Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Raczej nie polecam Ci uzywac z procesora dzwieku ktory z sygnalu stereo robi sztuczne 5.1 typu Dolby prologic, rock arena itd itd.

Napewno nie ma takie rozgraniczenia ustawien stereo a 5.1? Poszukaj dokladnie, ja to mam w manual setup.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Jesli chodzi o audiofilskie podejście do tematu to tak. Ale zwykły user może od czasu do czasu użyć i być miło zaskoczonym możliwościami. Wszystko zależy od źródła. Np. muzyka elektroniczna jest bardzo podatna. Instrumentalna też :) Ewentualnie film jak chcemy skierować lektora i dialogi na centrala. To się sprawdza. W innych przypadkach już efekt jest minimalny lub słaby.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Jasne, jesli komus taki zabieg sie podoba to prosze bardzo, ja preferuje sluchanie muzyki w true stereo ;)

Armaniq, oczywiscie twoj link jest zgodny z prawda. Takie sa zalozenia dzwieku otaczajacego ze bass powinien dochodzic z jednego zrodla - subwoofera, dlatego dzis potestowalem raz jeszcze mojego denona aby napisac na swiezo moje odczucia.

Ustawienie typowo kinowe, wszystkie glosniki na small, 80hz, subwoofer 120hz wg specyfikacji LFE do tej granicy znajduja sie informacje w tym kanale na plycie.

-Odsluch, jest czysto i przejrzyscie, dzwiek jest selektywny ale podlczas ogladania koncertow czuc ze z przodu czegos brakuje, zalamuje sie scena kiedy odcinamy bas z przednich kolumn, moze w filmie tego sie nie zauwazy ale podczas koncertu kiedy to fronty odgrywaja glowna role jest srednio. Kierujac caly bas ze wszytkich kolumn na subwoofer musi on byc wystarczajaco wydajny aby w odpowiedni sposob wypelnil caly dolny zakres, ktory obcinamy z kolumn.

Moje ustawienie ktore opisalem we wczesniejszych postach jest wg. mnie najlepsze, dlaczego juz wyjasniam.
Mianowicie ustawiam przednie kolumny jako duzo a pozostale small, ustawiam wyjscie subwoofera w tryb LFE + Main, wtedy przednie kolumny graja pelnym pasmem ktore jest dla nich zarezerwowane na plycie ale w dodatku ich pasmo ponizej 80hz jest wysylane takze do subwoofera, pozostale kolumny odcinam na 80hz. Takze subwoofer gra tak samo mocno jak w przypadku ustawienia wszytkiego na small bo dostaje tyle samo pasma z kazdych glosnikow a mimo to scena jest pelna dzieki temu ze przednie kolumny graja w pelnym zakresie jaki jest dla nich zapisany na plycie.
Nie wystepuja zadne buczenia itp rzeczy z powodu nakladania sie basu z frontow i suba poniewaz 80hz bas jest jeszcze dosc niski, ew mozna zejsc frontami do 60hz.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Czyli wspomagasz suba basem z frontów - bo tak to trzeba nazwać. Mocniejszy sub rozwiązałby prawdopodobnie problem (chociaż jak wspomniałeś nie jest to dla Ciebie wcale problem). Jaki masz metraż? Dodatkowo odciążając fronty poprzez zdjęcie z nich najniższego basu, spowodowałbyś polepszenie ich wyników w odtwarzaniu dźwięku +80Hz (średniego i wysokiego). Mocniejszy sub oznacza również lepszą jakość basu z kanału LFE.

Co do dziury w basie/scenie na froncie: jeśli słyszysz coś takiego, to albo masz mega czułe ucho (czyli słyszysz dźwięki poniżej 80Hz nadal jako kierunkowe, co jest w sprzeczności z teorią i wynikami badań), albo wina jest w ustawienia suba w pokoju (akustyka) lub ostatecznie - jak sam napisałeś - właśnie w jego braku mocy. Może w pierwszej kolejności, priorytetowo odtwarza LFE, a dopiero później przy rezerwie mocy zabiera się za dźwięki poniżej crossovera głośników?

