Wypalanie się plazm.

Status
Zamknięty.

vicek

New member
Wypalanie a siwe pasy

asnp napisał:
Vicek
Dziękuję za odpowiedź ale nie wszystko jest dla mnie jasne dlatego proszę o wyjaśnienie poniższych kwestii.

1.Czyli jak rozumiem problemem jest tylko styk pasów z obrazem a cała pozostała częśc pasów nie powoduje wypalania.
Idąc tym tokiem rozumowania przy wyświetlaniu np zielonego kółka na obrazie wypalaniu powinna podlegać tylko obwiednia takiego kształtu zaś wnętrze koła nie.

2.Skoro "szkodliwy" jest tylko sam styk (pasów i obrazu) to dlaczego minimalizuje się efekt czarnych pasów ?.

3.Ale przy takiej operacji tracimy część obrazu. Np. po powiększeniu formatu 4:3 tak aby uzyskać obraz na całej szerokości ekranu zostanie on ucięty z góry i z dołu.

Pozdrawiam również
ad1. Wypalanie następuje na całej powierzchni, ale "problem" widać tylko na styku kontrastujących powierzchni. Poprostu w takich miejscach luminofor dopalony z niedopalonym leżą obok siebie i inaczej świecą. Trzeba później dopalać niedopalony luminofor dla zlikwidowania różnicy (np. inwersją).

ad2. Zakładając, że czarne nie wypala wcale a białe wypala na max. - siwy kolor (50% białego) wypala średnio, czyli tak jak obraz, który ma obok siebie. Inaczej mówiąc na obrazie czasem występują jasne sceny, a czasem ciemne.. więc średnie wypalanie obrazu można również określić na 50%. Efekt dla szarych pasów jest zminimalizowany ponieważ szary wypala w podobnym stopniu luminofor jak obraz - więc minimalizuje widoczną różnicę.

ad3. Oczywiście powiększanie obrazu celem wysunięcia pasów poza ekran może dawać nieciekawe efekty (powiększenie pikseli/pogorszenie jakości, obcięte głowy itp.), ale jest to skuteczny sposób "utrzymania higieny" dla plazm w "okresie ochronnym" czyli przez ok. pierwszych 300h.


Podsumowując.. wypalanie nie jest problemem kiedy przez okres "docierania" dbamy o to, aby na ekranie przez dłuższy czas nie pozostawały statyczne, kontrastujące elementy. Mój LG ma dopiero ca. 200h, a moja żona lubi zasypiać przy włączonym tv (szczególnie na TVP1 i TVP2 :evil:).. więc wiem o czym mówię.. :) Na szczęście LG daje narzędzia (inwersja i wypalanie bielą całego ekranu) - parę minut i po kłopocie.
Pozdrawiam
 

asnp

New member
Vicek
Dzięki serdeczne za wszystkie informacje. Teraz wszystko jest jasne.
Należało by chyba zaapelować do producentów tv aby do menu dołączyli opcję pt. "wyłącz się gdy żona (dziadek, babcia, dziecko) zasypia" :D

Pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
asnp napisał:
Vicek
Dzięki serdeczne za wszystkie informacje. Teraz wszystko jest jasne.
Należało by chyba zaapelować do producentów tv aby do menu dołączyli opcję pt. "wyłącz się gdy żona (dziadek, babcia, dziecko) zasypia" :D

Pozdrawiam

Przecież każdy TV ma wyłącznik czasowy. Ustawiasz np. na 180 min i sam się wyłączy. Więc co za problem.
 

asnp

New member
Problem żaden ale chodzi o to aby tv nie czekal te 180 min lecz "usypiał się" razem z oglądającym ;).
 

