Docieranie i użytkowanie plazmy Panasonica

paawlus

New member
Niedługo zakupię plazmę Panasonica TH-42PX81FV.
1) Słyszałem, że na początku trzeba plazmę jakoś specjalnie użytkować.
2) Poza tym słyszałem coś o "duszkach", wypaleniach, "zieleni" itp.
3) Z drugiej strony doszły mnie wieści, że nowe plazmy Panasonica mają jakiś system, który co jakiś czas przesuwa obraz o kilka pikseli w celu wyeliminowania złych efektów. Nie trzeba dzięki temu o nic się martwić.

Jak więc "docierać" plazmę na początku, a jak traktować ją później?
 

mexxmen30

New member
O przesuwaniu pixeli nic nie słyszałem a w instrukcji tez nie ma o tym mowy natomiast wyczytałem w niej aby około 300h leciała na ustawieniach fabrycznych aby panel plazmowy sie dogrzał albo dopalił i tak robie na poczatku były blade kolory natomiast teraz po około miesiacu uzytkowania kolory same sa nasycone tak jak by ktos kontrast zwiekszył az sprawdzałem czy mi ktos z domownikow tego nie zrobił ale wszysko jest tak jak fabryka ustawiła i sadze ze nie bede tego chyba ruszał bo kolory sa coraz bardziej nasycone dodam ze mam panel G11
 

krist-off

New member
Dobrze wiedzieć o takich sprawach - na dniach zamawiam Panasa 37pv80 (jest to moja pierwsza plazma) i dobrze prześledzę forum w poszukiwaniu newsów.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nie chcę rozpoczynać dyskusji, czy docieranie ma sens, gdyż i tak pojawią się głosy, że nie trzeba tego robić. Ja generalnie uważam, że na pczątku to nie zaszkodzi.

Podstawowe zasady:

1. Oglądać obraz wypełniający cały ekran (bez czarnych pasów po bokach lub u góry i dołu.
2. Unikać statycznych obrazów wyświetlanych przez dłuższy czas.
3. Unikać w miarę możliwości jaskrawych logotypów stacji.
4. Ustawić jasność, kontrast i kolor na stosunkowo nieduże wartości.
5. W Panasoniku wyłączyć tryb Eco, gdyż wbrew swojej nazwie nie powoduje oszczędności, ale dostosowuje ustawienia obrazu do warunków oświetlenia zewnętrznego. Tak więc w jasnym pomieszczeniu ekran będzie świecił bardzo jasno.

I tak przez 200-300 godzn. Przy czym nie jest tak, że później skokowo zmieniamy ustawienia. Najlepiej przeprowadzić to stopniowo. I najważniejsze. W sporym stopniu nadal warto przestrzegać punktów 1-3.

ArtS :)
 

DZ_R

New member
Dlaczego wy 'plaźmiarze' zawsze głośno trombicie jakie to te plazmy są wspaniałe, a wypalanie się luminoforu i loga stacji to są zmyślone bajki, a jak przyjdzie co do czego, to jak widzę zupełnie inaczej to wygląda...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nikt nic nie trąbi. To po pierwsze.
Po drugie nikt nie zmusza nikogo do zakupu plazmy. Ludzie po prostu dokonują wyboru takiego TV, który im odpowiada.
A to, że plazma świetnie sprawdza się jako TV to inna historia.
 

emer

Member
Bez reklam
A ja nie "docieram" - wystarczy mi 10lat (albo mniej...)
Ogladam na swoich jakistam nastawach i nie zamierzam ogladac mojej nówki plazmy 42PY80 przez 30 lat po 10h dziennie ... ;)
 

creep22

New member
ja docieram, mam 46py80, ale bez przesady...mam zjechany kontrast, kolor, jasność na pół, ale na czarne pasy często nie zwracam uwagi...oglądam DVD i nie mam zamiaru zoomować sobie obrazu tracąc przy tym jakość...a po dotarciu wcale nie będę tego robił - też nie kupiłem TV na 30 lat
...ale przeciwnikiem docierania nie jestem, kolory sie poprawiły odkąd kupiłem TV - martwi mnie tylko to co napisał ARTS, żeby wyłączyc tryb ECO, bo ja mam na takim od początku...to co zrobic według ciebie?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Ci, co twierdzą, że plazmy są odporne na statyczne obrazy, piszą nieprawdę. One z czasem się uodparniają. Dlatego pewna doza pielęgnacji na początku jest potrzebna.

Osobiście jestem zwolennikiem plazm. Ze względu na bardziej naturalne odwzorowanie kolorów. Jednak, jak widać, nie lekceważę minusów tej technologii.

