Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Krzych1991 napisał:
Nawet jeśli HDMI robiło by błędy ... to HDMI raczej także może zażądać ponownej wysyłki ...
Troszkę gdybania. Idąc dalej ja pogdybałbym w tym kierunku ;) : jeśli nawet jeden lub kilka pikseli obrazu spośród 2073600 (full hd) zamiast źródłowego białego koloru otrzymałoby kolor błękitny czy różowy, to prawdopodobnie byłoby to niedostrzegalne dla widza. Jak dla mnie prawdopodobne jest to, że sam standard transmisji danych poprzez HDMI z jednej strony zapewnia pewien poziom korekcji błędów, z drugiej zaś dopuszcza pewien niewielki poziom błędów, których nie będzie mógł skorygować (z powodu jak powyżej - widz nie zauważy). W tym rozumieniu byłyby to błędy transmisji nieistotne z punktu widzenia jej rodzaju i przeznaczenia przesyłanych danych (wyświetlenie na matrycy o rozdzielczości np. dwóch megapikseli).

Pewnie mogę mijać się z prawdą ale ufam, że ktoś już zapoznał się ze specyfikacją transmisji po hdmi i skoryguje w razie czego nasze gdybanie ;)

Pozdrowienia!
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przypomina mi się cytat (motto) z bodajże Hobbita Tolkiena...

"Wielki to błąd nie brać w rachubach pod uwagę smoka
w dodatku gdy ten smok śpi tuż pod bokiem"

:twisted: HDCP. :twisted:

;)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Do przesyłania zaledwie 1GBps skrętką potrzeba już całkiem niezłego przewodu (na kiepskich "drutach" przepustowość kart sieciowych po ustawieniu w tryb 1000Mbps była... niższa niż w trybie 100Mbps).
Co do utraty jakości na gorszych przewodach HDMI: zgadzam się, że "uwalone" bity spowodowałyby znaczne przekłamania (widoczne gołym okiem jako duże zmiany kolorów, a nie rozmycie, czy delikatna mgiełka). Zakładając stopę błędów na poziomie 10^-7 (czyli sporą) dostajemy statystycznie 1 uwalony piksel, może trochę więcej) - w zasadzie nie do zauważenia, jeśli nie jest to ten sam piksel (na plazmie nie ma bata, by coś zauważyć przy delikatnych "mrówkach", ale to już kwestia technologii plazmowej).
Ale jednak można zauważyć czasami spadek jakości, który dziwnie kojarzy się z błędami analogowymi. Pytanie: jak to jest możliwe?

Hmm, w przypadku zwykłego sygnału dane wysyłane są w pakietach, kodowane TDMSem (każdy pakiet zawiera m.in. kody korekcyjne, także odbiornik poradzi sobie z niewielkimi błędami). Tutaj nasuwają mi się dwa powody dziwnego obniżenia jakości: błędnie interpretowane pakiety zawierające dane pomocnicze (np. Color Depth, czy Gamut Meta Packet) - dosyć mało prawdopodobne. Drugi powód to próba negocjacji obniżenia rozdzielczości przez urządzenie nadawcze (do zrobienia, bo HDMI oferuje transmisję dwukierunkową). Tutaj trzeba by było sprawdzić, czy tv może sterować amplitunerem, czy dvd. Trugno mi to stwierdzić, bez wnikania w architekturę konkretnych urządzeń.

Pozostaje sygnał HDCP: tutaj sprawa jest trudniejsza, bo jest on kodowany (a retransmisja nie wchodzi w grę). Pytanie: co można zrobić przy dużej stopie błędów (stosunkowo dużej jak na to, co można wyciągnąć z przekłamanej informacji)? HDCP pozwala na otworzenie sygnału przez urządzenia nie wspierające tego standardu kodowania - przez prosty stripping (czasem są to osobne urządzenia przeznaczone do tego celu). Jest tylko jeden "haczyk" obniżenie jakości obrazu (w końcu, po co by było HDCP, jeśli można by je prosto ominąć?) W ten sposób urządzenie może stwierdzić, że dane są zbyt uszkodzone by je odkodować i odtwarzać obraz z obniżoną jakością. Ten powód wydaje mi sią najbardziej prawdopodobnym sprawcą obniżenia jakości na słabym przewodzie HDMI.

