Wypalony ekran w tv Oled.

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
To co jest w TV, dodatkowo poszukałem w internecie a to czego nie było w instrucji, znalazłem na youtube. Jest sporo filmików, można ogarnąč ustawienia.
Np. wyłączenie TV, bodajże po 4h. Trzeba/można to wyłączyč. Czyszczenie matrycy TV robi sam po wyłączeniu. Tego ręcznego lepiej za często nie stosować.
Pozdrawiam
 

awakeman

New member
Praktycznie wszytsko o ustawianiach oledow jest na youtube. Trzeba poswiecic troche czasu i dostosowac ustawienia pod siebie, choc tak na prawde to 90% ustawien jest takich samych dla kazdego.

Nie ma natomiast informacji lub przynajmniej ja nie moge znalezc o zabezpieczeniach przed powidokami i przeformatowaniu obrazu w celu wydluzenia zywotnosci matryc. Wedlug mnie takie informacje powinny byc bez problemu do znalezienia na tym forum lecz niestety takowych brak.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Przeformatowanie obrazu to zastosowanie zumu tak aby paski programów info, czy logo kanału znalazło się loza emranem.
Trzeba jeszcze zmienić intensywność logo - luminację i pamiętać aby nie wyłączać TV z sieci (prądu). TV po wyłączeniu dokonuje czyszczenia matrycy, bodajże po 4h oglądania.
Pozdrawiam
 

SDman

Banned
@marciniozo -proszę pisząc, że trzeba zmienić intensywność logo, napisz dokładnie co wybrać wg. Ciebie (masz 1,5roku TV) -przyda się.
 

awakeman

New member
Ogolnie chyba chodzi o to, zeby aspect ratio zmieniac co jakis czas i ogladac tv na roznych ustawieniach. Nie jest to jednak to o czym marzymy kupujac drogi tv, bo ogladanie programow na jakims zoomie, ktory obcina czesc obrazu lub 4:3 to tak slabo troche...
 

awakeman

New member
@marciniozo -proszę pisząc, że trzeba zmienić intensywność logo, napisz dokładnie co wybrać wg. Ciebie (masz 1,5roku TV) -przyda się.

Wszedzie o tym jest info, ze powinno byc ustawione na low.

Od 19:25-

https://www.youtube.com/watch?v=beLpj1a0o5A

Co do wypalen jeszcze to jest jeden typ na youtube- Tuba, ktory dzien w dzien przez 10 godzin wyswietla statyczne obrazy na swoim BX z 2020. Ostatni film ma jak "bawi" sie tak juz 251 dni. Warto co jakis czas wejsc z ciekawosci i zobaczyc, czy ma jakies zmiany na matrycy. Narazie zero takowych.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Takie degradowanie obrazu, to raczej wolałbym bez obrazu sam dźwięk z wiadomości słuchać.
Pobór prądu jest mniejszy, tylko ciekawe czy i tak coś tam się nie dzieje z panelem, bo też gdzieś o tym czytałem.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Ogolnie chyba chodzi o to, zeby aspect ratio zmieniac co jakis czas i ogladac tv na roznych ustawieniach. Nie jest to jednak to o czym marzymy kupujac drogi tv, bo ogladanie programow na jakims zoomie, ktory obcina czesc obrazu lub 4:3 to tak slabo troche...

Ja oglądam normalnie, żadnego przeformatowania nie robię. Cieszę się pięknym obrazem.
Co do tej luminacji, nie pamiętam jak usrawiłem (jestem w pracy, wieczorem sprawdzę), ale chyba na warość średnią.
 

awakeman

New member
Sam tez nic nie zmieniam z ustawieniani ratio, ale ponoc nie zaszkodzi, a wrecz moze pomoc. Tylko tak jak pisalem wyzej, jest to troche slabe.

Piszac o ustawieniach luminacji, masz na mysli jasnosc Oled rozumiem? Tutaj bardzo duzo ludzi ma ustwione to na maxa. Sam mam takie ustawienia pod gry ale chyba tez i pod material HDR. A co do ogladania TV kiedy jest ciemno, to tez musialbym sprawdzic bo nie pamietam teraz, a jestem w pracy, ale sa to jakies wartos w przedziale 45-60 bodajze.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Chodziło o luminację logo kanału TV - można zmieniać ten parametr - jego intensywność zostaje zmniejszona, jest troszkę przyciemnione.
Co do ustawień obrazu, przy HDR, Dolby Vision jest max, przy materiałach SDR mam zmniejszone, o ile teraz nie pamiętam, coś chyba około 60.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Regulacja luminacji w logo :
- Wyłączona
- Niska
- Wysoka

Mam ustawione na niska.
Sorry za post pod postem, nie mogę edytować.
 

