Jakosc kabla HDMI a wplyw na obraz? Czy warto wydac wiecej?

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Da sie Krzychu tylko to musi byc kabel dobry, a nie z bazarku na osiedlu...a wtedy i dzwiek i obraz przy 3d bedzie chodzil na 1000% bez problemu...
 

benik

New member
Też mnie zaciekawił ten temat bo jakiś czas temu miałem podobne dylematy. Nie chcąc przesadzać w żadną ze stron kupiłem mało znany, ale polecony mi Connectionlab za chyba 69zl (1m) i działa jak trzeba, wygląda też porządnie ,więc nie powinien się rozlecieć.
Nie inwestowałbym w Monstery i tego typu rzeczy, chyba, że...Sam nie wiem do czego może być kabel za kilka stów za metr i z czego są zrobione. Ale jestem też przeciwnikiem kabli za złotówkę od Chińczyka. Zresztą nie tylko kabli.
 

Michalp3

New member
Mam zestaw monitor audio rx1 rel r218 denona2113 kabelki ampli- glosniki ok 160zl za metr.
Nie jest to cud malina zestaw, od MA RX1 i amplitunera zaczynałem swoja zabawę z audio. Początkowo testowalem kabelki 20 zl za metr, pozniej stopniowo coraz lepsze zatrzymalem sie na tym co mam 160zl za metr i gwarantuje wam ze nawet na moim dość mocno budrzetowym zestawie (moze z wyjatkiem rel-a )róznica pomiędzy kablami jest ogromna. Sa różnice pomiędzy droższymi różnymi kabelkami w porownywalej cenie, trzymaja jakosc ale różnie graja, a co dopiero pomiedzy tymi za 20 a chociazby 100zl. Moj zestaw na kabelkach za 20 zl grał kiepsko płasko, męcząco, mało detalicznie bez tzw powietrza, nie tak jak w salonie audio gdzie go osłuchiwalem. Od frustracji zaczęła sie moja przygoda... 4 krotnie zmienialem kable, podejrzewam że aktualne na lepszym wzmacniaczu jeszcze lepiej wykorzystam.

Nie ukrywam iz bylem mocno zdziwiony faktem ze kabelki mają tak ogromny wpływ na brzmienie, na tyle mocno że moje do glośnikow zestawu stereo sa warte ok 1 k(amplituner kosztowal tylko 2,3k- teraz kupil bym inny amplituner... W planie arcam.)
Do czego dąże.. Podobne zdziwienie przezylem ostatnio odnośnie kabelka HDMi. Używam tanich dołączanych do zestawów kabli hdmi. Niedawno przy sprzątaniu jedyny w miare "markowy " kabel hdmi(za60zl)ktory dotychczas uzywalem jako połączenie z konsolą nieopacznie użyłem jako połączenie amplitunera ze źródłem tv internetowej netii...
Powiem tak... Nie podobal mi sie dzwięk do tej pory z netii, sądziliśmy z rodziną że to jest wina źródła ze to żeby zrozumieć dialogi, słyszeć wyraźnie cichsze efekty w filmach trzeba bylo rozkręcać amplituner, że bas reprodukowany przez subwoofer za ponad 3 k jest dudniący i męczący, że odbiór filmów nie jest na poziomie zadowalającym, ze dzwiek jest męczący wynika z kiepskiej jakosci sygnalu z neti. Oczywiscie jakości sygnalu audio z netii nie mozna porownywac z jakością formatu chociażby FLAC ktorego używamy do muzyki, niemniej jednak po zamianie kabelka HDMI dzwięk z telewizji stał sie satysfakcjonujący, słyszymy wiecej szczegółow na tych samybch ustwieniach głośności amplitunera, dzwięk jest bardziej zrównoważony, bardIej detaliczny bas zrównoważony jak na sygnał tv nie męczący, ogólnie zestaw dopiero teraz gra przy telewizji wcześniej był tylko niedosyt, jak przez prześcieradło, bez pazura. Było to dość frustrujące że oglądajac tv nie było efektu brzmienia zestawu za kilka k, kabelek HDMI był za to odpowiedzialny... Nie mam zamiaru zagłębiać się w akademickie dyskusje i interpretacje wpływu zjawisk zachodzących w lepiej lub gorzej skonstruowanym kabelku na jakość sygnału. Faktem jest to że kable kiepskie kiepsko przesylaja sygnal i może okazać się że macie kiepski efekt w postaci kiepskiego brzmienia na calkiem dobrym zestawie audio z powodu oszczędnosci rzedu kilkudziesieciu złotych. Zasadniczą zmianę na plus po zmianie kabla hdmi potwierdzają wszyscy domownicy...
Pewnie mnie spala co niektorzy na stosie, ale jeżeli macie sprzęt z wyższej pólki polecam wymianę kabla sieciowego :) na moim budrżetowym denonie kabel zasilajacy furutecha pożyczony w celach testowych zdecydowanie poprawia brzmienie, powiedzialbym nawet zasadniczo zmienia. Im lepszy sprzęt tym wpływ dobrych przewodow sieciowych interkonektow kabli głośnikowych jest bardziej bardziej oczywisty, i to nie są różnice odczuwalne tylko przez audiofilskouchych cala moja rodzina słyszy róznice po podłączeniu chociażby kabla sieciowego furutecha(za 1k) na budrzetowego denona. Kabelek hdmi niby przesył cyfrowy a noname z zestawu od netii skutecznie ograniczał możliwości zestawu.
 

