Benq w1070 i obraz 3D SBS - jak wlączyć?

arekw99

New member
W Niemczech sklepy mają mieć dostawy m-y 14 a 28 lutego.
Czytałem na niemieckim forum, że sporo osób czeka...

Inna sprawa, że WARTO chyba poczekać, bo:
1. do tego czasu pojawią się wersje z FW 1.04 albo nowszym (BENQ usunie parę bugów - np. każdy restart projektora włącza na nowo wbudowany głośnik ! nawet jak go ściszyć do zera to powoduje delikatne wibracje wewnątrz... + pompowanie jasności w trybie SMART ECO + lepsza regulacja obrotów wiatraka)
2. do tego czasu powinny pojawić się konkrety nt. konkurencji W1070 - tzn. ACER H6510BD + nowa OPTOMA...

Moje wrażenia po testowaniu W1070 parę godzin obok ACERa H3560BD (720p)


  • BENQ ma lepszą optykę (dużo mniejsze przebarwienia wokół białych linii, liter)
  • BENQ nie różni się niczym od tańszego ACERa jeśli chodzi o ostrość i kolory - kontrast również na podobnym poziomie ! W sumie H5360 także ma DC3 na pokładzie ale ... oczekiwałem więcej od Full HD ! Pixele w BENQ 1080p są może o pół mm mniejsze od tych wyświetlanych przez ACERa 720p (nos przy ekranie)
  • BENQ ma lepszy zoom i taki sam niski offset (dobry do skosów i niskich sufitów oraz krótkich pokojów). Z 3m daje obraz większy od H5360 o dobre 10-11 cali ...
  • Oba projektory mają śmieszne piloty... i wiecznie wyszukują sygnał przy przełączaniu z MENU na PLAY, z filmu na zdjęcia, z 2D na 3D, itp. Podobno jest to związane z 10 lub 12-bitową skalą kolorów...
  • RBE - duuuużo mniej tęczy w BENQ. Koło RGBRGB daje efekt kręcenia się 6x, w ACERze jest to 3x (inne koło RGBCyanMagenta). Najszybciej kręci się w trybie 50Hz - najwolniej przy 1080p 24Hz
  • BENQ pluje dziwnym różowym światłem w bok (ACER nie) oraz robi łunę na sufice (gdy wisi)
  • BENQ w najcichszym trybie ECO jest tak głośny jak H5360 w trybie Normal / Full ... W Acerze wiatrak włącza się na szybsze obroty gdy chłodzi projektor podczas wyłączania. W BENQ 2 wiatraki kręcą się cały czas ! BENQ ma 2 wiatraki tuż przy kratkach wentylacyjnych a ACER chyba tylko jeden umieszczony głębiej... W H5360 jest wyraźna różnica m-y trybami ECO/NORMAL a w W1070 różnice m-y ECO/SMART/NORMAL są ledwie słyszalne ...
Cały czas zastanawiam sie czy go odesłać do sklepu (mam jeszcze 2 dni) czy potrzymać dłużej i ew. sprzedać na allegro ...


Witam. Nie porównywałem Benqa z innymi. To mój pierwszy projektor. Generalnie zgadzam się co do powyższych uwag. Jak dla mnie obraz super. Duża łatwość obsługi. Słowem prawie bez wad. Problem odczuwalny to głośność. Byłoby bardziej komfortowo, gdyby 4-5 db zeszli niżej. Nie wiem czy jakieś kombinacje z oprogramowaniem są w stanie zmniejszyć głośność pracy wentylatorów. Ten typ tak ma. Jest taniej, ale ....
 

Glead

New member
hmm, bardzo prawdopodobne ze BenQ zacznie wypuszczać projektory z nowym softem. Może ktoś przypomnieć jaka wersja softa jest tu omawiana (ta felerna) i czy jest już znana nazwa nowej wersji? W najbliższym czasie chce ten projektor zamówić i bedę szukał już z nową wersją, dlatego chce wiedzieć czego szukać.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Jaki będzie najlepszy ekran dla w1070 albo jakie macie ?
Bo z tego kalkulatora najlepiej wypada 0.7-0.8 bo najlepiej aby był w okolicach zielonego ?

Czytałem, że sam projektor jest dość jasny a przy 3d obraz robi się ciemniejszy poprzez okulary.

Pewnie chodzi o kalkulator projectorcentral.com - to bubel kompromitujący ten zacny portal projektorowy. Wyniki opiera na jednej, katalogowej wartości strumienia świetlnego (lumeny ANSI), a sami podają w testach sensowne pomiary w różnych warunkach i trybach.
Całkiem niezły jest eliteprojectorcalculator.com, ale też trzeba uważać i sprawdzić wyniki pomiarów w testach przeprowadzanych przez dobre, spejalistyczne portale.

