Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

marwol

New member
Witam

A jak u Was z jakością obrazu przy takich odległościach ?? u mnie jest 5m i tv 55cali i jest ok. po zbliżeniu się na 3metry pojawiają się pixele i widać niedoskonałości obrazu :( w sypialni mam 40cali i odległość 3m i jest ok :)

pozdrawiam
 

ernet

Active member
Bez reklam
Witam

A jak u Was z jakością obrazu przy takich odległościach ?? u mnie jest 5m i tv 55cali i jest ok. po zbliżeniu się na 3metry pojawiają się pixele i widać niedoskonałości obrazu :( w sypialni mam 40cali i odległość 3m i jest ok :)

pozdrawiam

A to już zależy ( także ) od jakości telewizora i jakości wyświetlanego materiału. Pewnie też od kilku innych rzeczy takze.
 

chicco

New member
Witam,

Panowie jak zawieszę na ścianie tv 46 cali i jego środek będzie na wysokości 125cm od podłogi, dolna ramka 90 cm od podłogi, a odległość do sofy to 3 metry - będzie ok ?.

Dziękuję.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
A to już zależy ( także ) od jakości telewizora i jakości wyświetlanego materiału. Pewnie też od kilku innych rzeczy takze.

Dokładnie myśle że przesadzacie z tymi przekątnymi.1,5 metra 50 cali?Ciekawe jak wyglądają kanały SD jeden wielki pixel:blagam:Do Blu-raya to przekątna nie ma znaczenia ale tv nie służy tylko do oglądania filmów .
 

szymonmtb

New member
Hejka

marwol - ja mam podobnie jak TY, TV 40" (na wysokości od ziemi ok 1,2m) i odległość TV od sofy 2,7-3m siedząc codziennie = jest OKi.
Oczywiście wszystko zależy od parametrów TV oraz sygnału (u mnie sygnał z "N"-ki => jakość i siła 100%).

Jednak faktycznie po zbliżeniu się na ok 1-m metra, pojawiają się pixele i widać niedoskonałości obrazu.
Oczywiście przy filmach w mkv nie ma już tego problemu, nawet czasami zastanawiam się nad 46". Aczkolwiek gdy analizuje spędzony czas przy filmach mkv (1-2 w tygodniu) i codziennej TV, nie mam zamiaru zmieniać odbiornika TV.

Oczywiście ta decyzja zależy indywidualnie, od każdego z Nas.
 

munk

New member
Dokładnie myśle że przesadzacie z tymi przekątnymi.1,5 metra 50 cali?Ciekawe jak wyglądają kanały SD jeden wielki pixel:blagam:Do Blu-raya to przekątna nie ma znaczenia ale tv nie służy tylko do oglądania filmów .
Bardzo dawno temu, kiedy jeszcze ukazywała się Trybuna Ludu wyczytałem w jakiejś książce co zrobić, żeby nawet niewyraźne zdjęcie sprawiało wrażenie ostrego. Otóż trzeba zdjęcie oglądać z większej odległości hehe. To się sprawdza w praktyce raczej ze zdjęciami czarnobiałymi. Kolorowe wyglądają źle z każdej odległości. Zwiększenie odległości od obrazu powoduje, że nie widać już niedoskonałości w ostrości, ale zły kolor wygląda źle z każdej odległości patrzenia.

Wynika z tego, że obraz TV jeśli jest złej jakości, to nic nie pomoże odsunięcie się od ekranu. Zły kolor jest zły i będzie zły zawsze i wszędzie z każdej odległości.

No cóż... Pomijając tragiczne kolory na AXN SD, dajmy taki przykład, to jeśli przestawimy telewizor, żeby mieć obraz czarnobiały, to AXN SD robi wrażenie ostrego w przypadku telewizora o przekątnej w okolicach 40 cali z odległości powyżej 6m (sześć metrów).
 

Lemil

Banned
Kolor to nie wszystko, racja. Moim zdaniem dobry kolor to jednak 90% sukcesu. Dlatego odległość od ekranu ma znaczenie drugorzędne lub wcale nie ma znaczenia jeśli kolory są zafałszowane lub obraz jest pod tym względem złej jakości.
 

nokinomaniak

New member
Witam

A jak u Was z jakością obrazu przy takich odległościach ?? u mnie jest 5m i tv 55cali i jest ok. po zbliżeniu się na 3metry pojawiają się pixele i widać niedoskonałości obrazu :( w sypialni mam 40cali i odległość 3m i jest ok :)

pozdrawiam

no jak u mnie 106" i z 3,5m nie widac pikseli (z projektora) , oczywiscie po zapodaniu odpowiedniej jalosci , takie cooossss jak tvp1-2 czy inne pochodne nie da sie ogladac normalnie na trzezwo :D
 

KubaCK

New member
No to trochę odkopię temat.