Michalp3

New member
Post jest dla tych ktorzy jeszcz szukaja swojej drogi i moga byc lekko zagubieni opiniami na temat kabli. Nie dajcie sie zwieść opiniami ludzi którzy nie wiedza o czym piszą, mieć wiedzę na dany temat adotknąć uslyszeć to sa dwie różne rzeczy, najlepszym doradcą jest wlasny słuch i obserwacje. Wydajac juz kilka k na sprzet bez dobrych kabli okroicie swoje wrazenia z uzywania go. Mam znajomego ktory po 3 latach braku satysfakcji ze sprzetu audio za 20k na nowo go odkryl i mówi że teraz wie za co zapłacił. Co zmienil? Kable glośnikowe i kabel zasilajacy do amplitunera, hdmi mial akurat dobrej jakosci :)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja osobiście nie podchodzę tak entuzjastycznie do tych róznych kabli jak Ty. Uważam że jeśli chodzi o kabel HDMI, to nie sposób wychwycić tą lepszą jakość w porównaniu z tańszym. To kabel cyfrowy, więc jakim sposobem kolumny czy sub mogą lepiej grać? Ludzie nie słyszą różnic po zmianie kabla RCA-RCA w subie, a co dopiero kabla HDMI który jest podłączony z dekodera do budżetowego amplitunera KD? Ja wczoraj podłączylem kabelek Ultralinka Matrix 2 do swojego systemu stereo, wcześniej był zwykły miedziek za 3zł. Powiem tak, że po włączeniu płyty długo się zastanawiałem czy jest jakakolwiek róznica. Tak siedząc dłużej, doszedłem do wniosku że dźwięk stal się bardziej ułożony, jest więcej przestrzeni i powietrza, bas nabrał kontroli. Tylko czy jest tak faktycznie, czy może ja na siłę doszukuję się różnic? Na pewno nie jest to tak zauważalna poprawa jak po zmianie choćby odtwarzacza CD. Jeżeli ktoś ma ulubioną płytkę CD i możliwość szybkiego przepięcia okablowania, to może coś tam wychwyci, ale różnice uważam że są tak subtelne że niejednokrotnie szkoda wydanych pieniędzy. Poczekam jeszcze jak się kabelek wygrzeje i wtedy napiszę jak wrażenia. Nie ukrywam, że im droższy sprzęt tym te różnice są pewnie większe. Są też sprzęty mniej lub więcej podatne na okablowanie. Czasami jak czytam te zachwyty forumowiczów lub prasy branżowej nad kablami, to się zastanawiam czy mnie padło na sluch czy ludzie doszukują się na siłę poprawy brzmienia. Mialem podobne wcześniej odczucia po zmianie zwykłego interkonektu za 5zł na IXOS'a. Coś tam może lepiej, ale ciężko powiedzieć tak na prawdę co. Może ja po prostu nie jestem tak wrażliwy na takie subtelne zmiany.
 
