JBL Studio 280/290 vs Klipsch 260/280

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mialem okazje posluchac Klipscha RP260 z moja Yamaha 701. Dla wielu pewnie takie polaczenie to krew z uszu a ja musze uderzyc sie w piers. O ile kiedys z Denonem 720 klipsch nie podszedl mi zupelnie teraz z yamaha bardzo fajnie. Bas potega, niski, mocny, zwarty super. Gora jak to tuba wali po uszach ale tez bez przesady, dla mnie lepiej graja ustawione prosto a nie skierowane osia na sluchacza. Troche malo srednicy ale da sie przezyc. Posluchalem nowej i starej metalliki, dire straits i ja takie brzmienie kupuje. Co jest fajnego w tych kolumnach to lekkosc grania, dynamika jest przytlaczajaca, muzyka brzmi tak zywo jakby zespol gral przed nami a nie wzmacniacz z kolumnami.

Whiplash jeśli tak jak napisałeś, jesteś w stanie przeboleć cofniętą średnicę to nie ma co się zastanawiać. W tym budżecie mało które kolumny zagrają tak ofensywnie i koncertowo (jeśli na tym Ci zależy).

Aha możesz jeszcze sprawdzić Polk audio. Też "amerykański styl" grania tylko z łagodniejszą górą. Dynamika ciut mniejsza, choć to zależy od modelu.
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Paweł, a ja chcę ciary przy odsłuchu wokali. Co byś polecał? ;-)
Słuchałem Rubicon 6 i było świetnie, ale nie było tego WOW to jest TO!
Pewnie one pokazałyby więcej gdyby podpiąć do nich lepszy wzmachol, ale był tylko Marantz.
Poza tym Rubi za drogie. Chciałbym coś do 6 tys. za parę.
 

lobos

New member
Bez reklam
A ty Lobos w końcu coś odsłuchałeś?
Jeszcze nie. Chcę jak najwięcej gotówki mieć, bo chciałbym zrobić takie intensywne odsłuchy jak Ty rozłożone blisko w czasie, żeby mieć świeżo w uszach dźwięki i wybrać najlepiej ;-)
Po kilku odsłuchach wyjść z zestawem, który będzie optymalnym wyborem :)
Na sprzedaż sub i S7 EDGE to trochę się budżet zwiększy :-D
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Paweł, a ja chcę ciary przy odsłuchu wokali. Co byś polecał? ;-)
Słuchałem Rubicon 6 i było świetnie, ale nie było tego WOW to jest TO!
Pewnie one pokazałyby więcej gdyby podpiąć do nich lepszy wzmachol, ale był tylko Marantz.
Poza tym Rubi za drogie. Chciałbym coś do 6 tys. za parę.

Na pewno brytyjskie kolumny Spendor, PMC , Harbeth. Tylko problemem będzie budżet i dostępność. W okolicach budżetu coś w stylu Spendor A5. Posłuchałbym Dynaudio Excite a najlepiej Focus. Coś z oferty Audiosolutionsa. Z polskich np. Minas Anor IIIs 2,5, WIGG ART. To tak na szybko przychodzi mi do głowy.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Lobos,
Trzeba było do mnie pisać, dostałbyś genialną średnicę i przede wszystkim wokal, a przede wszystkim dałbym Ci je do domu na odsłuch.
Miałbyś skrzynki za 20k w 2x niższej cenie. Problem miałbyś jedynie z zasileniem. Te polecane, to ech...
Ja Ci radzę idż sobie odsłuchaj, bo widzę, że gusta i rady robią więcej zamętu jak pożytku.
Uderz tam gdzie Ci pisaliśmy, gośc wie o co chodzi z "radami" i rozumie pojęcie "ciary" w kontekście wyboru. No chyba, że Ci zależy na takich "ciarach" jak na AS, gdzie więcej gadania jak wrażeń, lampka, wino, kominek... i nieustanne pieszczenie (bo jednak coś nie tak).
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do ciar polecam te i najlepiej dołożyć ze dwa suby.

