Kalibracja - dyskusja o kalibracji.

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Niczego z niczym nie mylę. Dobrze wiem co to odwzorowanie barw i mam to w..gdzieś tam. Fajnie jak się komuś podoba polska szara jesień w tv (taka jak w rzeczywistości) ale mnie spodoba się co innego. Kolory mi się podobają, oczojebne (bez przesady), niebo czasem podkolorowane też. W tv ma być kolorowo a blado to z reguły jest za oknem.
 

BoDeX

New member
ArtS007 napisał:
Popieram. Wypowiadałem się już wiele razy na temat tego, że istotnym elementem jest wygląd sygnału źródłowego. A kalibrator tego nie wie. Tak więc kalibracja sprowadza się do właściwego zrównoważenia bieli i krzywej gamma, czyli zneutralizowanie telewizora. A jak było u źródła? Tylko Spielberg to wie. ;)

ArtS :)


I tak właśnie ma być - TV ma niczego nie podkoloryzowywać - ma precyzyjnie wyświetlać podane mu obrazy , czas to wreszcie zrozumieć !
Nikt nie każe poprawiać Ci zazieleniałego Matrixa , czy zaniebieszczonego
Blade Runnera - to efekt zamierzony przez reżysera .

Kalibrator dobrze wie jaki aktualnie jest podawany sygnał - coś Ci się
musiało pomylić ! Dostaje określony obrazek i po analizie proponuje zmiany.
 

ernet

Active member
Bez reklam
I jeszcze jedno porównanie. Audiofile ( no, moze wiekszosc z nich ) preferują usatwienie wszelkich ustawien we wzmacniaczu Audio na zero. Dla mnie to dźwięk nie do przyjecia, a więc soprany prawie do oporu , podobnie jak basy.
Tak lubie i mandatu za to nie zapłacę :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
BoDeX napisał:
Kalibrator dobrze wie jaki aktualnie jest podawany sygnał - coś Ci się
musiało pomylić ! Dostaje określony obrazek i po analizie proponuje zmiany.
Jeśli go sobie poda np. z płyty DVD, to poprawnie skalibruje tor odtwarzacz -> TV, ale inne źródło ma zapewne inną charakterystykę. Nie wierzysz chyba, że odtwarzacz DVD poda idealną biel. Zawsze jest jakaś tolerancja. Nie wiem, jak wygląda profesjonalna kalibracja. By może kalibrator stosuje generator sygnału. Ale tu znowu mamy pewnien rozrzut w porównaniu do posiadanych urządzeń. Generalnie rzecz biorąc kalibracja jest obarczona jakimś błędem.

Nie chcę już nawet wchodzić w takie sprawy, jak mastering płyty z filmem. Już na tym etapie zieleń Matrixa może się różnić (i zapewne tak jest) od zieleni źródłowej. Na szczęście nasz wzrok nie jest tak wyczulony na nieduże niuanse barwne.

ArtS :)
 

BoDeX

New member
Do "podawania" wzorca może służyć player dvd , hd , generator , komp .
Z natury nie kalibruje się wejścia RF , jakość kanałów nie mieści się "ramach".

Wysyłając bardzo precyzyjne wzorce można z TV wykręcić max. jego
możliwości i tak powinno to wyglądać . Zamysły reżysera jak i jakość
poszczególnych produkcji nie ma znaczenia, to ich sprawa , choć wiadomo
że poszczególne produkcje mogą się diametralnie różnić jakością.
 

kris_wormwood

New member
Oczywiście 90% ludzi kupujących telewizory nie zmini nigdy ustawień nawet jasności i kontrastu. Komu przeszkadza nienaturalny kolor skóry, pozmienia podstawowe ustawienia. Jeżeli komuś zależy na bardzo naturalnym przedstawieniu dalego obrazu to oczywiście będzie kombinował dalej, ale żeby od razu wydawać parę stów za kalibrację, która i tak nie sprawdzi się przy innych sygnałach czy nawet innym filmie to już przesada i zabawa chyba tylko dla snobów, dla których sama świadomość tego "precyzyjnego efektu" jest ważniejsza niż sama treść obrazu, ale niestety tu się zaczyna voodoo i pole do popisu dla sprzedawców takich usług.
 

