Kalibracja kina domowego - dyskusja.

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
wg mnie nie, ale poczekam na potwierdzone opinie. W temacie elektorniki subbasowego pasma i sterowniem jej przez ampli nadal się ucze ;)
 

dimo

New member
Gdy się ustawi suba na OFF wtedy fronty automatycznie ustawią się na LARGE. Tak było we wszystkich amplitunerach jakie miałem
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Niby jak ma ampli zobaczyc ze sub jest wylaczony? Nie wiem jak jest w Onkyo ale w Denonie masz osobne ustawienie dla Stereo i np glowne ustawienia masz small a do stereo masz Large i sub off/on. Jesli nie masz osobnego ustawienia to stereo bedzie rowniez gralo przyciete do 80hz i reszta na suba, imo bezsensu moze w KD to ma prawo bycia (wg mnie tez nie) to stereo o ile sie ma duze kolumny podlogowe slucha sie w stereo z pelnym pasmem i ew. wspomaganiem subem jak lubisz mocny bass.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Whiplash: Właśnie się obawiam, że jest tak jak mówisz. No nic - potestuję na własnej skórze jak już będzie sub. Najpierw pozyczam na testy suba HECO od kuzyna. Potem będę decydował czy zakupić taki sam, czy ewentualnie JBL ES 150/250.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
tak, Chris jest bardzo pomocny. wczesniej na tej stronie udalo mi sie znalesc pare informacji ktore nie sa oczywiste, a czasem wrecz w instrukcji producenta ampli przekrecone czy zle przetlumaczone. pisalem juz w innym watku, a teraz wkleje jeszcze raz tutaj

Dokladnie jest tak jak piszesz. tym co jest w instrukcji nie ma co do konca sie sugerowac, Chris wyraznie o tym pisze. Tak samo nie ustawia sie LFE+main, a glosniki maja byc small.
To jest walkowane setki razy, Chris jest autorytetem w tym temacie co sie potwierdza w opiniach uzytkownikow z calego swiata. To sa referencyjne ustawienia, a kazde inne jest "preferencja danego uzytkownika" - czyli zgodnie z idywidualnymi preferencjami. Nie ma to nic wspolnego z zalozeniem Audyssey.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Niby dlaczego nie ustawia sie LFE + MAin a glosniki maja byc small? To po co kupujecie duze kolumny podlogowe skoro obcinacie im pasmo ustawiajac je jako small, kupcie sobie satelitki i bedzie tak samo dobrze..
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Niby dlaczego nie ustawia sie LFE + MAin a glosniki maja byc small? To po co kupujecie duze kolumny podlogowe skoro obcinacie im pasmo ustawiajac je jako small, kupcie sobie satelitki i bedzie tak samo dobrze..

Tak niby zaleca THX. Ustawiając na small odciąża się trochę fronty, bo przecież sub ma odpowiadać za niskie tony. Nawet kiedyś jak miałem Yamahę i ustawiłem kolumny na small a LFE na SWR, to sub grał o wiele mocniej. A przy ustawieniu Main + LFE to sub sobie tak podrygiwał i buczał, a i kolumny nie grały pełnym basem. Do tego może byc konflikt jak będzie się nakładał bas z suba i kolumn. Jakiś sprzęt może byc gorszej jakości i będzie psuł efekt. Uważam że albo niech grają same kolumny pełnym basem, albo niech tym zajmuje się sub. Przynajmniej w moich warunkach grało to znacznie lepiej przy ustawieniu kolumn na small. Grało to czyściej z kolumn, a przy wybuchach itp. odzywał się sub. Przy dobrym wyregulowaniu był świetny efekt.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dla mnie THX dawno stracil miano eksperta w dziedzinie dziweku, karta muzyczna na USB ma znaczek THX... Oni te zalecenia to chyba opierali na zestawach z 5 satelitkami i subem wtedy to mozna tak ustawic ale nie jak sie ma pelnoprawne kolumny ktore przenosza szerokie pasmo.
Ciagle podajesz przyklad tej Yamahy a moje doswiadczenia z Yamaha sa takie ze Sub generalnie slabo gra z tymi amplitunerami.