tonsil_zeus.jpg
 

Henry

Active member
Bez reklam
Trzeba było do mnie pisać,
Pisac, pisać....jak Ty po fakcie informowałeś, że już poszły, skąd miał wiedzieć ;)
Niedługo to się dowiemy, że nawet Avatru się juz pozbyłeś i tez po fakcie, nic kolego nie powiesz... ;)

No chyba, że Ci zależy na takich "ciarach" jak na AS, gdzie więcej gadania jak wrażeń, lampka, wino, kominek... i nieustanne pieszczenie (bo jednak coś nie tak).
Od razu ciary, kilka zestawów nieźle zagrało i to nie koniecznie tych topowych.
Na AS byłem po raz pierwszy i na pewno nie jest to miejsce aby "poznać" brzmienie jakichkolwiek kolumn- patrz prezentacja B&W... i wszyscy wiedzą o co chodzi :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na AS byłem po raz pierwszy i na pewno nie jest to miejsce aby "poznać" brzmienie jakichkolwiek kolumn

To tak jak ja . Następnym razem się lepiej przygotuję. Trzeba zabrać swoją muzykę. Wybrać mniej pokoi i lepiej/dłużej się im "przyjrzeć" W większość pokoi siedzieliśmy po kilka minut więc w takim czasie nie da się nic ocenić. Tym bardziej przy muzie na której się nie znam.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do ciar polecam te i najlepiej dołożyć ze dwa suby.

Paweł,
Zauważyłem już to dawno, ale nic się nie odzywałem.
Wtórujesz tam gdzie ktoś coś krytykuje, co Tobie nie do końca odpowiada, a nawet jak ktoś zmieni zdanie, to dalej próbujesz przemycić przytyczki. To widać. Wierz mi. Widz polega na tym, że robisz to w kulturalny sposób i nie każdy ma tego świadomość, myśląc, że jesteś obiektywny.
Byś może nie każdy to zauważy, ale dla mnie jesteś spalony. Piszę to z pełną świadomością.
Nie zmienia to faktu, że być może masz pojęcie i wiele z Twoich typów jest ok. Ja tego nie neguje.

Prywatnie jak się mam nadzieję spotkamy, zapewne szybko się dogadamy (często tak bywa), ale tu na forum gdzie w gre wchodzi słowo pisane, widzę coś czego osobiście nie toleruje.
Dlatego powtarzam jak mantre, na co sam się oburzyłeś:
Opinie użytkowników są często o wiele, wiele gorsze jak redaktorów - co do których też nie mam zaufania.
Za redaktorami może (ale nie musi) iść sponsoring i układy, za użytkownikiem wszystko.

Ciary idą na skrzynkach po 100k i tych po 5k. Ty wklejasz złośliwe jakieś Zeusy i dokładasz suby.
Robisz festyn. Nie rozumiem tego. Mi to lotto, ale to słabe i co najważniejsze robi sporo krzywdy nieświadomym użytkownikom.

Wierz mi, nie masz monopolu na jedynie słuszną interpretacje oryginału.
Skoro "ciary" są dla Ciebie bezmyślną łupanką, to nie mamy o czym rozmawiać.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Czy ktoś miał bezpośrednie porównanie Klipsch RF 62II do Klipsch RP 280 ? Warto szarpnąć się na zmiany ? Niestety nie mam możliwości porównania ich w swoich warunkach :(
Do swoich nie mam czego się przyczepić :) Ale dawno nic nie,zmieniałem :) Gra z Onkyo RZ 900 .
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Paweł, a ja chcę ciary przy odsłuchu wokali. Co byś polecał? ;-)
Słuchałem Rubicon 6 i było świetnie, ale nie było tego WOW to jest TO!
Pewnie one pokazałyby więcej gdyby podpiąć do nich lepszy wzmachol, ale był tylko Marantz.
Poza tym Rubi za drogie. Chciałbym coś do 6 tys. za parę.
Lobos posłuchaj czegoś z dobrą tuba na średnicy. Np którejś kolumny z serii LS. Ja słyszę wtedy wokal bez kompresji nie obciąty na krańcach, żywy, nie nosowy. Tak jak by ktoś śpiewał pełnymi płucami.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Paweł,
Zauważyłem już to dawno, ale nic się nie odzywałem.
Wtórujesz tam gdzie ktoś coś krytykuje, co Tobie nie do końca odpowiada, a nawet jak ktoś zmieni zdanie, to dalej próbujesz przemycić przytyczki. To widać. Wierz mi. Widz polega na tym, że robisz to w kulturalny sposób i nie każdy ma tego świadomość, myśląc, że jesteś obiektywny.
Byś może nie każdy to zauważy, ale dla mnie jesteś spalony. Piszę to z pełną świadomością.
Nie zmienia to faktu, że być może masz pojęcie i wiele z Twoich typów jest ok. Ja tego nie neguje.

