40RL933 - prosze o opinie

paeru

New member
Bez reklam
Wg Strony Toshiby pojawiła się aktualizacja dostępna sieciowo, która powinna dodać trzy obiecywane wcześniej funkcje, tj. WiDi, PVR i CEC. Jeżeli jest tutaj ktoś, kto ma ten model wpięty do sieci, niech spróbuje zaktualizować telewizor i podzieli się spostrzeżeniami.
 
Wg Strony Toshiby pojawiła się aktualizacja dostępna sieciowo, która powinna dodać trzy obiecywane wcześniej funkcje, tj. WiDi, PVR i CEC. Jeżeli jest tutaj ktoś, kto ma ten model wpięty do sieci, niech spróbuje zaktualizować telewizor i podzieli się spostrzeżeniami.
Oczywiście ja mam podpięty ten model od 3 miesięcy i dzisiaj się doczekałem. Co najbardziej mnie ucieszyło, to oczywiście zmiana i nareszcie poprawne sortowanie programów - i tu zaskoczenie - poprawnie sortuje też pliki z dysku, pendrive i z dysku sieciowego. PVR jest już aktywne - działa "z timera i z przycisku". Wszystkie nagrane audycje są dostępne w menu/programy tv/biblioteka i tylko z tego miejsca istnieje możliwość ich odtworzenia, z menu mediaplayera - niestety nie. Pojawiła się także opcja WiDi.
 
Ostatnia edycja:

paeru

New member
Bez reklam
Info o aktualizacji zniknęło - możliwe, że jest to jedynie błąd w pliku/changelogu, jeżeli nie to znaczy, że coś było nie tak i aktualizację wycofano. O której robiłeś update? Skoro poszedł, to znaczy że aktualizacja jest, a przynajmniej była ;) Trochę im to zajęło...

Ciekaw jestem, czy do TL933 też się już pojawiła, bo z poprzedniego jak i tego changeloga wynika, że nie...
 
Info o aktualizacji zniknęło - możliwe, że jest to jedynie błąd w pliku/changelogu, jeżeli nie to znaczy, że coś było nie tak i aktualizację wycofano. O której robiłeś update?
Między 18:00 a 19:00. Nawet jeśli były jakieś błędy - to ja ich jeszcze nie widzę i mi tam pasuje ;)
Moja wersja to: 6.9.6D.1 - 23.07.2012 - 62.3.81.1
Hehe, ale Toshiba jest bezbłędna - aktualizacja po kilku miesiącach dostępna przez kilka godzin :)
Ok, już nie narzekam, w końcu coś tam działają "chłopcy".
 
Ostatnia edycja:

pjp

New member
A ja dalej będę narzekał. Czemu właściwie informacje o tych aktualizacjach pojawiają (i znikają) się tylko na stronach niemieckich?
Czy żeby aktualizacja zaskoczyła trzeba przestawiać kraj na Niemcy?
 

pjp

New member
ok, zasugerowałem się adresem tej strony, ale przez stronę polską niełatwo tam dotrzeć.
Niestety lektura informacji z tej strony i instrukcji telewizora też nie napawa mnie optymizmem - wynika z niej, że żeby zaktualizować telewizor trzeba go koniecznie podłączyć do internetu, cytat ze strony:
"Jeśli produkt umożliwia sieciową aktualizacje oprogramowania, jego modelu nie będzie znajdował się na liście "
eh...
 

