Sony CMT-G2NiP (recenzja)

LukeSky

Member
Bez reklam
Nastawiony byłem że będzie to Yamaha lub Pioneer ostatecznie Onkyo. Miałem niewielkie wymagania, co jak się potem okazało było zbawienne w ilości dostępnych modeli :)

1. Musi grać w stereo i mieć odtwarzacz CD
2. Musi być obsługa DLNA z wykorzystaniem WiFi
3. Ma być małe i wykonane w klasie High End a nie w klasie Market.

Odwiedzając salon Sony zauważyłem właśnie tę wieżyczkę, kazałem sobie puścić fragment z mojej płyty jak to cacko gra, mieli na wystawie podłączony. Grała ślicznie. Kilka dni później, po małym rozeznaniu i wyszukaniu większej porcji informacji w sieci, nabyłem drogą elektroniczną. Szybka dostawa i oto jest. Piękna i bestia.

[youtube]4R7G3QhiRjU[/youtube]

W zestawie: 2xgłośniki, sprzęt, pilot, kabelki głośnikowe (1,5m każdy), stopki do głośników (naklejki gumowe), kabel antenowy FM oraz antena AM, baterie, instrukcje (są w polskiej wersji językowej) oraz kabel zasilający. Wszystko solidnie zapakowane jak na dobrej klasy sprzęt.

2a4su8o.jpg


Głośniki mają wykończenie piano black, zapakowane były w delikatny materiał, który nie jest w stanie ich porysować. Same głośniki bardzo ładnie wykończone, wyglądają jak odlane w całości, nie widać łączeń.

313rtkh.jpg


Nie są duże, ale małe też nie, najważniejsze jak grają, ale o tym później. Pominę przytaczanie dokładnych parametrów, te są na stronie producenta.

s3oob6.jpg


Z tyłu pojedyncze terminale zaciskowe oraz otwór bass refleks. Maskownica bardzo delikatna mocowana na kołkach. Trzyma się bardzo dobrze.

n5lezs.jpg


Kolor żółtej membrany głośników delikatnie prześwituje, moim zdaniem dodaje to klimatu. Jako że test amatorski to rozkręcać głośników nie będę. Robią wrażenie – czy Sony pożyczyło je od …. Bowers & Wilkins :)

qrjdxc.jpg


Pilot bardzo dobry, wszystko w miarę dobrze rozplanowane. Konstrukcja standardowa jak w Sony, nie różni się od innych, które miałem przyjemność eksploatować. Lekki i przyjemny w dotyku, dobrze leży w dłoni.

13z0dch.jpg


Jednostka napędzająca, klasa sama w sobie. Pięknie wykonana, z dbałością o detale. Front w całości z aluminium, masywne gały robią wrażenie. Drobniejsze guziki już raczej z tworzywa, wszystko zgrane w dobrą kompozycję.

2meuvzt.jpg


Na całej długości obudowa także aluminiowa z ogromną ilością otworów wentylacyjnych. Nie udało mi się nigdzie dojrzeć wentylatora. Odnoszę wrażenie że go tam nie ma. Dla mnie to duża zaleta, bo w nocy słuchając cicho muzyki nie chciałbym aby coś szumiało. Konkurencja jak widać ma z tym problem, bo niektóre model mają wbudowane z tyły małe wentylatorki.

2573zf9.jpg


Na froncie duży ekran, potrafiący wyświetlać trzy linie tekstu, w zupełności wystarcza do przeglądania treści w sieci i dokonywania wyboru – bardzo dobra czytelność.
Możemy przeglądać materiały zarówno z wykorzystaniem guzików na sprzęcie jak i z pilota, w zależności jak nam wygodniej.
Siedząc zbyt daleko możemy mieć już problem z odczytaniem. Oceniam praktyczną czytelność nie dalej niż dwa metry od sprzętu, także pod niewielkim kątem.