jp1

New member
Mam kilka pytań dotyczących kalibracji:
1. Czy kalibruje się każde z wejść telewizora ? Do tv mam podpięte dwa tunery sateltarne HD kablami hdmi. Skalibrowałem ekran parametrami podanymi na forum i zauwazyłem, że każdy tuner "daje" inny obraz (kolor, jasność, ostrość itd) pomimo iż w menu są dla obydwu wejść takie same parametry.
2. Jeśli kalibrujemy kazde wejście osobno to czy tv jakoś to zapamiętuje, czy należy coś "zrobić" zeby zapamiętał ? Na mój "chłopski rozum" gdy poprawię to gorsze wejście to pogorszy się też to lepsze.
3. Czy do kalibracji TV LCD nadaje się kalibrator Eye One Display 2 ?
4. Skalibrowałem TV parametrami z forum mimo to mam wrazenie, że kolory (biel, skóra) "uciekają delkatnie w kierunku fioletu, niebieskiego - które parametry nalezy zmienić (+ / - ) aby to skorygować ?

Proszę o pomoc. Ewentualnie kontakt GG 1880156.
 

BoDeX

New member
Cobra206 napisał:
Kalibracja odbiornika tv (w aspekcie odwzorowania kolorów)- już to zostało tutaj napisane - przerost formy nad treścią.


Dużo liter - mało wiedzy ... :)


Masz player - wkładasz do niego płytę z zapisaną tablicą koloru, dla
uproszczenia, np. 261x200x55 . Tablicę wyświetla Twój odbiornik na
którym jest ustawiony czujnik (kalorymetr), który podaje informacje
zwrotne, że to co "widzi" , to nie jest 261x200x50 a zgoła co innego !
Poprzez MENU średniej klasy TV masz możliwość "ustawienia wzorca"
w sposób najbardziej zbliżony - wcale nie musisz siedzieć obok kamerzysty,
ani korzystać z MENU serwisowego :) I tak dalej i tak dalej ... wg. powyższej zasady.

Wynik tak przeprowadzonej kalibracji łańcucha player-TV zapisujesz
w ustawieniach i teoretycznie masz "laboratoryjny" wyświetlacz .

Oczywiście nie jest to tak łatwe jak w przypadku kalibracji KOMPUTER-WYŚWIETLACZ , gdzie wszystko jest zautomatyzowane przez program, który w 20-30 minut dokonuje samodzielnie kalibracji, czyli znalezienia
ustawień najbardziej zbliżonych do wzorca podawanego przez program.

Jeśli producent płyty niczego po drodze nie skaszanił, to możesz mieć
pewność,że widzisz to tak , jak chciał reżyser !!! :)
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
BoDeX napisał:
Poprzez MENU średniej klasy TV masz możliwość "ustawienia wzorca" w sposób najbardziej zbliżony - wcale nie musisz siedzieć obok kamerzysty, ani korzystać z MENU serwisowego :)
Tak jakby rozwijając (jeśli dobrze odebrałem intencję poprzednika) - na swojej średniej klasy plazmie mam możliwość ustawienia parametrów wpływających na obraz (typ obrazu, balans bieli, jasność, kontrast, nasycenie, filtry) dla każdego z wejść z osobna.
jp1, jeśli masz wrażenie, że któreś z wejść jest ustawione nie tak jakbyś sobie tego życzył, to zawsze możesz zmodyfikować ustawienia tego wejścia (tzn. przy założeniu, że Twój tv udostępnia możliwość odrębnych ustawień dla każdego z wejść).

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

jp1

New member
bogdan_bronowice napisał:
Tak jakby rozwijając (jeśli dobrze odebrałem intencję poprzednika) - na swojej średniej klasy plazmie mam możliwość ustawienia parametrów wpływających na obraz (typ obrazu, balans bieli, jasność, kontrast, nasycenie, filtry) dla każdego z wejść z osobna.
jp1, jeśli masz wrażenie, że któreś z wejść jest ustawione nie tak jakbyś sobie tego życzył, to zawsze możesz zmodyfikować ustawienia tego wejścia (tzn. przy założeniu, że Twój tv udostępnia możliwość odrębnych ustawień dla każdego z wejść).

Pozdrowienia!

W tym sęk, że nie wiem czy jest możliwość regulacji poszczególnych wejść. Jeśli tak to gdzie jej szukać.
 

jp1

New member
jp1 napisał:
W tym sęk, że nie wiem czy jest możliwość regulacji poszczególnych wejść. Jeśli tak to gdzie jej szukać.