Zdzislawbr

New member
A czy mógłby szanowny kolega napisać ile trwała ta aktualizacja i jak ona wyglądała? Piszę ponieważ dziś po południou telewizor po włączeniu powiadomił mnie o dostępności nowj aktualizacji oprogramowania. Postanowiłem tą procedure przeprowadzić wieczorem. Wszedłem do odpowiedniego menu wybrałem "Aktualizacja sieciowa" i "Spradż dostępność aktualizacji" telewizor bardzo szybko pobrał jakieś pliki aktualizacyjne i zapytał się mnie czy na pewno chcę zaktualizować oprogramowanie, ostrzegł że tej operacji nie można przerwać i że funkcje telewizora podczas jej nie będą działały. Z "duszą" na ramieniu zgodziłem się. Faktycznie nie mogłem wybrać żadnej funkcji z pilota telewizor nir reagował, ale aktualny program był wyświetlany dobrze. Mam router sieciowy na którym gdy jest transmisja danych miga dioda przyporządkowana temu wejściu LAN do którego jest podłączone urządzenie które wykonuje właśnie przesył danych. Gdy np. ściągam coś z sieci dioda przy LAN 1 do którego mam podłączony komputer miga jak szalona. Telewizor mam podpięty kablem sieciowym do gniazda LAN 2. Zdziwiło mnie że po rozpoczęciu aktualizacji dioda praktycznie nie miga co najwyżej migneła co jakiś czas, myślałem że będzie migała tak jak ta od komputera w końcu myslę że plik aktualizacyjny trochę "waży". No wiec zaczeo się aktualizowanie, telewizor telewizor nie reagował na funkcje pilota, zaczełem o 21:30 do 22:30 nic się nie działo to już godzina i zaczełem się niepokoić. Włączyłem tuner satelitarny podłączony poprzez eurozłącze, telewizor automatycznie zawsze przełączał się na niego po jego włączeniu. Stało śię też tak i tym razem i nagle zaczoł reagować na wszystkie przyciski i działać normalnie. Sprawdziłem wersje oprogramowania, była ta oryginalna z marca tego roku. Wprawdzie pisało że procesu aktualizacji nie wolno przerywać, no ale pisało też że funkcje telewizyjne nie będą działać, a po włączeniu tunera satelitarnego zaczeły działać bez problemu, więc zdecydowałem się na wyłączenie telewizora. Po ponownym włączeniu wszystko jest OK, ale po staremu ta sama stara wersja softu. Więc zastanawiam się co się działo przez tą godzinę aktualizacji skoro nic się nie zaktualizowało. Dlatego proszę kolegę o opisanie całej procedury i ile to u niego trwało. Ja mam Neostrade 2mb i trwało to godzinę i nic. Co mogło pujść nie tak, a może coś zrobiłem żle ?
 

Zdzislawbr

New member
Dziś próbowałem ponownie zaktualizować oprogramowanie, i co się okazało - "Aktualizacja nie jest dostępna w tym momencie". Dziwna ta aktualizacja nie dość że jak jest to nie chce się zainstalować to jeszcze pojawia się i znika, aktualizacja widmo :( Dziwne że Toshiba nie zdecydowała się na taki sam manewr jak z poprzednią aktualizacją, że można ją sobie było ściągnąć z komputera rozpakować, nagrać na pendrive i wygodnie zaktualizować tv. Widzę że wsparcie Toshiby jest na karygodnym poziomie, mój wujek ma Samsunga, tam nie dość że aktualizacje pojawiają się co jakiś czas i instalują się błyskawicznie to jeszcze dzieje się to jak w komputerze, jest pasek postępu pobierania i instalowania, nic nie trzeba przywracać do ustawiń fabrycznych, co najwyżej wystarczy wyłączyć i włączyć ponownie tv. No ale on dał tysiąc złotych więcej (też 40 cali) za telewizor niż ja. Jakość obrazu powiedziałbym że jest na takim samym poziomie jak w mojej Toshibie, ale funkcjami internetowymi bije ją na głowe, jest tego multum, nawet może ściągać i instalować widgety, a nie tak jak u nas smutne Toshiba Places w którym oprócz Youtube (z którym i tak mam problemy, ale to temat na osobny post) i Facebooka praktycznie niema nic ciekawego. No i ma 3D.
 
Ostatnia edycja:

paeru

New member
Bez reklam
Aktualizacja powinna trwać chwilę i jest bezproblemowa. Problem w tym, ze jak sam zauważyłeś - zniknęła. Sprawdzałem wczoraj ok. 14:00 na 23RL933 i już jej nie było - także faktycznie musiała zostać z jakiegoś powodu wycofana.

Co do youtube - na czym polega problem? Wbiłeś DNS'y googla, tak jak nie raz radzono w temacie dot. youtube'a na toshibach?
 

Zdzislawbr

New member
Witam, dziękuje za post, mój problem z Youtube jest innego rodzaju. Mam internet 2mb w Neostradzie. Ta szybkość pozwala mi oglądać na komputerze filmiki w rozdzielczośći 480p i poniżej. Filmy 720pHD czasami chodzą ale rzadko i wymagają z regóły buforowania, natomiast o 1080pHD moge sobie pomażyć, no chyba że zdecyduje się na wielominutowe buforowanie. Otórz odtwarzacz Youtube w telewizorze jak zauważyłem stara się zawsze odtwarzać filmy z najwyzszą możliwą rozdielczością. Jesli filmik ma max 480p wszystko jest OK. Ale jak ma 720pHD czy 1080pHD (a duży odsetek filmów już jest dostępny w takich rozdzielczościach) to wtedy oczywiście łącze nie jest w stanie dostarczyć mu odpowiednich danych w czasie rzeczywistym. Powoduje to że filmy są odtwarzane w zwolnionym tępie często się zacinają i głos się rwie. Oczywiście można sobie włączyć pauze i zbuforować filmik, ale to nic nie daje ponieważ o ile na komputerze jest buforowana około 1/3 filmu to na toshibie jakaś max 1 minuta na przód potem buforowanie ustaje. Ciekawe czym to jest spowodowane, jakoś trudno i to sobie wyobrazić, aby telewizor miał tak mało pamięci ram na pokładzie aby tam się zmieściła max 1 minuta filmu. Na komputerze niema problemu zawsze można sobie obniżyć jakość, niestety mimo że przewertowałem instrukcje obsługi telewizora zarówno tą skróconą którą dostałem wraz z zakupem i tą pełną w pdf którą sobie ściągnełem ze strony Toshiby, to funkcji recznej zmiany rozdzielczości w telewizorze nie znalazłem. Dla mnie to głópie no chyba że telewizor był projektowany dla Japończyków czy też Amerykanów którzy mają w domu kilkudziesięcio megabitowe łącza i u nich wszystko beż problemu na takim łączu chodzi w fullHD. Niestety nie u nas, a przecierz wystarczyło by dodać do oprogramowania funkcje zmiany rozdzielczości odtwarzanego filmu, albo opcje aby można było wpisać naszą max. prędkość internetu, a na jej podstawie telewizor dobierałby jakość odtwarzanego filmu. Niektóre programy komputerowe tak mają np. Steam.
 

paeru

New member
Bez reklam
Niestety, jest to kwestia aplikacji, nie telewizora. Toshiba, tak jak Sharpy, Samsungi i LG mają aplikację Youtube leanback (nowa wersja) - i na każdym z nich na sklepie ten problem zauważyłem - raz, że nie doszukałem się zmiany rozdzielczości, a dwa, że faktycznie filmy buforują się tylko kilkadziesiąt seksund do przodu (często na ES8000 na sklepowym necie ten problem występuje i ciężko się przez to cokolwiek ogląda). Możliwe oczywiście, że jest to też w jakiś sposób rozwiązane w obrębie danej marki, ja natomiast problem znam doskonale, i tak jak pisałem, nie tylko z Toshiby.

Zmiana rozdzielczości na pewno dostępna jest oglądając youtube bezpośrednio ze strony - wyższe modele Toshiby i inne marki mające przeglądarkę - natomiast tam buforowanie wygląda identycznie, czyli nie pobierze naraz całego filmu.
 
A czy mógłby szanowny kolega napisać ile trwała ta aktualizacja i jak ona wyglądała?
Witam i już spieszę z informacją odnośnie aktualizacji. Prawdę mówiąc robiłem już dwie aktualizacje, pierwszą robiłem z pendrive i z plikiem ze strony, która już nie publikuje aktualizacji. Aktualizacja wyglądała normalnie - zaświeciła się dioda od timera, 2-3 minuty i czarny ekran. Po 10 minutach mocno się zirytowałem i pomimo wcześniejszego komunikatu o kategorycznym zakazie wyłączania tv - wyciągnąłem wtyczkę od zasilania. Po ponownym podłączeniu tv kompletnie się zrestartował, zmieniła się wersja i data softu (szczegóły kilkanaście postów wyżej) plik ważył ok 50-60mb i mam go gdzieś na dysku, ale nie polecam, bo kompletnie żadnych zmian w tv nie stwierdziłem. Druga aktualizacja była w wersji sieciowej po LAN. Plik (pliki) tv pobierał ok 15 minut (wyglądało to normalnie - pasek postępu 0-100%). Tradycyjnie zaświeciła się dioda od timera i czarny ekran, więc nawet się nie zastanawiałem i wtyczka poszła z gniazdka. Po włączeniu, zaskoczenie - tv wyświetlił niebieski ekran i białe napisy (dosłownie jakość na poziomie Atari lub Commodore). Magiczny pasek przemierzył drogę do 100% i tv wrócił do życia. Nic nie zostało skasowane, wszystkie ustawienia bez zmian, lista programów itd. Dodatkowo wszystko zaczęło działać normalnie (sortowanie, PVR, WiDi). Tak to wyglądało u mnie.
 

Zdzislawbr

New member
Bardzo dziękuje szanownym forumowym kolegom, za rozwianie moich wątpliwości i za tak wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli chodzi o YouTube to myślałem że jest to tylko wina Toshiby, bo u wujka na Samsungu tego nie zauważyłem, ale on ma internet 6mb i u niego pewnie bez problemu na takim łączu idzie wszystko w HD. Teraz rozumiem że nie jest to wina telewizora tylko konkretnej aplikacji do obsługo Youtube która jest instalowana na wielu modelach. W takim razie pewnie nic nieda rady z tym zrobić. Ja sobie poradziłem w ten sposób że po prostu podłączyłem komputer do telewizora poprzez wejście HDMI i oglądam filmy z Youtube z komputera. Rozwiązanie trochę na "okrętke" ale się sprawdza. Dziękuje równierz koledze "positivepl" za opisanie całego procesu aktualizacji. Ten poprzedni plik aktualizacyjny który wgrywało się na pendrive też jeszcze mam ściągnięty na dysku, ale faktycznie chyba niema sensu go instalować. Będę próbował tej aktualizacji sieciowej, może wreście się pojawi i da się ją zainstalować. Bardzo dziękuje za opisanie jak to wszystko wygląda wten sposób będę już wiedział co robić, i nie będę "panikował" że jest np. czarny ekran". Sam jestem informatykiem i wiem że aktualizacja firmware jest procesem zawsze bardzo ryzykownym i gdy zostanie przerwana może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego też raczej staram się nic nie aktualizować jeśli wszystko działa dobrze i niema takiej potrzeby, a jak już muszę zaktualizować np. BIOS komputera to zawsze podłączam go do sieci poprzez UPS aby zabezpieczyć się przed skutkami braku prądu. Niemiej deczyzję o aktualizacji telewizora podjełem na tak ponieważ bardzo by mi się przydało nagrywanie na pendrive. No i myślę że pewnie też i coś poprawili przy tej okazji w sofcie. A mam jeszcze jedno pytanie czy po tej aktualizacji HBBtv już działa na kraju Polska, czy też dalej trzeba telewizor mieć ustawiony na Niemcy. Przy okazji powiem że znalazłem też i ciekawostke, jak telewizor przestawi się na Wielką Brytanie oprócz Youtube pojawia się też i BBC Player, ale narazie jeszcze go nie testowałem więc niewiem co on oferuje.
 

mikocm

New member
Witam, przymierzam się do zakupu tego telewizora w wersji 32". Proszę o jakieś opinie, bo nie mogłem przeczytać testu. Jakie wady ma ten telewizor?
Czy pojawia się jakiś błyskający czarny pasek, jak to ma miejsce czasami w TL838?

