[Nasze Zestawy AV] Dolby Atmos 5.1.2 by DrWredman

lolo2

Well-known member
Bez reklam
a Pewnie, niech juniory się uczą. Mój (7) wczoraj od a-z gramofon, wyciągał płyty, kładł, ramię, opuszczał windę, itd. Miał kupę radochy. Kiedyś myślałem, że jak dziecko się urodzi, to zniszczy sprzęt, na pewno coś zepsuje, powrzuca resoraki do kolumn, powciska kopułki, nic z tych rzeczy. Jak się urodził pomyślałem, że to tylko sprzęt. Nic nie zepsuł. Ba, umie więcej włączyć niż moja żona :D
takie czasy...


Tiaaa

Moja córa (1,5) już się nauczyła do czego służą Bassreflexy w heco. Wyciągnąłem z nich już klamerkę, łyżeczkę i 2 wstążki :) Salkę kinową zamykam już na klucz. Heco1000 z salonu mają pełno mikrorysek.
 

DrWredman

Active member
Zatem Marantz SR7010, zgodnie z planem, został podłączony ze wzmakiem PM7003, który pracuje jako końcówka. Na ścianie w miejsce Tagi zawisły Klipsche RP240S.

Powiem tak. Pierwsze wrażenie nie było efektem WOW jaki miałem przy zakupie Onkyo 646.
Na frontach nadal grają Cantony.
Poza dolną częścią pasma, która została bardziej wypełniona i głęboka, nie słychać wydanych kilku tysi więcej. Gdyby mi ktoś podłączył ten ampli w sklepie w trybie direct to wyszedłbym po 15 min. Piszę tutaj o stereo.
Kalibracja Audyssey jest bardzo szczegółowa i dokładna. Nie musiałem niczego poprawiać ani korygować. Nawet dźwięk podczas kalibracji są niczym ze statku UFO, a nie jak w Onkyo - szary szum. Dodatkowo Marantza kalibrujemy w 8 punktach odsłuchowych.

Jednak dźwięk stereo nawet po kalibracji był gorszy niż przy wyłączonym audyssey i poprawieniu charakterystyki na korektorze. I tutaj zapewne pojawiłaby się dyskusja nt. doboru ampli i kolumn, że to z tym to nigdy a to z tamtym to w ciemno.

Porównując Onkyo 646 i Marantza 7010 (wiem, że to inna liga), oba amplitunery grają inaczej. Ogólnie Marantz ma bardzo ciepłe głębokie brzmienie, a Onkyo bardziej żywiołowe z nutą metaliczności.
Jeśli ktoś chce kupić jeden klocek i nic więcej to polecam Onkyo. Denona nie słyszałem więc nie wiem jakby go tu porównać. Oczywiście odsłuchy, odsłuchy, odsłuchy są najlepszym wyjściem.

Podłączenie wzmaka na fronty wniosło bardzo dużo. Dźwięk stał się bardziej wypełniony w całym paśmie i spokojnie można go pozostawić w rękach audyssey. Nawet moje Cantony zaczęły pokazywać pazura i nawet nie odbiegają zbytnio od surroundowych klipshy.

Pomijając możliwości podłączeniowe, Marantz ma kilka użytecznych funkcji jak np. ograniczenie basu, np. w godzinach nocnych, gdy chcemy oglądać film. Nie trzeba biegać do suba i skręcać voluma. Wystarczy kliknąć z pilota od ampli i po sprawie.

Sama kalibracja subwoofera jest bajką. Pojawiła się informacja, że sub jest ustawiony zbyt głośno (była połowa skali) i Audyssey może mi pomóc ustawić subwoofer na odpowiednią głośność. Mikrofon sczytywał dźwięk z suba, a na ekranie pojawiała się liczba decybeli (ok. 75) na jaką powinienem go ustawić, tak aby nie było za dużo ani za mało. Gdy było za głośno liczba decybeli podświetlała się na czerwono. Gdy było OK podświetlenie robiło się zielone. Na razie zostawiłem suba na ustawieniach z kalibracji. Obejrzę kilka filmów i zdecyduję czy coś zmieniać.
A i kabelek z mikrofonem jest dłuższy niż w Onkyo ;)

Jeszcze pewnie długo będę rozkminiał różnice w ustawieniach zanim dojdę do optimum.
Np. wyłączając funkcję CinemaEQ dźwięk odżył, bo wcześniej grało jakby ktoś wyłączył sopran ;/.
Pół godziny szukałem dźwięku z konsoli. :) i nie chodzi tu o Bitstream.
Drugą strefę też podłączyłem nie tu gdzie trzeba a ampli już w szafce. :(
TV nie chce się wyłączać z całym sprzętem i takie tam...
Jednym słowem, jest jeszcze nad czym posiedzieć.