Ostatnia edycja:

Michalp3

New member
Cóż w moim przypadku różnica jest na tyle kolosalna że zaczynam zastanawiac sie czy ten mój nonameowy kabelek nie jest jakiś uszkodzony, nie ma na nim oznak uszkodzenia moze nie ma on ekranowania nie mam pojecia. Przepiąlem go jak pisalem do konsoli teraz efekt irytujacego basu który nijak ma sie do jakości subwoofera, ogólnej dysproporcji poomiedzy bym co było na poprzednim odnosi sie do wrazeń z dobrze znanych mi gier z konsoli- zebby nie byc golosłownym need for speed run - na tym kablu zaczyna boleć głowa po kilkunastu minuntach gry, brzmienie utracilo kulture, opanowanie

teraz jest to łomot wcześniej robiące wrażenie efekty męczą. Konkrety: wyższe tony sa trzeszczące malo subtelneniektóre czestotliwosci nieproporcjonalnie wybrzmiewaja do reszty zakresu, bas dudniący nieopanowany schodzi nisko ale irytuje brakiem kultury, gra niespójnie dzwięk jest przebasowiony.

W netii zmaiaana kabla hdmi sprawia ze czujemy satysfakcje z ogladania tv, wczesńiej tlumaczylismy sobie ze szalu nie ma bo musi tak być. W planie mam wymiane wszystkich kabli hdmi ma takie min za 120 zł z czytnika blue ray moze na cos z wyższej półki. Co do interkonektow i wrazenia :mam w rodzinie posiadacza hegla 100 arcama 400 monitor audio platinium 100 z relem r 318 - czasami interkonekt drogi robi wrażenie czasami pomimo ceny jakość brzmienia bardzo nie odbiega od brzmienia tańszego poprzednika. Z tym ze porównujemy kable z wyższej pólki cenowej, interkonekt za 60 zl ktorym kiedyś podlączylem mojego denona z dacem sprawił ze góra i dól zakresu częstotliwości byl obcięty i to baaardzo radykalnie nie zaglębialem sie w brzmienie bo sam fak poobcinania mnie tak zjerzył ze kabelek zostal od razu odlaczony na zasadzie szkoda czasu...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Możemy tak dyskutowac dniami, a pewnie i tak to nie przyniesie rozwiązania, bo każdy z Nas ma inne doświadczenia:) Ja rozumiem że kabel może spowodować większe oczyszczenie dźwięku, przestrzeń, większą kontrolę basu, ale nie rozumiem jak kabel może powodować ucinanie czegokolwiek w paśmie? Tam gdzie jest kontrabas tam będzie, gdzie ma być uderzenie też będzie, czy jakieś inne cykanie dzwoneczków. Ja wierzę że lepsze kable nie degradują może tak dźwięku jak marketowe sznurowadla, ale daleki jestem od tego żeby twierdzić, że wnoszą one tak wiele zmian jak to niektórzy przyrównują do zmiany kolumn czy elektroniki. Sądzę że zmiany są raczej subtelne i chodzi bardziej o dopracowanie już tej charakterystyki sprzętowej niż całkowita zmianę brzmienia.
 

SDman

Banned
W netii zmaiaana kabla hdmi sprawia ze czujemy satysfakcje z ogladania tv, wczesńiej tlumaczylismy sobie ze szalu nie ma bo musi tak być. W planie mam wymiane wszystkich kabli hdmi ma takie min za 120 zł z czytnika blue ray moze na cos z wyższej półki.

Witam,
przy kablach HDMI nie przekraczających 2m nie ma mowy o jakiejkolwiek różnicy kabel
za 19zł. vs kabel za 1oooooo złotych.

Mowa oczywiście o markowym kabelku za 19zł. (HAMA, Vivanco) nie jakimś dołożonym do sprzętu
nie wiadomego pochodzenia.

