Wykonanie pokoju kinowego

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No i kolumn, szczególnie takich nie wciskaj w rogi, bo nawet gąbki nie pomogą... ;)
Czyli mamy kolejnego videomaniaka z dedykowaną salką ;)
Jakby to powiedzieli w Teleexpresie: dodajemy do ludzi pozytywnie zakręconych :D
 

Mincek

New member
Dziękuję wszystkim za opinie i sugestie, ich nigdy za wiele.

Ekran, mi też wydaję się mały ale, dla przypomneinia wklejam jeszcze raz rzut pokoju. Kanapa na tym rzucie będzie stała kawałek dalej, czyli odległość od ekranu około 3,5m. Szerokość pokoju gdzie stoi kanapa to 3m, tam gdzie ekran 4,24m (tutaj jeszcze odejdzie trochę na zasłonę która przysłoni drzwi wejściowe).
rzut1.jpg

Jak widzicie, gdy zrobię większy ekran (bardzo mnie kusi i dlatego czekam z borderami, pooglądam i zadecyduję trochę później) ekran będzie przesunięty w lewą stronę (już nie jest centralnie). Wtedy gdy kanapa stojąca na środku, ekran nie będzie na środku tylko będzie przesunięty w lewą stronę. Nie wiem czego się bardziej obawiaj, czy tego że ekran będzie za mały, czy tego że środek będzie przesunięty...

Remipl - pianomat na razie (ten grubszy 10mm aż), w sobotę przylatuje żona i coś z wykładziny powybieramy, poza tym jeszcze sporo rzeczy jest do zrobienia, pierdoły, ale zabierają dużo czasu....

Krzysztofradio - kolumny ustawione tak po prostu na razie, wszelkie ustawienia będą dopiero nastawiane. Prawa kolumna musi być blisko prawej ściany (inaczej wejdzie na ekran) ale już tak tylnej wcale nie musi, to się okaże później.

p.s.
czy tylko mi się forum popsuło że nie mogę cytować, odpowiedź nie działa, a działa tylko szybka odpowiedź ???
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
No faktycznie predzej tlumaczyles jak to ma byc.

No i chyba dobrze zrobiles, ja juz wiekszego ekranu bym nie dawal, zaslone dasz blizej lewego glosnika to "wizualnie" zwezy sie pomieszczenie. Bo narazie wyglada jakbys ekran przykleil do prawej sciany.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
To juz chyba bez roznicy jakie da bordery czy 10 czy 20cm i tak z tylu ma sciane beardzo ciemna, wiec sie wszystko zleje.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Uwierz w siebie, nie ma uzasadnienia.

Ja zawsze przy takich projektach, biorę kawał papieru, tne go na odpowiednie kawałki, wyginam, kleję taśmą i tworzę wizję.
Jak chcesz wstępnie zobaczyć jak to może wyglądać, zrób to samo.
Zrób prowizoryczną ramę z pasków i przyczep do ekranu.
Sam ocenisz czy jak to się prezentuje.
Za szeroka będzie ociężała, za wąska zbyt "lekka".
Czarne arkusze dostępne są w sklepach, możesz też kupić okleinę, pociąć ją na paski i stworzyć prowizorkę. To jest o wiele lepsze, jak wizualizacja w programie graficznym z którego też możesz skorzystać.

Ja bym się bardziej skupił na rozsuwanych borderach do 21:9 i pod to robił ew. ramę, rolki z czarnym materiałem musisz gdzieś ukryć. Może się okazać, że będziesz potrzebował więcej niż te 10cm do zamaskowania.
 

Mincek

New member
armanig - takie uzasadnienie mi wystarcza :)

Bordery oczywiście będę robił ruchome. Wiadomo że bordery chcę mieć i pionowe i poziome tej samej szerokości (dla materiału 16:9).

Plan na bordery ruchome jest bardzo prosty. Kupie belkę i mechanizm zwykłej rolety x 2 oczywiście. belkę połączę z lewej i prawej strony stalową linką cienką na bloczkach, tak że jak pociągnę za górną w dół, to automatycznie dolna pójdzie w górę, i odwrotnie, dolna w dół to górna do góry.

Czekam z tym systemem, tak aby właśnie dobrać wielkość ekranu i wtedy robić to na raz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zrobiłem Ci szybką wizualizację ramki, ok. 10cm i 20cm.
Te Jamo mają 20cm szerokości, więc +/- połowe z nich to będzie właśnie 10cm. Na ostatniej fotce materiał 21:9.

Mniej więcej widać, ja to może wyglądać:

wiz_ekran.jpg
 

Mincek

New member
armanig jesteś WIELKI :)

na obrazie jednak lepiej wyglada węższa, ta duża jest jednak tak jak było mówione "ciężka".
Z chęcią poczytam jeszcze opinie i muszę pomierzyć ile cm potrzebuję by upchać ruchome bordery...
 

Bipo

Active member
Bez reklam
U mnie 5cm robi dobra robotę u Ciebie 10cm to już będzie ekstra. Tak jak mówisz 10cm jest mile dla oka, 20cm to już kawał ramy wokół i może to już nie wyglądać dobrze... ;-)
Natomiast przeanalizuj czy w 10cm borderze uda Ci się schować wszystkie mechanizmy od ruchomych zasłon obrazu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
armanig jesteś WIELKI :)

na obrazie jednak lepiej wyglada węższa, ta duża jest jednak tak jak było mówione "ciężka".
Z chęcią poczytam jeszcze opinie i muszę pomierzyć ile cm potrzebuję by upchać ruchome bordery...