ArtS :)
 

Foxxx24

New member
paawlus napisał:
Niedługo zakupię plazmę Panasonica TH-42PX81FV.
1) Słyszałem, że na początku trzeba plazmę jakoś specjalnie użytkować.
2) Poza tym słyszałem coś o "duszkach", wypaleniach, "zieleni" itp.
3) Z drugiej strony doszły mnie wieści, że nowe plazmy Panasonica mają jakiś system, który co jakiś czas przesuwa obraz o kilka pikseli w celu wyeliminowania złych efektów. Nie trzeba dzięki temu o nic się martwić.

Jak więc "docierać" plazmę na początku, a jak traktować ją później?


1)Owszem,plazma powinna przejśc tzw. okres docierania przez pierwsze około 200h użytkowania czyli parametry obrazu na ok 50% i najlepiej tryb ECO,ewentualnie w dzien NORMALNY,a w nocy KINOWY.

2)Co do wypalania właśnie między innymi po to jest okres docierania aby efekt powidoków nie występował,a nawet jeśli jakieś drobne powidoczki się pojawią to można to usunąc włączając "śnieg".

"Duszki" i "zieleń" dotyczą efektu,który nazywa się "green ghosting" i występuje najczęściej w grach,ale też nie każdy to widzi,a nawet jeśli to przestaje się zwracac na to uwagę.

3) To co słyszałeś mogło dotyczyc systemu 100Hz.


Pozdrawiam
 

pejotpe

New member
Bez reklam
1) Dlaczego 200h, a nie 500, czy 1000?
2) Zauważyłem, że Samsung PS50A451 jest narażony na widoki natychmiast po włączeniu, natomiast kiedy się już rozgrzeje powidoki pojawiają się znacznie później. Oprócz tego po nagrzaniu matryca świeci po odłączeniu prądu (delikatna poświata widoczna w ciemnym pomieszczeniu - podobny efekt występował w starych CRT).
 

emer

Member
Bez reklam
Gdyby faktycznie "docieranie" było aż tak wazne, Panasonic na pewno by cos wspomniał czy to w instrukcji czy na www - a skoro nie wspomina, to nie jest aż tak to ważne ...
Foxx24 - a nie mylisz sie czasem z tym ECO? Czujnik dobiera wtedy parametry jasności kontrastu itd w stosunku do jasnosci otoczenia ... Zakladając że masz ECO i jaaasno w pokoju , to mysle że ECO własnie wtedy dowali kontrastu na maxa ... A wiec raczej sztywna nastawa typu np Normal i zjechanie z parametrami w dół ...

Tylko po co? jak wspomniałem , mnie wystarczy jak mój 42PY80 pochodzi jakie 10lat (a nie 100000h czyli ok 30lat) - pozbęde sie wtedy starocia technologicznego i kupie nowy ... ;)
 

darzur

New member
Najlepiej zapuścić sobie płytkę do kalibracji i odpowiednio ustawić jasność/kontrast. Podałbym linka, ale nie mam jak.. :)
 

emer

Member
Bez reklam
Tylko jak dasz ECO, to nie Ty decydujesz o nastawach, tylko czujnik.
A przecież chcemy (tzn WY - ja moze troszkę nie bardzo, bo chce miec fajny obraz i chwalić się nim znajomym ... :D ) docierać na niskich nastawach ....
No i jak bedzie jaaaasno to nici z docierania ... :D

Wypaliłem sobie plytke z takimi niby planszami do ustawień jasności, kontrastu, ostrości i koloru - na jej podstawie + organoleptycznie ustawiłem sobie (SD na euro z dekodera cyfra+ , może przy innych źródłach sygnału ustawiałbym inaczej ...):
NORMAL
kontrast ok 70-75%
Jasność ok 45-50%
kolor ok 40%
ostrość jeden klik powyzej 50%
sterowanie kolor włączony (nie widze kurcze róznicy zał-wył))
PNR - minimum (choć widze że na wyłączony jest najostrzejszy)

No i IMO jest fajuśki i prawie ze optymalny obraz - jeszcze raz zaznaczam ze źródłem sygnału jest RGB przez euro z Dreamboxa 5620 i cyfra+ , nie HD.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Producenci o docieraniu nie wspominają, ale wspominają o możliwości utrwalenia się statycznych obrazów. Trudno się dziwić producentom, że nie zalecają szczególnej ostrożności, gdyż wówczas nic by nie sprzedali.

Jeśli chodzi o przesuwanie pikseli, to funkcję taką posiadają Samsungi. Polega to na okresowym (domyślnie co 2 min) przesuwaniu obrazu o (domyślnie) dwa piksele. Za każdym razem obraz jest przesuwany w innym kierunku. Normalnie tego nie widać, ale np. na TVN24 łatwo to zauważyć, ze względu na napisy i paski informacyjne.

Eco w Panasoniku może zrobić więcej krzywdy, niż pożytku.

Ja wielokrotnie już wspomnałem, że skoro coś nie szkodzi, a może pomóc, to nie warto tego leceważyć.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry