Gramofon na początek przygody:)

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Np. w przypadku mojego Projecta dół jest bardziej dociążony, jak osłuchasz się z daną płytą na vinylu, to po przesiadce na CD wydaje się, że tego basu jest zbyt mało.

Żaden budżetowy kompakt nie zagra basu tak swobodnie jak gramofon ,to jest jedna z głównych różnic .Modyfikacja brzmienia w przypadku gramofonu jest dosyć prosta wystarczy wymienić wkładkę na inną .W przypadku gramofonu główna sztuczka polega na tym aby do konkretnego ramienia wybrać określoną wkładkę .Doświadczeni słuchacze mogą się pokusić o wymianę przetwornika MM na MC, który mimo że droższy przez wielu uważany jest za lepszy

Jeszcze wracając do płyt z Biedronki miałem w rękach Gary Moore - Wildfomtier bardzo ciekawy jestem jak wypada na tle CD który akurat mam ,co ciekawe kompakt jest remasterowany choć tak naprawdę nie wiem na czym ten remastering miał polegać .Płyta jest w ogóle nagrana cicho trzeba podkręcić ,druga sprawa to mam wrażenie że album jest nagrany płasko ,słabo wypada bas .Nie wiem czy powyższe uwago dotyczą też analogu .Jakby ktoś miał możliwość posłuchać winyla ,chętnie bym poczytał
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Żaden budżetowy kompakt nie zagra basu tak swobodnie jak gramofon ,to jest jedna z głównych różnic .Modyfikacja brzmienia w przypadku gramofonu jest dosyć prosta wystarczy wymienić wkładkę na inną .W przypadku gramofonu główna sztuczka polega na tym aby do konkretnego ramienia wybrać określoną wkładkę .Doświadczeni słuchacze mogą się pokusić o wymianę przetwornika MM na MC, który mimo że droższy przez wielu uważany jest za lepszy
2MRed jest podstawową wkładką, z którą warto w ogóle zaczynać "zabawę" z gramofonem i ten element z czasem zostanie oczywiście wymieniony.
Zanim jednak to nastąpi muszę zmienić elektronikę i wtedy szukać właściwego balansu.

A co do mojego CD, to nie jest to co prawda Hi-End ale odtwarzacz SA serii 8 Marantza ciężko nazywać też budżetowym, akurat ten element systemu pozostanie ze mną przez dłuższy czas ;)

Ps. Zjawisko, które opisujesz najbardziej słyszalne jest chyba na płycie The Division Bell Floydów, jakość tego wydawnictwa na Vinylu jest rewelacyjna, gęste pliki czy CD nie brzmią już tak dobrze.
Słuchając tego albumu nawet wzmacniacz Marantza przestaje razić ;)
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja lubię sobie porównać wydania na cd i vinylu. Wiadomo , że różnice w brzmieniu są także dlatego , że są różne źródła (odtwarzacz cd vs gramofon).

Henry na jakim pre grasz bo już zapomniałem ?
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Paweł, obecnie tylko wzmaku Marantza,
Miałem przez chwilę na testach Projecta DS (model z wyświetlaczem) i Regę Fono, ale jak wcześniej pisałem, planuję wymianę elektroniki i nie wiem na czym ostatecznie stanie, więc oddałem.
Trochę nie widziałem sensu brać droższych od samego gramofonu, wydaje mi się, że lepszą opcją byłby upgrade o lepszą wkładkę i później znowu testy preampów.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak się zastanawiam nad tym PJ DS+ (napisz jak wypadł u Ciebie na testach) bo jest teraz w sensownych cenach na allegro po 999zł. Nad wkładką też myślałem. Dużo dobrego słyszałem o 2M Bronze.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Paweł, wielkiego wow nie było, może to zasługa moich R-ek, gdzie żadne z pasm nie wychodzi przed szereg ;)
Plusem była trochę lepsza stereofonia, większa scena, dźwięk bardziej "płynął", trudno to opisać, bo główną różnicą było jakby "poukładanie" dźwięków.
Na tym etapie przyrost jakości nie przełożył się u mnie na jego cenę...
Spróbuj może pożyczyć i sam oceń ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
2MRed jest podstawową wkładką, z którą warto w ogóle zaczynać "zabawę" z gramofonem i ten element z czasem zostanie oczywiście wymieniony.