Mówią, że najprostsze rozwiązania są najlepsze ;)
Genialne w swojej prostocie, wklejam informacyjnie:

Maskowanie
[youtube]U1BfLtIB0Dc[/youtube]
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem jak to jest zrobione, ale wiem jak ja bym to zrobił.
Płaska listwa owinięta materiałem i magnesy. Banał zdaje się.
Gdybym miał stały ekran i nie miałbym czasu na zabawy, to poszedłbym w tą stronę.
 

zibi_pl

New member
armanig - jesteś wielki za pokazanie tego filmu :D na filmie przy dolnej zasłonie słychać "puknięcie" podczas przykładania materiału. Sądzę że tak jak pisał armanig są to po prostu magnesy. Banalne ale w sumie logicznie mega skuteczne oraz nie zajmujące praktycznie miejsca :D
 

Mincek

New member
Noooo to jestem po pierwszym przedpremierowym seansem :) Może wypiszę swoje spostrzeżenia na szybko.

Projektor:
Zakupiony BENQ W1070 BARDZO szybko można ustawić wg. swoich potrzeb, więc tutaj na razie wiele nie napiszę, szybkie podłączenie, wielkość ekranu, korekcja trapezu i sru, obraz już jest na ekranie odpowiedniej wielkości.

Ekran:
Ekran z płyty MDF na razie mocno to się nie wypowiem. Płyta nie została jeszcze pomalowana farbą, więc jest błyszcząca i to z pewnością przeszkadza nawet mi, dla laika video.

Wielkość ekranu przyznaję, nie robi efektu WOW. Wielkość jest dopasowana do pomieszczenia i nie będę go powiększał, gdyż jak już wspominałem nie będzie na środku, a to będzie już dokuczliwe. O ile w obrazie 16:9 jest OK, o tyle w 21:9 mógłby być jednak większy.

Bordery:
OBOWIĄZKOWO do wykonania. Odcień koluru ściany (nie czarny) w zupełności wystarczy, po rzuceniu obrazu na ekran (format 16:9) jest rewelacja, widoczny tylko ekran, bez żadnych problemów, czerń jest głęboka, a nic z góry, boku, dołu nie świeci i nie przeszkadza. Niestety w formacie 21:9 nie jest już tak różowo, co widać na zdjęciach. Nawet kolory które były wcześniej czarne, już czarne się nie wydają ( i to na niepomalowanej płycie)

Dźwięk:
Tutaj się całkowicie nie wypowiem, gdyż nie robiłem NIC w ustawieniach. Jedyne co poradźcie, bo walnąłem chyba babola (choć trochę wymuszonego przez okno które mam po prawej stronie) to głośniki surround, są jakiś metr z przodu, owszem, skierowane na mnie, ale jednak nie z boku a z przodu. Dziś będę się starał pobawić wszelkimi ustawieniami w tym korekcją czasową, aby to wyprostować. Jednak pytanie do Was, czy jednak głośniki surround nie powinny być trochę z tyłu ?? (nie mam możliwości ustawienia ich na środku ;/ ) jeśli głośniki surround byłby z tyłu to jak wtedy powinny być ustawione tylne surround ??

Pokój:
Tak wiem będę słodził, bo sam wszystko wykonałem ale, efekt KINA jest zachowany w 90% (brakuje maszyny do popcornu, ale jeszcze wszystkiego przecież nie zrobiłem). Jest przytulnie, wesoło i w porównaniu do salonu to po prostu przepaść.
Moje rozwiązanie o ściemniaczu na pilota IR sprawdza się wyśmienicie :) jedyne co, to chyba wymienię led`y na trochę ciemniejsze, gdyż nawet na 10% w pokoju jest dla mnie trochę za jasno.

Wszelkie sugestie nadal mile widziane :)

30.jpg


29.jpg


28.jpg
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Żadne z przodu mają być z tyłu. Żadna kalibracja nie poprawi Ci tak karygodnego błędu, kolumny tylne efektowe maja być z tyłu a nie z boku a już na pewno nie z przodu!!! Popraw to bo masz dedykowane pomieszczenie a tak błacha sprawa rozwali Ci cały dźwięk w kinie.... ;-(
 

Mincek

New member
Bipo, pamiętaj że ja mam 7.1 a nie 5.1 więc wszelkie rysunki pokazują kolumny surround z boku (lub lekko z tyłu) to przestawię i najwyżej nie otworzę okna.
Zastanawia mnie wtedy jednak jak tylne mają być ustawione, bo one też są ustawione po bokach, a niektóre układy na necie pokazują że powinny być za mną, jest to do zrobienia.

Błąd niestety wymuszony częściowo przez nieszczęsne okno, ale łatwo go jeszcze mogę naprawić, ale jak już naprawiać to w 100% dobrze.

Czy posiadasz może rysunek rozmieszczenia kolumn którego powinienem się trzymać 100% ??

Rzut pokoju, jednak trochę się różni od pokoju jaki jest (przesunięte jest okno bardziej do tyłu) ale mniej więcej rozrysowałem jak teraz są ustawione kolumny.

rzut2.jpg
 
Do góry