Prywatnie jak się mam nadzieję spotkamy, zapewne szybko się dogadamy (często tak bywa), ale tu na forum gdzie w gre wchodzi słowo pisane, widzę coś czego osobiście nie toleruje.
Dlatego powtarzam jak mantre, na co sam się oburzyłeś:
Opinie użytkowników są często o wiele, wiele gorsze jak redaktorów - co do których też nie mam zaufania.
Za redaktorami może (ale nie musi) iść sponsoring i układy, za użytkownikiem wszystko.

Ciary idą na skrzynkach po 100k i tych po 5k. Ty wklejasz złośliwe jakieś Zeusy i dokładasz suby.
Robisz festyn. Nie rozumiem tego. Mi to lotto, ale to słabe i co najważniejsze robi sporo krzywdy nieświadomym użytkownikom.

Wierz mi, nie masz monopolu na jedynie słuszną interpretacje oryginału.
Skoro "ciary" są dla Ciebie bezmyślną łupanką, to nie mamy o czym rozmawiać.

Masz prawo do własnej oceny. Jeśli coś mi się nie podoba to mi się nie podoba. Co mam napisać, że brzmią świetnie? Potrafię wyłapać ich plusy , o których pisze. Nie zmienię swojego zdania tylko dlatego, że np. Ty kupiłeś kolumny Klipscha. Szanuje i liczę się z Twoją opinią, ale nie ma dla mnie wyroczni. Wyrażałem swoja opinie o brzmieniu Klipscha długo przed Twoim zakupem i wtedy to Ci nie przeszkadzało. Zresztą nie tylko ja o tym pisałem (o brzmieniu Klipscha) i jakoś wcześniej nie reagowałeś. Wiem, że kolumny Klipsch są popularne w Stanach i ok ja to rozumiem. Gusta są różne i dobrze, że jest w czym wybierać. Jak ktoś pyta o ich brzmienie to nie widzę przeszkód dla których mam nie wyrazić swojego zdania nawet jak jest krytyczne. Przez wiele lat nikt nie skrytykował wzmacniaczy Marantz-a i u nas jest to praktycznie marka kultowa. Poza naszym forum zdania są mocno podzielne. Chociaż ostatnio chłopaki trochę posłuchali i coś się ruszyło.

Dział stereo na naszym forum dość wolno się rozwija. Chociażby dlatego że w kółko są wałkowa te same marki (elektronika głównie japońska) i rzadko ktoś się wychyli i posłucha (mam na myśli domowe warunki a nie targi) czegoś innego. O większości marek wiele osób nawet nie słyszało. Ja nie zachęcam do ich zakupu tylko do tego żeby dać im szanse.

Nie mam monopolu na brzmienie. Nigdy nie pisze o żadnych referencjach itp. czytam wiele rzeczy z którymi się nie zgadzam i najczęściej nie reaguje. Nie forsuje swoich racji. Zauważ, że praktycznie nie polecam klocków, które mam. Ile razy polecałem Cayina czy moje Canto Grand? Może ze 2 razy o tym wspomniałem. Zawsze polecam żeby odsłuchać. Nie przepadam (od jakiegoś czasu) za wycofaną średnicą bo dla mnie tam jest najwięcej "muzyki". W przyszłym roku będę w domu testował kilka podłogówek wiec kto wie może się to zmieni.

