Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

mszymczyk11

New member
Grtuluje decyzji i udanegi zakupu:) ale To Ty jesteś po prostu rozpuszczony tym wyswietlaczem:) czyli z takiej odlegliaci czyli 3.5 m ogladasz? I jak teraz ogladasz kablowke i netflixa to nie widać jakis wiekszych mankamentów obrazu tzw pikselozy?
 

adalbert68

New member
Grtuluje decyzji i udanegi zakupu:) ale To Ty jesteś po prostu rozpuszczony tym wyswietlaczem:) czyli z takiej odlegliaci czyli 3.5 m ogladasz? I jak teraz ogladasz kablowke i netflixa to nie widać jakis wiekszych mankamentów obrazu tzw pikselozy?


Odległość około 3.2 m, bo mimo, że salon jest nie mały, to jednak jego układ jest prostokątny i TV wisi na dłuższej ścianie. Ale uważam, że ta odległość jest dla mnie komfortowa, lepiej widać detale. W przypadku niektórych materiałów zdarza się, że jakieś tam mankamenty można zobaczyć, ale to raczej w przypadku gorszej jakości samych materiałów. Jeśli są jednak dobrej jakości (np. Netflix UHD), to jest miód na duszę ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Gratuluje. Ja bym powiedział, że do Netflixa itp. przydałoby się jeszcze kilka cali więcej, ale te 85" to jedyny słuszny wybór i to bez znaczenia, czy oglądamy "wiadomości", czy 4K.
 

adalbert68

New member
Dokładnie, jak by było nawet 100" to z pewnością nie byłoby za wiele. Tak już sięgam wzrokiem w przyszłość i czuję, że mój następny TV to będzie miał minimum tyle ;)


Gratuluje. Ja bym powiedział, że do Netflixa itp. przydałoby się jeszcze kilka cali więcej, ale te 85" to jedyny słuszny wybór i to bez znaczenia, czy oglądamy "wiadomości", czy 4K.
 

sKUBAniec

New member
No i po problemie. Kupiłem KD-85XH9096 i już wisi na ścianie :).

Cześć. Jestem w trakcie remontu. Również zamierzam kupić ten telewizor. Mam spory problem, czy uda mi się go zmieścić na ścianie, ponieważ między sufitem podwieszanym a meblami mam 120 cm. Zapas 11,1 cm, jednak już teraz chciałbym zamontować wieszak Vogel's Thin 550 i obawiam się że zamontuję go w złym miejscu.. Na podstawie zdjęcia które znalazłem w sieci (tył telewizora) udało mi się mniej więcej obliczyć że od dolnego otworu Vesa do dolnej krawędzi jest 18 cm natomiast od górnego otworu do górnej krawędzi 50,9 cm. Nie chcę jednak opierać się tylko na tych obliczeniach, czy mógłbyś to zmierzyć dla mnie? Wysłałem zapytanie do scentre ale w zamian dostałem tylko instrukcję dla tego oryginalnego wieszaka która nie zawiera odpowiedzi na moje pytania.

Z góry dzięki!
 

adalbert68

New member
Wedle mnie to około 54 cm od góry i około 13.5-14 cm od dołu. Przy czym ten pomiar od dołu możesz przyjąć jako pomiar bardziej precyzyjny, bo od góry trudniej mi to zmierzyć w tej chwili na ścianie.

Cześć. Jestem w trakcie remontu. Również zamierzam kupić ten telewizor. Mam spory problem, czy uda mi się go zmieścić na ścianie, ponieważ między sufitem podwieszanym a meblami mam 120 cm. Zapas 11,1 cm, jednak już teraz chciałbym zamontować wieszak Vogel's Thin 550 i obawiam się że zamontuję go w złym miejscu.. Na podstawie zdjęcia które znalazłem w sieci (tył telewizora) udało mi się mniej więcej obliczyć że od dolnego otworu Vesa do dolnej krawędzi jest 18 cm natomiast od górnego otworu do górnej krawędzi 50,9 cm. Nie chcę jednak opierać się tylko na tych obliczeniach, czy mógłbyś to zmierzyć dla mnie? Wysłałem zapytanie do scentre ale w zamian dostałem tylko instrukcję dla tego oryginalnego wieszaka która nie zawiera odpowiedzi na moje pytania.

Z góry dzięki!
 
Ostatnia edycja:

sKUBAniec

New member
Dzięki. Zadałem jeszcze pytanie w innym temacie, gdzie użytkownik forum zamieścił zdjęcie telewizora na podstawie więc może dostanę jeszcze pomiary od niego. Dobrze że zapytałem bo gdybym się kierował moimi obliczeniami to bym sobie utrudnił życie. Teraz jeszcze wyciąłem fragment z manuala do tego oryginalnego wieszaka i tutaj jak mierzę to wychodzi jak piszesz. Jeszcze raz dzięki.