Czy ktoś z Was ma Spyder3 TV ?
Czy ma on możliwość skalibrowania wszystkich podawanych przez forumowiczów ustawień telewizora , czy tylko te podstawowe (kolor, ostrość itp).
Proszę o kontakt.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Odnośnie regulacji poszczególnych wejść - najlepiej poszukać informacji w instrukcji obsługi danego telewizora. Można też przeprowadzić prosty test na własną rękę: ustawiasz wybrane wejście tv, regulujesz kilka parametrów przykładowo poniżej ustawienia standardowego. Wybierasz inne wejście i regulujesz te parametry powyżej standardowych. Wyłączasz tv a po ponownym włączeniu sprawdzasz jak wyglądają ustawienia na wybranych wejściach - czy pozostały takie jak ustawiłeś. Jeśli pozostały oznacza to, że tv pamięta osobne ustawienia dla różnych wejść ;)

Z tego co się orientuję taki kalibrator jak Spyder podaje jako wynik swoich pomiarów parametry, do których użytkownik ma dostęp w normalnym menu telewizora. Ponadto zauważ, że gdybyś kalibrował monitor LCD komputera to tam zasadniczo nie występuje w ogóle coś takiego jak menu serwisowe - skorygować można więcej lub mniej opcji ale dostępnych w normalnym menu sprzętu.
Zerknij tutaj.

Pozdrowienia!
 

lukilodz123

New member
A jak do tej całej kalibracji czujnikami umieszczanymi defacto na ekranie LCD ma się pojawiający się chyba u wszystkich producentów problem z nierównym podświetleniem matrycy. Już to powoduje, że "mierzenie" obrazu powinno mieć miejsce na całym panelu ale to tak tylko moje przemyślenia.
 

jp1

New member
bogdan_bronowice napisał:
Odnośnie regulacji poszczególnych wejść - najlepiej poszukać informacji w instrukcji obsługi danego telewizora. Można też przeprowadzić prosty test na własną rękę: ustawiasz wybrane wejście tv, regulujesz kilka parametrów przykładowo poniżej ustawienia standardowego. Wybierasz inne wejście i regulujesz te parametry powyżej standardowych. Wyłączasz tv a po ponownym włączeniu sprawdzasz jak wyglądają ustawienia na wybranych wejściach - czy pozostały takie jak ustawiłeś. Jeśli pozostały oznacza to, że tv pamięta osobne ustawienia dla różnych wejść ;)

Z tego co się orientuję taki kalibrator jak Spyder podaje jako wynik swoich pomiarów parametry, do których użytkownik ma dostęp w normalnym menu telewizora. Ponadto zauważ, że gdybyś kalibrował monitor LCD komputera to tam zasadniczo nie występuje w ogóle coś takiego jak menu serwisowe - skorygować można więcej lub mniej opcji ale dostępnych w normalnym menu sprzętu.


Pozdrowienia!

Tak - telewizor "pamięta" inne ustawienia dla róznych wejść.
To oznacza, że można kalibrować poszczególne wejścia ale ... chyba odpada kalibracja Spyderem3 TV, ponieważ obrazy (wzorniki) testowe do kalibracji są nagrane na płycie DVD tzn. "podawane są" tylko i wyłącznie do wejścia do którego podpięty jest odtwarzacz DVD.
Czy ma ktoś jakieś sugestie jak skalibrować inne wejścia Spyderem3 TV ?
 

supmario

Klub HDTV.com.pl
VIP
Szanowni Forumowicze;
Ja w moim LCD (jak w podpisie) mam wykonaną kalibrację przez miłego człowieka z Olsztyna (ten który kalibruje sprzęt Kikiego). Nie żałuję wydanych pieniędzy. Dlaczego (tak jak pisze jeden z przedmówców) obraz nie ma być odwzorowaniem tego co było przed "okiem" kamery? Podczas kalibracji zobaczyłem jaka może być różnica w odwzorowywaniu koloru skóry i jak nasycenie czernią może zamazać szczgółowość obrazu. W moim przypadku kalibracja odbyła sie dla jednego "źródła" - sygnałów idących z amplitunera poprzez HDMI. Nastepnie przeniosłem ręcznie ustawienia na inne źródła - scart, kabel antenowy. Powtórzę - jak jestem zdecydowanie zadowolony. Pozdrawiam
 
Do góry