Kalibracja - dyskusja o kalibracji.

BoDeX

New member
Nie przeczyta, a już narzeka i marudzi ... :)
Na koniec można przecież odsprzedać urządzenie.

Jakie firmy robią kalibrację Spyderem 3TV ? ( adresy, ceny )
 

hojlo1

New member
Bez reklam
(a tak przewrotnie) :D
-----------------------

O czym tutaj rozprawiacie?
O kalibracji (wzorcowaniu)?

Coś czytam że "wzorzec" ma być włożony do DVD i tak sprawdzany?

Proszę napisać np. do jakiego DVD (znam mnóstwo modeli DVD , które mają takie bogactwo ustawień parametrów wyjściowych że pierw w laboratorium trzeba by zobaczyć, co wzorzec wypuszcza faktycznie do TV).

Chcecie "wzorcować" np TV "FullHD" na materiale: PAL/NTSC itp. ??

Jakie nastawy dacie w TV, gdy ma jakieś automatyczne:kontrasty, gammy itp... i sam piksele pośrednie wstawi.. .

itp itd.....

No cóz - kalibracja... to brzmi dumnie - znacznie lepiej niż np. ustawienie TV pod swoje preferencje (naturalne, lub nie) .;)
 

BoDeX

New member
Hojlo1 - jesteś kolejnym, niedouczonym ignorantem ... poczytaj o
celu i metodzie kalibracji zanim się w żałosny sposób wypowiesz .

Jasne jest to, że cały tor ustawiany jest jako " Bypass" , a jeśli masz odbiornik, który nie pozwala na wyłączenie cudaków, to rzeczywiście
to nie jest temat dla Ciebie.

Nie ważne do jakiego DVD włożysz płytę z tablicami, to w jaki sposób
odtworzy je będzie tylko podlegać większej lub mniejszej korekcie.
Należy jedynie zadbać o jak najlepsze połączenie (HDMI) i problem
NTSC/PAL nie istnieje, tak jak i "Full HD" i "piksele pośrednie"

Ustaw sobie tak jak Ci się podoba i nie wprowadzaj zamieszania - jak
widać, to kalibracja nie jest dla Ciebie - wolisz pomarudzić niż zrozumieć istotę problemu ! :)

itd, itd, itd ....
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....a nie mówiłem że "to" brzmi dumnie :D

Oczywiście - wszystko "bypass" - ja myślałem ze to TV i odbierać ma ze wszystkich źródeł, ...a to o monitory chodzi.

Aha :)

No ale jednak do takiego monitora np podłączę tuner TV (może być "bypass") i po skalibrowaniu (też chcę być dumny, a nie ignorant) i widzę że ten sam przekaz z konferencji prasowej np TVN24 nadawany jest w innych kolorach niz z WOT (kamery nawet obok siebie stoją), to czy znowu mam kalibrować (z uzyciem przyrządów...)?



Coś nie uwierzę, by nagle producenci sprzętu TV takie "dno" wypuszczali że potrzeba kalibracji z użyciem "specjalistycznego" sprzętu (nie stać ich na "Spydery")?

Moze do nich napisać? (część firm jest w kraju)?:hmm:

---------------------------
Zacytuję:

No cóz - kalibracja... to brzmi dumnie - znacznie lepiej niż np. ustawienie TV pod swoje preferencje (naturalne, lub nie) . ;)
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
Nie myliłem się, jesteś ignorantem ...

Z reguły kalibruje się odbiornik pod konkretne urządzenie, jeśli dla Ciebie
najwyższej jakości źródło to tuner TV, to rzeczywiście nie ma o czym
rozmawiać. Jakość przekazu stacji TV różni się i to jest oczywiste,
dlatego dla takiego źródła kalibracja jest wręcz niemożliwa, nie ma
wzorca do którego można się odnieść.

Kalibracji dokonuje się z reguły dla najlepszego możliwego źródła (DVD,BD)
i wówczas masz świadomość, że odbiornik staje się przezroczysty dla
sygnału - efekt końcowy zależy już tylko od wydawcy materiału, jeśli
dołożył należytej staranności, to na ekranie zobaczysz "zamysł reżysera".
 

z3

New member
Bez reklam
Oj Bodex, taki doświadczony forumowicz z Ciebie a dajesz się złapać na marne prowokacje, która ma tylko bić pianę.

