40RL933 - prosze o opinie

Zdzislawbr

New member
No i zainstalowałem, w sumie wszystko super mogę już zaliczyć się do grona "szczęśliwców". Zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji instalacji która była też do pobrania razem z firmware. U mnie nie było żadnego niebieskiego ekranu tak jak u kolegi "positivepl". Podłączyłem pendrive, telewizor poinformował mnie że jest dostępna aktualizacja oprogramowania i czy ją zainstalować. Zgodziłem się, zaczął pobierać pliki aktualizacyjne z pendrive, a potem poinformował mnie że instaluje aktualizacje i telewizor po tym automatycznie się wyłączy i włączy ponownie. Faktycznie tak się stało tv sam się wyłączył, ale przez dłuższy czas się nie włączał był czarny ekran, lecz dioda na panelu świeciła się na zielono czyli tak jakby pracował. Jednak po pewnym czasie sam się włączył i zaczął działać po staremu. Sprawdziłem wersje oprogramowania i była ta nowa taka sama jak u kolegi "positivepl". Mimo że wszystko działało OK przywróciłem ustawienia fabryczne i wszystko poustawiałem od początku. Menu telewizora po aktualizacji dostało faktycznie "niezłego kopa" kiedyś działało dość ślamazarnie teraz wszystko działa dużo szybciej. Bardzo poprawiło to komfort z niego korzystania. Nie wiem czy HBBTV działa już na ustawieniu kraju Polska bo od razu ustawiłem go na Niemcy. Zauważyłem parę zmian, przede wszystkim po wyszukaniu kanałów, po prostu telewizor ułożył mi je w innej kolejności niż miałem kiedyś. Pogrążyłem temat i wydaje mi się że kiedyś je układał jak leci czyli jak je znalazł, a teraz skorzystał z funkcji LCN czyli dodatkowych informacji nadawcy multipleksów jak kanały powinny być ponumerowane. Poza tym kiedyś była w menu opcja właśnie czy LCN ma być włączone czy wyłączone teraz jakoś ta opcja zniknęła. Pojawiła się nowa funkcjonalność Intel Wireless Display w menu, ale jeszcze jej nie testowałem. No i jest nagrywanie, uruchamiane przyciskiem na pilocie. Tu ważna uwaga podczas nagrywania nie można zmienić kanału, czyli nie można jednego kanału nagrywać, a drugi oglądać. Wspominam o tym bo rodzice mają tuner naziemnej telewizji cyfrowej Ferguson ARIVA T65 i tam jest to możliwe, pod warunkiem że kanał który nagrywamy i który oglądamy pochodzą z tego samego multipleksu. Telewizor bez problemu nagrywa, i do nagrania dodaje dodatkowe informacje tzn. jaki to jest kanał, a także z przewodnika nadawcy co teraz leci, czyli co zostało nagrane. Menu nagrywania jest ok, jest bardzo łatanie wszystko ułożone widać ile i jakich jest nagrań, możemy sobie je zabezpieczyć przed skasowaniem. Jest też informacja o pojemności nośnika w MB/GB i procentowo. Telewizor nagrywa na nośnikach sformatowanych w systemie plików FAT, FAT 16 i FAT 32, natomiast NTFS tylko czyta. Obsługi exFAT faktycznie brak. Telewizor nagrywa w jakimś dziwnym formacie którego nie zna komputer i nie można go na nim odtworzyć. Nawet sam TV gdy spróbujemy odtworzyć nagranie poprzez odtwarzacz multimedialny, informuje że jest to nieznany format pliku. Podejrzewam że ten format jest dodatkowo jakoś skompresowany. Moje podejrzenia biorą się z tąd że zrobiłem test. Rodziców Ferguson ARIVA nagrywa programy w "normalnym formacie który bez problemu odtwarza się na komputerze" nagrałem u nich i u siebie ten sam program i w tym samym czasie. Było to około 2 godziny nagrania. U rodziców zajęło to niecałe 4GB, a u mnie niecałe 3GB. Pojawiło się też nowe menu ustawienia nagrywania, można sobie tam ustawić nawet o ile wcześniej tv ma włączyć i o ile później wyłączyć nagrywanie. Jest też opcja formatowania nośnika, sprawdziłem formatuje wszystko w systemie FAT 32, nawet mały pendrive 2GB który komputer zawsze mi formatował w FAT tv sformatował w FAT 32, ale sprawdziłem i na FAT oraz FAT 16 również nagrywa bez problemu. Jest też funkcja testu nośnika która w zamyśle pewnie miała przetestować nośnik i powiedzieć nam czy nadaje on się do nagrywania i do nagrywania i odczytu. Chodzi tu o jego prędkość zapisu i odczytu, i sprawdziłem to z 3 różnymi pendrivami i ta funkcja nie działa, tzn. TV nagrywa na każdy z nich bez problemu, ale jak wezmę ten test to po jego wykonaniu wszędzie pisze "nieudane" tak jak by albo pendrive były za wolne (ale tv nagrywa na nich bez problemów), albo z jakiś przyczyn nie można było wykonać tego testu. Próbowałem różnych formatów i nic test jest zawsze "nieudany".
Mam też prośbę szukałem i nie udało mi się tego znaleźć jak uruchomić nagranie typu time-schift ?
 
