Docieranie i użytkowanie plazmy Panasonica

zbyszko74

New member
@jacky-x
Może trochę uprościłem bo faktycznie pod względem rozdzielczości 1080i i 1080p ma taką samą, aczkolwiek nie kupuję po to TV aby oglądać obrazy statyczne - od tego jest papier fotograficzny :), a jak już to jest to tylko dodatek z którego korzysta się może w 2% całego czasu użytkowania TV. Nadal uważam, iż dla mnie FULL HD to jest obraz uzyskany z sygnału 1080p czyli bez przeplotu, a to co nadają operatorzy jest to zubożona wersja FULL HD przykryta bełkotem marketingowym po to aby jak największa liczba klientów uwierzyła że ma super technologię.

Tak jest również z samymi odbiornikami TV są FULL HD za 1400 zł i są za powyżej 10 000 zł niby i w jednym i drugim matryca FULL HD a jednak jeden wyświetli obraz rewelacyjnie a drugi beznadziejnie. Po co w takim bądź razie znakować ten za 1400 zł FULL HD ? Bo się lepiej sprzeda a że klient nie rozumie pojęć to już nie istotne - ważne że dał się złapać na hasło FULL HD.

Pozdrawiam :)
 
Ostatnia edycja:

jacky-x

New member
@zbyszko74
Nie chodzi o to kto sie dał złapać a kto nie, a raczej o to kto wykorzysta matrycę w pełni 1920x1080 pikseli, posiadając odpowiedni sygnał, do tego próbuje przekonac, obraz statyczny nie znaczy tutaj fotki, tylko spokojne pokazywane krajobrazy (np:kanał MelodyZen TV) czy inne programy studyjne, dokumentalne czy nawet filmy (c+film HD właśnie taki format wybrał). Ja mam mozliwosć oglądania z satki materiału 720p oraz 1080i, mam tez blu-raya, obraz oglądany na tv full HD więc wydaje mi się że moje wypowiedzi są dość obiektywne. Nawet obraz w ruchu jak dla mnie jest lepszy w 1080i (C+ liga polska, angielska) niż w 720p( tez mecze). Fajnie że uzyłeś określenia dla 1080i zubożała wersja full HD, to chyba bardzo trafne, bo nie ma oficjalnego określenia (tak jak wspomniał @Atrs) dla full HD tak jak to jest okreslone przez odpowiednie normyn dla HD ready i stąd tez pojawia się nazewnictwo full Hd dla wszystkiego co jest w stanie wydac obraz w rozdzielczosci 1920x1080 czy Tv czy tuner satelitarny, czy tez program nadawany w 1080i. Pytasz też dlaczego znakują słabe tv jako full HD właśnie z tego powodu co podałem wyżej, przecież okreslenie full HD nie ma nic współnego z określeniem wykonania czy jakości, dotyczy tylko rozdzielczości. Reszte jakby co, mozemy przenies na PW, bo jednak zeszliśmy "troszkę" z tematu wątku;) . Pozdr
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Sygnał 1080i pochodzi najczęściej z sygnału 1080p. Dlatego też dobry deinterlacer (usuwacz przeplotu :)) usunie przeplot i przywróci obraz 1080p. Nie ma się co martwić.

ArtS :)
 

XoR

New member
1080i nadawany w telewizji od 1080p z Blu-Ray jakością się różni znacznie.

Po pierwsze to że program jest w 1080i to nie znaczy odrazu że ma 1920x1080, często sam sygnał jest ma nie 1920 a coś ok. 1400 i dopiero dekoder go rozciąga. Często sam sygnał to 720 albo 540. Oczywiście zdarzają się i prawdziwe 1920x1080 a i w tym przypadku różnica pomiędzy 1080p jest duża. Aby ją dobrze wychwycić najlepiej jest odpalić grę na Playstation2 która obsługuje tryb 480p i sprawdzić jaka jest różnica pomiędzy 480i i 480p...

Ogólnie w ślepych testach podobno różnica pomiędzy 720p a 1080i jest prawie nie wyczuwalna. Oczywiście najlepiej kupić TV już z FullHD, lecz jeśli się kupi HD Ready to dużo się nie traci jeśli chodzi o telewizję HD :eek:k:
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Przekaz telewizyjny zawsze odbiega in minus w stosunku do płyty. Podobnie jest z DVD i SD. Jednak gdybyś ustawił w BD 1080i, to dobry deinterlacer obrobi sygnał i różnicy widać raczej nie będzie.