Przecież Hojlo "to" brzmi dumnie, nie? :grin:

Przecież żeby mieć pojęcie o kalibracji, to trzeba by było poczytać o normach, o ustawieniach, a tak można się czepić jednego słowa i się cieszyć jak do obrazu :D

Przecież nie dla każdego jest kalibracja. Można kupić TV Hisense podregulować go według "własnej naturalności" i być zadowolonym.

Niektórzy po przesiadce z kilku letniego seata do nowego mercedesa nie zauważą różnicy w prowadzeniu się tych obu aut, podobnie tutaj. Dla niektórych obraz przed kalibracją i po, pokazuje takie same kolory i ma co ich przekonywać bo nie dla nich jest kalibracja.


Co do adresów firm to nie będę podawał bo to nie miejsce na reklamę.
 

BoDeX

New member
z3 napisał:
Co do adresów firm to nie będę podawał bo to nie miejsce na reklamę.


Wręcz przeciwnie, to nie żadna reklama, ale potrzebna wielu wiedza.
Ponawiam więc prośbę o adresy i ceny . ( może być na priva, jak wolisz )
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...no właśnie..... :D

Wszedłem tutaj jako "ignorant", jak zauważyłem ostatnie posty (czekam kiedy firmy produkujące TV zaczną "Spidera" do kompletu dodawać).

Nie wiem w jakim celu wygłaszacie (bzdurne) jednoznaczne poglądy, krytykując wszystkich, co mają odmienne zdanie na temat głoszonej przez Was "kalibracji" (cudzysłów specjalnie).

Wracając do tematu, to kalibracja oznacza wzorcowanie, a mnie (jako ignoranta...innych też) pierw np. kazano wygrzewać wzorzec (czy to analogowy "Rohde & Schwarz", czy cyfrową "Motorolę" - co robiło się od razu przy przyjściu do pracy), by potem brać się za wygrzany obiekt kalibracji (choćby, by: kwarce, kondensatory itp. się w pełni ustabilizowały).

Kalibrację trzeba było powtarzać co pewien okres czasu.!

Fakt że to było: kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, ale czytając pewne posty mam wrażenie że producenci TV sprzęt pomiarowy chyba wyrzucili (tak jednoznaczne odpowiedzi).

Zwiedziłem sporo krajowych zakładów produkujących RTV (czy to praktyki, czy doskonalenie itp. oczywiście jako ignorant :D) i nadal twierdzą, że to co opisujecie pod nazwą "kalibracja" nawet o ignoranctwo nie zahacza.

Co Wy zaś tutaj opisujecie????

Twierdźcie nadal (wyłącznie "eksperci" od zabawek typu "Spider") swoje banialuki na temat Voodoo, dzięki amatorskiemu przyrządowi, (teraz już na wybranych wejściach tylko???) , bo przecież:
No cóż - kalibracja... to brzmi dumnie - znacznie lepiej niż np. ustawienie TV pod swoje preferencje (naturalne, lub nie) .:wink:
 

z3

New member
Bez reklam
No amatroskość spydera polega na tym, że w amatorski sposób mierzy temperatury barw, hojlo robi to w profesjonalny sposób i jest on jedynym prawdziwym miernikiem i tylko on kalibruje wszelkie urządzenia na świecie, wróć nie kalibruje bo kalibracja nie jest nigdzie potrzebna bo to takie dumne ;]

hojlo - "to" brzmi dumniej ;)


czepiać się jednego słowa i pisać nie na temat - bezcenne ;)
 

BoDeX

New member
hojlo1 napisał:
Co Wy zaś tutaj opisujecie????

Twierdźcie nadal (wyłącznie "eksperci" od zabawek typu "Spider") swoje banialuki na temat Voodoo, dzięki amatorskiemu przyrządowi, (teraz już na wybranych wejściach tylko???)

Całą Twoją wiedzę i doświadczenie (w tym temacie) o kant ...

Tak - kalibruje się pojedyńcze wejścia, a nie "cały odbiornik", brak tej
podstawowej wiedzy dyskwalifikuje Cię jako partnera do dalszych dyskusji.

Oprócz "amatorskich" przyrządów są na rynku także bardziej zaawansowane
urządzenia, pozwalające na większą swobodę kalibracji, która jak widać
"solą w oku" Twym jest ...