Kable analogowe to zupełnie co innego tutaj są różnice nawet przy 0,5m.

Pozdr.
 

Michalp3

New member
Złe kable potrafią marnować potencjał, sprawiać ze cos co może grać nieprzeciętnie gra przeciętnie nieadekwatnie do swojej ceny, tyle. Na dobrych kablach zestaw za 10 k moze grac lepiej niz zestaw za 20 k z lipnymi kablami, słabe kable nie sa w stanie przekazać adekwatnego jakościowo sygnalu na kolumny. Jezeli jedst kasa na kolumny za np 10 k oszczedzanie 1,5 k na kabelki to czysta ignorancja która skutkuje tylko tym że ma sie drogi sprzęt przeciętnie grajacy. Niestety w audio subtelnosci sprawiaja ze dzwięk elektryzuje i pokazuje to za co płaci sie grube pieniądze, dle niektórych to jest nieistotne dla innych niezauważalne jeszcze inni sa w stanie dla tych subtelnosci wydac tyle na kable co inny na caly zestaw. Kazdy robi co lubi:) dla mnie moje stosunkowo tanie kolumny na kabelkach 20 zl za metr graja jak kolumny klase słabsze na dobrych kablach.Na barwe instrumentu składaja sie różne częstotliwości, jezeli instrument brzmi płasko dzwięk jest zlany nie ma w nim detali przy dobrym formacie odtwarzanego pliku, świadczy tylko o tym ze coś jestnie tak, w wtym słychać obcięte częstotliwości nie w tym ze nie słychać dzwoneczkow:) pytanie tylko czy sygnal ze źródla ma detale czy wzmacniacz ich nie zleje wygładzi, kolejnym elementem sa kable i kolumny ,bo slabe kolumny detali nie reprodukują nawet jak dobre kabelki doprowadzą detaliczny sygnał. Dlaczego jedna gitara kosztuje 4k inna 20:) obie maja gryf przetworniki itd. detale....
 

Michalp3

New member
Co do hdmi pisalem ze bylem zaskoczony, dzwiek z lipnego kabla z zestawu jest inny bez polotu opisywalem to we wcześniejszych postach sadzilem ze to wina jakosci sygnalu z netii. Możliwe ze cos z tym kablem jest nie tak bo kabelek juz za 60 zl zmienia dzwiek zasadniczo, mozliwe ze roznicza pomiedzy takim za 200 a tym za 60 bedzie niewielka. Nie mam pojecia kupie zbadam napisze co o tym sadze.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlaczego jedna gitara kosztuje 4k inna 20:) obie maja gryf przetworniki itd. detale....

Z tymi porownaniami, to bym nie generalizowal.
Rownie dobrze, mozna zapytac:
Dlaczego jeden zegarek kosztuje 1000zl, a drugi 5000zl?
Wyzsza cena, nie zawsze idzie z jakoscia, czasem jest to cos innego, jak magia marki, renoma, marketing itp.
Dlatego przy pewnych produktach, trzeba sie wysilic i samemu ocenic, co jest dla nas warte zachodu, a co nie.

Btw. Edytuj posty, zamiast pisac nastepne. W rogu masz "edycje", wystarczy kliknac i dopisac swoja zlotą mysl ;)
 
