Wykonanie pokoju kinowego

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie szerokość czynna 220 cm, odległość 280 cm. Widzę, że wszyscy mamy podobnie, czyli wielkość vs odległość ;)
Na początku miałem ok. 20 szerszy, ale żona narzekała na dyskomfort kręcenia głową :)
Teraz jest optymalnie, choć czasem nie pogniewałbym się o te kilka cm więcej ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Szerokość ekranu od krawedzi lewej strony do krawędzi prawej strony mam równe 3,01m (w tym juz dwa czarne paski po bokach 5cm+5cm. Wewnętrzna szerokość powierzchni projekcyjnej 2.91m. Szerokość kasety od krawędzi lewej do krawędzi prawej 3.3m... ;-)
 

Mincek

New member
kanapę będę mógł sobie przysuwać przód tył, dziś uciąłem już płytę na wymiar 2,55x145, tak by bezpiecznie te 2,5x1,41 uzyskac przy 16:9

Niestety ograniczony jestem szerokością pokoju, w teorii mógłbym więcej, ale ekran miałbym przesunięty w lewą stronę, co dawałoby mi dyskomfort i akustyczny i wzrokowy (musiałbym siedzieć bliżej lewej strony). tutaj od prawej strony musiałem odsunąć ekran o 40 cm więc i tak już ekran co do cm nie będzie na środku.

Zmniejszyć nie problem, a nawet jak mi będzie za mało to zwiększyć także będę mógł niewielkim w sumie kosztem. Pożyjemy zobaczymy, a może kanapę będę przybliżał ?? :D

Dziś niestety zbrakło mi kleju (moje nieprzemyślenie) i jutro nie powieszę ekranu, gdyż jutro muszę dalej kleić usztywnienie płyty, jutro już zamawiam projektor...
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Widzę Mincek dzisiaj pracowity dzień.
Ja też dzisiaj męczyłem swoją salkę kinową. Jutro jeszcze jedna zasłona i będę miał cały sufit czarniutki :)

Ja mam jednak 240x180cm, 120" (pomyliłem się prędzej), a dokładniej 234 - 236cm w poziomie więc pewnie to samo co armanig. Tylko że ja mam ekran 4:3 zawsze lepiej do seriali czy anime.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mincek, tak masz racje. Coś mi się popieprzyło w wyliczeniach.
Przy 120" (16:9) podstawa 266cm. U Bipo przy 130" podstawa (czyli od dolnej lewej do dolnej prawej) to 288cm.

Lolo,
Ja mam ekran 16:9 i do tego formatu daje wyliczenia, a Ty faktycznie tak dużo masz tego materiału w 4:3?
Większość leci w 16:9, a filmy głównie 21:9.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Lolo,
Ja mam ekran 16:9 i do tego formatu daje wyliczenia, a Ty faktycznie tak dużo masz tego materiału w 4:3?
Większość leci w 16:9, a filmy głównie 21:9.

Nie, teraz już praktycznie 4:3 ze świecą szukać.

Przy 16:9 bałem się że roleta będzie wysoko zamocowana i obraz będzie wysoko, ale raczej niepotrzebnie bo dają duży zapas czarnego u góry.
Teraz bym kupował tylko 16:9, Z 4:3 tylko problem bo muszę bordery zrobić. (tak, jeszcze ich nie zrobiłem hehe....)
 

Mincek

New member
Widzę Mincek dzisiaj pracowity dzień.
Ja też dzisiaj męczyłem swoją salkę kinową. Jutro jeszcze jedna zasłona i będę miał cały sufit czarniutki :)

Ja codziennie teraz mam pracowity dzień w pokoju, już jak zacząłem to chcę skończyć.

Wczoraj wzmacniałem płytę pod ekran i ustawiałem kołki by były w poziomie, no i podłączyłem i zamontowałem kolumny surround

I od razu mam pytanie. Jakiej minimalnej szerokości powinny być bordery ??