Gdybyś kiedykolwiek przeczytał poważny test odbiornika (ze zrozumieniem)
to wiedziałbyś, że fabryczne urządzenia nie są doskonałe. Proces regulacji
przeprowadzany podczas testu potrafi bardzo mocno skorygować wiele
parametrów i niedoskonałości ( wykresy przed i po dla wielu składowych)

Zaawansowane urządzenia ( także wyświetlacze z certyfikatem THX, które
powinny trzymać wysokie standardy ) w wielu przypadkach wymagają korekt i po ich przeprowadzeniu odbiornik zbliża się do ideału, czyli wzorca.

Poczytaj test np. Panasa 50V10 i może wreszcie zrozumiesz o co tutaj chodzi ...
 

hojlo1

New member
Bez reklam
BoDeX - bardzo mi się podoba Twoje pisanie .

Ja jestem zbyt dużym ignorantem i proponuję byś swoje doświadczenia przesłał producentom sprzętu.

Napisz do firm , których odbiorniki kalibrowałeś, co i jak robiłeś i podziel się tutaj odpowiedzią od tych firm.

Przy tak jednoznacznych Twoich określeniach na pewno reakcja firm będzie pozytywna. ;)
 

z3

New member
Bez reklam
Tak się składa, że nie musi przesyłać, ponieważ byłem w kilku fabrykach np w Kronach, w Kobierzycach, w Kameyamie i kilku innych i tak się składa, że inżynierowie wiedzą co to urządzenia pomiarowe i TV ustawiają pod sztuczne światło i sklepy wielkopowierzchnowe, ale o tym już pisałem, ale Tobie nie chciało się tego czytać, bo kurde co tam przecież Hojlo "to" brzmi dumnie
 

hojlo1

New member
Bez reklam
z3 - no to wysnułeś teorię spiskową (TV ustawiane nie pod klienta końcowego) - toż to szok !!!!!

Patrzcie jak to przez lata się zmieniło ;)

Ugodowy jestem więc proponuję byście podali konkretne typy TV które wymagały ingerencji w menu serwisowe, bo tak odbiegały od jakiś standardów (choćby Waszych)

Jest specjalne forum (UE) serwisantów TV (płatne, wyłącznie dla tych co maja zarejestrowaną działalność) i choć sam nie należę (już) mam sporo znajomych, więc prześlę tę informacje i gwarantuję że wypowie się przedstawiciel producenta (tylko dane muszą być rzetelne).

------------------

z3 - Twoje pisanie też lubię (takie jednoznaczne - eksperckie)

Jednak zacytuje Ci fragment instrukcji (ale zakład chyba z Mławychoc producent ten sam ..., to skąd masz wiedzieć i nie Sci-fi tylko str.11 instrukcji...mogę przesłać):
..cytuję:
b. Tryb "Sklep Demo" jest przeznaczony tylko do eksponowania urządzenia w sklepie, a nie do zwykłego użytkowania
c. Tryb "Dom" jest optymalnym ustawieniem dla środowisk domowych i jest domyślnym trybem zwykłego użytkowania


Panowie - więcej faktów (nie mitów) i prześlemy to dalej. ;)


Ps - i przypominam że wszedłem tutaj wyłącznie dlatego że nie podobał mi się ostatni "atak" na usera, który opisał wszystko całkiem logicznie i obiektywnie. :)
 
Ostatnia edycja:

z3

New member
Bez reklam
Ależ jesteś rzetelny, ojej same prawdy mówisz - ależ teoria spiskowa przedstawiona przez samych inżynierów, matko podwójny szok!!!!!!!!!!!

Każdy producent ma swoje serwisowe forum bezpłatne, wystarczy być serwisantem aby mieć do niego dostęp.

Ależ przyfakcił napisałeś z instrukcji to co jest napisane WOOOW świetnie. We wszystkie rzeczy wierzysz co podawane są w instrukcjach? w kontrast samsungów czy LG też wierzysz? Bo jakoś z pomiarów nie wychodzą obiecane miliony. Z instrukcji samochodów 300 konnych też wierzysz, że będą palić przy normalnej jeździe tyle ile napisał producent?

Czy wszyscy producenci mają oprócz firmy SHARP tryb sklep i dom ?