Co do wrzucenia Tonsila to faktycznie może i wyszło trochę złośliwie. Ale jak odsłuchiwałem RF62 to przyszły mi na myśl Altusy. W tym sensie, że jak ktoś się z nich przesiada i warto odsłuchać Klipscha bo zagrają o wiele lepiej , ale nie będzie to zupełnie odmienne brzmienie. Nie będzie szoku i niezadowolenia.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
O kurcze Armaniq 23m2 i RP280 graja dobrze? Myslalem ze masz conajmniej z 30-40m salon skoro takie skrzynie kupiles. Daleko masz je od scian tylnych i bocznych?

Panowie troszke spokoju bo do tej pory na tym forum mozna bylo pisac swobodnie o swoich odczuciach sprzetowych a teraz widze jakies przepychanki.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Whiplash,
Zapraszam do siebie, kilka minut odsłuchu zamiast tysiąca słów.
Zaprezentuje przy okazji suby, ampli, wzmacniacze i końcówki.
Do tego "kilka" kabli, od tych po kilkanaście zł do 2tyś. Mam tego sporo. Nie widzę problemu.
Tidal, Spotify, Strumień, BT, AP, pliki z PC, czy w końcu CD, kończąc na Atmosie i różnicach pomiędzy 5.1 a 11.1
Pamiętam Twoje podboje z akustyką, a w konsekwencji rezygnacja z KD i nie dziwi mnie Twoje pytanie.

Ale nie, wiem co można, a co nie. Spokojnie. Nie ma żadnych przypadłości które są powszechnie znane.
Kupując mniejsze zrobiłbym degradacje, a nic nie zyskał. Odsłuchiwałem też w mniejszych pomieszczeniach. To są ustawne i łatwe skrzynki (ale nie ręczę za pomieszczenia których nie znam).

Poczytaj linki które wklejałem. To są również moje odczucia. Nic więcej.
Masz opinie "znanych" forumowiczów na ogólnoświatowym forum, sporo testują.
Te fora czyta cały świat, jak ktoś gada od rzeczy szybko dostaje bana, a krytyka jest zawsze merytoryczna.
My tutaj mało znaczymy.

Dodam przy okazji, 2 lata temu była salka stricte KD. Sprzęt za ponad 100k. Opisywaliśmy ją wspólnie na forum - nie tylko ja byłem i słuchałem.
Pomieszczenie, hmm 15m? Kilka wybranych fragmentów filmowych i szczena na podłodze.
Koledzy potwierdzą. Wklejałem gdzieś nawet zdjęcia. Mit o powierzchni został obalony.
Co nie znaczy, że na większej salce nie byłoby lepiej.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Kolega Repugnant ma na 27 m RF 7II i system 11.1 :) Można ? Można :)
Zawwze chwaliłem Klipsch za scenę , a kilka osób czepiało się braku środka . W mojej muzyce , to nie przeszkadza . Albo jestem głuchym ignorantem .
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście, że można. Kino domowe rządzi się trochę innymi prawami. Chociażby dlatego, że jest kalibracja, która trochę koryguje niedostatki akustyki pomieszczenia. W systemach stereo akustyka pomieszczenia płata większe figle. Te same kolumny w innym pomieszczeniu mogą zabrzmieć trochę inaczej. Sam się o tym u siebie przekonałem. Mam dość kiepską akustykę i robiłem odsłuch swoich kolumn w wersji premium (lepszy wysokotonowiec, zwrotnica itp) i przy jednych płytach było zacznie lepiej, a przy innych gorzej. Gołe ściany, odbicia dały o sobie znać. Więc na razie zostałem przy tym co mam.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Armaniq dobrze pamietasz, u mnie kalibracja szalala. Pozatym do sluchania muzyki wole stereo niz kino i cyfrowe modulacje. Wiem ze napewno do kina nie wroce, nawet koncert wole obejrzec i posluchac w dobrym stereo a tego na blu ray nie brakuje.