Ortofon 2M Red jest też fajny z innego powodu ,przetwornik ma stosunkowo wysokie napięcie wyjściowe więc radzą sobie dobrze nawet pre-ampy wbudowane w amplitunery czy wzmacniacze
Oprócz wkładki można też pomyśleć o wymianie talerza i standardowy zastąpić tym z akrylu ,gramofon będzie fajnie wyglądać ,ale główna korzyść jest taka ,ze akryl jest pozbawiony rezonansów własnych dźwięk stanie się bardziej przejrzysty i stabilny
 

Henry

Active member
Bez reklam
Czegoś mi w niej brakowało, choć sprawiała lepsze wrażenie od DS.
Zimą, jak będzie więcej czasu posłucham jeszcze czegoś na lampach.

ps. Zdzwonimy się później ;)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Paweł, wielkiego wow nie było, może to zasługa moich R-ek, gdzie żadne z pasm nie wychodzi przed szereg ;)

Już nie bądź taki skromny :) Basik się całkiem sporo wyróżnia :)


Wracając od porównań cd vs vinyl. Wczoraj na spokojnie przesłuchałem to LP z biedronki. Pierwsza część w miarę ok, ale część druga już nie bardzo. Ta płyta brzmiała wyraźnie gorzej. Płasko, bez dynamiki, bardzo mało basu, brzmienie mocno stłumione, wokal schowany. Musiałem mocno kręcić volume żeby dało się słuchać. Potem zapodałem płytę cd i nie było co porównywać. Dużo lepiej na cd w każdym aspekcie od obu płyt. Potem podobne porównanie zrobiłem z koncertem LP akustycznie. Wyniki podobne choć już nie tak drastyczne.

Kurde w sumie gramofon stał nie używany bardzo długo. Muszę dziś na spokojnie sprawdzić podłączenie, nacisk igły itp. Kilka dni temu słuchałem płyt DS i nic "niepojącego" nie zauważyłem. Jak dziś będzie czas to porównam Knopflera, Pink Floyd do płyt cd.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Faktem jest że skutkiem zbyt małego nacisku są problemy z odtwarzaniem basu ,druga sprawa to taka że następuje szybsze zużycie płyty wynika to z faktu że igła zachowuje się niestabilnie w rowku
Jednak nacisk igły nie ulega zmianie w trakcie używania ,więc nie sądzę aby to było przyczyną ,z bardzo dużym prawdopodobieństwem to wina płyty .Nie wiem jak jest teraz ale dawniej nie było tłoczni płyt analogowych w Polsce robiono to w ZSRR i NRD z tym że te Niemieckie były o niebo lepsze pod względem sonicznym
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wklejam tu, bo w sumie nie wiem gdzie...
W końcu wpadła do mnie na zawsze płytka Acoustic Room 47. Miałem ją kiedyś w domu podczas odsłuchów gramofonów i już wtedy wiedziałem, że to będzie obowiązkowa pozycja w kolekcji. Nie chodzi tu o repertuar; głownie polski jazz. Choć nie ukrywam, czasem lubię, a głos Jopek cholernie mnie uspokaja...
To jest jednak jedna z tych plyt, gdzie wykonawcy stoją w pokoju, a instrumenty sa poukładane na scenie i zajmują konkretne miejsce. Genialnie brzmiąca. Właśnie dla takich płyt warto pokusić się o gramofon.
Kiedyś ta płytka była nie do zdobycia, niby była tylko gratis w Hornie jako dodatek przy zakupie gramofonu. Potem ponoć kosztowała 150 zł, a teraz jest po 99 zł czyli tyle ile kazda inna, a nie jest to byle co.
Ale uwaga! W Katowicach sa wszystkie otwarte i dość pogięte, zwichrowane We Wrocławiu były 4, dwie w masakrycznym stanie otwarte, dwie zafoliowane, ale tylko jedna dobra. Ogólnie trzeba wybrać samemu, bo jak się dowiedziałem ponoć są na wyprzedażach własnie dlatego, że były źle przechowywane. Nawet zakup przez Internet nie gwarantuje dobrej płyty. Potem zabawa z odsyłaniem..... Nie warto. Lepiej udać się do Salonu Denon i wybrac najlepszą.


 

Henioo

New member
Jaki gramofon?

Witam, sorki za kolejny raz wałkowanie tego tematu, ale nie mam sił na przeczytanie 100 stron z tym wątkiem...
Planuję kupić gramofon w cenie 2000-2500 pln.
Mam ampli Onkyo TX-8270 + kolumny Indiana Line Nota 500.
Muza jakiej słucham, to rock, world music, pop, niestety, ale mam też już zakupione płyty :-( Wiem, wiem, to trochę podchodzenie do tematu od d***y strony.
Za wszelkie Wasze sugestie będę niezmiernie wdzięczny :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w 2019 roku!
 