25.jpg

26.jpg
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie mam pytań, zapowiada się kozacko ;)
Gratuluję i trzymam kciuki za pozytywny i szybki koniec prac zwieńczony upragnionym seansem ;)
Setnie, że na naszym forum też zaczyna się pojawiać co raz więcej dedykowanych pomieszczeń audio-video, a dodatku są robione ze smakiem i dbałością o szczegóły.
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Rama w Adeo ma 8 cm szerokość , ale widziałem u kolegi ramę tylko 6 cm . Szersza bardziej mi przypada do gustu . Im więcej czerni zrobisz do okoła ekranu tym lepszy kontrast i obraz .
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rama w Adeo ma 8 cm szerokość , ale widziałem u kolegi ramę tylko 6 cm . Szersza bardziej mi przypada do gustu . Im więcej czerni zrobisz do okoła ekranu tym lepszy kontrast i obraz .

Dokładnie, a w dedykowanym pomieszczeniu najlepiej całość frontowej ściany na czarno z miejscem na ekran.
Wiem o czym piszę, bo mam tv na czarnej ścianie i to jest NIEBO a ZIEMIA!
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na fotkach widzę szarą, widocznie zdjęcie prześwietlone.
Jeżeli bordery będą się zlewać ze ścianą, to nie ma znaczenia.
Efekt który jest najważniejszy uzyskasz.
W tym wypadku 6cm będzie tak samo ok jak 10cm.
Bardziej bym się kierował aspektem wizualnym.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
A z czego zrobisz bordery? I jak je bedziesz mocowal?

Bo tak sie zastanawiam, jak zrobic to u siebie.
Mysle nad zrobieniem haczykow po bokach na ktorych bede zawieszal "deske" "plyte". 16:9 deski beda teoretycznie na stale i tylko dokladal po jednej dla zwezenia do 21:9.

Glupia plyta hdf, a taki problem z jej kupieniem, musze ponad 60km gonic i musze najac jakiegos wiekszego busa bo pewnie do osobowki nie wcisne....
 

Mincek

New member
Zdjęcie z pewnością prześwietlone, bo telefonem robione. Nie jest to czarny czarny, ale jest to kolor V499 (dla szukajacych) z tikurilli optiva 3 supermat. Co do borderow, to jakiego bym materiału nie zrobił (widziałem ostatnio fajny czarny polar w sklepie) to pewno trochę ciemniejszy będzie od ściany. (choć mam wrażenie że jak by nawet ściana była farbą na prawdę czarną czarną to materiał będzie się lekko odróżniał).

Wychodzi na to że jak zrobię je około 15-20 cm to będzie też dobrze, jeszcze pomyślę.

ja z płytą MDF nie miałem najmniejszych problemów :) co do zmieszczenia jej w aucie osobowym może być problem, bo ja mam 140 szeroki ekran i już tego bym do auta nie włożył ;/

co do sposobu montowania borderów jeszcze nie do końca myślałem nad tym. Najpierw wieszam ekran, potem bordery ( i tak je z boku jeszcze musze zabudować by to miało ręce i nogi, bo przecież będzie około 8 cm odstawało od ściany. Do tego chce pokombinować coś z ruchomymi poziomymi borderami więc też coś trzeba tam zmieścić.
 

Mincek

New member
no właśnie jest na środku.

Jak się cofniesz, to na początku wklejałem rzut pokoju, on z przodu ma 4m szer. a z tyłu 3 dlatego liczyłem szerokość 3m.

Jak pisałem, mógłbym dać większy, jednak wtedy nie będę miał ekranu na środku, tylko będzie przesunięty w lewo...
 

Remipl

Member
U mnie ekran wykonany podobną metodą 140" 1743-H, 3099-W, oglądam z odległości ok. 4,80 m. Dziwię się, że w pomieszczeniu dedykowanym nie skusiłeś się na większy :( Jeszce możesz poprawić :)

Masz już wykładzinę czy dopiero w planach?, bo na podłodze widzę pianomat już rozłożony. Gratulacje, na pewno będzie wystrzałowo.
 
Ostatnia edycja:
Do góry