mzdral

New member
egzorcyzmy - precz z duchami

No to trochę z własnego podwórka. Od pół roku ekslpoatuję plazmę 42" LG w domu. Od razu po uruchomieniu ustawiłem kolory i janość na płycie kalibracyjnej zakupionej kiedyś w jednym z czasopism a wydanej właśnie przez LG. Do tej pory nie mam żadnych duchów, powidoków czy innych niedogodności (może oprócz zbyt małego rozmiaru TV, niestety). Telewizor jest głównie katowany przez DVD - przede wszystkim bajki (Reksio, Krecik itp.). Przy sygnale z kablówki TV pracuje jakieś 3 - 4 godziny dziennie, w zasadzie na TVP1 (Wiadomości, film wieczorny).
 

baranskia

Member
A o funkcji ORBITER słyszeliście? Pomaga czy nie bardzo?

:?:
A o funkcji ORBITER słyszeliście? Pomaga ona czy nie bardzo?
I jak to wygląda w praktyce? Czy te PDP z wyższej półki tez to mają i czy zasada działania jest w nich taka sama jak w tych z niższej, np. LG 42PC1RR? :?:
czekam na Wasze opinie...
:cool:
 

Fatal1ty

New member
Witam wszystkich! Na pytanie wątku chciałbym udzielić swojej własnej subiektywnej oceny (jestem troche pedantyczny...:D ). Otóż jak zapewne większość osób oglądających ten wątek zastanawiałem się nad lcd i plasmą, a właściwie ich wadami. Do sedna! - mój wybór padł na plasmę... po włączeniu TV, byłem mile zaskoczony wielkościa itp. (42''), obraz ok, chociaż opinie na temat czernią są troszkę przesadzone w kontraście z czarną ramą plasmy. Cały rozradowany obniżyłem jasność, kontrast i chciałem "docierać' (jak mnei dziś to słowo bawi... albo irytuje). Oczywiście nikt nie mógł się zbliżać do TV bo... sie wypali (heh paranoja), ale jako człowiek trzeźwo myślący nie robiłem takich skrajnych rzeczy jak co niektórzy z forum (co 10minut mrówki i te sprawy). Wszystko było fajnie Tv, tak chodził przez kilkanaście godzin, nawet raz zostawiłem go na dłuższy czas na biały ekran. Po jakimś czasie włączyłem sobie teraz my i po 30minutach sobie pomyślałem, że na pewno nic nie będzie, a tu proszę śliczny trójkącik na białym tle pomimo przesuwanych pikseli, potem z biegiem czasu menu mi się wypaliło, szlag mnie zaczął trafiać, ponieważ czułem się oszukany przez niektórych forumowiczów którzy pisali że nie ma z tym problemy, a ja sam wcześniej sądziłem że wypalenie ekranu zdarza się wtedy kiedy na kilka dni pozostawie tv. włączony. Im dłużej miałem plasmę tym bardziej jej nie lubiłem, nie dośc że przestałemk oglądać na plaźmie zwykłą tv. to jeszcze wkurzałem domowników, którzy słusznie zresztą (subiektywne oceny) mówili że plasma to porażka. I wiecie co... argument, że miej plasme do dvd (ps. w dvd żadne paski mi nie zostawały), a lcd do tv są troche głupie, bo kiedy kupuje się telewizor powinien być on uniwersalny, trwały, a wychodzi z tego iż nabywca staje się niewolnikiem tv..Dodam jeszcze że np. menu udało mi się usunąć bbiałym tłem, ale niektórych znaczków nie. Plasma to telewizor o dużym potencjale ale ten potecjał nie może być do końca realizowany poprzez ograniczenia wynikający z technologii samej plasmy. Po tym doświadczenium, poszedłem do znanego mi serwisu firmy LGe i rozmawiałem z człowiekiem który kiedyś mi monitor naprawiał i powiedział, że z plasmami to jest problem który zawsze występuje. Troche podirytowany tym faktem oraz innym (przepraszam za offtop) otóż, niektorzy użytkownicy oglądaja plasme z bliska i mówia że ekstra, a LCD to bee bo jest mrowienie. Ja Tv oglądałem z 3,5 - 4m i powiem że troche irytowały mnie ciemne sceny na których widać było odświeżanie poza tym oczy się męczyły. Postanowiłem oddać towar który bardzo mnie rozczarował i po namyśle kupiłem lcd 32''. Białem o prawda pewne obawy bo przecież plasma to miodzio a lcd do szajs (twiedzenia mas), i proszę obraz według mnie jak najbardziej ok (choć 32'' to nie 42''), żadnych smużeń (LUDZIE jeżeli nawet Tv ma 16ms. to jest szybszy niż klatka filmu, ja na swoim monitorze PC siekam w same strzelanki i smużęnia nie ma!), w ogóle nie męczy wzroku a nawet gdyby był wypalony piksel to go nie widać już z metra. I nie piszcie że wypaleń nie ma bo śa, nauczony przez życie z ciekawości oglądam sobie tv w sklepach i oglądam na TVN logo TVP. Pozdrawiam.
 