I

irek6311

Guest
Złe kable potrafią marnować potencjał, sprawiać ze cos co może grać nieprzeciętnie gra przeciętnie nieadekwatnie do swojej ceny, tyle. Na dobrych kablach zestaw za 10 k moze grac lepiej niz zestaw za 20 k z lipnymi kablami, słabe kable nie sa w stanie przekazać adekwatnego jakościowo sygnalu na kolumny. Jezeli jedst kasa na kolumny za np 10 k oszczedzanie 1,5 k na kabelki to czysta ignorancja która skutkuje tylko tym że ma sie drogi sprzęt przeciętnie grajacy. Niestety w audio subtelnosci sprawiaja ze dzwięk elektryzuje i pokazuje to za co płaci sie grube pieniądze, dle niektórych to jest nieistotne dla innych niezauważalne jeszcze inni sa w stanie dla tych subtelnosci wydac tyle na kable co inny na caly zestaw. Kazdy robi co lubi:) dla mnie moje stosunkowo tanie kolumny na kabelkach 20 zl za metr graja jak kolumny klase słabsze na dobrych kablach.Na barwe instrumentu składaja sie różne częstotliwości, jezeli instrument brzmi płasko dzwięk jest zlany nie ma w nim detali przy dobrym formacie odtwarzanego pliku, świadczy tylko o tym ze coś jestnie tak, w wtym słychać obcięte częstotliwości nie w tym ze nie słychać dzwoneczkow:) pytanie tylko czy sygnal ze źródla ma detale czy wzmacniacz ich nie zleje wygładzi, kolejnym elementem sa kable i kolumny ,bo slabe kolumny detali nie reprodukują nawet jak dobre kabelki doprowadzą detaliczny sygnał. Dlaczego jedna gitara kosztuje 4k inna 20:) obie maja gryf przetworniki itd. detale....
Kable głośnikowe mam z miedzi beztlenowej za 12zł metr (2,5mm przekrój) w sprzęcie stereo i nie widzę sensu wydania złotówki więcej ,
HDMI kable za 70zł 1,2metra i do TV za 100zł 2metry tu też więcej nie uzyskam na jakości ,
tak dla jasności przy zakupie kazałem to podłączyć na najlepszych kablach by mieć punkt wyjścia ,
moim zdaniem ładowanie w kabelki 1,5 tyś zł by wycisną ze sprzętu max to przesada i tylko Ego karmi ,
jest zasada najsłabszego ogniwa i jak wzmacniacz czy kolumny nie grają czysto to żadne sztuczki z kablami nic tu nie zmienią < trzeba kupić lepszy sprzęt !
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Michalp3 no ja jak zwyle się wyłamię, bo nie moge się zgodzić że kiepskiej klasy kolumny z dobrymi kablami zagrają tak samo jak o klasę wyższe ze zwykłymi miedziakami. Widzę że zbyt dużo zasług przypisujesz kabelkom. To podłącz sobie Jamo s606 z drogimi kablami, a ja podłaczę Monitor Audio MR6/BX6 na zwykłych, i zobaczymy które lepiej zagrają:)
 

SDman

Banned
Michalp3 no ja jak zwyle się wyłamię, bo nie moge się zgodzić że kiepskiej klasy kolumny z dobrymi kablami zagrają tak samo jak o klasę wyższe ze zwykłymi miedziakami. Widzę że zbyt dużo zasług przypisujesz kabelkom. To podłącz sobie Jamo s606 z drogimi kablami, a ja podłaczę Monitor Audio MR6/BX6 na zwykłych, i zobaczymy które lepiej zagrają:)

Witam,
całkowicie się zgadzam, porównań możemy dokonywać na tym samym pułapie cenowym.
W takim przypadku możemy regulować kabelkami wydobywające się
dyskretne niuanse poszczególnej pary kolumn.

Pozdr.
 

Michalp3

New member
Kable głośnikowe mam z miedzi beztlenowej za 12zł metr (2,5mm przekrój) w sprzęcie stereo i nie widzę sensu wydania złotówki więcej ,
HDMI kable za 70zł 1,2metra i do TV za 100zł 2metry tu też więcej nie uzyskam na jakości ,
tak dla jasności przy zakupie kazałem to podłączyć na najlepszych kablach by mieć punkt wyjścia ,
moim zdaniem ładowanie w kabelki 1,5 tyś zł by wycisną ze sprzętu max to przesada i tylko Ego karmi ,
jest zasada najsłabszego ogniwa i jak wzmacniacz czy kolumny nie grają czysto to żadne sztuczki z kablami nic tu nie zmienią < trzeba kupić lepszy sprzęt !
Jak bym słyszał kolege przed tym jak już przez 2-3 lata przyzwycził sie do swoich kolumn z wyższej pólki i nie odczuwał satysfakcji z brzmienia, do czasu kiedy przynioslem do niego swoje kable - a bylem totalnym świerzakiem w tym temacie(kolumny z ampli za ponad 20 k) Sprzedawcę ktory radzil mu kupic lepsze kable traktował jak naciągacza. Na nowych kabelkach kolumny pokazaly pazurki, dzwięk stal się rasowy z polotem detaliczniejszy opanowany kolumny nabrały powietrza i zaczely grac dynamiczniej, pasmo stalo się bardziej zrownoważone, problem męczących czestotliwości kompensowanych cyrowo w ampli znikną. W tej chwili ma kable za 2,5 k. Pewnych rzeczy sie nie przeskoczy, ale na odpowiednim etapie startowanie do mocniejszej elektroniki na okablowaniu byle by bylo jest wiekszym blędem niż pompowanie ego w postaci kabli za 10% wartości zestawu.
Na tych kabelkach jezeli masz dobry sprzęt nie usłyszysz tego za co zapłaciłeś.

