Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?

dragon_2009

New member
ja ma dwa kable vivanco po 50zł i 3 watsony po 12 i jednego no name dołaczonego do dekodera. wszytkie 1,5m. różnica jest tylko w wykonaniu (vivanco są super zrobione) bo w obrazie nie.
 

wrx

New member
Bez reklam
wrx daj znać jak sprawuje się ten kabel. Zastanawiam się właśnie nad prolinkiem 10m.
Dziala z:
- Xbox360 (Fight Night Champions)
- Xtreamer (1080p, ok.150MB/min)
Probowalem na 2 sposoby - ze zrodla do tunera i z tunera do TV.
Mam nadzieje, ze z projektorem bedzie rowniez OK.
 

szafir51

New member
Witam,

mam pytanie, na które chyba nie padła tutaj jeszcze odpowiedź. Trochę szperam po internecie i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Standardy HDMI, np. 1.1, 1.2, 1.3a-c, 1.4 - dotyczą tylko urządzeń i możliwości przesyłania konkretnych usług (obraz 3D, rozdzielczość 4k x 2k, ARC itp.) pomiędzy nimi, czy dotyczą również kabla (fizycznie)?

Chodzi mi o istnienie kabli oznaczonych jako 1.3, 1.4 - czy między nimi są jakieś faktyczne różnice? Dodatkowe żyły, inne podłączenie przewodów we wtyczce itp, cokolwiek, co pozwoliłoby zidentyfikować urządzeniom rodzaj kabla HDMI, którymi są spięte.

Jeżeli mam amplituner i TV z gniazdami HDMI obsługującymi zwrotny kanał audio (ARC), czyli HDMI 1.4, to czy spięcie ich kablem 1.3 albo 1.2 uniemożliwi mi korzystanie z funkcji ARC?

A może jest tak, że kable oznaczone jako HDMI 1.4 mają lepsze parametry transmisyjne (większa przepustowość) od kabli HDMI 1.3, analogicznie jak jest to z kablami ethernetowymi np. kat. 5 i kat. 6?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam,

mam pytanie, na które chyba nie padła tutaj jeszcze odpowiedź. Trochę szperam po internecie i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi.

Standardy HDMI, np. 1.1, 1.2, 1.3a-c, 1.4 - dotyczą tylko urządzeń i możliwości przesyłania konkretnych usług (obraz 3D, rozdzielczość 4k x 2k, ARC itp.) pomiędzy nimi, czy dotyczą również kabla (fizycznie)?
Dotyczą też kabli. Specyfikacje, szczególnie od wersji 1.3 bardzo precyzyjnie definiują parametry kabli.
Chodzi mi o istnienie kabli oznaczonych jako 1.3, 1.4 - czy między nimi są jakieś faktyczne różnice?
Tak.
Dodatkowe żyły,
Nie.
inne podłączenie przewodów we wtyczce
Nie.
itp, cokolwiek, co pozwoliłoby zidentyfikować urządzeniom rodzaj kabla HDMI, którymi są spięte.
Tak wprost - nie. Da się zrobić test transmisji ethernetu i na jego podstawie ustalić czy kabel to kabel z ethernetem, czy bez. Dla krótkiego kabla wynik tego testu może nie być wiarygodny. Cała różnica kabla z ethernetem w stosunku do takiego bez, to skręcenie w kablu z ethernetem 2 linii i ich wspólne zaekranowanie. Te same linie w kablach bez ethernetu były połączone nieskręconymi przewodami.

Jeżeli mam amplituner i TV z gniazdami HDMI obsługującymi zwrotny kanał audio (ARC), czyli HDMI 1.4, to czy spięcie ich kablem 1.3 albo 1.2 uniemożliwi mi korzystanie z funkcji ARC?
Tak.

A może jest tak, że kable oznaczone jako HDMI 1.4 mają lepsze parametry transmisyjne (większa przepustowość) od kabli HDMI 1.3, analogicznie jak jest to z kablami ethernetowymi np. kat. 5 i kat. 6?
Parametry transmisyjne nie zależą od wersji specyfikacji, za której czasów powstał kabel, tylko od kategorii kabla. Kable kategorii 1 gwarantują przesył sygnałów TMDS taktowanych zegarem do 74.25 Mhz, a kable kategorii 2 do 340 MHz. W specyfikacji 1.4 te pierwsze są określane jako kable Standard, a te drugie jako kable High Speed.
 

szafir51

New member
JackS.

No właśnie, przy Ethernecie też są kable certyfikowane dla kat. 5, kat. 6, kat. 7 - zapewniają one odpowiednie parametry transmisyjne zgodne z wymaganiami normy dla transmisji danych. Tylko, że jak podłącze krótki kabelek krosowy kat. 5 (czyli teoretycznie do 100Mb) pomiędzy komputery wyposażone 1Gb karty sieciowe, to i tak wykryje połączenie 1Gb i uzyskany transfer będzie znacznie wykraczał poza 100Mb - mimo tego, że kabel krosowy nie jest certyfikowany na takie odległości.
Zastanawiam się, czy nie jest podobnie z kablami HDMI.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Jest tak samo.

Dokładnie, mniej wiecej tak... ale..,
Problemy się zaczynaja przy większych odleglosciach, z czasem (zasniedziale styki), przy wkladaniu/wyjmowaniu z gniazda, zaginaniu kabla, bliskości źródeł zakłóceń i co najważniejsze kiedy coraz wiecej danych jest przesyłane.
Nie ma co zatem popadać w paranoje ale tez należy zapomnieć o bajkach, ze byle czym tez się da. Bo "da się" a "będzie dobrze działać" to nie zawsze to samo :)
 

szafir51

New member
Stąd moje porównanie do kabli ethernet - na krótkim kablu krosowym kat. 5 da się wyciągnąć powyżej 100Mb, natomiast na dłuższej odległości (czyli te normowe 90 metrów) już na kablu kat.5 nie wyciągniemy 1Gb :)
 

w17dc0y0t3

New member
można tu przytoczyć test Komputer Świat, że nie wszystko to co droższe to znaczy lepsze:)
niestety nie mogę wrzucić linka bo jestem nowym użytkownikiem i dopiero po 5 poście można:neutral:
dla zainteresowanych użyjcie szukajki w G:roll:glach: "hdmi-tabela.pdf"
 

mlynek

New member
Panowie po prześledzeniu tematy mogę stwierdzić że nie ma co przepłacać ani też być nadmiar oszczędnym żeby się kabel nie rozsypał po miesiącu . Pod koniec tygodnia mam odebrać TV( zresztą już po raz trzeci:)) wiec czeka mnie zakup kabla 5 metrowego (HDMI - HDMI) !!!. Byłem w Saturnie oraz MM i wybór jest żaden a wiec pozostaje allegro albo ceneo. Proszę o doradzenie mi jakiegoś rozsądnego modelu (w miarę taniego:)) mile widziany link do takowego. Pozdrawiam !
 

MichOO

New member
Witam.

Podpowiedzcie mi czy jest możliwe że przez słaby przewód hdmi obraz podawany pulsuje na ekranie? Źródło to dm800hd w trybie 720p i 60hz Tak jakby miał słabe odświeżanie jest efekt...

Albo czy może być winą przewodu, że ostatnia linia wyświetlanego obrazu na samym dole jest od połowy ucięta.. widać jak taki schodek się robi....

pozdrawiam w oczekiwaniu na odpowiedź...
 
Do góry