P.S.
Jedynym obiektywnym testem przewodów przeznaczonych do transmisji cyfrowych jest spięcie dwóch urządzeń i wysyłanie przez dłuższy czas (powiedzmy minutę, albo i godzinę, jak chcemy się pobawić w statystykę) sygnału znanego obu urządzeniom z przepływnością odpowiadającą docelowej (w przypadku full HD to ok. 3Gbps) i porównanie odebranych danych ze wzorcem oraz obliczenie stopy błędów. Lepszy przewód będzie miał mniejszą stopę błędów i już (korekcja wynikająca z protokołu powinna być dozwolona, natomiast nie powinno być retransmisji).
 

wiwu

New member
Witam.Może tak nie do końca na temat ale mam problem i nie wiem jaka może być tego przyczyna.
Podłączyłem Ps3 pod 47LG5000 + dekoder HD z UPC.Obraz z dekodera jest perfekcyjny.Po zalogowaniu się w Playstation Store pościągałem kilka trailerów HD.Niestety ale jakość odbiega strasznie.Niektóre gry są w lepszej jakości niż Hancock czy Wall-E!!!Jaka może być przyczyna.
Kolega ma 40 cali Sony i u niego bardzo ładnie to wygląda.Czy ktoś miał taki problem? Może ktoś zna odpowiedź?
Wielkie dzięki za pomoc.
Powiedzcie, gdzie mogę uzyskać odpowiedź na moje pytanie?
 

ivf

New member
@wiatrak, podlinkuję Twój post z odnośnikiem do ciekawego testu z tematu "HDMI >> HDMI kable mity i fakty". przypominam, że wg tego testu dopiero 2 najdłuższe kable złączone ze sobą razem (około 25m) dały marny obraz (zaśnieżony)

biorąc pod uwagę specyfikację protokołu TMDS wykorzystywanego na potrzeby HDMI (http://www.ddwg.org/lib/dvi_10.pdf - rozdział 3), tak jak mówi pejotpe, dane wysyłane są w pakietach i tu możliwe jest doszukiwanie się powodu śniegu

z tego co zrozumiałem po szybkim przejrzeniu specyfikacji - same pojedyncze pakiety posiadają własną korekcję, jednak wg rozdziału 3.3.2, jeśli zostanie zerwana synchronizacja między nadajnikiem, a odbiornikiem, ginie całe 128 takich pakietów.
tak więc zakładając, że 128 pakietów dociera, następne 128 nie dociera i tak średnio na zmianę, co drugi obszar pikseli wyświetlany jest prawidlowo, a sąsiadujący z nim pusty identycznej wielkości obszar wyświetlony będzie różnie w zależności od właściwości wyświetlacza - po zastosowaniu jakichś (lepszych lub gorszych) algorytmów korygujących lub bez (czyli puste plamy) - w obu przypadkach będzie to jednak mniej lub bardziej wyraźny śnieg.. przy niewielkich zanikach pakietów mogą to więc być nawet chaotycznie rozłożone puste/zakłamane fragmenty obrazu.

z drugiej strony - wg wspomnianego testu, gdy wysyłane były dane przy wykorzystaniu HDMI 1.0 nie wyświetlał się żadne obraz, dopiero przy HDMI 1.3 był śnieg. mogłoby to sugerować, że specyfikacja HDMI 1.3 dokłada jednak jakieś próby korekcji utraconych fragmentów wspomnianych ciągów (części ze 128 pakietów)

nie wiem, które z założeń może być prawdą (może żadne), trzebaby dokładniej przeczytać specyfikację protokołu TMDS i interfejsu HDMI.. bez przeczytania tak sobie tylko gdybamy ;)

mimo wszystko, nasunęła mi się taka mała konkluzja w związku z niedomówieniami związanymi w praktycznym wykorzystaniu kabli - jedni widzą różnice, inni nie.. może winę ponosi tu jakość synchronizatorów zastosowanych w odbiorniku i nadajniku.

jeśli oba synchronizatory będą dobrej jakości, rozsądna różnica w jakości kabla być może nie wpłynie na obraz (jak u większości użytkowników), jednak gdy jeden z synchronizatorów (w odbiorniku lub nadajniku) będzie działał mało precyzyjnie, nawet krótki "dobry" kabel może rzeczywiście okazać się gorszy niż "bardzo dobry" kabel (dołoży do kotła drobną desynchronizację, w efekcie czego przekroczona zostanie bariera błędu synchronizacji określonego przez specyfikację protokołu)..