Krzysiek do porównań można sie przyczepic zawsze każdy inaczej je odczytuje. Globalny sens mojej wypowiedzi jest taki że dobre kolumny moga zagrać naprawde słabo,jak o wiele tansze modele jak ich soe odpowiednio nie napedzi, ma to szczególne znaczenie w wysokopółkowy, sprzęcie. Czasem jest tak ze cena jest nieadekawtna do jakości, czasem tak że sprzęt jest dobry ale nie dajemu mu możliwości rozwinąć skrzydła.
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Michalp3 to bzdura kompletna nie poparta dowodami !
chyba naczytałeś się za dużo w temacie o kablach głośnikowych < fajny temat ale trudno zweryfikować te różnice w brzmieniu > mogą być wyimaginowane ,
pisałem że w salonie puszczali to na kablach markowych = cenie tego sprzętu i nic nie grało lepiej ,
mam porządne kable może mniej topowej firmy ale takie dorzucają marże za renomę 30 do 50% ,
sprzęt stereo gra czysto i tak instrumenty jak solista są poprawnie odtwarzane < co zmieni kabel za 1,5 tyś zł ?
 

Michalp3

New member
Dowodem jest sluch, mialem dostep do zestawów ża grube pieniadze i nie w sklepie na 5 min. Pisze jak ja słyszę to jest moje prywatne zdanie, i na tym zdaniu planuje opierac swoje dalsze zakupy w temacie audio moze sie kiedys dorobie wymażonego sprzetu. N a czytanie na temat kabelkow nie mam czasu i chęci, nie mam czesto czsu słuchac muzyki. Laskawie prosze powstrzymac sie od obrazania mnie, bo bzdury to sa wypowiedzi osób ktore często obok dobrych kolumn nie stały a majadużo w tym temacie do powiedzenia. Spierać sie nie mam zamiaru bo mi to wisi, kto bedzie chciał ten posłucha, sprawdzi.
Odnośnie słuchu i funkcjonowania pamięci- abstrahujac od tego ze z racji zawodu mam omtym jako takie pojęcie,dziala mniej więcej to tak ze kolega po 2 latach sluchania na starej konfiguracji i dobrym poznaniu jej zauważyl ogromna dysproporcje miedzy kablami po podlączeniu moich przesłuchal dobrze znane płyty obejrzal dobrze znane firmy, i stwierdził ze jakość jest zupełnie inna odbiór zupełnie inny, emocje wywoływane przez dobrze znane utwory zupełnie inne. Powodzenia:)

Odnośnie pytania co do hdmi nie mam wyrobionego zdania, na razie zauważyłem ze noname solidnie psuje dzwięk w mojej konfiguracji a kabelek juz za 60 zl znacznie go poprawia, co zupełnie przypadkowo zauważyłem.
 
Ostatnia edycja:

pedrodelsol

New member
Moim zdaniem, wpływ kabli na jakość dźwięku to ok 5%, ampli 45%, głośniki 50%. Najważniejszy jest dobór ampli + głośniki, reszta to detale na które niektórzy zwrócą uwagę a niektórzy nie. Być może sprzety za kilkanascie/dziesiąt tysi są bardziej czułe na kable.... Nie wiem i pewnie długo się nie dowiem :)
 
Do góry