Gramofon na początek przygody:)

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja gdybym miał gramofonik, kilka pozycji by mi podpasowało.. Pytanie jeszcze co to za płyty ?? Z płytami cd o tyle lepiej, że się zna okładki tych, które są w marketach, więc jest szansa duża, że to są dokładnie takie same płyty... aczkolwiek z tego co napisał ostatnio jeden z użytkowników w temacie cd to już takie pewne nie jest.. pomimo, że nawet numer katalogowy się zgadzał..
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W przypadku winyli dużo zależy od tłoczenia precyzji -noża który nacina matrycę płyty .Powszechnie panuje pogląd ,że pierwsze tłoczenia brzmią lepiej można to sprawdzić po numerze matryc w przypadku płyty CD nie ma takiej informacji
Najbardziej widać różnicę pomiędzy płytami 33 i 45rpm te drugie brzmią z reguły lepiej ,widziałem też płyty które miały zapis tylko z jednej strony aby uniknąć odkształceń spowodowanych np. stosowaniem docisku
W przypadku współczesnych wydań płyt winylowych dochodzi jeszcze jeden problem - remasteringu ,a z tym jest różnie przeważnie jest to efekciarstwo nastawione na wywołanie "dobrego pierwszego wrażenia"
 
Ostatnia edycja:

starycezary

New member
Pytanie do kolegów, zastanawiam się nad dwoma gramofonami:
- Audio-Technica AT-LP120X
- Denon DP-300F
Co możecie o nich powiedzieć?
 

Wahaha

Member
Ok dostaniesz odemnie opinie teoretyczną gdyz nie miałem tych sprzętów w rękach ale swego czasu wertowałem ich temat.
AT 120, wiadomo typowy klon technicsa 1210. Wykonany ponoć dość dobrze i estetycznie. Ponoć trafiały sie medele z fabrycznie uszkodzonym antyscatingiem który kompletnie nie działał, oraz modele z luzami na łożyskach ramienia. Ogólnie sterowanie manualne, dobra wkładka na początek, napęd bezpośredni.
Denon 300f, typowy paskowiec, pełen automat, wkładka chyba gorsza od tej w AT, ogólnie to gramofon z innej bajki. Ale słyszałem opinie aby za te pieniądze go nie kupować.
Oba maną wbudowane przedwzmacniacze, jak nie masz pre-ampa w wzmaku to jak znalazł ale jak masz to nawet gorzej ze gramiaki mają je wbudowane. Funkcja usb jest chyba w obu, chociaz dlamnie bez użyteczna.
Jak nie jestes wybredny to oba ci wystarczą ale jak bym chyba brał AT, jest tez bardziej podatny na modernizacje.
 

starycezary

New member
Ok dostaniesz odemnie opinie teoretyczną gdyz nie miałem tych sprzętów w rękach ale swego czasu wertowałem ich temat.
AT 120, wiadomo typowy klon technicsa 1210. Wykonany ponoć dość dobrze i estetycznie. Ponoć trafiały sie medele z fabrycznie uszkodzonym antyscatingiem który kompletnie nie działał, oraz modele z luzami na łożyskach ramienia. Ogólnie sterowanie manualne, dobra wkładka na początek, napęd bezpośredni.
Denon 300f, typowy paskowiec, pełen automat, wkładka chyba gorsza od tej w AT, ogólnie to gramofon z innej bajki. Ale słyszałem opinie aby za te pieniądze go nie kupować.
Oba maną wbudowane przedwzmacniacze, jak nie masz pre-ampa w wzmaku to jak znalazł ale jak masz to nawet gorzej ze gramiaki mają je wbudowane. Funkcja usb jest chyba w obu, chociaz dlamnie bez użyteczna.
Jak nie jestes wybredny to oba ci wystarczą ale jak bym chyba brał AT, jest tez bardziej podatny na modernizacje.

Dzięki za odpowiedź :) Też się bardziej skłaniam ku AT, kiedyś miałem gramofon, ale nigdy jakoś audiofilsko. Nawet nie wiem, co to był za model.
Mam Pre-ampa w wzmaku, ale w obu gramofonach mozna wzmaka wyłączyć, z tego co widziałem. Wolałbym mieć taką możliwość, bo nie wykluczam opcji że gramak kiedyś zagra ze wzmakiem bez pre-ampa.

Najlepiej żaden z nich. Jaki masz budżet na gramofon ?

Dlaczego żaden z nich? Jakieś uzasadnienie? Budżet mam koło 1200 zł :)
 
Ostatnia edycja:

Wahaha

Member
Trudno wybrać.
Masz rege p1 z dosc podstawowa wkładką za ok 1.4kpln
Pro ject carbon z wkładką m2red za ok 2k pln
Oba to paskowce bez strobo, manualne, obudowa i talerz z płyty Mdf, sporo osób twierdzi ze to duzo kasy jak za gramofon z "dykty" ale do najzwyklejszego słuchania napewno ci wystarczy.
Jest tez jakis Teac i thorens w okolicach 2k wmiare polecane, ale nic o nich nie wiem niestety.
Jak chodzi o rege te polecany model to p3 ale to koszt troche ponad 3k.
Ogólnie musicie wiedziec ze jakośc nowych gramofonów ni jak sie ma do tych z epoki zarówno jak chodzi o wykonanie jak i aspekty techniczne, kiedyś sie poprostu do produkcji tych sprzętów sie przykładano.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli to ma być rasowy gramofon to Rega Planar2 lub NAD C 558 to chyba najlepsze propozycje w cenie 2000zł
Z Denonem lepiej sobie dać spokój - podobnie jak z Hornem z ludzi robią idiotów podnoszą sztucznie ceny i piszą, że to niby proporcja dla przykładu ten gramofon był testowany w AV 14 lat temu i kosztował mniej niż teraz

Jest jeszcze jedna propozycja gramofonu ,który bije tego Denona pod każdym względem - Reloop Turn 3 już na wyposażeniu ma świetną wkładkę Ortofon 2 M Red ,świetny preamp i dodatkowo możliwość zgrywania winyli
 

Maciej_S85

New member
Dzięki za rady, dobrze widzieć. A paskowce są złe? Bo nie wiem czy to wada czy zaleta? ;) Czyli 3k to podstawa aby było coś sensownego?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Gdybym raz jeszcze miał kupić gramofon, to chyba najistotniejszym parametrem, który brałbym pod uwagę, była by możliwość montażu wkładki MC.
Tańsze konstrukcje z góry "skazane" są jedynie na wkładki MM, a jak wiadomo, największy progres w dźwięku uzyskamy zmieniając wkładkę czy dokładając lepszy preamp.
Na początek wystarczy tańszy gramofon, ale dający się rozbudować.
 

Maciej_S85

New member
Super, dzięki za info :) czyli ważne aby była możliwość montażu MC. A jakiś model możesz tak polecić w takim razie? Albo markę chociaż


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Henry

Active member
Bez reklam
Przy MC to nie tylko sama wkładka, bo musisz mieć preamp, który ją obsłuży.
Ale tak, to ważne, żeby taka możliwość była.
Ja mam Projecta Esprita, to trochę droższa budżetówka i pod względem mocno ograniczona.
 
Do góry