A tak przy okazji, zadowolony? Ja jestem fanem marki od lat, do tego to HDMI 2.1 pod konsolę. Pierwszy raz celuję w tak dużą matrycę. Mam nadzieję, że posłuży kilka lat.
 

Tanhauser

New member
Ja mam podobny dylemat pod katem odleglosci 2.8m-3m od telwizora. Z tego wzgledu ze ogladane będzie mniej wiecej w proporcjach 40% tv nc+(glownie sport) 40% netflix + 20% filmy 4k i gry ��. Najslabszy sygnal z tego ma nc+ Zastanawiam sie czy 85 cali do ogladania z tej odleglosci przy nc + i netlfix to nie bedzie za blisko i czy nie bedzie widac tzw pixelozy. Bo wedlug wiekszoaci stron z kalkulatorami odlegloaci zalecaja 65-75 cali do tzw mieszanego uzytkowania

Mam dokładnie ten sam problem. 2,8-3 metry do ekranu. Obecnie Panasonic 65VT60 i jest ok, ale mam wrażenie, że te 65" to jest optimum. Teraz zastanawiam się nad QE75Q90 i mam obawy czy nie będzie za duży.
Miałem nieprzyjemną przygodę z 50-calowym ekranem, który kupiłem kilka lat temu do HCRoomu. Poniosło mnie trochę, i skończyło się na przemeblowaniu pokoju, nie byłem w stanie grać 1,5 metra do ekranu na 50-tce. Dopiero około 2 metrów stało się komfortowe.
75" na pewno będzie komfortowe do Netfliksa, ale do konsoli to może być nieciekawie, jak trzeba będzie latać wzrokiem po całym ekranie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie zgadzam się z tym. Na konsoli, z 3m przy takiej Fifie trzeba się przybliżać, żeby mówić o jakimkolwiek komforcie, o wrażeniach już nie wspomne.

Zresztą temat walkowany od lat, jest cała masa wpisów "po" zakupie i niepotrzebnych obawach "przed".
 

adalbert68

New member
Ciesze się, że mogłem nieco pomóc ;)
Co do moich wrażeń - tak, jestem bardzo zadowolony. Od małego wychowałem się na Sony. W moim domu rodzinnym był TV Sony, nieco mniejszy co prawda, chyba 23" taki z 8 kanałami na sensory ;).
Potem już u siebie też miałem kilka Soniaków, tylko poprzedni TV sprzed 5 lat to był Samsung 55" , ale od 3ch lat wspomagany projektorem. Jednak coraz bardziej kusiło mnie coś, co odtworzy sygnał w jakości 4K (co prawda mam laptopa podpiętego pod 27" monitor 4K, ale to nie to samo). Rozważałem nowy projektor, jednak różne są opinie na ten temat (w kwestii 4K), no a nie chciałem wydawać majątku. Właściwie planowałem ten zakup "pod choinkę", ale ostatnio padło podświetlenie w drugim odbiorniku jaki jest używany alternatywnie w drugim pokoju, no i tak właściwie wykorzystałem okazję do przyspieszenia decyzji zakupu. No ale nie żałuję, właśnie oglądam sobie mecze Ligi Mistrzów i obraz bardzo ładny, no a jak zapuszczę sobie coś w 4K na Netflixie to już jest naprawdę super. Pozostaje kwestia lepszego nagłośnienia, bo przy takim ekranie warto mieć lepszą fonię. No ale z tym chyba zaczekam właśnie do choinki, no bo znowu parę groszy trza będzie wysupłać. A nie chciałbym aby moja druga połowa mi powiedziała, że nieco przesadzam ;)



Dzięki. Zadałem jeszcze pytanie w innym temacie, gdzie użytkownik forum zamieścił zdjęcie telewizora na podstawie więc może dostanę jeszcze pomiary od niego. Dobrze że zapytałem bo gdybym się kierował moimi obliczeniami to bym sobie utrudnił życie. Teraz jeszcze wyciąłem fragment z manuala do tego oryginalnego wieszaka i tutaj jak mierzę to wychodzi jak piszesz. Jeszcze raz dzięki.

A tak przy okazji, zadowolony? Ja jestem fanem marki od lat, do tego to HDMI 2.1 pod konsolę. Pierwszy raz celuję w tak dużą matrycę. Mam nadzieję, że posłuży kilka lat.
 

Tanhauser

New member
Nie zgadzam się z tym. Na konsoli, z 3m przy takiej Fifie trzeba się przybliżać, żeby mówić o jakimkolwiek komforcie, o wrażeniach już nie wspomne.

Zresztą temat walkowany od lat, jest cała masa wpisów "po" zakupie i niepotrzebnych obawach "przed".