ArtS :)
 

XoR

New member
Mam pytanie, otóż zauważyłem, że jak włączę sobie TV na niskich nastawach jasności np jakieś ECO i on tak chodzi jakiś czas to potem jak już odpalę normlany sygnał i dam wysoki kontrast to mam przez jakiś dużo gorszą czerń a jak nie zmiejszam kontrastu wcale to obraz jest sporo lepszy.

Z tego co widzę to komórki plazmowe chyba bardziej lubią jak się je porządnie przetrzepie napięciem ;) Przynajmniej dają lepszy obraz :eek:k: Podobnie jak w grze są białe i czarne HUDy to w miejscach gdzie były białe jest lepszy kontrast (czerń czarniejsza a biel bielsza) a gdzie czarne jest kontrast gorszy :hmm:

Nie wiem mogę się mylić ale wydaje mi się że zdrowiej jest dla TV jednak nie przesadzać z tym ściemianiem ekranu w celu ochrony matrycy tylko dać kontrast na tyle na ile jest ładnie (czyli bliżej 100% niż dalej :twisted:) :roll:
 

darzur

New member
Hmm.. Sprawdzałem u siebie i podnoszenie kontrastu powyżej nastawy fabryczne już nic nie zmienia - przynajmniej dla wejścia HDMI. Chciałem też zmierzyć czy faktycznie kontrast wynosi 15000:1 tak jak chwali się tym Panasonic, ale coś ostatnio nie mogę się za to jakoś zabrać..
 

mr_roba

Member
Ostatnio wyczytałem kilka wskazówek, pomagających zredukować green ghosting:
- Jak najmocniej oświetlać pomieszczenie światłem sztucznym
- Oglądać dużo telewizji lub zostawiać telewizor na jakimś kanale telwewizyjnym, wtedy ekran naturalnie wraca do równowagi
- siadać możliwie daleko od ekranu
- nabyć okulary filtrujące kolor zielony
- zmniejszyć kontrast do możliwie akceptowalnego poziomu

Tylko mnie nie wieszajcie za te rady - wyczytałem je na jakieś zagranicznej stronie.
 

szachu_pl

New member
Witam. Zadałem pytanie o "dogrzewanie plazm" na stronie Panasinica. Oto odpowiedź:
"Witamy!
Uprzejmie informujemy, że nie jest nam znane zjawisko \"dogrzewania plazmy \" .Producent nie zaleca takeij czynności"

Czyli praducent nic o tym nie wie :)
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
O co dokładnie zapytałeś? Opisałeś pewien zbiór czynności związany z podanym terminem czy jedynie wprost napisałeś pytanie typu: Jaki jest Państwa stosunek do dogrzewania plazm.
Jeśli to drugie to obawiam się, że pytanie mogło być za mało precyzyjne ;)

Pozdrowienia!
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Może myśleli, że dogrzewasz ją grzejnikiem?

Na każde tak zadane pytanie oficjalna odpowiedź będzie brzmiała: nie ma takiej potrzeby. I trudno się dziwić. Producenci przestrzegają przed statycznymi obrazami ale nie potwierdzą, że proces docierania jeszcze nikomu nie zaszkodził. Robienie z ich produktu przedmiotu specjalnej troski nie leży oczywiście w ich interesie. Istnieje jeszcze ryzyko, że przez docieranie rozumieją robótki ręczne przy pomocy papieru ściernego.

Zawsze powtarzam. Jeśli coś na pewno nie szkodzi, a może pomóc, dlaczego nie spróbować? A poza tym, to wolny kraj i każdy może robić ze swoim nabytkiem, co mu się podoba. Tylko niech później nie płacze, że mu się coś utrwaliło.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
ArtS007 napisał:
Tylko niech później nie płacze, że mu się coś utrwaliło.
Między wierszami należy doczytać, iż to zdanie skierowane jest między innymi do widzów oglądających na okrągło jeden kanał tv ;)

Pozdrowienia!
 