Ostatnia edycja:

paeru

New member
Bez reklam
Żaden TV nie nagrywa w formacie pozwalającym na odtwarzanie go na kompie i dzielenie się plikami - to jest kwestia praw autorskich. Ew. z jakichś mniej znanych firm, markowe na to nie pozwalają.

Co do timeshifte'a - może wystarczy przycisk przewijania na pilocie w trakcie oglądania? Nie sprawdzałem tego jeszcze, więc pewien nie jestem.
 

kundelek

New member
Ta nowa funkcja Intel Wireless Display w 99,9% nie będzie przez nas wykorzystana, ponieważ do poprawnego czyli bezprzewodowego podłączenia np: komputera do TV potrzeba procesora firmy Intel w kompie od i3 ze specjalnym taktowaniem, routera który obsługuje Widi w Polsce kosztuje ok. 400-500zł.Router jest podłączony do TV za pomocą kabla HDMI.
 
Ta nowa funkcja Intel Wireless Display w 99,9% nie będzie przez nas wykorzystana, ponieważ do poprawnego czyli bezprzewodowego podłączenia np: komputera do TV potrzeba procesora firmy Intel w kompie od i3 ze specjalnym taktowaniem, routera który obsługuje Widi w Polsce kosztuje ok. 400-500zł.Router jest podłączony do TV za pomocą kabla HDMI.

Mądrego to i miło posłuchać
http://http://www.intel.com/content...re-and-technology/intel-wireless-display.html
 
No i zainstalowałem, w sumie wszystko super mogę już zaliczyć się do grona "szczęśliwców". Zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji instalacji która była też do pobrania razem z firmware. U mnie nie było żadnego niebieskiego ekranu tak jak u kolegi "positivepl".


Może spowodowane jest to, że dawno temu udało mi się zdobyć dziwną aktualizację, która też była dostępna w wersji "pendrive"

Jest też opcja formatowania nośnika

a to gdzie znajduje się w menu??
 