Zdziwiło mnie, że wzmak prawie w ogóle się nie grzeje. Za to ampli bardziej niż moje poprzednie Onkyo. Tak więc pewnie wzmak stanie na dole a amli na górze.
Rzutem na taśmę pobiegłem przed zamknięciem do sklepu i zakupiłem interkonekta Wireworld Terra bo moje stare czincze generowały jakieś narastające bucznie więc wylądowały w śmietniku. Pan namawiał mnie na droższego Queda, ale na razie odpuściłem, może później wezmę do testów jak wjadą pozostałe Klipsche.

I jeszcze słowo o surroundach klipsza.
Miałem brać 250s ale stwierdziłem, że chyba będą za duże i wziąłem 240s. I bardzo dobrze zrobiłem. Grają super i spokojnie nagłaśniają mój salon, a parę złotych zostało w kieszeni. Pociski w Bengazi śmigają aż miło.
W porównaniu z poprzednią Tagą v.2 S-100 mają trochę więcej dynamiki i wysokich, ale żeby grały dwa razy lepiej bo są dwa razy droższe to nie powiem, może +30%. Ogólnie zauważyłem, że surroundy di/bipolowe mają bardziej przestrzenny dźwięk i fajnie się go słucha w kinie.




Idę jeszcze coś obejrzeć :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Dodatkowo Marantza kalibrujemy w 8 punktach odsłuchowych.

Z czasem będzie cie to wkurzać, bo ta kalibracja trwa i trwa :p

Jeszcze pewnie długo będę rozkminiał różnice w ustawieniach zanim dojdę do optimum.
Np. wyłączając funkcję CinemaEQ dźwięk odżył, bo wcześniej grało jakby ktoś wyłączył sopran ;/.

Chodzi ci o DynamicEQ?
Ja natomiast lubię tę opcję włączoną, wtedy tylnie głośniki grają bardziej basem. Jak wyłacze to "jak dla mnie" jest za dużo wysokich tonów.

A Dynamic Volume ustawiam na Light

Zdziwiło mnie, że wzmak prawie w ogóle się nie grzeje. Za to ampli bardziej niż moje poprzednie Onkyo. Tak więc pewnie wzmak stanie na dole a amli na górze.

Zmień impedancje kolumn w ustawieniach ampli. Standardowo jest ustawione na 8 ohm.


I jeszcze słowo o surroundach klipsza.
Miałem brać 250s ale stwierdziłem, że chyba będą za duże i wziąłem 240s. I bardzo dobrze zrobiłem. Grają super i spokojnie nagłaśniają mój salon, a parę złotych zostało w kieszeni. Pociski w Bengazi śmigają aż miło.

Zanim zamówię heco 200 na sufit, muszę spróbować dipoli.
 

DrWredman

Active member
Z czasem będzie cie to wkurzać, bo ta kalibracja trwa i trwa :p



Chodzi ci o DynamicEQ?
Ja natomiast lubię tę opcję włączoną, wtedy tylnie głośniki grają bardziej basem. Jak wyłacze to "jak dla mnie" jest za dużo wysokich tonów.

Nie nie, tak jak napisalem Cinema EQ
Jest w zakładce Audio/Parametr surround
 

DrWredman

Active member
Mając PM7003 nie słuchasz chyba już stereo z amplitunera?

Podłączyłem go jako końcówka, ale gramofon zapewne podłączę bezpośrednio do wzmaka. Tylko rodzinę trzeba będzie nauczyć korzystać. Na razie innych źródeł brak.

Mam jeszcze problem z obsługą jednym pilotem, chyba wiem, czego brakuje, ale nie zaszkodzi zapytać.
Otóż. Jeśli włączam lub wszystkie urządzenia pilotem od Ampli to wzmak się załącza i ampli też.
TV się nie załącza bo durny dekoder UPC nie obsługuje CEC.
Ale jeśli włączę pilotem od TV to: TV się włącza i ampli też się włącza. Ale wzmak nadal pozostaje na standy-by więc gra centralny a fronty oczywiście nie.
Chyba problem leży w braku połączenia remote-control i trzeba zakupić pojedynczego interkonekta.

Dobrze myślę? Jeśli tak to jaki kabelek, bo chyba nie ma co przesadzać i marketówka da radę?
 