Tak rozumiem - po lekturze linka od armanig - opisaną przez Ciebie sytuację.

Zaznaczam, że sam się nadal w tej kwestii uczę ;P

[EDIT] Dodatkowe rozważania: Ewentualnie może być jeszcze problem w ustawieniu crossovera dla suba (Jest coś takiego? Górna granica dla suba? Bo dolna dla głośników to wiem i właśnie ją ustawiasz na 80Hz - może powinna być jeszcze ustalona górna dla suba, czyli również 80Hz). Może masz niżej, niż 80Hz i stąd dziura. Bo LPF for LFE dotyczy tylko ścieżki .1 (LFE) i to powinno być ustawione na 120Hz (nie dotyczy to jednak basu zbieranego z głośników).
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Dodatkowe rozważania: Ewentualnie może być jeszcze problem w ustawieniu crossovera dla suba (Jest coś takiego? Górna granica dla suba? Bo dolna dla głośników to wiem i właśnie ją ustawiasz na 80Hz - może powinna być jeszcze ustalona górna dla suba, czyli również 80Hz). Może masz niżej, niż 80Hz i stąd dziura. Bo LPF for LFE dotyczy tylko ścieżki .1 (LFE) i to powinno być ustawione na 120Hz (nie dotyczy to jednak basu zbieranego z głośników).

troche poplynales, nie ma czegos takiego jak crossover dla suba :)
jest tylko lpf for lfe, ale zdaniem wielu nawet tego nie powinno byc bo ludzie zle ustawiaja.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ok, rozumiem. Czyli crossover na głośnikach oznacza nic innego jak "wszystko co poniżej X przerzucamy na suba". Natomiast LPF na subie oznacza "wszystko co powyżej X wyciszamy, tzn. nie gramy wcale" przy czym LPF dotyczy tylko LFE, tj. ścieżki .1 (5.1, 7.1, itd.).

Ale jak rozumiem reszta mojego komentarza w poprzednim poście jest ok?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie powinno byc mozliwosci ustawiania filtra dla suba bo dla wiekszosci uzytkownikow jest to problem, o czym swiadcza liczne posty na forum avs jak ustawic LPF dla LFE 80 czy 120 i za kazdym razem odp. sa 120hz bo do tej czestotliwosci rerzyser dzwieku moze kierowac pasmo w kanale LFE a ustawiajac je na 80 hz jesli bedzie cos powyzej 80 nie uslyszymy tego bo bedzie wyciete i nie przekierowane nigdzie.

Gorna granica dla suba to jest wlasnie LPF for LFE bo ustawiajac np 120hz nic powyzej tej granicy do niego nie zostanie wyslane nawet jesli ustawimy odciecie kolumn na 200hz to sub dostanie 120 a reszta przepadnie.

Dlatego wydaje mi sie ze trzeba miec odpowiednia akustyke pokoju, idealnie rozstawione kolumny i odp. wydajny sprzet aby ustawienie THX (kolumny small i wszytko ponizej 80hz na sub) zagralo odpowiednio dobrze w przeciwnym wypadku czegos gdzies moze brakowac. Dlatego tak jak kiedys napisalem nie nalezy bez granicy trzymac sie tych standardow bo moze sie okazac ze calkiem inne ustawienia okaza sie o wiele lepsze w domowych warunkach.