Zdzislawbr

New member
Bardzo dziękuje za podpowiedż co do funkcji time-schift, to takie proste że aż dziw że na to sam nie wpadłem, próbowałem szukać tej funkcji podczas włączonego nagrywania i dlatego nie mogłem jej znależć, do głowy mi nie przyszło, aby po prostu wcisnąć pauzę na pilocie :) Jeśli chodzi o formatowanie pendrive to jest to w MENU - KONFIGURACJA - PREFERENCJE zaraz na samej górze jest opcja "Ustawienia nagrywania", a w niej na samym końcu "Formatuj urządzenie", jest też tuż przed nią opcja "Test urządzenia" która jak opisałem jakoś u mnie nie działa, czy ktoś mógłby sprawdzić, czy to u niego działa, czy też test tak jak u mnie jest zawsze "nieudany" ?
Jeśli chodzi o nagrywanie i możliwość odtwarzania plików na komputerze to jest to dziwne, przypomina mi się era kaset video, można sobie było nagrać dowolny film i porzyczyć go znajomym, według mnie to było normalne i niewiem czemu to pokomplikowali. No faktycznie firma Ferguson jest "trochę miej markowa" fakt że nie jest to też i firma "krzak", ale też od TOSHIBY oddziela ją bardzo wiele, to kompletnie inna klasa. Kupiłem rodzicom tuner tej firmy bo przez wiele lat miałem DVD Fergusona i byłem z niego bardzo zadowolony, czytał bez problemu wiele formatów, i miał całkiem dobry laser. Miło go wspominam, teraz mam DVD Grundig czyli starej markowej dobrze znanej firmy, i niema ono połowy funkcji które miał Ferguson, nieraz patrząć na "mało markowe urządzenia" dochodzę do wniosku że czasami mają o wiele większe możliwości niż te "markowe". Jak już wspomiałem Ferguson ARIVA rodziców nagrywa pliki w formacie MPEG-TS które są bez problemu odtwarzane na komputerze, Info o tym formacje podane przez program MediaInfo prezentuje się następująco :
Ogólne
ID : 2 (0x2)
Pełna ścieżka : K:\Ariva_PVR\TVN_Siedem-09052012-1121.mts
Format : BDAV
Format/Informacja : Blu-ray Video
Rozmiar pliku : 13,5 MB
Czas trwania : 34s 10ms
Całkowita przepływność bitów : 3.335 Kb/s

Wideo
ID : 502 (0x1F6)
ID menu : 23 (0x17)
Format : AVC
Format/Informacja : Advanced Video Codec
Wersja formatu : Version 2
Profil formatu : Main@L3.0
Ustawienia formatu, CABAC : Tak
Ustawienia formatu, poklatkowy : 4 klatki
ID kodeka : 27
Czas trwania : 33s 840ms
Przepływność bitów : 2.614 Kb/s
Przwpływność maksymalna : 4.131 Kb/s
Szerokość : 720 pikseli
Wysokość : 576 pikseli
Proporcje obrazu : 16:9
Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
Standard : PAL
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bitów
Rodzaj skanu : Z przeplotem
Kolejność skanu : Górne pole wpierw
bity/(piksele*ramki) : 0.252
Rozmiar strumienia : 10,5 MB (78%)
colour_primaries : BT.601 PAL
transfer_characteristics : BT.470 System B, BT.470 System G
matrix_coefficients : BT.601

Audio #1
ID : 503 (0x1F7)
ID menu : 23 (0x17)
Format : MPEG Audio
Wersja formatu : Version 1
Profil formatu : Layer 2
ID kodeka : 4
Czas trwania : 33s 936ms
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 192 Kb/s
Przwpływność maksymalna : 216 Kb/s
Kanały : 2 kanały
Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz
Opóźnienie wideo : -1s 223ms
Rozmiar strumienia : 795 KB (6%)
Język : Polski

Audio #2
ID : 504 (0x1F8)
ID menu : 23 (0x17)
Format : AC-3
Format/Informacja : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Ustawienia formatu, bez endiana : Big
ID kodeka : 6
Czas trwania : 33s 888ms
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 384 Kb/s
Przwpływność maksymalna : 504 Kb/s
Kanały : 2 kanały
Rozmieszczenie kanałów : Front: L R
Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz
BitDepth/String : 16 bitów
Opóźnienie wideo : -1s 191ms
Rozmiar strumienia : 1,55 MB (11%)
Język : Wiele języków