Conkord

New member
Fajne te klipsche. Tak się zastanawiam czy można by je do atmosa zastosować. Choć podają że mają być pionowo w dół, ale jakby tak na boki dźwięk się rozchodził?.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
telewizor się włącza bo ma zapewne ustawione sterowanie przez HDMI.
Tak, wystarczy zwykła marketówka, chodzi tylko o implus.
W Ampli wtykasz na Remote OUT, a do PM na Remote IN i po kłopocie ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Fajne te klipsche. Tak się zastanawiam czy można by je do atmosa zastosować. Choć podają że mają być pionowo w dół, ale jakby tak na boki dźwięk się rozchodził?.

Klipsch mówi, że nie.

Edit: Teraz zauważyłem foty.
Super się prezenci, gratuluje.
Atakuj resztę skrzynek, bo aż się prosi teraz o set.
Co z centralem, szarpnij się na 450.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
No a jak ten głośnik co idzie w kierunku jadalni? 3 zdjęcie mi chodzi. Co on daje? Zastąpi boczne jakieś suroundy? Wewnętrzny skierowany do ciebie, a zewnętrzny co ?
A ten nad kanapą to nie za blisko? Nie powinien być w rogu ?? No i tamten wali na ściane suround. Coś to chyba nie tak.
On nie powinien być w narożniku tworząc kąt prosty z membran? dziwnie to wygląda i niewiem czybte głośniki pasują do twojego układu
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Klipsch mówi, że nie.

Edit: Teraz zauważyłem foty.
Super się prezenci, gratuluje.
Atakuj resztę skrzynek, bo aż się prosi teraz o set.
Co z centralem, szarpnij się na 450.

450-tka będzie za duża, bo fronty są dość blisko. Już 250 jest prawie jak mój obecny Canton więc 440 spokojnie wystarczy. (ale już się nauczyłem, że "nigdy nie mów nigdy" :)).

No a jak ten głośnik co idzie w kierunku jadalni? 3 zdjęcie mi chodzi. Co on daje? Zastąpi boczne jakieś suroundy? Wewnętrzny skierowany do ciebie, a zewnętrzny co ?
A ten nad kanapą to nie za blisko? Nie powinien być w rogu ?? No i tamten wali na ściane suround. Coś to chyba nie tak.
On nie powinien być w narożniku tworząc kąt prosty z membran? dziwnie to wygląda i niewiem czybte głośniki pasują do twojego układu

To już było wałkowane. Prawy surr jest 50 cm od prawej ściany.
Lewy surr też 50 cm od lewej ale wirtualnej, bo tam jest wnęka ze stołem. Tak więc oba są symetryczne względem centralnego miejsca odsłuchu.
Gdybym prawy dał w kącie to lewy musiałbym nienaturalnie zamontować, aby było symetrycznie.
A tak jest OK i wszystko fajnie gra. :)
Jak zrobię więcej fotek to zobaczycie jak to się ma do całości. :)
 

Kamil_89

Member
Fajne to wygląda u Ciebie, sam muszę rozważyć takie głośniki na tył, aczkolwiek ostatnio gość z jednego z salonów mówił mi że na niesymetrycznym salonie takie dipole będą grały gorzej niż normalne, i bądź tu człowieku mądry :(
 

DrWredman

Active member
No dobra, ale co daje dzwięk z zewnetrznej membrany? Można to traktować jak brak bocznych?

Dźwięk z zewnętrznej prawej odbija się od prawej ściany.
Dźwięk z zewnętrznej lewej gra do kotleta, a dalej jest okno z zasłonami.
Mimo tych różnic, pomiędzy prawą i lewą stroną jest całkiem spoko. Najważniejsze jest granie membran wewnętrznych, które w mojej ocenie sprawdza się super i ma dobrą kierunkowość względem słuchacza. A to co leci na zewnątrz dodaje tylko trochę tła do całości rozpraszając dźwięki.

W planie są też takie same głośniki w połowie salonu jako surround front L/R. Co właśnie obecny mój Maraś umożliwia :)

Fajne to wygląda u Ciebie, sam muszę rozważyć takie głośniki na tył, aczkolwiek ostatnio gość z jednego z salonów mówił mi że na niesymetrycznym salonie takie dipole będą grały gorzej niż normalne, i bądź tu człowieku mądry :(

A jaki masz układ salonu?
 

Kamil_89

Member
A jaki masz układ salonu?

Taki będzie.

97bf4cd343fe12918a396b7bc5023e97.jpg
 

DrWredman

Active member
Ale , te głośniki powinny wisieć 180 cm od podłogi !!!

Powinny też być co najmniej metr za słuchaczem albo obok słuchacza. ;)

Wieszanie głośników 180 cm od podłogi nie ma sensu przy Dolby Atmos i małych domowych salonach.

To jest adaptacja mojego salonu do kina domowego.

Tak mogę, tak mi pasuje, tak mi odpowiada i tyle w temacie :)
 
Do góry