W której serii modeli firma SHARP wprowadziła te tryby?

Jaka jest różnica pomiędzy trybem dom a sklep?

Czy wszyscy użytkownicy zabierając do domu TV który stał na półce sprawdzają czy w ogóle ten tryb jest włączony?

Podaj jaką jasność ma czerń w tym modelu TV cd/m2 w domyślnych ustawieniach dla domu a ja Ci podam jaką może mieć po odpowiednich ustawieniach.

Możesz także zmierzyć temperaturę bieli.


P.S. przypominam, że ów user napisał iż kalibracja to nabieranie ludzi, że on ma bardziej wzorcowy obraz jak sobie nastawi ciepłotę kolorów na zimny, że wszyscy co mówią, że kalibracja polepsza parametry są spiskowcami i na tym zarabiają i że my kogoś krytykujemy za to że nie chcą kalibracji.

Jakoś nie zauważył, że piszemy IŻ NIE DLA KAŻDEGO JEST KALIBRACJA I NIE KAŻDY MUSI TO ROBIĆ I NIKOGO NIKT NIE ZMUSZA ŻEBY TO ROBIŁ tego oto user już nie zauważył.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
... dziecko drogie ( "z3" -chyba ze jesteś emerytem jak ja to....przyjacielu drogi).;)

Wymagam tylko rzetelności (uczciwości) w pisaniu, faktach itp... i zamiast pisać kolejne dyrdymały podaj fakty.

Ale dobrze.....

Proszę bardzo - napisz tutaj sam (1wszy, lepszy namiar z ulubionych, ale musisz nip firmy podać itp...):
http://www.euras.com/polish/
...i opisz jaka odpowiedź dostałeś.


Pozdrawiam wszystkich...., logicznie myślących też, nawet jak się mylą .;)


Ps - ja odpowiedź ostatnią dostałem taką (..z Węgier od dystrybutora części), ze mój TV wylądował w piwnicy (czeka na okazję cenową..z jakiegoś "złoma", a w kraju nie ma odzewu...).:(
 
Ostatnia edycja:

z3

New member
Bez reklam
Ciekawe podejście, ja zadałem bardzo proste pytania, a Ty się ustosunkowałeś odpisując, że jestem dzieckiem. Nie ma jak dialog na poziomie.

Skoro poruszyłeś kwestię trybu sklepowego w TV SHARP, to opiszę Tobie na czym on polega. (Może jako dziecku uda mi się wbić się na wyżyny i choć trochę na poziomie odpowiedzieć - sam możesz dostawić gdzie chcesz "" i jakieś emoty).

Ustawienia telewizora są identyczne jak domyślne w trybie DOM, różnica jest taka, że TV co określony czas, bodajże 30 min powraca do fabrycznych ustawień, czyli jest to zabezpieczenie, przed tym, że przyjdzie ktoś, lub celowo sprzedawca źle ustawi parametry TV, więc w porównaniu do innych TV na półce nie będzie gryzł w oczy i świecił tak, aby przyciągać wzrok.

Podobnie są inne tryby demo w LG, Samsungach i innych i np prezentują one 100Hz dzieląc obraz na 2 połowy, lub np ulepszacze obrazu i jeszcze inne.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Panowie - ja zawsze staram pisać życzliwie (jako "ignorant" może popełniam błędy, a może miedzy wierszami widzicie coś innego, gdy ktoś ocenia mnie jako ignoranta).


Tak w uproszczeniu:

Dziwi mnie bardzo jedno, że kiedyś polecano przed włączeniem zapoznać się z instrukcją obsługi i tam można było znaleźć do czego np. służą "suwaczki".
W ostatnich postach dowiedziałem się że:
- jest jakiś wzorzec (tajemniczy) do którego można ustawić TV (ktoś ma niezłe kontakty sięgające nawet do reżysera filmu, który w trakcie kręcenia już wie o nastawach w TV i to konkretnych...
- TV są kalibrowane pod markety (choć w instrukcji jest coś innego) i nie wiem pod jakie markety, jak eksponowane, oświetlenie, kolor ściany, bo przecież są ustawiane pod nie...

Naprawdę nie przekonują mnie te argumenty. bo mam przed sobą instrukcję obsługi i nie gniewajcie się...,a wolę opierać się na twierdzeniach producentów, bo to oni coś stworzyli...