W denonie LFE + Main powoduje to ze sub gra tak mocno jak przy ustawieniu wszystkich kolumn na small bo jest zasilany pasmem ze wszytkich kanalow ponizej odciecia + swoj kanal 0.1 a mimo to wykorzystujemy fronty w pelnej mierze. Przy dobrym ustawieniu kolumn i glosnosci subwoofera nakladanie sie dzwieku nie bedzie powodowalo zadnych buczen itd.

U mnie przy ustawieniu wszystkiego na small i basu tylko z suba czuc jakas pustke, rozwala sie calkowicie scena z przodu przy ogladaniu koncertow jest to bardzo wyidoczne. Dlatego mam ustawione jako Duze niech to co jest zapisane dla nich gra z nich a nie na sile to obcinac i wysylac na sub.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak niby zaleca THX. Ustawiając na small odciąża się trochę fronty, bo przecież sub ma odpowiadać za niskie tony. Nawet kiedyś jak miałem Yamahę i ustawiłem kolumny na small a LFE na SWR, to sub grał o wiele mocniej. A przy ustawieniu Main + LFE to sub sobie tak podrygiwał i buczał, a i kolumny nie grały pełnym basem. Do tego może byc konflikt jak będzie się nakładał bas z suba i kolumn. Jakiś sprzęt może byc gorszej jakości i będzie psuł efekt. Uważam że albo niech grają same kolumny pełnym basem, albo niech tym zajmuje się sub. Przynajmniej w moich warunkach grało to znacznie lepiej przy ustawieniu kolumn na small. Grało to czyściej z kolumn, a przy wybuchach itp. odzywał się sub. Przy dobrym wyregulowaniu był świetny efekt.

Dokladnie jest tak jak napisal Krzychu. Tyle ze nie chodzi konkretnie tutaj o THX. Chris na takie pytania odpowiada caly czas. W zadnym wypadku LFE+main, a Fronty small. To jest baza od ktorej zaczynamy. To nie sa moje wymysly. Ludzie stosuja sie do tego z duzo lepszymi sprzetami a potem grzecznie dziekuja, wystarczy poczytac. Nie rozmawiamy tutaj o indywidualnych odczuciach a o konkretnych zalecaniach ktore sie sprawdzaja. To ze sie komus podoba takie a nie inne brzmienie, nie ma nic do rzeczy. Zgodnie z zalecaniami tego czlowieka, sprzet gra cudnie, nic sie nie naklada - jest tak jak powinno byc. Nic mi do tego jak ktos sobie ustawia po swojemu (dla jednego zagra "lepiej" dla drugiego "gorzej") i nie zamierzam wchodzic w dyskusje. Wszystko jest podane na tacy.
 

fenix79

Member
A ja mam pytanie odnośnie kalibracji w Marantzu sr7005. Jeżeli połączę kolumny w bi-amping to czy muszę jeszcze coś ustawić w menu kalibracji czy po prostu przechodzę do "Auto Setup Start" i mi samo wszystko rozpozna i wykryje tak jak w przypadku zwykłego podłączenia 5.0, bo subwoofera nie mam? Czy mam może jeszcze robić jakieś ustawienia w "Amp Assign" i "Channel Select" i dopiero potem "Auto Setup Start"?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
krzysiek1980 i armanig

Czyli podsumowując, zalecacie:
- ustawienie wszystkich 5 głośników na small,
- ustawienie odcięcia dla wszystkich 5 głośników na 80HZ.

Tak? Upewniam się, bo za chwilę będę musiał takie ustawienia wprowadzić u siebie.

Jak się zatem ustawia Suba? Ma grać od 80Hz w dół czy od 120Hz w dół (czyli w tym drugim wypadku nakłada się z pozostałymi głośnikami w przedziale 80Hz-120Hz).

Dobrze rozumiem? Możecie jakoś podsumować? :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A ja mam pytanie odnośnie kalibracji w Marantzu sr7005. Jeżeli połączę kolumny w bi-amping to czy muszę jeszcze coś ustawić w menu kalibracji czy po prostu przechodzę do "Auto Setup Start" i mi samo wszystko rozpozna i wykryje tak jak w przypadku zwykłego podłączenia 5.0, bo subwoofera nie mam? Czy mam może jeszcze robić jakieś ustawienia w "Amp Assign" i "Channel Select" i dopiero potem "Auto Setup Start"?