Co do mojego pytania, nie musze do Ciebie jechac aczkolwiek dziekuje za zaproszenie. Chodzi mi tylko o to ze jestem swiezo po odsluchu 260tek i one maja taki potencjal ze spokojnie do 30m dadza rade. Jak zapytalem o 280 to uslyszalem ze one to sa do wielkich pomieszczen. Nawet test HIFIChoice mowi ze 260 jest do 35metrów! :) Dlatego pytam z ciekawosci jak masz ustawione te 280 u siebie. Moze zrobc fotke bo chetnie bym zobaczyl jak sie prezentuja u Ciebie.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Budując zestaw pod Atmos na RP 280 trzeba liczyć się raczej z kosztami na sufitowce .
20 cm na frontach wymaga także 20 cm na suficie ? Czy mogq być 16.5 ?
Jak centralny ma 4 x 16.5 , sourand 2 x 13 , to może nic się stanie jak sufit dostanie także 16.5 cm ?

Zastanawiam się teraz , czy zmienić RF 62 II na RP 260 , czy na 280 i centralny 440 , czy 450 :)
Rożnica w cenie da komplet sufitowych CDT 3650 . Moje sourandy RS 52 II bym nie dotylkał ( nie zmieniał )

Pokój 24m , ale strefa relaxu , to 16m . 8 m to stol i krzesla za plecami .
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Budując system pod Atmosa w konfiguracji 11.1 na bazie nowej serii "RP" trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 20tyś.
Czy to dużo? Mało nie jest.
Chociaż moim zdaniem w ogólnym rozrachunku nie wiele, szczególnie za to co dostajemy.

Odpowiadając na pytania/wątpliwości:
20cm na frontach nie musi mieć przełożenia na 20cm w suficie.
Możesz zastosować coś mniejszego/większego, aczkolwiek do bezkompromisowego systemu ja osobiście (chyba) wezmę 4 Klipsch CDT-5800
Sam ich koszt przed rabatem to prawie 7tyś. za 5tyś pewnie do wyrwania.
Centralny naturalnie 450. Dla mnie to absolutna podstawa.

Armaniq dobrze pamietasz, u mnie kalibracja szalala.

Pamiętam, pamiętam. Rok czasu dyskutowaliśmy nad Twoimi (i nie tylko) rozwiązaniami problemu.

Co do mojego pytania, nie musze do Ciebie jechac aczkolwiek dziekuje za zaproszenie. Chodzi mi tylko o to ze jestem swiezo po odsluchu 260tek i one maja taki potencjal ze spokojnie do 30m dadza rade. Jak zapytalem o 280 to uslyszalem ze one to sa do wielkich pomieszczen. Nawet test HIFIChoice mowi ze 260 jest do 35metrów! :) Dlatego pytam z ciekawosci jak masz ustawione te 280 u siebie. Moze zrobc fotke bo chetnie bym zobaczyl jak sie prezentuja u Ciebie.

Szukałem, szukałem i znalazłem, zapewne chodzi o tą recenzje (nie widziałem jej wcześniej):
Klipsch RP-260F test - Hi-Fi Choice

Ale zacytujmy fragment:

"Co otrzymujemy za te pieniądze? Odpowiedź jest jedna – bardzo wiele! Przede wszystkim kolumny o bardzo wysokiej efektywności, dzięki którym możemy nagłośnić pokój średniej wielkości, a nawet większy – do 35 metrów kwadratowych – i to stosując wzmacniacz o przeciętnej mocy. Podczas testu, między innymi w pomieszczeniu o powierzchni 25 metrów kwadratowych, udało mi się uzyskać wysokie poziomy głośności, łącząc RP-260F z 40-watowym zintegrowanym tranzystorowym wzmacniaczem S1 marki Goldenote. Takich efektów nie uzyskałbym z kolumnami o przeciętnej skuteczności, na przykład Dynaudio czy Chario"


Ja tu widzę "a nawet" i "do", czyli w tym wypadku do 35m2, a to już faktycznie sporo.
Autor jak sądzę miał na myśli, że mniejszy brat RP280 czyli RP260 poradzi sobie także w dużo większych salonach. Idąc tym tokiem, RP280 poradzi sobie zapewne z jeszcze większą powierzchnią, co NIE oznacza, że na 20m2 będzie za duży. Ja tak absolutnie nie uważam. Nie w przypadku tych kolumn.
Dobrze jest sobie wypożyczyć i się przekonać w konkretnych warunkach akustycznych.
 
Do góry