Tekst
ID : 505 (0x1F9)-100
ID menu : 23 (0x17)
Format : Teletext
Język : Polski

Menu
ID : 501 (0x1F5)
ID menu : 23 (0x17)
Czas trwania : 34s 10ms
Lista : 502 (0x1F6) (AVC) / 503 (0x1F7) (MPEG Audio, Polski) / 504 (0x1F8) (AC-3, Wiele języków) / 505 (0x1F9) ()
Język : / Polski / Wiele języków
Przwpływność maksymalna : 5160800


Co ciekawe u nas też jest to ten sam format czyli MPEG-TS, ale plik jest jakiś dziwny ten sam program podaje o nim tylko:

Ogólne
Pełna ścieżka : K:\_MSTPVR\5_TTV_201295_10484.ts
Format : BDAV
Format/Informacja : Blu-ray Video
Profil formatu : No PAT/PMT
Rozmiar pliku : 25,7 MB

Czyli jakby to samo, ale brakuje podstawowych informacji o tym jak program ma zdekodować dzwięk i obraz bo niema nic o koderach audio wideo, o przepływowości danych słowem żadnych dodatkowych informacji. Wygląda to faktycznie na jakieś celowo wprowadzone zabezpieczenie. Tak jak by tych danych specjalnie nie było, a tv ma je sobie ustawione "na sztywno" i dlatego odtwarza te pliki.
 
Ostatnia edycja:
Jeśli chodzi o formatowanie pendrive to jest to w MENU - KONFIGURACJA - PREFERENCJE zaraz na samej górze jest opcja "Ustawienia nagrywania", a w niej na samym końcu "Formatuj urządzenie", jest też tuż przed nią opcja "Test urządzenia" która jak opisałem jakoś u mnie nie działa, czy ktoś mógłby sprawdzić, czy to u niego działa, czy też test tak jak u mnie jest zawsze "nieudany" ?

U mnie obydwa testy kończą się napisem "UDANY". Mój pendrive to stary Patriot http://www.patriotmemory.com/product/detail.jsp?prodline=7&catid=86&prodgroupid=64&id=631&type=11

Swoją drogą, to czy przypadkiem na tym forum nie ma fachowca, który w konkretny sposób wyjađniłby, czy jest możliwość odtworzenia tego formatu, czy nie?

Co ciekawe u nas też jest to ten sam format czyli MPEG-TS, ale plik jest jakiś dziwny ten sam program podaje o nim tylko:

Ogólne
Pełna ścieżka : K:\_MSTPVR\5_TTV_201295_10484.ts
Format : BDAV
Format/Informacja : Blu-ray Video
Profil formatu : No PAT/PMT
Rozmiar pliku : 25,7 MB

Czyli jakby to samo, ale brakuje podstawowych informacji o tym jak program ma zdekodować dzwięk i obraz bo niema nic o koderach audio wideo, o przepływowości danych słowem żadnych dodatkowych informacji. Wygląda to faktycznie na jakieś celowo wprowadzone zabezpieczenie. Tak jak by tych danych specjalnie nie było, a tv ma je sobie ustawione "na sztywno" i dlatego odtwarza te pliki.
 
Ostatnia edycja:

tomekcl

New member
Witam! Chcialbym zapytac użytkownikow modelu rl933/tl933 o to czy w tych telewizorach wystepuje zjawisko bandingu? ogladam duzo sportu i tych pasow bym nie wytrzymal...

Ogolnie TV nadaje sie do sportu? hd i sd?
 