Bipo

Active member
Bez reklam
W tej cenie czego nie kupisz będzie grało na jednym poziomie. Czy kupisz projecta, teaca czy denona dźwięk będzie bardzo zbliżony do siebie.oczywiście jeśli mówimy o nowych urządzeniach. Zabawa zaczyna się przy lepszych wkładkach i co z tym związane jest dokupienia zew.pre ampu za min.te 2 tyś w zwyż. Wiec decyzja należy do Ciebie czy kupujesz z uwagi na wygląd czy na lepsze brzmienie ale w innych przedziałach cenowych.
Jeśli traktujesz to jako początek zabawy z odsłuchem raz na jakiś czas to kup najprostszy i zobacz czy się w to wciągniesz. Później będziesz gonił konika dalej jak Ci się spodoba, lepsze wkładki, pre ampy, talerze, maty, dociski, szczoteczki, płyny do czyszczenia igieł, koperty na płyty, koperty na okladki płyt, mycie płyt i zakup myjki....itd.. :) milej zabawy
 

Henry

Active member
Bez reklam
Planuję kupić gramofon w cenie 2000-2500 pln.
Ja gram na Pro-Ject'cie Esprit'cie z wkładką 2MRed i powiem ci szczerze, że drugi raz już bym go nie brał i nie względu na brzmienie, bo jestem z niego naprawdę zadowolony, ale z uwagi na obsługę.
Jest to pełen manual, z bardzo niewygodną przeciwwagą i ciężarkiem na żyłce, który od czasu da czasu potrafi spaść.
Gdybym tylko ja go obsługiwał, to nie byłoby może problemu, ale czasem mój młody coś włączy, żona kurze przetrze i go przesunie, to ta chol...rna żyłka spada.

Dzisiaj celowałbym w Regę, Teac'a, Nad'a...
 

Henioo

New member
Ja gram na Pro-Ject'cie Esprit'cie z wkładką 2MRed i powiem ci szczerze, że drugi raz już bym go nie brał i nie względu na brzmienie, bo jestem z niego naprawdę zadowolony, ale z uwagi na obsługę.
Jest to pełen manual, z bardzo niewygodną przeciwwagą i ciężarkiem na żyłce, który od czasu da czasu potrafi spaść.
Gdybym tylko ja go obsługiwał, to nie byłoby może problemu, ale czasem mój młody coś włączy, żona kurze przetrze i go przesunie, to ta chol...rna żyłka spada.

Dzisiaj celowałbym w Regę, Teac'a, Nad'a...

Dzięki, a jakie modele byś polecał z powyższych marek?
 

Henioo

New member
W tej cenie czego nie kupisz będzie grało na jednym poziomie. Czy kupisz projecta, teaca czy denona dźwięk będzie bardzo zbliżony do siebie.oczywiście jeśli mówimy o nowych urządzeniach. Zabawa zaczyna się przy lepszych wkładkach i co z tym związane jest dokupienia zew.pre ampu za min.te 2 tyś w zwyż. Wiec decyzja należy do Ciebie czy kupujesz z uwagi na wygląd czy na lepsze brzmienie ale w innych przedziałach cenowych.
Jeśli traktujesz to jako początek zabawy z odsłuchem raz na jakiś czas to kup najprostszy i zobacz czy się w to wciągniesz. Później będziesz gonił konika dalej jak Ci się spodoba, lepsze wkładki, pre ampy, talerze, maty, dociski, szczoteczki, płyny do czyszczenia igieł, koperty na płyty, koperty na okladki płyt, mycie płyt i zakup myjki....itd.. :) milej zabawy

Dziękuję :) Nie brzmi to dla mnie zbyt motywująco ;-)
Im więcej o tym czytam, tym jestem głupszy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Rego produkuje gramofony dla Nad'a więc nic tam odkrywczego nie ma ,na dodatek Rego produkuje tylko gramofony manualne podobnie jak inne specjalistyczne firmy np.Transrotor .W przypadku gramofonów automatycznych nie bardzo widzę możliwość wymiany ramienia ,a ramię ma kolosalny wpływ na brzmienie .Na dodatek są różne typu ramion i dla przykładu używa się innych wkładek do ramion ciężkich ,a inne do lekkich
 
Do góry