na siłę wyjaśnienia dlaczego tak jest, tylko słysząc różnicę przyjmuje to do wiadomości. Przeprowadzając testy na wielu znajomych, nawet totalnie nie osłuchanych , wskazując im na co mają zwrócić uwagę, każdy usłyszał różnicę.
Sprawdziła się jedna zależność która polegała na tym, że im bardziej osłuchana osoba tym te różnice były dla niej większe i bardziej istotne co akurat myśląc logicznie jest całkowicie normalne.
Druga sprawa to nie szukałbym winy tyle w sprzęcie co w akustyce pomieszczenia.
Mam szwagra, któremu sprzedałem kiedyś ampli Pionka VSX-924 do tego ma budżetowe podłogówki Elaca i w jego naprawdę dużym salonie ustawiając kolumny min. 1m od ścian zmiana kabla głośnikowego była słyszalna "dla niego" bez problemu.
Sprzęt im lepszy tym więcej może pokazać i o tym także nie zapominajmy to proste.

W moim systemie każdy, ale to każdy kabel, że tak powiem "modeluje" dźwięk.
Zarówno kabel głośnikowy jak i : interkonekt, kabel cyfrowy coaxialny, cyfrowy USB, kable zasilające itd.


Co do kanału "reduktor szumu", to oglądałem jakieś pół roku temu kilka odcinków to ubaw miałem po pachy. Ta wspaniała teoria, te terminy i nazewnictwo mmmmmmm palce lizać, tylko co to ma wspólnego z prawdziwym HiFi. Moja teoria jest taka, że gość który kręci te kabarety doskonale zdaje sobie sprawę z tego całego audio vodooo i wiedząc jak trudne jest to do pojęcia przez większość "audio społeczeństwa" najzwyczajniej w świecie robi na tym kasę, czyli najprościej mówiąc utwierdza takie osoby w ich błędnym przekonaniu :)
Ktoś kto oglądał odcinek w którym ten gość tłumaczy kim jest audiofil wie o czym mówię i potrafi poprawnie zinterpretować przekaz tego odcinka.
....cwany Lis z niego :)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kobiety potrafią nawet usłyszeć różnicę :) tylko one nie patrzą i nie sugerują się ile ich mąż ma w portfelu... tylko słuchają muzyki.. i słyszą różnicę albo nie.. nie zaklinają świata.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Ma ktoś z Kolegów na stanie jako np.drugi komplet ,przewody głośnikowe bi wire ,na wypożyczenie by sprawdzić czy jest sens iść w takie połączenie ;-).Pzdr
PS z góry dziękuję za dobre chęci :p
 

rabit

Active member
Bez reklam
Nigdy nie wierzyłem we wpływ kabli na dźwięk . Dzisiaj nausznie (razem z żoną) przekonałem się, że kable mogą zmienić dźwięk. Byłem w szoku, jak kabel może ułożyć górę przekazu, jednocześnie nie zmniejszając dołu. Hm...Jednak coś w tych kablach jest. Choć to już naprawdę dopieszczenie.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie to jest dopieszczanie, a szczególnie kiedy już ktoś jest na pewnym poziomie posiadania danego zestawu i kabli w swoim zestawie..ale warto pobawić się i próbować... tylko niestety z upływem czasu i zmian w systemie kosztuje to za każdym razem więcej..

IKAR ja kiedyś sprawdzałem u siebie Bi-wire i wg mnie (zresztą pisałem to już kiedyś) bi -amping lepiej się sprawdza... ale ... często gęsto bywa tak, że przy trochę tych droższych kablach takie kable są w takiej samej cenie jak pojedyncze kable albo delikatnie droższe.. a komu zależy na uzyskaniu jak najlepszego dźwięku to zworki które są w kolumnach (bez względu czy to są srebrne, złote) wywali w kosmos.... więc czasem ludzie robią sobie samu zworki z jakiegoś kabla (a wg mnie i nie tylko) nawet kabel do zworek za powiedzmy 20-30 zł/m będzie lepszym rozwiązaniem od blachy, która jest w kolumnie, nawet jeśli jest to kolumna za 100 tys .. albo kupują dany kabel jeśli komuś pasuje w biwire bo bywa też i tak, że kupienie zworek oryginalnych tego samego kabla to wychodzi więcej z pojedynczym kablem jak dołożyć do kabla biwire. Kwestia co komu bardziej pasuje- jedno jest pewne z biwire nie jest gorzej, a delikatnie jest lepiej, a jak kolumna ma taką możliwość to warto to wykorzystać. Ewentualnie kupić/zrobić sobie zworki.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dokładnie to jest dopieszczanie, a szczególnie kiedy już ktoś jest na pewnym poziomie posiadania danego zestawu i kabli w swoim zestawie...
Dokładnie, dopieszczenie jak mamy już kable na pewnym poziomie.

Jednak w stosunku do zwykłych standardowych kabli zmiany bywają bardzo znaczące (w zależności od systemu i porównywanych kabli).
 
Do góry