Zdzislawbr

New member
Według mnie ten TV nadaje się do sportu i to bardzo dobrze, zjawiska które opisałeś nie zauważyłem. Ja właśnie swój kupiłem tuż przed Euro i praktycznie mecze były pierwszą żeczą którą oglądałem na świeżo zakupionym sprzęcie. Oczywiście oglądałem je w HD bo wtedy właśnie TVP 1 i 2 zaczeły transmisje w tym systemie. Obraz jest wspaniały widać wszystkie szczegóły, nawet nieraz było widać aż "poszczególne źdźbła trawy na boisku" :) Przy kamerze z góry widać było wszystkie szczegóły zawodników. Róch jest bardzo płynny nie zauważyłem żadnego smużenia, ani poświaty przy szybkim ruchu zawodników, nawet jak mieli białe koszulki. Wogule według mnie telewizor ma fantastyczną jakość obrazu czasami przewyższającą modele dużo droższe. Ostatnio kolega kupił sobie LG 42 cale za ponad 3000 zł. Tamten bije naszą Toshibę funkcjami menu, pięknym menu ekranowym i funkcjami internetowymi to praktycznie komputer bo ma nawet normalną przeglądarkę w której można otworzyć dowolną stronę. I co z tego skoro obraz jest DUUŻO gorzy niż na naszej Toshibie, Przejaskrawiony, kolory blade, i wogule jakiś taki nijaki. Może i można by to jakoś skalibrować. Niemiej ja testowałem ten telewizor na automatycznych zalecanych ustawieniach producenta, bo chyba to producent który wyprodukował i zaprojektował dany model TV najlepiej wie jak go ustawić ? Dlatego też zawsze wszystkie swoje telewizory ustawiałem zgodnie z tymi zaleceni. Toshibe też mam ustawioną na AutoView w tym LG też jest podobna funkcja, ale jakość obrazu dużo gorsza. Podsumowująć nasz TV ma bardzo dobrą jakość obrazu dorównującą dużo droższym modelom i nadaje się praktycznie do każdego typu audycji równierz i do transmisji sportowych.
 

tomekcl

New member
Dzieki za odpowiedz Zdzisiu.
A powiedz mi jeszcze jak jest z kątami bocznymi w tym TV? Daje rade poogladac z lekkiego kąta? bo troche mnie to interesuje.
I jeszcze o funkcje PVR chcialbym zapytac. Dziala juz? mozna nagrywac na Pendrive ( mam 16GB) czy trzeba miec duzy dysk HDD?
 

Zdzislawbr

New member
Jeśli chodzi o kąty boczne to też jest bardzo dobrze, obraz jest OK, trzeba siedzieć naprawde bardzo z boku żeby obraz był słaby wtedy staje się nie ostry, a kolor biały jest przejaskrawiony, ale jak już pisałem trzeba siedzieć mocno z boku. Natomiast nagrywanie jest, ale tutaj mała uwaga, aktualizacja dodająca nagrywanie pojawiła się na początku września, tak więc gdy kupisz telewizor może on jej nie mieć jeszcze wgranej. Ja kupiłem swój w czerwcu, a oprogramowanie miał z marca. Widać trochę czasu mija od jego wyprodukowania do sprzedarzy klientowi. Niemiej niema problemu, jeśli podłączysz telewizor do internetu, wystarczy uruchomić funkcję "Aktualizacja oprogramowania" sam ją powinien ściągnąć i się zaktualizować. Alternatywnie aktualizacja jest też dostępna na stronie internetowej Toshiby, można ją sobie ściągnąć zapisać na pendrive i zainstalować. Ja tak zrobiłem i polecam ten sposób jak to wygląda opisałem w jednym z moich wcześniejszych postów. Link do niej jest w tym wątku parę stron wcześniej. Ogólnie polecam przeczytanie kilku ostatnich stron jest tam dużo o aktualizowaniu i nagrywaniu. Telewizor nagrywa bez problemu na pendrive. Nagrywa nawet na mały pendrive 2GB który jest dość wolny, tak więc w tej kwestji niema zbyt wielkich wymagań. Trzeba tylko pamiętać że pendrive musi być sformatowany w FAT, FAT 16 albo w FAT 32. Akurat pendrive system Windows formatuje tak domyślnie (w zależności od ich wielkości dobiera system, ale domyślnie zawsze jest to FAT, a nie NTFS), ale np. duży dysk twardy może być sformatowany w systemie NTFS w takim wypadku telewizor wszystko odczyta bez problemu, ale nie nagrywa w tym systemie plików. Nagrywanie działa bardzo dobrze i z pilota i z timera który obsługuje się bezproblemowo. Jest też funkcja TimeShift. Wszystkie nagrania można bezproblemowo podejrzeć sobie w odpowiednim menu. Na koniec dodam że trzeba mieć dość dużego pendrive bo nagrany materiał trochę miejsca zajmuje z moich wyliczeń wynika że minuta nagrania SD zajmuje około 25 mb, HD będzie zajmowało jeszcze więcej tak godzina filmu zajmuje jakieś 1.5 GB. Ja też mam pendrive SanDisc 16GB i na niego trochę filmów wejdzie, chociarz nagrywałem też i krótki serial na pendrive Kingston 2 GB i też nie było problemu. Nagrywania na dysku zewnętrznym nie próbowałem wprawdzie mam taki dysk Wdestern Digital 250 GB i TV odtwarza z niego filmy bez problemu to nagrywania nie mogłem przetestować bo mam go sformatowanego w systemie plików NTFS. Tak więc jeśli chodzi o nośniki telewizor jest mało wymagający i nagrywanie działa bezproblemowo.
 