Wracając do BenQ W1070, projektor ten jest bardzo jasny.
W ustawieniach kinowych generuje maksymalnie ~1700 lm, co wystarczyłoby z pewnym zapasem do oświetlenia ekranu gain 1.2 szerokości 400 cm, chociaż jasność obrazu 3D byłaby bardzo mała.
Po zmniejszeniu mocy lampy mamy nadal 1200-1300 lm przy naprawdę dobrych kolorach i jakości obrazu.
Najlepszą jakość obrazu i naturalność kolorów można uzyskać po wyłączeniu funkcji BrilliantColor, co powoduje wyraźny spadek strumienia do około 1200 lm/900-950 lm Eco.

Jeśli się nic nie zmieniło, planujesz ekran 100". Ze względu na 3D proponowałbym jednak ekran gain 1-1.2 - obraz 3D powinien być całkiem jasny, dynamiczny. Do oglądania 2D potrzebny jest fotograficzny filtr ND 0.3 (ND 2) przepuszczający 50% światła lub ND 0.2 przepuszczający 63% - inaczej jasność obrazu będzie za duża i czerń się pogorszy.
W najlepszym ustawieniu Cinema/BrilliantColor off/Eco przy 900 lm na ekranie 100" gain 1.0 uzyskamy wysokie 30 fL, a z filtrem ND 0.3 wystarczające 15 fL. Dodatkowo do dyspozycji jest pełna moc lampy i BrilliantColor. Niestety filtr trzeba zdejmować przy 3D - temu świetnemu rzutnikowi wyraźnie brakuje ręcznej przesłony/regulatora jasności, jakie ma przykładowo JVC. Ale taki zarzut można postawić praktycznie wszystkim oprócz JVC, Sony i LG (kinowe SXRD).

Dobrej jakości szara powierzchnia może poprawić nieco czerń w scenach mieszanych, jeśli ściany muszą być jasne. Zapas jasności tego projektora na to pozwala, ale trzeba wiedzieć, że obraz 3D może nie być zbyt jasny - w tym trybie ma tylko około 300 lm.
Adeo ma nową interesującą powierzchnię Helios Grey przeznaczoną do 3D z gain 1.3, to tzw. materiały high contrast gray, których niekwestionowanym królem jest Fire Hawk G3 z gain 1.25 firmy Stewart - nieco ponad 10000 zł za ramowy ekran 100" ;). Taki ekran może bardzo poprawić projekcję 3D, gdy przekątna ma ponad 130", a pomieszczenie nie jest idealne.

Pozdrawiam.
 

Piotr_137

New member
Witam, planuję w najbliższym czasie zakup W1070 i zastanawiam się, co z ekranem do niego. Jak na razie zamierzam kupić tańszy 100", ponieważ obecne pomieszczenie nie jest ostatecznym (zwykły pokój), a do pomieszczenia dedykowanego chciałbym ekran nieco większy i już porządniejszy. Pokój ma czerwone, matowe ściany, sufit w kolorze wenge. Podłoga też do jasnych nie należy. Do tego dochodzi dosyć dobre zaciemnienie, potrzeba używania projektora tylko w nocy i, jak na razie, brak potrzeby używania trybu 3D. Co idzie za powyższym projektor będzie pracował raczej tylko i wyłącznie w trybie Smart Eco. I tu pojawia się dla mnie problem. Planowałem kupić ekran matt gray o gain 0,8, ale nie wiem, czy nie pogorszy on kolorów, natomiast matt white będzie zbyt jasny i obraz będzie mnie oślepiał. Czy ekran szary będzie najlepszym wyjściem w tej sytuacji, a kolory nie ucierpią na tym znacznie?
 

_Sheriff_

New member
dziś wrócił do mnie projektor z serwisu.
Projektor wysłałem, tak jak pisałem profilaktycznie.

Serwis napisał, że testowali 3dni, w tym czasie nie wystąpiły żadne usterki.
Nie ma nowego oprogramowania, parametry w normie, zgodnie z specyfikacją.

I tak to wyglądało w moim przypadku.
 

matysha

New member
Zrelacjonuj proszę poziom hałasu w Twoim projektorze, czy różnica miedzy trybem normalnym a eco jest słyszalna?
I gdzie kupiłeś tez możesz podpowiedzieć.

PZR
 

ms89

Member
Witam, mam problem z tym projektorem ponieważ jak wyświetlam filmy z laptopa (połączenie PC czy hdmi) to przy niektórych scenach jest przerywany obraz na gorze ekranu średnio co 3-5 minut mniej wiecej 30 cm od góry ekranu, a caly ekran wydaje sie być jakby spololniony tak jakby sie troche przywieszał. a patrząc w tym samym czasie na laptopa nie widać żadnej kreski i obraz chodzi plynnie. wiecie czym to może być spowodowane?

Prosze o pomoc bo nie wiem czy odsyłać sprzęt do naprawy. dodam ze benq mam dopiero od 5 dni.
 
Ostatnia edycja:

krzych 65

New member
Do posiadaczy w1070:
jak benek wyświetla u was filmy z laptopa na projektorze? w 24 czy 25 fpsach?

