Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

S_Mac

New member
Tak człowieku ,chory jesteś albo ślepy - nie pisz takich bzdur - bo ktoś może skorzystac z takiej głupoty co tu wypisujesz. 46 cali w zupełności wystarczy do odległości 3,0 - 3,5 m.

No nie do końca jest chory albo ślepy. Ja jestem w miarę zdrowy i wzrok mam dobry. TV 50 cali oglądam z odległości 2,5-3,5m (głównie kanały HD w N i blue-ray, ale też sd i divx) i zbieram kasę na znacznie większy, bo te 50' to zdecydowanie za mało jak dla mnie. Moja kobieta twierdzi dokładnie to samo i ciągle pyta, kiedy kupię większy tv. Zwyczajnie, przy oglądaniu filmów nie dostaje się gęsiej skórki.
Wszystko zależy czego się oczekuje, co ogląda i w jakiej jakości. Do oglądania wiadomości to i 40 cali wystarczy, ale ja np chcę uzyskać efekt kinowy i obawiam się, że nawet 60' będzie mało. Niestety przeskok cenowy z np 60 cali LG, do 65 Panasonica to jakieś 9 tysi i to mnie trochę martwi. Z drugiej strony, boję się, że jak zakupię 60 calowy, to pozostanie niedosyt...

Więc, jak widać, wszystko zależy od preferencji i oczekiwanego efektu.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
zostaw TV do telewizji i kup projektor.
zeby miec namiastke kina w domu jest to jedyne sensowne i w miare ekonomiczne rozwiazanie.

btw. to ja jestem chyba zarowno slepy jak i chory- ogladam 90" z 3m......
 

S_Mac

New member
O projektorze tez myślałem (nawet posiadam takie urządzenie i znam jego zalety;) , ale nie bardzo mam jak go zainstalować - mój pokój to kino domowe, sypialnia, salon, biuro i jadalnia w jednym, więc tv jest jedynym rozwiązaniem.
 

sej34

Member
ja oglądam z odległości 3m a mam 42cale i wiem jedno następny tv będzie 46 cali i to nie będzie przesada a mieszkam w bloku.
 

schwarz

New member
46 cali na 3,5m jest ok. Na 3m w bluray ujdzie. Ale co niektórzy tu piszą to delikatnie mówiąc przegięcie pałki:twisted: Snoby z kompleksami wielkości i tyle:twisted:
 

3eski

New member
Dużo zależy od żródła/jakości obrazu. Sam mam 40" LCD full HD i przy obrazie full HD miałem wrażenie, że mogę oglądać film z odległości 1,5 metra. Przy dobrym sygnale telewizyjnym robiło się 2,5-3m. A film avi w średnio słabej jakości oduwał fotel do jakichś 4 metrów. Od wszelkiej maści "fachowców" zebrałem opiniie potwierdzające moje zdanie tj. 40" od 2 do 4 m od TV w zależności od jakości obrazu.
 

pandzik

Member
Bez reklam
No nie do końca jest chory albo ślepy. Ja jestem w miarę zdrowy i wzrok mam dobry. TV 50 cali oglądam z odległości 2,5-3,5m (głównie kanały HD w N i blue-ray, ale też sd i divx) i zbieram kasę na znacznie większy, bo te 50' to zdecydowanie za mało jak dla mnie. Moja kobieta twierdzi dokładnie to samo i ciągle pyta, kiedy kupię większy tv. Zwyczajnie, przy oglądaniu filmów nie dostaje się gęsiej skórki.
(...)

Więc, jak widać, wszystko zależy od preferencji i oczekiwanego efektu.


Ja myślę, że to moje 46", przy rozsądnym sygnale, jest już maksymalną wielkością przy odległości 2,5m.
:-D
 

Pablo01

New member
Dużo zależy od żródła/jakości obrazu. Sam mam 40" LCD full HD i przy obrazie full HD miałem wrażenie, że mogę oglądać film z odległości 1,5 metra. Przy dobrym sygnale telewizyjnym robiło się 2,5-3m. A film avi w średnio słabej jakości oduwał fotel do jakichś 4 metrów. Od wszelkiej maści "fachowców" zebrałem opiniie potwierdzające moje zdanie tj. 40" od 2 do 4 m od TV w zależności od jakości obrazu.

Porównywałem ostatnio na własnej skórze. 46cali i odległość poniżej 3m to wielka lipa - głowa boli od ruszania podczas filmu żeby wszystko ogarnąć. Zamieniłem na 40 (przy odległości 2,8m) i jest w sam raz. Stwierdziłem że 42 to też za dużo a 37 to tak jakby czegoś brakowało. Kompromis jest taki a nie inny :)
 

jack869

New member
Witam wszystkich, po kilkudniowym intensywnym czytaniu forum, postanowiłem zabrać głos. Wczoraj odebrałem plazmę 50VT20.
Dziękuję wszystkim forumowiczom bo dzięki temu forum podjąłem decyzję o 50". Pokój 21m, odległość od telewizora 3m z kanapy. Przesiadka z 29"SONY -super obraz z cyfrowej kablówki vectra.
 

jack869

New member
Sorry niechcący kliknąlem i poszło. A więc tak - na początku myślałm że jakieś 32" ewentualnie 37". Potem zaczęło mi świtać że jak już to pełen wypas i 42" - na to żona zaczęła lekko kręcić nosem że za duży. I jakieś 2 tyggodnie temu odkryłem to forum i przeczytałęm opinię wielu osób żeby wybrać większy tv od pierowtnie planowanego - posłuchałem i jestem bardzo zadowolony (nawey moja żona stwierdziła że to dobry wybór). Na razie oglądam na kablówce cyfrowej sd (bez kabla hdmi) i jestem w szoku. Obraz po prostu jest bardzo dobry - wszyscy się tego boją i ja się bałem ale naprawdę jest bardzo dobrze - dużo lepiej się ogląda niż na 29" CRT.
Czekam na nowy dekoder z hdmi i zobaczymy - nie wyobrażam sobie żeby mogło być dużo lepiej - a jak będzie z kanałami HD? a ewentualnie blue ray?
3D oczywiście nie próbowałem - nie mam na czym jeszcze.
Jak będę miał HD - napiszę wrażenia.