GTT

New member
Warto by zapytać moherowe panie, bo ich plazmy (?) musową mają wyżarte logo aż do obudowy :cool:

Jestem z tych wierzących, ale nie niewolników sprzętu, więc mam tylko jedno pytanie: rozumiem, że warto zjechać z nastawami do np. 40% (ale ze szkodą dla smaku...) jaskrawości i kontrastu, ale nie jestem pewien, czy da się to samo uzasadnić teoretycznie przy kolorze, a zwłaszcza ostrości. Słowo, że przeczytałem cały temat o TH-42PV80, ale nie mam już siły grzebać w nim, zwłaszcza dzisiaj po emocjach pierwszego odpalenia PV80.

Sądzicie Koledzy, że warto i ostrość zmniejszyć? Jeśli tak, to wola boża, ale obraz SD za piękny to już na pewno nie będzie, zwłaszcza przy zoomowaniu.
Pozdrawiam.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Moim zdaniem w ogóle nie ma takiej potrzeby. Chyba, że rozwiniesz kontekst swojego zapytania. Chodzi Ci o tak zwane docieranie? Jeżeli zdecydowałeś się na tę "procedurę" to według mnie wystarczy unikać statycznych elementów obrazu (logotypy itp.) oraz czarnych pasów obrazu góra/dół czy lewo/prawo.

Kolega, który ostatnio zakupił PV80 zadeklarował, że jakoś specjalnie nie będzie się przejmował tym co i jak wyświetla na początku użytkowania. Zastosuje jedynie rozciągnięcie obrazu tak, aby pokrywał on całą powierzchnię ekranu. No i będzie unikał oglądania na okrągło jednego programu ;) Umówiliśmy się, że jeśli zauważy coś niepokojącego to da znać. Na razie w temacie cisza.

Pozdrowienia!
 

krystos86

New member
dokladnie ja mam PY80 juz prawie 300 h i ustawienia mam praktycznie na 50% i jedynie ogladam wypelniajac zawsze caly ekran , jesli chodzi o ogladanie jednego kanalu dosyc dlugo i wiem ze jak wylacze tv to bede cos widzial to puszczam na doslownie 3 minuty snieg i zawsze ekran jest czarniutki chocby nie wiem jak sie przygladal ;) bez sniegu oczywiscie te krotkie powidoczki tez znikna po jakims czasie
 

stereoman

New member
Miałem się nie wtykać, ale skoro koledzy wałkują temat na tym forum już totalnie rozwałkowany:D, to moja plazma-model jak w podpisie-gra już ponad dwa lata i nie ma żadnych uchybek. Żadnych!
Na początku ustawienia były na średnio, bez żadnej szkody dla komfortu oglądania i tak już zostało.
Wcale już o tym nie myślałem, aż natknąłem się na ten temat i pamięć wróciła.
Dużo zależy od rocznika-modelu telewizora. Mój jest super:krol:

pzdr
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To nie kwestia rocznika. To kwestia stażu. Z czasem ekran się uodparnia.

Zdadzam się z Bogdanem. Podstawowym wymogiem jest wypełnianie ekranu obrazem. Zmniejszenie parametrów może mieć znaczenie, ale już nie tak duże. Ostrość nie ma znaczenia, nasycenie kolorów ma. Zalecam jednak początkowo stonowane ustawienia ponieważ ewentualne powidoki są mniej widoczne w początkowej fazie użytkowania.

ArtS :)
 

GTT

New member
OK, dzięki Koledzy :)
Faktycznie temat docierania plazm był niemiłosiernie długo wałkowany, ale co do ostrości to głowy bym nie dał, a głównie o to mi szło. Ustawiłem wszystko na około 40%, ostrość w połowie i tryb kinowy jak bozia przykazała. Pokój mam ciemnawy, więc te ustawienia nie powodują dyskomfortu. Powidoków nie widzę i nie szukam, raczej już trochę mało się zachwycam obrazem SD z telewizji naziemnej w porównaniu z Panasonikiem 29" 100Hz. Faktycznie skaler w tej plazmie jest przeciętny, ale będzie lepiej jak dojdzie nagrywarka z lepszym skalerem.
Uodparnianie się z czasem plazmy na powidoki to fakt, ale tę 'grę wstępną' przez jakieś 200 godzin jednak będę uskuteczniał. Zresztą taki łagodniejszy obraz bardziej mi odpowiada, a ustawienia Normal są dla mnie zdecydowanie nienaturalne, typu na pokaz w sklepie.
Pozdrawiam.
 
Do góry