stereoman

New member
Nie napisałeś jaka to plazma

ps
stanę okoniem i powiem ,że w mojej 37pv60 Panasonica JESZCZE:D żaden duch się nie pojawił

over:p
 

Luki27

New member
stereoman napisał:
Nie napisałeś jaka to plazma

ps
stanę okoniem i powiem ,że w mojej 37pv60 Panasonica JESZCZE:D żaden duch się nie pojawił

over:p
kolega chyba ma LG z tego co zrozumialem...
ale mam wrazenie ze trafil na zly egzemplarz ? czy to mozliwe ze cos z nia bylo nie tak i duzo szybciej sie wypalala niz powinna ??
 

Fatal1ty

New member
Plasma była Samsunga (musiałbym popatrzeć w necie jaki dokładnie model). Nie chciałem już wcześniej off topować ale tak czy owak jeśli to byłby wyjątkowy egzemplarz to wątpie, gdyż plasma była wymieniona raz tzn. miała zarysowanie na ramce które mi przeszkadzało, ale wypalilo się logo tvn turbo. Po tym właśnie zdarzeniu zacząłem "docierać", ale stało się tak jak wyżej opisałem. Mi osobiście bardziej do gustu przypadł LCD. A tak PS. Pioneery to chyba na miejscu 1 są, przedwczoraj w saturnie facet kupował plasmę przy mnie za bodajże 9 tys. i wypadl mi portfel oa on uprzejmie przebiegł troche sklepu żzeby mi go oddać więc chciałem się odwdzięczyć i powiedziałem mu moją hist. z plamsa, potem zobaczyliśmy i faktycznie było wypalone logo. Facet się rozmyślił i poszedł oglądać LCD.
 

Luki27

New member
Fatal1ty napisał:
Plasma była Samsunga ...
Mysle wiec ze musze myslec raczej o Panasie lub LG (IMHO zewnetrznie najbrzydszy) bo co do Samsunga mam chyba najwieksze obiekcje (najlepiej pod wzgledem wygladu zewnetrznego :) )
Generalnie moge dodac, ze ogladajac wystawionego miesiac temu samsunga w MM (stal 3 dni) widac bylo logo EUROSPORTU.
Ale slyszalem tez ze Panasy nie maja tego problemu - w tym samym MM stal Panasonic 42PV600 ktory mial tak wypalone logo ze mozna je bylo bez problemu dojrzec podczas ogladania demo HD Panaosnic'a. Inna sprawa ze ten TV stal tam chyba kilka miesiecy i pewnie chodzil przez 12h/dobe na full kontrast.
Tak czy inaczej ogladajac plazmy doszedlem do wniosku ze przy normalnym ogladaniu nie bede mial problemu z duchami - ale teraz sam juz nie wiem...
 