Dręczony dylematem egzystencjalnym poszedłem dziś do sklepu oglądać 75 cali. Przyszła kobieta, która ze mną mieszkam... rozgląda się i mówi: gdzie ten wielki TV, stojąc przed 75 cali....
Tja..... jak rozumiem wybór został dokonany. ;)
 

lordgary

New member
stoję przed wyborem SONY KD-55XH9096 czy KD-65XH9096. Szerokość pokoju to 3m, ale średnio oglądane będzie z 2m - 2,30m. Cyfra+, Netflix, czasami pewnie net lub komp na TV. Proszę o Wasze opinie. Większość kalkulatorów mówi o 55" ale wolę usłyszeć to od użytkowników. Dodatkowo chciałbym kupić Soundbar JBL Bar 5.1 Surround za około 2200zł (brat ma JBL Bar 3.1 . Czytając fora każdy sugeruje Dolby Atmos ale wersja JBL z tym chipem to 4k. Proszę o Wasze sugestie czy mi starczy 3.1, 5.1 a może inne propozycje?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli masz kasę na 65" - to będzie świetny wybór.
Masz jeszcze LG 65 Nano 913 , Philips 65 PUS 9435.
I JBL Bar 5,1 - świetny również wybór.
Jak będziesz niebieski masz dodatkowo pakiet gratisów dla niebieskich członków forum.
 

rafmik

Member
Jak myślicie z własnego doświadczenia jak dobierać rozmiar matrycy TV w stosunku do odległości z jakiej ogląda się ten TV?
I nie pytam tutaj o te dane z kalkulatorów dostępnych w necie, tylko subiektywne odczucie.

Chciałbym u siebie wymienić TV, który oglądam z odległości ok 230 cm (bezpośrednia odległość - matryca -> linia oczu)
Aktualnie mam staruszka FHD rozmiar 46 cali i zastanawiam się nad zakupem tv w rozmiarze 55 cali.

Czy przy tej odległości 230 cm 55 cali się sprawdzi? Obawiam się nie tyle, że będą widoczne pixele (i tak sporo materiałów już jest w 4k), ale tego ze obraz będzie po prostu za duży, i gałki oczne będą musiały pracować, żeby ogarnąć obraz - co zmęczy oczy itd.


Jakie jest Wasze zdanie?




Tak wg mnie, najlepszy wybór dla mnie to by było 50 cali - problem w tym, że nie ma praktycznie w tym rozmiarze matryc miniLED - a w tego typu TV chcę pójść.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście że jest mini LED 50c805 i kosztuje 2999 zł razem z pakietem gratisów dodatkowo o wartości 500 zł dla członków forum.

Tabele oczywiście że są pomocne ale każdy ma własną wrażliwość.
Dyskutowane wiele razy.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak każdy kurier pod drzwi , on waży naprawdę niewiele.
Jak poprosisz to każdy kurier pomoże.
 

rafmik

Member
Wiem, że jestem chory trochę xD i zrobiłem takie wyliczenia stosunku cal przekątnej ekranu na cm odległości z jakiego jest oglądany obraz:

Przy aktualnie posiadanym TV 46 cali i oglądaniu go z 220 cm (TV stoi na szafce):
4,78 cm/cal

Opcją przy nowym TV jest powieszenie go na ścianie - wtedy w teorii zyskuję ten plus że mam środek ekranu na linii wzroku, więc jest lepiej niż na szafce. Z tego co czytałem środek ekranu powinien być na wysokości 105-110 cm od podłogi.

Przy powieszonym TV i uchwycie uchylnym zyskuję dzięki regulacji trochę odległości + 7 cm, czyli oglądam obraz z odległości 227 cm max, i mogę tą odległość zmniejszać w zakresie +40 cm (przyciągając TV bliżej).
Czyli przeliczenie w stosunku cal przekątnej ekranu do odległości z jakiej oglądam TV w cm wygląda wtedy tak:

TV 55 cali oglądany z odległości 220cm: 4
TV 55 cali oglądany z odległości 227cm: 4,12

TV 50 cali oglądany z odległości 227cm: 4,54
TV 50 cali oglądany z odległości 220cm (czyli tak jak mam teraz TV): 4,4
TV 50 cali oglądany z odległości 206cm (tv wyciągnięty na uchwycie maksymalnie, ale nie zasłaniając soundbaru): 4,12
TV 50 cali przy maksymalnym wysunięciu uchwytu oglądam z odległości 187cm : 3,74


Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi wchodzi w tych wyliczeniach stosunku cal przekątnej na cm odległości.
Z tego wychodzi, ze dokładnie ten sam współczynnik co przy 55 calowym TV maksymalnie oddalonym (ile się u mnie da - 227cm) jest ten sam, jak przy TV 50 cali oglądanym z 206cm - co z uchwytem jest do ogarnięcia).
 
Do góry