Witam! Chcialbym zapytac użytkownikow modelu rl933/tl933 o to czy w tych telewizorach wystepuje zjawisko bandingu? ogladam duzo sportu i tych pasow bym nie wytrzymal...

Ogolnie TV nadaje sie do sportu? hd i sd?

Osobiście oglądałem na tym modelu tylko mecze reprezenatacji RP na Euro2012 i nic takiego nie zauważyłem (możę gra nie była aż tak dynamiczna? ;) )

Za to coraz bardziej irytuje mnie odtwarzanie plików MKV - 20 sekund poprawnego odtwarzania i następnie występuje takie "klatkowanie", że nie da się tego oglądać.
 

Zdzislawbr

New member
Maksymalnie MKV oglądałem o wielkości 10 GB i nie było żadnego problemu, aż tak wielkich plików nie oglądałem więc nie wiem, ale faktycznie przy aż tak dużych wielkościach mogą być problemy. Mi się kiedyś, ale to tylko raz zdarzyło przy nawet nie wielkim pliku jakieś 4GB HD ready czyli 1280 na 720 pikseli, że głos opuźniał się w stosunku do filmu, na komputerze tego nie było. Ale to tylko raz a filmów MKV obejrzałem już około 20 że myśle iż to ten film był jakoś źle niestandardowo zakodowany. Ostatnio zaczełem oglądać filmy z napisami na .srt w telewizorze i wszystko jest ok, tylko mam pytanie otóż nie wyświetlają mi się polskie znaki, zamiast nich są krzaczki. Musze konwertować napisy na format bez polskich znaków, i mam pytanie czy to normalne, czy też wina leży po stronie tego że mam telewizor ustawiony na Niemcy. Bo wiem że np. w tym ustawieniu w telegazecie niema polskich znaków. Wiem że mógłbym sam to sprawdzić, ale po zmianie kraju w tv praktycznie wszystko trzeba ustawć od początku (od nowa loginy na Youtube i w Toshiba Places)więc jest z tym trochę roboty. Dlatego mam pytanie do kolegi "positivepl", bo wiem że ma telewizor ustawiony na Polskie jak jest z polskimi znakami przy odtwarzaniu filmów ?
 
Ostatnia edycja:
...Dlatego mam pytanie do kolegi "positivepl", bo wiem że ma telewizor ustawiony na Polskie jak jest z polskimi znakami przy odtwarzaniu filmów ?
Jeśli napisy będą w formacie.SRT przy ustawionym standardzie UNICODE UTF-8 nie ma żadnego problemu z polskimi znakami. Przy konwersji pomocny jest program Subtitle Edit (bezpłatny).
 
Do góry