Chodzi mi o ten pasek jak na filmie (38 sekunda, dolna partia ekranu)
Toshiba 40TL868B Fault - YouTube


Jak działa nagrywanie? Można coś zaprogramować i nagrać podczas, gdy telewizor jest wyłączony?

A i jeszcze jedno - sprawdzał ktoś może, czy podczas oglądania TV, da radę nagrać obraz podłączając nagrywarkę dvd z tym telewizorem przez złącze SCART? Moja nagrywarka takie coś oferuje, ale chyba nie każdy tv ustawia na wyjściu euro sygnał z tunera (choć niektóre tak miały).

Bardzo proszę o poradę, bo zastanawiam się jeszcze nad Samsungiem UE32ES5500
 
Jak działa nagrywanie? Można coś zaprogramować i nagrać podczas, gdy telewizor jest wyłączony?
Oczywiście, że można nagrać. TV dysponuje niestety tylko jedną głowicą (tunerem) więc jeśli coś nagrywamy to musimy to oglądać. Jeżeli chodzi o nagrywanie "z timera" to jest bezproblemowe - nastawiamy i zapominamy. TV włącza się (podświetla matrycę) na ułamek sekundy po czym zmieniają sie kolory led i zaczyna nagrywać - po zakończeniu oczywiście przechodzi w standby.
A i jeszcze jedno - sprawdzał ktoś może, czy podczas oglądania TV, da radę nagrać obraz podłączając nagrywarkę dvd z tym telewizorem przez złącze SCART? Moja nagrywarka takie coś oferuje, ale chyba nie każdy tv ustawia na wyjściu euro sygnał z tunera (choć niektóre tak miały).
Wydaje mi się, że każde złącze scart ma wyprowadzone sygnały "video out/audio out" i to właśnie służy to takich zastosowań, problem może być w przewodzie - scart/scart, który może w "tańszej wersji" nie posiadać wszystkich żył. Pomimo to nie wiem w jakim celu tak nagrywać, skoro TV robi to z użyciem zwykłego pendrive za 15pln?
 

Maksymilian

New member
Moje pytanie jest takie - zależy mi na nagrywaniu USB i kupiłem telewizor pod tym kątem właśnie. Nie mam jednak żadnej możliwości podłączenia TV do sieci gdyż do miejsca w którym stoi router nie mam dostępu (dwa piętra i przeciwna strona pomieszczenia) a adapter WLAN kupiony w celu aktualizacji to chyba bezsens. Czy można skądś pobrać plik z aktualizacją?
- Jaka musi byc szybkość zapisu (ewentualnie inne parametry) USB aby nagrywało płynnie?
 
Moje pytanie jest takie - zależy mi na nagrywaniu USB i kupiłem telewizor pod tym kątem właśnie. Nie mam jednak żadnej możliwości podłączenia TV do sieci gdyż do miejsca w którym stoi router nie mam dostępu (dwa piętra i przeciwna strona pomieszczenia) a adapter WLAN kupiony w celu aktualizacji to chyba bezsens. Czy można skądś pobrać plik z aktualizacją?
"Dajcie mi soft, który śledzi ruch w sieci, a będę wiedział z jakim adresem łączy się TV" ;)
- Jaka musi byc szybkość zapisu (ewentualnie inne parametry) USB aby nagrywało płynnie?
Nagrywa płynie na czytniku kart SD za 3,99pln, więc chyba wymagania są niezbyt wygórowane ;)
 

Maksymilian

New member
Zapewne nie ma tak dobrze żeby to był dowolny adapter Wifi? Mam chyba jakiś sprzed 5-6 lat ale nawet nie wiem czy warto go szukać. Musi być zapewne Toshiba Hi Powered Special za 400 złociszy? :p
 
Ostatnia edycja:

andyw

New member
Nie za 400 złociszy, a na Allegro można kupić za 150 zł + koszt wysyłki. Wiem,bo sam miesiąc temu kupiłem i do tej pory są jesze w tej cenie.
 
Do góry