Obecnie mam plazmę Samsung 43". Odległość od TV 2,3 metra.

Planuje zakup LCD - skłaniam się do Panasonica tx-40as640. Podobny model 42" ma już matryce ips, a 48" nie wchodzi w grę.

Czasem obecna 43" mnie męczyła, szczególnie jak chciałem obejrzeć jakieś pierdoły po pracy dla relaksu, ale teraz trochę się zastanawiam - czy nie będę płakał za tymi 3" i nie poszukać jednak czegoś w 42". Ma ktoś podobne doświadczenia ?
 

gutek78

New member
Każdy cal więcej na wagę złota, szczególnie w takiej odległości ;) Zależy też z jakiego źródła głównie oglądasz. Ja mam z 2,5 m 48 cali i oglądam głównie 720p, 1080p i gry z ps4 i jak na moje warunki z tej odległości nie pogardziłbym czymś w 55-65 calach ;)
 

Grzegorz2810

New member
Witam.
Mam zamiar w najbliższym czasie kupić nowy telewizor i zastanawiam się nad wielkością ekranu. Odległość miedzy kanapą a telewizorem wynosi tylko 1,5 m. Obecnie mam telewizor 32 cale Full HD. Czy kupując telewizor UHD powinienem wybrać wielkość 40-42 czy już iść w 46-50 cali? W szczególności że na telewizorze będzie odtwarzany obraz w rozdzielczości 720p(ps3), 1080i(nc+), 1080p(film,ps4) a 4K w przyszłości. Kanały SD będą oglądane sporadycznie (głównie kanały informacyjne).
 

gutek78

New member
Wszystko zależy od tego co będziesz oglądał.Jeśli głównie full hd i konsola to myślę, że 42-48 cali będzie w sam raz. Dla 4K można i nawet 65 cali, ale co oglądać w tej rozdzielczości? Póki co dosyć odległa przyszłość.
 

ibotto

Member
kolory

Kolor to nie wszystko, racja. Moim zdaniem dobry kolor to jednak 90% sukcesu. Dlatego odległość od ekranu ma znaczenie drugorzędne lub wcale nie ma znaczenia jeśli kolory są zafałszowane lub obraz jest pod tym względem złej jakości.

Parafrazując kwestię z pewnego polskiego filmu: " Kolor to nie wszystko, a wszystko bez koloru to ..uj.
Nie pamiętam tylko przez jakie cha/ha. "
 

Gilgor

New member
Witam Wszystkich,

Rozpocząłem właśnie poszukiwanie TV. Przeczytałem pół internetu w kwestii cale\odległość i mam wrażenie, że wszystkie kalkulatory odbiegają od rzeczywistości. Mianowicie czemu.

Będę mieć 2.3 metra odległości do TV. Mój brat ma 55" na podobnej odległości i wg. "internetu" powinno być ok.
Problem polega na tym, że przy tej odległości widzę pixele przy materiale fhd.

Do jakiej wielkości powinienem zejść, żeby wyeliminować to? Czy 47/48 wystarczy czy może dla pewności 46 wziąść?
 

Kadajo

New member
Bez reklam
To może być wina materiału a nie tv. Odpalcie coś w dobrej jakości, np. Bluray albo bluray rip. Jak dalej będziesz widział pixele to albo tv jest źle skalibrowany albo masz sokoli wzrok ;-)
 

Gilgor

New member
Przy materiale BR, jest prawie idealnie, ale właśnie to prawie mi przeszkadza.
Natomiast jak odpalę np. TVP1 HD, to niedobrze mi się robi od patrzenia na pixelowate logo.

Tak więc, biorąc pod uwagę, że trochę materiału HD telewizyjnego chcę oglądać, czy ten efekt stracę przy 50"/48"/46"?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Albo rybki albo akwarium. Zbliż się jak chcesz widzieć wszystkie detale w fhd/uhd. Oddal jak nie chcesz widzieć pikselozy w słabym źródle.
 
Do góry