EDIT:
żeby nie było niedomówień bo to różnie na forach bywa.. powyższe wypociny to moje własne gdybanie, proszę więc w żadnym wypadku nie traktować tego jako fakt ;)
 
Ostatnia edycja:

picasso696

New member
Co do PS3. PS3 nie odtwarza filmów Full HD z dysku!!! Oznacza to, że wszystkie trailery Full HD są konwertowane do formatu, które obsługuje PS3, czyli bodajże mpeg4. Jeżeli chcesz zobaczyć prawdziwe Full HD musisz kupić sobie film Na Blue-Ray
 

pejotpe

New member
Bez reklam
picasso696 napisał:
Jeżeli chcesz zobaczyć prawdziwe Full HD musisz kupić sobie film Na Blue-Ray
Full HD to tylko oznaczenie na minimalną rozdzielczość pionową 1080 linii. Nic nie mówi o formacie, w jakim przechowywane są dane.
 

gregs

New member
hdmi 1.1 vs 1.3

Sorry ze z takimi przedpotopowymi sprawami sie tu wsadzam, ale dzis sprzedawca w MediaExpert w Swidnicy przy Strzegomskiej powiedzial mi ze tylko kabel hdmi 1.3 moze przeslac 1080 linii, a ja mu na to ze 1.1 juz to potrafil. Kto ma racje? Wiem ze kabli 1.1 juz chyba nie ma w sprzedazy ale chodzi o zasady czyli kto oszukuje: sprzedawca klienta czy hdtv sprzedawce:D
 

Kaceli

New member
gregs napisał:
Sorry ze z takimi przedpotopowymi sprawami sie tu wsadzam, ale dzis sprzedawca w MediaExpert w Swidnicy przy Strzegomskiej powiedzial mi ze tylko kabel hdmi 1.3 moze przeslac 1080 linii, a ja mu na to ze 1.1 juz to potrafil. Kto ma racje? Wiem ze kabli 1.1 juz chyba nie ma w sprzedazy ale chodzi o zasady czyli kto oszukuje: sprzedawca klienta czy hdtv sprzedawce:D

Również sorry, a czym sie różni kabelek 1.1 od 1.3 ? Czego ma więcej lub mniej?
:)
 
Sorry ze z takimi przedpotopowymi sprawami sie tu wsadzam, ale dzis sprzedawca w MediaExpert w Swidnicy przy Strzegomskiej powiedzial mi ze tylko kabel hdmi 1.3 moze przeslac 1080 linii, a ja mu na to ze 1.1 juz to potrafil. Kto ma racje? Wiem ze kabli 1.1 juz chyba nie ma w sprzedazy ale chodzi o zasady czyli kto oszukuje: sprzedawca klienta czy hdtv sprzedawce:D
Oczywiście, że ty masz rację, na wikipedi jest ładna tabelka
Kod:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hdmi
Kable HDMI standardu 1.0–1.2a mogą przesłać rozdzielczość 1920×1200p60 przy 24-bit/px.
HDMI 1.3 może wysłać 2560×1600p75 przy 24-bit/px.
HDMI 1.4 może wysłać 4096x2160p24 przy 24-bit/px.
 

kiler222

New member
Ja posiadam kabel HDMI Vivanco 22338 HDMI
i jestem z niego zadowolony. Podłaczyłem dekoder cyfry + do telewizora LCD 42 i wszystko ładnie wygląda. Sprzedawca wyśmiał mnie jak powiedziałem że chce kabel do 50 zł, ale nie przesadzajmy, to nie są wcale małe pieniądze, średniej jakości kabel za przyzwoitą cenę. A sprzedawca jak to sprzedawca w sklepie RTV AGD po prostu dno, ostatnio kupowałem telewizor i takiej serii totalnej niekompetencji to ja już dawno nie widziałem.
Nawet sprzedawca zapierał się że na fakture mam rok rękojmi na telewizor.
Dopiero jak skojarzył, że to nie jest na firme to zajarzył, że jednak dwa:)
 

Aga79

New member
Witaj,
ja miałam wręcz przeciwnie. Miałam Monstera i co chwilę były jakieś awarie - a to poroblem z dźwiękiem na lapku, a obraz był brzydki itp. Potem wkurzona na "świetny" markowy kabel kupiłam coś takiego Przewód HDMI 1,8m i o dziwno wszystko śmiga, obraz sie znacznie poprawił i jak dotąd nie było awarii.
 

BekonKG

New member
brat ma 2 kable hdmi 2 metrowe, jeden za 18 zł z allegro a drugi jakiś markowy za 150, i żadnej różnicy na dwoch kablach tak samo dobra jakość
 

Horhe Ortega

New member
Nie mylcie wersji interfejsu z kablem ! Było sporo o kablach.Ktoś pisał o problemach z jakimś drogim kablem.Bywa właśnie tak , że drogi kabel jest zwykle gruby a te właśnie bywają bardziej wrażliwe na zginanie(i związane z nim zaniki sygnału).
 

cezary555

New member
posiadam 10m najtanszego kabla i wszystko dzilala
posiadam tez kabez HDMI z koncowka do monitora ale ten starszy model nie DVI i tu niestety brak sygnaly :( ale nie wnikam teraz zlacze HDMI to standard :)
 
Do góry