Jeszcze raz - oglądam z 3m 50" i jest naprawdę super (sd nawet bez hdmi).

Zdaję sobie sprawę że 50VT20 panasa to dość wysoki model, ale przypuszczam że obraz z modeli g20 czy s20 czy innych plazm, jest pewnie podobny - i tu ewentualnie pole do popisu dla znawców - ja nie mam porównania.
 

jack869

New member
Witam ponownie. Więc tak - mam już dekoder HD od cyfrowej vectry - jakość kanałów HD - świetna, sygnałów SD dobra - ogląda się lepiej niż na 29"sony CRT - generalnie oglądam te 50" z 2,7 - 3,0m - jestem bardzo zadowolony. Co do jakości obrazu - nie mam zastrzeżeń. Przede na jeszcze blu ray - zobaczymy, ale tu chyba lipy nie będzie :)
 

c24rny

New member
ja oglądam z odległości 3m a mam 42cale i wiem jedno następny tv będzie 46 cali i to nie będzie przesada a mieszkam w bloku.

ja mialem LCD 42cale i przy kiepskiej jakosci SD (c+) wydawal sie za duzy nawet z 2,5m. to pozniej przy testach u siebie w mieszkaniu (sd, ps3) odleglosc jakies 2-2,3m czegos brakowalo. teraz mysle ze 46cali(plazma) dla 2-2.5m to nie jest za duzo (46 lcd bym nie kupil..)
 

ernet

Active member
Bez reklam
Witam ponownie. Więc tak - mam już dekoder HD od cyfrowej vectry - jakość kanałów HD - świetna, sygnałów SD dobra - ogląda się lepiej niż na 29"sony CRT - generalnie oglądam te 50" z 2,7 - 3,0m - jestem bardzo zadowolony. Co do jakości obrazu - nie mam zastrzeżeń. Przede na jeszcze blu ray - zobaczymy, ale tu chyba lipy nie będzie :)

Odległość u mnie prawie ta sama. TV 2'' więcej i jest bardzo dobrze ( o czym już pisałęm ).
 

mlynek

New member
Panowie proszę o pomoc ! Mam będę miał odległość od TV 2-2,20 max ile calowy TV wybrać bo już jestem na kupnie a nie wiem co robić. Na razie sygnał SD planowany zakup N, filmy z komputera DVD i HD. Model już mam wybrany teraz się tylko nad rozmiarem 42-46 zastanawiam. Proszę o doradztwo i pozdrawiam !
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Panowie proszę o pomoc ! Mam będę miał odległość od TV 2-2,20 max ile calowy TV wybrać bo już jestem na kupnie a nie wiem co robić. Na razie sygnał SD planowany zakup N, filmy z komputera DVD i HD. Model już mam wybrany teraz się tylko nad rozmiarem 42-46 zastanawiam. Proszę o doradztwo i pozdrawiam !
witam,46 bez zastanowienia,odległość do hd idealna,poco potem płakać dlaczego nie wziąłem większego,a jak pytasz pewnie walutę na 46 posiadasz,pozdrawiam
 

mlynek

New member
witam,46 bez zastanowienia,odległość do hd idealna,poco potem płakać dlaczego nie wziąłem większego,a jak pytasz pewnie walutę na 46 posiadasz,pozdrawiam

Właśnie z 1 powodu się zastanawiam. Jak siedziałem u kolegi on ma Soniaka 46 cali odległość 2,5m, miałem uczucie że nie obejmuje całego obrazu wzrokiem i że męczą mi się oczy nie wiem co by było po pół dnia oglądania bo może godzinę u niego siedziałem. Czy by był efekt przyzwyczajenia czy wręcz odwrotny czyli męczenia się.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Chyba zalezy kto co lubi. Ja mam 280cm od oczy 46 i wcale nie jest za duzy, moze dlatego ze mam projektor i oczy przyzwyczaily sie do duzego ekranu.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Właśnie z 1 powodu się zastanawiam. Jak siedziałem u kolegi on ma Soniaka 46 cali odległość 2,5m, miałem uczucie że nie obejmuje całego obrazu wzrokiem i że męczą mi się oczy nie wiem co by było po pół dnia oglądania bo może godzinę u niego siedziałem. Czy by był efekt przyzwyczajenia czy wręcz odwrotny czyli męczenia się.
raczej przyzwyczajenia,to zależy w jaki tv lukałeś u kolegi,czy było całkiem ciemno,jak tv był ustawiony,może w trybie dynamicznym,i wszystko świeciło jak koszulki odblaskowe i efekt męczenia oka powstał,ja plazmę 46 mam w odległości 3,2m i jest za mała
 

mlynek

New member
Wczoraj wieczorem testowałem TV tx42g30 bo dostałem taka możliwość na 1 dzień i go chyba z 1,80 oglądałem docelowo 2-2,20 tak jak pisałem wcześniej. Jak był film HD to oki ale sygnał naziemny SD i cyfrowy bardzo średnio tak jak i Divix dlatego tym bardziej się zaczołem zastanawiać nad 46 bo niby chciałbym taki żeby potem nie żałować jak większość tu pisze ale z 2 strony wszystko po za HD już wygląda bardzo średnio. No chyba że nie umiem czegoś ustawić. Co Panowie sądzicie w tej sprawie ?
 
Do góry