Witam
W piątek kupiłem benq w1070 (na allegro są obecnie po 3399 z ł i taniej ) i mam pytanie. Podczas odtwarzania filmów 3d sbs zgodnie z poprzednimi sugestiami forumowiczów ustawiłem odtwarzacz (WIWA ) w trybie 1080i wszedłem w tryb 3d benq i ustawiłem sisde by side. Projektor co prawda połącył obrazy w całość ale dopiero po pewnym czasie w którym na ekranie pojawiały się jakieś dziwne błyski. Nie przebiegało to płynnie. Po połączeniu film odtwarzany był już prawidłowoCzy u was też tak to się dzieje?
Czy na całym ekranie macie identyczną ostrość? Bo mi się wydaje, że obraz po lewej stronie mam nieco
mniej ostry. Podkreślam, że wyświetlam na razie obraz na białej ścianie, z tym, że po prawej stronie mam ścianę z boazerią, a po lewej ścianę wymalowaną na biało. Czy to może mieć znaczenie dla różnic w ostrości obrazu po obu stronach?
 

krzych 65

New member
zalezy od filmu, mam filmy gdzie sa ladne efekty tuż przed oczami, a sa i takie ze bardzo rzadko lub wcale w przód ekranu nie ma efektu tylko w głąb. Ale obraz jest idealny.

Witam Sheriff
Mam pytanie jakich okularów używasz do benq w1070. Czy są to okulary 144 hz. Czy możesz odpowiedzeić w miarę szybko na poprzednie moje pytanie na forum dotyczace problemów z wyświetlaniem 3d i ostrością w miarę szybko. bo jeżeli to błędy w projektorze to może mógłbym wymienić.
 

Art_D

New member
Panowie , proszę o odpowiedż na pytanie czy Benq 1070 do projekcji jest ustawiony "na środku " ekranu projekcyjnego( kalkulator na Hd forum) czy też na wysokości np 80 cm od podłogi(wtedy ekran jest powyżej projektora_tak jest w kalkulatorze firmy Benq).
Może pytanie jest dziwne , ale zamierzam kupic taki projektor i nie jestem pewien jak jest naprawdę.
Moje ustawinie (ewentualne) projektora planowałem wg kalkulatora z Hdforum.
Ekran 3x2m(powierzchnia.projecyjna 290x164)
Odległość projektora od ekranu 3,8m.
Wysokość na której stoi projektor 160-170 cm.
 

Alkor

New member
Bez reklam
BenQ W1070 wyświetla obraz od poziomu obiektywu w górę, czyli przy ustawieniu na półce o wys. 170 cm górna krawędź obrazu osiągnie 334 cm od poziomu podłogi. Masz pokój wys. 3.5 m?
Ten rzutnik nadaje się dobrze do montażu sufitowego na odpowiednio dobranym uchwycie. Dodatkowo możliwa jest drobna regulacja Lens Shift w pionie w zakresie ~10%.

Pozdrawiam.
 

Art_D

New member
Dziękuje Alkor za odpowiedż.Czyli jak zamontuję ten projektor ok.40 cm od sufitu, będzie on wyświetlał obraz ok 40cm od sufitu i ok.90 cm od podłogi?(wg kalkulatora).(wysokość pokoju ok.3m).
Jeszcze jedno pytanie.Jestem laikiem w tym temacie i będzie to mój pierwszy projektor(a nie chcce popełnić głupich błędów - remont pokoju pod projektor).Czyli wtym projektorze zawieszonym na uchwycie pod sufitem obraz będzie wyświetlany " w dół"? Czy jest jakiś przełącznik do zmiany ustawienia projektora do wyświetlaniaa "do góry czy w dół".? Czy też obraca się projektor ( "do góry nogami")?Podobno nie ma głupich pytań?.
Z góry dziękuję za odpowiedż.
 

ms89

Member
.
Jeszcze jedno pytanie.Jestem laikiem w tym temacie i będzie to mój pierwszy projektor(a nie chcce popełnić głupich błędów - remont pokoju pod projektor).Czyli wtym projektorze zawieszonym na uchwycie pod sufitem obraz będzie wyświetlany " w dół"? Czy jest jakiś przełącznik do zmiany ustawienia projektora do wyświetlaniaa "do góry czy w dół".? Czy też obraca się projektor ( "do góry nogami")?Podobno nie ma głupich pytań?.
Z góry dziękuję za odpowiedż.

W ustawieniach projektora trzeba zmienić jak ma być wyświetlany ekran w twoim przypadku będzie to opcja przód-sufit. Montowanie projektora pod sufitem zawsze odbywa się góry nogami i dzięki tej opcji ekran obróci się do góry nogami.
 

Glead

New member
okluary

Panowie? A okulary macie BenQ czy jakies "nie markowe". Kuszą mnie takie za 150-180 zl z allegro. Ktoś coś o nich wie lub ma propozycje tanszych okularów niż BenQ?
 

Piotr_137

New member
Testował ktoś może Lens Shift? Ile centymetrów da się podciągnąć obraz w górę przy podwieszeniu sufitowym i przekątnej 100"?
 
Do góry