Nie mamy idealnie akustycznych pokoi, idealnie grajacych sprzetow i dlatego zalecane ustawienia moga sie sprawdzic lub tez nie. Czy mam wyczulony sluch, byc moze muzyka od lat towarzyszy mi wszedzie, zwracam uwage na jakosc jej odsluchu a pozatym od dobrych kilku lat gram na gitarze elektrycznej i basowej co wymaga odemnie miec wyczulony sluch.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W poprzednim linku ktory wklejalem proponuje wcisnac na dole: "Load more comments" - to tak jakby ktos nie zauwazyl, jest tam bardzo obszerna dyskusja.
Wklejam jeszcze jeden:
https://audyssey.zendesk.com/entries/74454-bass-management-and-lfe-not-the-same-thing
Mysle ze kazdy posiadacz "kina" powinien chociazby dla wlasnej satysfakcji poswiecic ta min. godzine aby przebrnac przez te kilkaset watkow (a jest tego duzo wiecej). Kopalnia wiedzy jest ogromna.
To jak potem ktos sobie ustawi nie ma znaczenia, trudno aby komus narzucac ustawienia i "preferencje". Podkreslam slowo "preferencje".
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Jeszcze przypomnialem sobie jedna sprawe tym razem z Subwooferem. W instrukcji do mojego E150p pisze ze jesli podlaczamy go do amplitunera KD i dostanie on odfiltrowany sygnal LFE nalezy podlaczyc 1 kabel RCA-RCA i ustawic przelacznik z tylu suba w pozycje LFE czyli wylaczony filtr i sub gra wszystkim co dostaje. I co sie okazuje subwoofer gra o wiele mocniej i dynamiczniej w podlaczeniu 2RCA-RCA kiedy kabel jest rozgaleziony na 2 gniazda a przelacznik ustawiony jest w pozycji Normal wtedy dziala rowniez filtr suba ale ustawilem go na max bo i tak z amplitunera steruje sie odcieciem.

I teraz powiedzcie panowie dlaczego tak sie dzieje, nawet przy podlaczeniu 2RCA przelaczajac LFE/normal slychac ze sub w trybie LFE gra o wiele ciszej i bez zycia. Nie jest to tylko moje zdanie i mozna przeczytac na roznych forach ze sa suby ktore lepiej graja podlaczone 2 RCA niz 1 tak jak pisze w instrukcji. O ile roznice w brzmieniu miedzy dwoma a jednym kablem moge wytlumaczyc tym ze sub moze miec 2 cewki i sygnal wtedy jest mocniejszy to sytuacji ze zmiana trybu LFE/Normal nie mam na to pomyslu.
 
Ostatnia edycja:

Drunk

New member
Bez reklam
Mam pytanie troche offtopowe do urzytkowników 2113. Czy żeby odtworzyć film z pamięci masowej podłączonej do TV należy wybrać jako źródło sygnału na pilocie ampli "TV Audio"?. Ampli podłączony do TV do gniazda zgodnego z ARC kablem HDMI 1.4a. (tak wynikałoby z tego co zostało lakonicznie opisane w instrukcji)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Ustawilem zgodnie z THX czyli glosniki na small i odcicie 80hz. Musialem podkrecic mojego suba aby zaczal ladnie wypelniac caly dol pasma, jak narazie jest ok zobaczymy czy nie wroce do poprzedniego ustawienia. Moj JBL E150 ma dziwnie wysterowany regulator glosnosci, do 50% prawie cisza, potem gwaltownie przyrasta glosnosc. Pokredlo na godzine 14 subwoofer juz gra bardzo glosno i delikatnie zaczyna dominowac.
Do stereo takie ustawienie wogole sie nie nadaje tylko Large i pelne pasmo dla frontow.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie robilem ponownej kalibracji, recznie zmieniam tylko crossover i small/large. Suba generalnie ciezko mi ustawic poprawnie jesli robi to sam, bo tak jak mowie na poczatku jest cisza a potem gwaltownie wzrasta glosnosc i albo go nie slychac albo zaglusza wszytko, trzeba delikatnie krecic volume z tylu suba.

Jednak cos mi nie lezy w tym ustawieniu aby fronty odcinac tak wysoko czyli 80hz, moje E80 graja naprawde ladnym basem.