dnc

Moderator
VIP
Fatal1ty napisał:
Plasma była Samsunga (musiałbym popatrzeć w necie jaki dokładnie model). Nie chciałem już wcześniej off topować ale tak czy owak jeśli to byłby wyjątkowy egzemplarz to wątpie, gdyż plasma była wymieniona raz tzn. miała zarysowanie na ramce które mi przeszkadzało, ale wypalilo się logo tvn turbo. Po tym właśnie zdarzeniu zacząłem "docierać", ale stało się tak jak wyżej opisałem. Mi osobiście bardziej do gustu przypadł LCD. A tak PS. Pioneery to chyba na miejscu 1 są, przedwczoraj w saturnie facet kupował plasmę przy mnie za bodajże 9 tys. i wypadl mi portfel oa on uprzejmie przebiegł troche sklepu żzeby mi go oddać więc chciałem się odwdzięczyć i powiedziałem mu moją hist. z plamsa, potem zobaczyliśmy i faktycznie było wypalone logo. Facet się rozmyślił i poszedł oglądać LCD.

Nic innego Ci nie mogę napisać jak: współczuję Ci, że kupiłeś towar, który nie spełnił Twoich oczekiwań i wymagań.
Ja ze swojej strony mogę dodać tylko jedno. Plazma to nie LCD a LCD to nie plazma. Nie wiem gdzieś przeczytał, że plazmy Samsunga nie wypalają się. Na tym forum? Kto? Kiedy? Warto to skonfrontować z użytkownikami innych plazm. Nie na każdej wypali sie logo. Ja mam swoją już prawie rok i nie mam nic wypalonego. Ale może dlatego, że dbam o sprzęt. Wiem jakie są jego słabe strony, a jakie mocne. Nic nie jest doskonałe i dlatego użytkując coś trzeba robić tak by nie spotkała Cię przykrość. Nie twierdzę, że nie umiesz się obchodzić ze sprzętem. Po prostu, moim zdaniem, miałeś pecha.
 

stereoman

New member
luki27

po prostu zajrzyj na wątek o plazmach Panasa stworzony przez DNC'a i potwiedzą się moje słowa,a potem zrobisz co zechcesz,żeby nie było na mnie:D

pzdr
o qurcze,dnc pisaliśmy razem-))))))))))
 

Grigorij

New member
Fatal1ty - nie z nami te numery Bruner!:D Powinieneś zostać powieściopisarzem, ten zgubiony portfel, uczciwy facet i Twoje odwzajemnienie - nie kupować plazmy! Ot, dziecko internetu...:p
 

Fatal1ty

New member
"Tak czy inaczej ogladajac plazmy doszedlem do wniosku ze przy normalnym ogladaniu nie bede mial problemu z duchami"
Nie będę Cie przekonywał do tego że plazma to przede wszystkim problem z telewizją, bo i tak wiem że śa osoby które powiedzą że problemu nie ma etc.. Ale powiem Ci że kiedyś byłem w podobnej sytuacji i też sądziłem że problemu nie ma... bo ja nie będe oglądał non stop tego samego kanału, a jednak. I szczerze mówiąc nie uwierze nigdy w wypowiedzi w stylu... W samsungach sie wypala, lge też., w pionkach najbardziej ale w moim.... w moim to wogóle... wszystko git, a drugi koment nie, co ty, ten TWoj to chlam wyapala sie moj pionek to w ogole. Według mnie sprawa jest prosta niektorzy po prostu chcą bardzo bronić "swojego podwórka". JA nie mam interesu w polecaniu plazm,ani nie polecaniu bo jej już nie mam. Mam natomiast doświadczenie w tej sprawie, i powiem więcej, przecież problem z luminopforem to nie jest problem firmy samsung, sony philips, jest to problem plasm. Wątpie żeby taka prestiżowa firma jak pionneer w swych plasmach używał gorszej technologii niż panas, jest to ta sama technologia która mimo doskonalenia tj. np. przedłuzania żywotności ma wadę której ne da się zlikwidować ponieważ senk lęzy nie w niedopracowaniu technologii, ale we właściwości fizycznych/chemicznych głownej części składowej tej technologi.
 

