Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pamiętać należy, że KAŻDY telewizor po przyniesieniu do domu kurczy się po kilku 2-3 dniach minimum o 10-20%, a bywa że i więcej. Trzeba brać to pod uwagę :D
Z 55 cali szybko stanie się 46 cali,
Z 65 - zostanie zaledwie 55 ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak Ty to wyliczyłeś :D
Co nie zmienia faktu, że się w zupełności zgadzam, tv kurczy się jak góralski sweterek po praniu ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Pamiętać należy, że KAŻDY telewizor po przyniesieniu do domu kurczy się po kilku 2-3 dniach minimum o 10-20%, a bywa że i więcej. Trzeba brać to pod uwagę :D
Z 55 cali szybko stanie się 46 cali,
Z 65 - zostanie zaledwie 55 ;)

Co nie zmienia faktu że im większy to skurczenie będzie miało mniejszy wpływ na nasze wnerwienie :)
A gwarancja tego nie obejmuje ? :)
 

buldoggg

Member
Bez reklam
jeżeli telewizor byłby wielkości 1 cala to po paru dniach przyszedłbym do salonu i telewizora by nie było ? ciekawe co na to firmy ubezpieczające nasz dobytek :)
 

Warson

New member
A ja powiem tak, miałem 47 Cali 10 lat, wydawał się okej potem coraz mniejszy. Sąsiad sobie kupił 55 Cali, poszedłem zobaczyłem mówię woooo ale kolos ale fajnie się prezentuje (pokoje mamy identyczne). kilka dni temu kupiłem 65, po 3 dniach schodzę do sąsiada i mówię, ty ale ta twoja 55 to kurdupel :)
i tak to wygląda :D
 

Davide

Member
Pamiętać należy, że KAŻDY telewizor po przyniesieniu do domu kurczy się po kilku 2-3 dniach minimum o 10-20%, a bywa że i więcej. Trzeba brać to pod uwagę :D
Z 55 cali szybko stanie się 46 cali,
Z 65 - zostanie zaledwie 55 ;)

Zgadzam się z Panem.

Wielkość telewizora z czasem staje się za mała.
Jak dwa lata temu zawiesiłem na ścianie telewizor o wielkości 65 cali moja Żona po obejrzeniu pierwszego filmu ( Odległość do telewizora 305 cm ) stwierdziła , że przesadziłem z tą wielkością. Wczoraj , gdy ją zapytałem czy kupujemy TV 77 cali czy projektor z ekranem 106 bez zastanowienia odpowiedziała , że projektor.
 

adalbert68

New member
Ja właśnie się przymierzam do wymiany TV 55" alternatywnie zastępowanego projektorem FHD 115" oglądane z około 3-3.5m do jednego odbiornika. Myślałem o projektorze 4K, ale w sumie może ciekawym rozwiązaniem byłby większy telewizor. Zastanawiam się nad jednym z modeli Sony: KD-85XH8096 lub KD-85XH9096BAEP . Czy warto? Czy przy tej odległości od ekranu lepiej wziąć 75" - bo tak mi zasugerował telefonicznie pracownik salonu Sony. Jak pisałem na wstępie, wcześniej oglądałem filmy na projektorze na ekranie 115" i nie stanowiło to dla mnie problemu. Trochę mnie skołował ten gość z Sony ;) . Zależy mi na fajnym obrazie 4K w filmach czy sporcie. Nie gram na konsolach. Planuję w sobotę zajechać do salonu zobaczyć na własne oczy, ale wcześniej jeśli dacie jakieś dobre rady, będę wdzięczny ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Co tu radzic, oglądałeś na 115", a teraz sugerujesz się jakimś pracownikiem i jego farmazonami, bo trudno takie rady inaczej nazwać. Gość nie ma pojęcia o czym mówi. Zapewne sam w domu ma 55", lub 75" bo mu nie starczyło na większy.
Ja bym brał 85" bez zastanowienia i omijałbym jakiekolwiek rady.

Ps. W salonie nie do końca ocenisz, więc się nawet nie sugeruj.
Do tej odległości 85".
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Popieram, te 85” wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.
Szczególnie dla Twoich preferencji.
 

adalbert68

New member
Dziękuje za sugestie. Utwierdziliście mnie w moim przekonaniu (lekko zmąconym sugestią gościa z salonu). Tak czy owak jeszcze chcę w sobotę zerknąć w salonie Sony w Krakowie jak to wszystko wygląda "na żywca", ale myślę, że kwestia rozmiaru jest w tym momencie jasna. Pozostaje wybór konkretnego modelu ;)
 

mszymczyk11

New member
Ja mam podobny dylemat pod katem odleglosci 2.8m-3m od telwizora. Z tego wzgledu ze ogladane będzie mniej wiecej w proporcjach 40% tv nc+(glownie sport) 40% netflix + 20% filmy 4k i gry ��. Najslabszy sygnal z tego ma nc+ Zastanawiam sie czy 85 cali do ogladania z tej odleglosci przy nc + i netlfix to nie bedzie za blisko i czy nie bedzie widac tzw pixelozy. Bo wedlug wiekszoaci stron z kalkulatorami odlegloaci zalecaja 65-75 cali do tzw mieszanego uzytkowania
 
Ostatnia edycja:

adalbert68

New member
No i po problemie. Kupiłem KD-85XH9096 i już wisi na ścianie :). Powiem tak - jak by był trochę większy, wcale nie było by problemu, wręcz przeciwnie. Moje spojrzenie jest być może nieco wykrzywione, bo przez ponad 2 lata oglądałem z tej samej odległości obraz z projektora o przekątnej 115", więc 85" nie robi wrażenia. Oczywiście jest różnica w jakości obrazu to inny temat, projektor był FHD i nie jakiejś mega klasy, więc w porównaniu do tego TV to jednak inna bajka. Tak czy owak po dwóch dniach oglądania, po skalibrowaniu parametrów zgodnie z instruktażem Kikiego i dograniu dodatkowego softu jestem bardzo zadowolony. Jedyna rzecz póki co która mi się nasuwa, to muszę dokupić jakieś dodatkowe nagłośnienie aby rozszerzyć doznania ;) . Nie będę z tym szalał, po wstępnych konsultacjach prawdopodobnie padnie na zestaw: amplituner Yamaha 485 + kolumny 5.0 Taga 606 V3. A ze starego sprzętu mam suba Magnata, który uzupełni zestaw do 5.1 ;)
 

adalbert68

New member
Ja mam podobny dylemat pod katem odleglosci 2.8m-3m od telwizora. Z tego wzgledu ze ogladane będzie mniej wiecej w proporcjach 40% tv nc+(glownie sport) 40% netflix + 20% filmy 4k i gry ��. Najslabszy sygnal z tego ma nc+ Zastanawiam sie czy 85 cali do ogladania z tej odleglosci przy nc + i netlfix to nie bedzie za blisko i czy nie bedzie widac tzw pixelozy. Bo wedlug wiekszoaci stron z kalkulatorami odlegloaci zalecaja 65-75 cali do tzw mieszanego uzytkowania
Mam również dekoder NC+ oraz Polsatu i także sporo sportu oglądam a wieczorami jakiś filmik z Netflixa (reszta to TVN24 głównie ;) ) . I po dwóch dniach używania, z całą pewnością uważam, że 85" to żadna przesada ;)
 
Do góry