Przed kalibracją musisz w Amp Assign zmienic odpowiednie ustawienia.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
krzysiek1980 i armanig

Czyli podsumowując, zalecacie:
- ustawienie wszystkich 5 głośników na small,
- ustawienie odcięcia dla wszystkich 5 głośników na 80HZ.

Tak? Upewniam się, bo za chwilę będę musiał takie ustawienia wprowadzić u siebie.

Jak się zatem ustawia Suba? Ma grać od 80Hz w dół czy od 120Hz w dół (czyli w tym drugim wypadku nakłada się z pozostałymi głośnikami w przedziale 80Hz-120Hz).

Dobrze rozumiem? Możecie jakoś podsumować? :)

Dlaczego bedziesz musial wprowadzic takie ustawienia? To sa ustawienia wyjsciowe ustalone przez THX ktore moze zabrzmia dobrze jesli masz system oparty na satelitkach a nie normalnych glosnikach ktore sa w stanie przeniesc pelne pasmo np fronty.
JA juz wyprobowalem takie ustawienie "True Cinema" wg. THX i brzmi to tak sobie.
Ale kazdy ustawia pod swoje preferencje, mozna ustawic wszytko na small, mozna ustawic fronty jak duze skoro sa duze, mozna tez zdublowac bas wysylajac go rowniez na suba w trybie LFE + Main, do wyboru do koloru.

LPF for LFE czyli filtr dla kanalu LFE ustawia sie zawsze na 120hz bo do tej wartosci jest miksowany kanal 0.1 wg. standardow dzwieku otaczajacego, ustawiajac odciecie na 80hz tracisz pasmo 80-120hz.
Chyba kazdy zestaw gra inaczej i nie da sie ustalic sztywno parametrow ktore beda odpowiednie w kazdej sytuacji. Metoda prob i bledow trzeba znajsc najoptymalniejsze ustawienie ktore brzmi najlepiej w konkretnej sytuacji.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
w Denonie masz osobne ustawienie dla Stereo
Jestem właśnie na etapie konfiguracji 2113 i nie widze tam w opcjach żadnego rozgraniczenia ustawień pomiędzy trybami jak np. stereo a dookólnym. Wygląda na to, że jest jedna konfiguracja do wszystkiego. Z tego co piszesz wynika jednak że jest inaczej, więc bylbym wdzięczny gdybyś rozwinął myśl i opisał jak dokonać tych osobnych ustawień.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jestem właśnie na etapie konfiguracji 2113 i nie widze tam w opcjach żadnego rozgraniczenia ustawień pomiędzy trybami jak np. stereo a dookólnym. Wygląda na to, że jest jedna konfiguracja do wszystkiego. Z tego co piszesz wynika jednak że jest inaczej, więc bylbym wdzięczny gdybyś rozwinął myśl i opisał jak dokonać tych osobnych ustawień.

Ja mam denonam 1910 i u mnie takie ustawienie znajduje sie w Audio Setup > 2ch stereo/Direct i tam jest wybor albo Basic czyli ustawienia glowne albo ustawienia Custom i wtedy ustawiamy pod stereo.
 

mario.79

New member
w 2113 nie ma takiego rozgraniczenia i można ustawić tylko tryb czyli stereo, PL, Direct itp pod konkretne źródło np radio lub DVD
 

Drunk

New member
Bez reklam
w 2113 nie ma takiego rozgraniczenia i można ustawić tylko tryb czyli stereo, PL, Direct itp pod konkretne źródło np radio lub DVD

Troche pogrzebałem w ustawieniach i np. słuchając radia FM w trybie stereo (music), po wejsciu do SETUPu zauważyłem, że były inne ustawienia niż miałem w trybie wielokanałowym podczas oglądania TV. Wychodzi więc na to, że chyba można ustawić niezależnie dla kożdego trybu ale trzeba to jeszcze zweryfikować. Następna rzecz, którą odkryłem to nieaktywna opcja STEREO SETUP w zakładce SPEAKERS (nie wiem dlaczego jest nieaktywna, włączanie/wyłączanie różnych opcji nic nie dało).
 
Do góry