Jeżeli producent sprzętu coś ukrył np w menu serwisowym, po po to by użytkownik tam nie "mieszał" (w skrajnych wypadkach gwarancje można stracić)

Naprawdę więcej rozwagi w pisaniu, a nie rzucaniu np. namiarów, które w gruncie rzeczy przeczą nawet temu, co ma być "udowodnione"

Ostatni namiar dobitnie świadczy o tym że np grzebiący w TV nadal mieszczą się w "Color Accuracy" podanym przez producenta (co w tym odkrywczego?)... i wgruncie rzeczu ustawienie jest wylącznie testowe... ale to brzmi dumnie....(jak się sypnie namiarem innych).

Itp. itd...

Ugodowy jestem - Wy kalibrujecie, ja np ustawiam tylko pod klienta, który i tak po zmianie kanalu itp...prędzej czy później zmieni ustawienia, lub da sobie .... .

Pozdrawiam. :)
 

BoDeX

New member
hojlo1 napisał:
W ostatnich postach dowiedziałem się że:
- jest jakiś wzorzec (tajemniczy) do którego można ustawić TV (ktoś ma niezłe kontakty sięgające nawet do reżysera filmu, który w trakcie kręcenia już wie o nastawach w TV i to konkretnych...
- TV są kalibrowane pod markety (choć w instrukcji jest coś innego) i nie wiem pod jakie markety, jak eksponowane, oświetlenie, kolor ściany, bo przecież są ustawiane pod nie...
Jeżeli producent sprzętu coś ukrył np w menu serwisowym, po po to by użytkownik tam nie "mieszał" (w skrajnych wypadkach gwarancje można stracić)


HOJLO1 - JESTEŚ NIEREFORMOWALNY - NIESTETY !
Albo to demencja starcza, albo dziecinniejesz na stare lata ! :)

Gdybyś z uwagą przeczytał cały wątek ( i ze zrozumieniem ), to w jego
podsumowaniu nie pisałbyś takich głupot dowodzących swojej niewiedzy.

- Wzorce, to zestaw tablic testowych o ściśle określonych parametrach.
Przygotowane z matematyczną dokładnością służą do regulacji odbiornika.
Wiadomo co jest na "wejściu" - poprzez kalibracją staramy się to samo uzyskać
na "wyjściu" - już prościej nie potrafię. Reżyser nie ma tu nic do rzeczy.

Kalibracji powinno podlegać wejście, dla którego mamy najlepsze źródło,
w przypadku odbioru TV jest zbyt duża rozbieżność w jakości nadawania.

- Tak, telewizory posiadają dwa wstępne tryby ustawień - SKLEP i DOM,
po wyjęciu z pudełka i po pierwszym włączeniu możesz je wybrać. Jeśli
TV ma świecić na sklepie to wybierasz SKLEP i masz zestaw podciągniętych
ustawień, które są efekciarskie i przygotowane do dużej jasności sklepu.
Gdy klient rozreguluje odbiornik, wraca on aut. do ustawień początkowych.
W ustawieniu DOM także masz kilka trybów ( dynamic,normal,film etc )
Współczesne odbiorniki pozwalają na to, aby na każdym wejściu była
możliwość pełnej regulacji i zapamiętania ustawień . Dla kanałów TV można
wybrać DYNAMIC, dla TVSAT normal, a dla Blu-Raya np. Film.
W każdym z tych trybów można regulować każdy parametr osobno, a to,
że nie wiesz o tym, że współczesne TV posiadają możliwości ustawień
bardzo dużej ilości parametrów z MENU telewizora, bez wchodzenia do
MENU serwisowego, dowodzi, że Twoja wiedza w tym temacie pochodzi
z prehistorycznych czasów - chcesz być na bieżąco, to czytaj, ucz się ...
Średniej klasy TV aktualnie pozwala na regulację, oprócz jasności, nasycenia,
kontrastu, także wielu innych, istotnych parametrów.

Test Panasonica 50V10 udowodnił, że producent nie zadbał (produkcja
seryjna-brak powtarzalności) o należyte odwzorowanie barw. Pomiary
wykazały, że jest co poprawiać nawet w trybie THX, który z "założenia"
powinien być dopieszczony.


EOT
 
Ostatnia edycja:
Do góry