Primer77

New member
Ale logo najciemniejsze jest przy ustawieniu wysoko.Również instrukcja ze strony LG tak zaleca. Dlatego ta funkcja powinna być ustawiona właśnie w ten sposób.
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Tak, tylko przy takim ustawieniu na niektórych kanałach widac to zbyt intensywnie, tzn. jest widoczna ciemna otoczka logo.
Oczywiście można tak ustawić. Jest wiele różnych opcji. Trzeba potestować i wybrać odpowiednie dla siebie.
Można też skorzystać z profesjonalnej kalibracji.

Uzupełnienie
Tak jak już to było napisane wcześniej. Bardzo dużo informacji można znależć w sieci. Kopalnią wiedzy jest też YouTube.
Przykład ustawień
https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/cx-oled/settings
 
Ostatnia edycja:

Primer77

New member
Wejdź na stronę LG wybierz tv,OLED i wsparcie znajdziesz tam dwa pliki podręcznik obsługi i instrukcję obsługi na ostatniej stronie instrukcji obsługi znajdziesz Rozdział uwagi dotyczące ochrony ekranu tv OLED.
Tam jest wszystko czarno na białym przekonasz się że mam rację.
 

demola84

New member
Dla mnie to jeden wielki szmelc i lepiej kupić Mini Leda niż w takie badziewo się pchać !!!


Nazywanie OLEDów szmelcem jest tak samo niepoważne jak wychwalanie ich na każdym kroku. To technologia jak każda inna i jak każda inna ma swoje wady i zalety. Do zalet na pewno należałoby zaliczyć bardzo dobrą jakość obrazu, szczególnie jeżeli chodzi o czernie, chociaż na pewno nie jest tak że OLED bije każdego LCD na łeb pod tym względem, jak co poniektórzy zdają się tu sugerować. Mam tu na myśli ogólną jakość obrazu, nie chodzi mi o czernie. Inaczej mówiąc na pewno nie jest tak, że jest OLED a później długo nic. Na minus na pewno strach o wypalanie, z reguły niskie jasności i agresywne ABL, jeżeli dołożyć do tego lustrzane matryce to w zasadzie okazuje się, że OLEDy są dość specjalistycznymi TV dla specyficznej grupy użytkowników. Obecnie jednak mamy modę na OLEDy i jak przejrzeć różnego typu fora, to w zasadzie każde pytanie o wybór TV kończy się prostym "bierz oleda" tak jakby to było remedium na wszystko. A tak jak @SDman kilka razy tu pisał, nie jest to zdecydowanie TV bezkompromisowy i trzeba mieć tego świadomość.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Ludzie panikują bo czytają fora, na których co? Ludzie mają wchodzić i pisać, mój się nie wypalił? Oczywiście jest odwrotnie i takich postów może się wydawać, że jest trochę. W porównaniu do ilości sprzedanych egzemplarzy to jest kompletnie nic i zestawienia SDMana nic tutaj nie zmienią.
 

demola84

New member
I tak i nie. Wiadomo, że internet to agregat negatywnych opinii, ale nie każdy z wypalonym OLEDem zakłada od razu post na forum w internecie. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że ma wypalonego OLEDa, bo w wielu przypadkach bez wnikliwej analizy obrazu, czy np. wyświetlenia plansz z różnymi kolorami tego nie widać, a ile z typowych "kowalskich" coś takiego robi? To samo dotyczy m.in np. równomierności podświetlenia matrycy LCD. Większość tego nie zauważa, nie testuje i żyje z tym "problemem" nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Fakt jest jednak taki, że oledy się wypalają. Jedne szybciej, inne wolniej ale to nie zmienia faktu, że tak jest. A to czy problem dotknie akurat nas czy nie, to już w dużej mierze zależy od sposobu użytkowania TV i szczęścia.

P.S Jedynymi danymi odnośnie takich czy innych przypadłości i ich liczby dysponują serwisy oraz co oczywiste sami producenci.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Nawet biorąc to wszystko o czym piszesz do kupy, to przy ilości sprzedawanych egzemplarzy to jest ciągle wartość promilowa, czyli pomijalna.
 
Do góry