Fatal1ty

New member
Grigorij napisał:
Fatal1ty - nie z nami te numery Bruner!:D Powinieneś zostać powieściopisarzem, ten zgubiony portfel, uczciwy facet i Twoje odwzajemnienie - nie kupować plazmy! Ot, dziecko internetu...:p
TAk z pewnością, zza to Ty nie jesteś powieściopisarzem sugerując że bzdury wygaduje... haha, powiedz to wszystkim użytkownikom forum którzy przeklinają plasmy bo im się wypaliły znaczki. Gregorij... a może wszyscy ktorym sie cos wypala w plasmach to powieściopisarze... Poza tym skoro walisz takie oskarżenie to nie jesteś człowiekiem wiarygodnym ponieważ, mówisz coś nie mając poważnych argumentów, albo też mając jałtańskie argumenty wysnówane przez roosvelta tj. żadne. Przede wszystkim ja plasmę miałem i sam się przekonałem, więc pisze moją opinie. Ty zaś nie umiesz nawet pojąć tego że zdarzają się takie sytuacje w których ktoś komuś pomaga, jest życzliwy, a skoro tak to nie uważam aby dalsza dyskusja i obrzuucanie się epitetami czemukolwiek służyło, po prostu zamiast rzeczowej opini na tem wypalania plasm, zaśmiecasz forum doprowadzając w konsekwencji do jałowych dyskusji!!! I nie rób sobie jaj z tekstami w stylu - nie kupiować plasm. CZłowieku Ty nie masz co w domu robić, że przychodzą Ci do głowy takie rzeczy.
 
Ostatnia edycja:

jax

New member
Użytkuje plazme LG PC1R od maja zeszłego roku, jak dotąd nie mam wypalonego loga, a nie skacze po kanałach co 10min. Pare dni temu mineło 2000 godzin.
 

jtd

New member
Bez reklam
A moze zamiast LCD i plazm zainteresujcie sie tylna projekcja w technologii SXRD lub D-ILA ?? Obraz nie ma wad z lcd i plazm, brak smuzenia, brak wypalania, duze katy, piekna czern, zero wad, same zalety. Ogladalem wiele razy juz Sonego KDS-55A2000 i obraz tam nawet z kablowki moze sie rownac tylko z najlepszymi poczciwymi CRT:cool:
 
Ostatnia edycja:

szopen

New member
Bez reklam
jtd napisał:
A moze zamiast LCD i plazm zainteresujcie sie tylna projekcja w technologii SXRD lub D-ILA ?? Obraz nie ma wad z lcd i plazm, brak smuzenia, brak wypalania, duze katy, piekna czern, zero wad, same zalety. Ogladalem wiele razy juz Sonego KDS-55A2000 i obraz tam nawet z kablowki moze sie rownac tylko z najlepszymi poczciwymi CRT:cool:

Jedna mała wada jest :
- trwałość lampy 8 000h
- cena lampy 250/300$

pozdr
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
to żadna wada - ilość godzin. Zsumuj kwoty opłat za lampy to wyjdzie że kilka pokoleń może go jeszcze oglądać w znakomitej jakości.
Cenę lampy licz na przestrzeni lat. Czyli za kilka lat będzie to 100 $.
A stosunek wielkości ekranu do ceny jest rewelacyjna.
Docieram klientowi plazmę Pioneera i nie mam żadnych śladów.
I wcale nie przesiaduję z zegarkiem w ręku.
Po dotarciu i przy normalnym oglądaniu nie ma żadnych powidoków.
Za to jakość - że buzia się sama uśmiecha.
Każdemu życzę takiego telewizora aby spełniał jego marzenia.
pozdrawiam
 
Status
Zamknięty.
Do góry