Wrażenia z odsłuchu stereo do 2500 PLN

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja nie rozumiem po co ta cała dziwna dyskusja. Chłopak wylal na klawiaturę swoje odczucia odnoście sprzetu, i bardzo dobrze. Jednemu to pomoże a innnemu nie. Ale po co to bicie piany i krytyka? Ile tak naprawdę jest bezsensownych wpisów które nic nie wnoszą do tematu ( sam chyba jestem autorem 1/3:)) Teraz cały temat będzie dyskusji czy dobrze zrobił porównanie czy nie. Więcej luzu Panowie;-)
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
A ja to jestem w ogóle amatorem i dyletantem w kwestii sprzętu i mnie ta recenzja bardzo się podobała. Myślę, że na tym forum wszyscy powinni właśnie zachęcać do takich lub podobnych opisów a nie ciągle "co wybrać: to czy to"?. Gdybym umiał pisać tak ładnie to opisałbym swój sprzęt ale jako amator nie potrafię się za to zabrać. Bardzo dziękuję za tę recenzję i zachęcam innych do dzielenia się swoimi opiniami.
 

kaziu106

Member
Dzisiaj ( a w sumie wczoraj ) w sklepie nie dla...wszystkich ;-) Udało mi się posłuchać ( celowo nie piszę odsłuchać ponieważ w warunkach sklepu MM ciężko jest dokonać odsłuchu tylko raczej można posłuchać ). Tak czy siak trafiłem na sprzedawcę, który miał dużo cierpliwości i podpiął mi kilka wzmacniaczy i amplitunerów stereo do głośników Magnat Quantum 673. Muzyka jakiej słuchałem to był rock z troszkę cięższych gatunków ( nie wiem jaki zespół ponieważ płyta była od sklepu. Odtwarzacz CD - Denon DCD 720AE. Nauczony wpisami niektórych kolegów sprzętu słuchałem na jednej płycie i jednych głośnikach ( głośniki mam już wybrane więc teraz szukam do tego elektroniki ). Sprzęt, który słuchałem to.
1. Harman Kardon HK 3490
2. Yamaha RN 500
3. Onkyo 8050
4. Denon PMA 720AE
5. Marantz PM 6004
Muszę tu zaznaczyć, że płyta na jakiej słuchałem ww. sprzętów była niezbyt dobrze jakościowo nagrana...jakby to przetłumaczyć na język tv...z małym birate..no ale cóż taka była dostępna i taką słuchałem i tak jestem zadowolony, że tyle sprzętów dało radę posłuchać ( choć w sumie zrobiłem błąd, że nie wziąłem żadnej swojej płyty…ale nie wiedziałem, że uda mi się skonfrontowac dzisiaj tyla sprzętów… ). Krótka relacja z wrażeń. Napisze to krótko i postaram się nikogo nie urazić słowami ;-) Choć podkreślam, że jestem amatorem to mam nadzieje, że komuś przyda się moja SUBIEKTYWNA opinia.
1 Harman Kardon HK 3490 - ku mojemu zaskoczeniu zagrał dosyć płasko, wiele mówiło się, ze ten ampli ociepla dźwięk ale w przypadku słuchania tej płyty ( podkreślam niezbyt dobrze jakościowo nagranej ) nie czułem tego ocieplenia. Fakt Harman zagrał mocno tzw. po amerykańsku czyli z dużą dynamiką dużą energią jednak brakowało mi w nim basu ( być może nie zgrywa się z Magnatami 673 ). Po prostu nie było w jego brzmieniu rozpiętości tonalnej. Basik był płaski , a soprany nie były zbyt dźwięczne i wyraźne
2. Yamaha RN 500 - Yamaha zagrała z o dziwo minimalnie lepszym basem niz HK 3490. Muzyka była odtwarzana trochę inaczej jakby z naciskiem na wysokie tony, które zwracały uwagę, jednak jak dla mnie były zbyt ostre.
3. Onkyo 8050 - zagrał podobnie do Yamahy jednak wysokie tony były o wiele bardziej subtelniejsze tzn. nie zwracały na siebie uwagi swoja ostrością
4. Denon PMA 720AE - najlepszy bas z całej piątki, to czego oczekiwałem w Harmanie dostałem w Denonie - grał jakby cieplej, na pewno nie było to naturalne brzmienie tylko z wyeksponowanym basem, średnie tony podobne do Harmana, a góra jakby trochę - użyję tego profesjonalnego słowa ;-) " cofnięta"
5. Marantz PM 6004 - zagrał " jaśniej " od Denona, bas był troszkę słabszy niż w Denonie jednak wg. mnie miał lepiej odseparowane wysokie tony tzn. każdy dźwięk np. talerza perkusji był bardziej odizolowany od następnego uderzenia w talerz perkusji niż to było w Denonie. Nie mówię, że w Denonie było źle ale w Marantzie jak dla mnie było lepiej. Średnica grała troszkę wyżej niż w Denonie. Porównując go do Denona to Marantz zagrał bardziej zrównoważonym dźwiękiem i jedyne co mi brakowało w Marantzie to ciut większego basu- ale może to tez charakterystyka zgrania się z Magnatami 673.
Podsumowując jako amator. Nie wiem jak to jest z innymi głośnikami ale obydwa wzmacniacze zagrały jak dla mnie lepiej niż amplitunery stereo, które może i są bardziej funkcjonalne - funkcje sieciowe, radio i dac, jednak chyba skłaniam się ku kupnie osobno wzmaka + tuner + ew. osobny dac, ponieważ jak dla mnie dzisiaj wzmaki wygrały porównanie z amplitunerami stereo. W tej chwili waham się miedzy Marantzem i Denonem. Na korzyść Denona przemawia wyjście pre-out gdybym np. chciał w przyszłości rozbudować system do 2.1. Decyzje podejmę jeśli uda mi się jeszcze przesłuchać Onkyo A9050 lub Nada 326 ( wiem, ze są to droższe wzmaki ale jeśli dźwięk z nich będzie SUBIEKTYWNIE dla mnie lepszy to pewnie odczekam do następnej wypłaty i coś się dołoży...tylko jak to ukryć przed druga połówka ;-))
Mam nadzieję, że moje wypociny komuś się przydadzą i taka mini relacja zupełnego amatora komuś pomoże w dobraniu sprzętu do głośników Magnat Quantum 673.
 