Moim zdaniem warto pokusic sie o ustawinie frontow o ile sa to wydajne kolumny na large aby graly tym co przewidzal dla nich rezyser dzwieku a suba ustawic w tryb LFE czyli nich gra swoim kanalem + tym co odetniemy z centrum i surround czyli wszytko ponizej 80hz. Wtedy wykorzystujemy swoje kolumny podlogowe w calosci.

Ew. ustawienie kolumn przednich na small ale odciecie dla nich nie 80hz a 60 albo nawet 40hz tak aby przenosily tyle pasma ile sa w stanie a tylko te czestotliwosci ktore nie sa w stanie odpowiednio przeniesc przekierowac na subwoofer. Moje JBL moga wg. danych zejsc do 38Hz czyli realnie powiedzmy cos kolo 45-50 hz powinny dac rade. Takze nie widze sensu odcinac je na 80 tylko na 60hz.

Co wy na to?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok, rozumiem wszystko, ale powiedz ile masz na minusie suba w Audyssey?
Galka sie nie powinno krecic w subie po kalbracji, jedynie ew. podbija w menu, ale to tez temat osobny.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja mam w menu amp. wszytkie kolumny na 0.0dB. Kalibracja ustawila -11 to nawet jakbym go rozkrecil na full to by nic nie gralo.. Co wiecej, kalibracja przeprowadzona z wyjsciowym ustawieniem suba na godzine 12 - wogole go nie wylapuje. Wg. kalibracja nie dziala idealnie i trzeba ja poprawiac, brzmienie odrazu po nie podobalo mi sie zupelnie takze wprowadzilem korekty. JBL ma to do siebie ze nie gra odrazu trzeba go odkrecic troche, do polowy skali wogole sie prawie nie odzywa dopiero potem zaczyna szybko nabierac zycia.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pytam dlatego bo jak Ci po kalibracji Audyssey suba zetnie na -12 to zle jest ustawiony.
Nie moze byc na minusie -12 bo o kant rozbic kalibracje, ale jak masz na -11 to ok.
Ja mam podobnie, jezeli chodzi o suba to nie mam mowy o ustawianiu na godzine 12, scina od razu kalibracja na -12. Dlatego juz zjechalem z galki sporo nizej i teraz jest po kalibracji jakies -10 z tego co pamietam.
Przeprowadz jeszcze raz kalibracje z nowymi ustawieniami a galke od suba daj tak aby Ci nie polecial Audyssey na -12 (w subie). Podbij w menu suba jak Ci basu brakuje. U mnie to gra bajecznie, ale nie jestem przeciwnikiem podkrecania i bawienia sie ustawieniami, absolutnie.
Jezeli cos krecisz potem galka, to juz nie jest "reference" a "preference", ale to juz na 10 stronach bylo.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale kolego napisalem ze ustawiajac suba na 12 kalibracja wogole go nie wylapuje ustawia Subwoofer - None.

Ale nie na ten temat chcialem podyskutowac a na temat odciecia przednich kolumn ktore opisalem w poprzednim poscie.

Posiadajac kolumny przednie potrafiace przeniesc pasmo powiedzmy do 50hz dlaczego mamy je odcinac az przy 80hz i to co rezyser przeznaczyl np. dla przedniego lewego glosnika mamy wysylac na subwoofer skoro glosnik moze to zagrac? Denon ma regulacje 40,60,80 szkoda ze nie mozna ustawic 50hz bo to by bylo idealnie, takze z lekkim zapasem ustawilem odciecie przodow na 60hz reszta po 80hz a LPF for LFE na 120hz bo tyle max moze zawierac sciezka LFE i nie prawda jest ze w LFE rezyser nie wrzuca nic powyzej 80hz bo sluchajac dzis koncertu w DTS MA kiedy przestawilem w/w opcje na 80 to sub znaczaco sie wycofal takze w sciezce LFE napewno sa informacje powyzej 80hz a ustawiajac 120hz mamy pewnosc ze to co jest przeznaczone dla suba jest do niego wysylane.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pytam dlatego bo jak Ci po kalibracji Audyssey suba zetnie na -12 to zle jest ustawiony.
Nie moze byc na minusie -12 bo o kant rozbic kalibracje, ale jak masz na -11 to ok.
Ja mam podobnie, jezeli chodzi o suba to nie mam mowy o ustawianiu na godzine 12, scina od razu kalibracja na -12. Dlatego juz zjechalem z galki sporo nizej i teraz jest po kalibracji jakies -10 z tego co pamietam.
Przeprowadz jeszcze raz kalibracje z nowymi ustawieniami a galke od suba daj tak aby Ci nie polecial Audyssey na -12 (w subie). Podbij w menu suba jak Ci basu brakuje. U mnie to gra bajecznie, ale nie jestem przeciwnikiem podkrecania i bawienia sie ustawieniami, absolutnie.
Jezeli cos krecisz potem galka, to juz nie jest "reference" a "preference", ale to juz na 10 stronach bylo.

Miałem to samo. Jak dałem na polowę, to ustawiało mi max. na minusie. Teraz jak kalibruję to ustawiam tak na godz. 9 - 10-tą, wtedy w ampli mam tak na -9. Dziwne u kolegi Whiplash że sub gra dopiero od połowy skali, i że nie wykrywa go wogóle jak się potencjometru nie przesunie poza połowę? Może to coś z potencjometrem nie tak?
Whiplash co do Twojego drążenia tematu, związanego z odcięciami. Nie będę powtarzał że sub lepiej sobie poradzi z basem i że odcinając odciążasz tym samym fronty. Jak pewnie wiesz bas nie jest kierunkowy, więc praktycznie przy basie poniżej 80Hz jak usłyszysz czy to łupną kolumny czy sub? A nie ukrywajmy że z dobrego subwoofera, bas jest mocniejszy i niższy niż z kolumn, bo po to są takowe konstrukcje. Przy puszczeniu basu na kolumny i na suba, częstotliwości się nakładają, co może pogorszyć jakość takiego basu, wprowadzać dudnienie, buczenie itd. Bas z kolumn jest na ogoł lepiej kontrolowany niż z suba w konstrukcji BR, więc przy wybuchu w filmie będzie tak że na kolumnach bas już wygaśnie, a na subie jeszcze będzie się ciągnął. Ja tam wolę żeby jeden element w zestawie odpowiadał za najniższe pasmo.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie sadze bo rozne subu roznie graja i jeden np. startuje juz od samego poczatku skali ale za to lekko powyzej 50% zaczyna juz pierdziec. Moj JBL poprostu bardzo powoli sie rozkreca, do 50% skali przyrost glosnosci jest delikatny a potem zaczyna szybko dostawac skrzydel. i tak na godzine 13 jest delikatny bas a na 14 juz zaczyna dominowac.

Panowie ale jaki jest sens wyciszania suba czy innych glosnikow w amplitunerze? Nie lepiej ustawic na 0 wtedy sygnal jest neutralny a glosnosc ustawic sobie w samym subwooferze.

Rozumiem twoje stanowisko ws. crossovera nie mowie ze jest zle, ja ciagle kombinuje, zmieniam ustawienia i slucham jak brzmi ;) W przypadku ustawienia kolumn na small nie ma zadnego nakladania sie pasm bo kazdy kanal gra swoim nie zaleznym pasmem. Subwoofer dostaje swoje pasmo + to co odetniemy z pozostalych kolumn. Nie uwazasz ze 80hz pasmo przeznaczone na plycie dla frontow powinno do nich trafic jesli sa w stanie je odegrac a odciac tylko te czestotliwosci ktore zabrzmia lepiej z suba?
 
Ostatnia edycja:
Do góry