Ostatnia edycja:

MarcinGD

New member
Kaziu w PM6004 jest taki magiczny przycisk, ktory podbije ci basy i bedziesz mogl korzystac przy odpowiedniej muzyce, takze masz tutaj zalatwiona sprawe z Denonem. Marantz bardzo fajnie gra w gatunkach jazzowych.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kaziu fajny opis. Dobrze mi się to czytało. Mam podobne odczucia jak Ty. Słuchałem ostatnio tego Harmana i też zauważyłem że gra równo , płasko i o dziwo jest dość mało basu. Mam tego Denona i ma on dobrą dynamikę i bas. Nadaje się do ostrzejszej muzyki. Jak lubisz dynamikę to posłuchaj jeszcze Nada 326 może przypadnie Ci do gustu.
 

kaziu106

Member
Tak wszystkie były na 0. Ale być może, ze na wrażenia dźwiękowe wpływ miało wiele czynników. Po pierwsze głośniki stały na półce blisko tylnej ściany, po drugie były od siebie oddalone o około 3m., po trzecie płyta naprawdę była marnej jakości, po czwarte być może głośniki nie były dobrze wygrzane. Pamiętam, ze klika lat temu słuchałem tego Harmana z podłogowymi JBL-ami serii Northridge E60 i wtedy Harmanik zagrał jak dla mnie o wiele lepiej. Być może Magnaty 673 dla mojego ucha nie są zgrane z tym amplitunerem co nie oznacza, że komuś innemu to nie będzie pasować. Nic nie zastąpi odsłuchu gdyż " jeden woli blondynki, a drugi brunetki;-) ".
 

Lemil

Banned
kaziu106 jak widać nie daje za wygraną. Tym razem bez poezji i górnolotnych natchnionych i nic nie mówiących metafor. Konkretnie i rzeczowo. Bez wdawania się w to czy opisy są trafne, bo nie znam sprzętu, chciałbym zwrócić uwagę na pewne drobne, ale ważne szczegóły.

kaziu pisze: "Średnica grała troszkę wyżej niż w Denonie". Otóż "średnica" nie może grać ani wyżej, ani niżej, gdyż z powodu, że jest na środku. Może być wyeksponowana, albo cofnięta. Mówiąc po ludzku głośniejsza lub cichsza.

Swoją drogą zawsze zastanawiam się, jaki zakres mają ludzie na myśli pisząc "średnica"? Tak w Hz względnie jaki instrument nam ten zakres reprezentuje i służy do oceny? No kaziu... do tablicy.

"wysokie tony były o wiele bardziej subtelniejsze" z kolei nie jest po polsku. Subtelniejsze = bardziej subtelne. A zatem albo coś jest bardziej subtelne, albo subtelniejsze. Razem i cuzamen do kupy taka subtelność nie występuje.

Swoją drogą to czemu ja nie mam chęci, po wizycie w sklepie, żeby pisać recenzje?

No i, jednakowoż, żeby ocenić dźwięk, trzema mieć do dyspozycji próbki testowe o znanej i referencyjnej jakości. W przeciwnym razie całe wysiłki można o kant dópy potłuc.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Swoją drogą zawsze zastanawiam się, jaki zakres mają ludzie na myśli pisząc "średnica"? Tak w Hz względnie jaki instrument nam ten zakres reprezentuje i służy do oceny? No kaziu... do tablicy

Pasmo akustyczne 20hz-20kz ( pasmo audio) podzielono umownie na podpasma :

- najniższy bas (poniżej 32hz)
- niski bas (20-40 hz)
- średni bas (40-80hz)
-wyższy bas (80-160hz)
-niższe średnie tony (160-320hz)
-średnie tony (320-2560hz)
-wyższe średnie tony (2560-5120hz)
-wysokie tony (5120 - 10240hz)
-najwyższe tony (10240-20000hz)

W przypadku instrumentów łatwo jest określić w jakim paśmie operują
 

SDman

Banned
Teorię przedstawiłeś świetnie :) ..... lecz nie jest to odpowiedź na pytanie :) .... a Ty jak słyszysz ? (do ilu Hz) tak jak podaje teoria ? :)

Najprościej odpowiem jak umiem -dobrze.

Każdy człowiek ma indywidualną tolerancję na różne częstotliwości.
Oznacza, to że na niektóre możemy być bardziej wrażliwi niż na inne.

Pozdr.
 
Do góry