103y2yr.jpg


Tył oszczędnie, złącza dla głośników, dwa wejścia audio (AUX), wejścia antenowe oraz najważniejsze antena WIFI w standardzie bg (54Mb/s) oraz port LAN. Tutaj moim zdaniem Sony mogła się bardziej postarać - warto było dać coś lepszego, standard n byłby wskazany. Dla dźwięku producent uznał że 54Mb/s wystarczy.
Biorąc pod uwagę że maksymalnie co możemy puścić to materiały z bitrate 320kb/s powinno starczyć. WIFI to brakujący element i sporo przewaga Sony, bo konkurencja także porty LAN posiada.

34qli0x.jpg


Uruchomienie bardzo proste i szybkie. Ustawiamy sprzęt, zapinamy kabelki i gotowe. Sprzęt nie wymaga kalibracji, konfiguracji. Gra po wyciągnięciu z pudełka, ale tylko w ramach napędu CD i od niego zaczniemy. Napęd CD jest bardzo cichy.
Praktycznie nie słyszalny co dzisiaj jest rzadkością. Może dlatego że to tylko CD a nie DVD czy BLU-RAY. Płyta gotowa do odtwarzania jest w kilka sekund po włożeniu. Niestety nie ma obsługi CDTEXT.

Dalej idzie Tuner FM – jestem pod sporym wrażeniem. Bardzo dobrze złapał wszystkie stacje. Nic nie buczy, nie trzeszczy. Można zakodować do 20 stacji i potem wybierać z numerka na pilocie. Wsparcie dla RDS jak najbardziej.

Na koniec to co było głównym powodem zakupu – obsługa sieci. Konfiguracja dość prosta, system znalazł punkt dostępowy, poprosił o hasło i się zalogował. Gotowe. Błyskawicznie sprawdził czy dostępne są aktualizacje oprogramowania i napisem update dał do zrozumienia że jest nowy firmware.

5pr687.jpg


Po wykonaniu aktualizacji pora na testowanie jak gra sieciowo. Obsługuje radia vTuner, jest tego sporo i każdy znajdzie coś dla siebie – działać działa, co do jakości trudno określić bo różne poziomy kompresji są w zależności od stacji.

Jest w czym wybierać, a wstępnej selekcji można dokonać przeglądając katalog stacji: vTuner Internet Radio

Kilka ciekawych stacji udało mi się wyszukać, między innymi tę stację: Linn Radio – nikt nie powie że radia sieciowe to słaba jakość – polecam bo takich stacji jest dużo więcej, no i wreszcie mam BBC Radio One :)

Radio internetowe dostępne jest w specjalnej sekcji pt.: usługi sieciowe i jest to jedyna dostępna usługa, być może w przyszłości producent doda coś jeszcze, ale nie liczyłbym zbytnio na to.
Doświadczenie pokazuje że pomimo posiadania możliwości aktualizacji firmware, producent robi to bardzo rzadko i z reguły poprawiając to co było niedopracowane niż zwiększając funkcjonalność.
W innych krajach pula usług jest większa, choćby oficjalna usługa Sony z dostępem do zasobów audio w ramach abonamentu.

Kolejny opcja to już odtwarzania z serwerów DLNA. Korzystam z WD My Book Live Duo 6TB. Działa wzorowo. Widzi udostępnione materiały i je odtwarza bez zająknięcia. Jeśli chodzi o działanie to nie ma się do czego przyczepić poza brakiem wsparcia dla formatów lossless, ani flac ani alac nie pojedzie. Testowałem oba formaty. Niestety, choć czyta kontenery m4a, to nie dekoduje tak gęstych formatów – i to chyba jedyna wada tego sprzętu na dzień dzisiejszy.

250m3xu.jpg


Jakość dźwięku wydobywające się z tego maleństwa jest moim zdaniem bardzo dobra. Wyraźnie, czytelnie, szczegółowo. Głośniki naprawdę dają radę w tym zestawie. Nie odnosi się wrażenia że czegoś brakuje. Bardzo subtelnie grają. Jeśli ktoś szuka basu rodem z suba to będzie zawiedziony. Jest wyraźny nie przerysowany, delikatny nie nachalny i nie męczący. Ale jak tylko odkręcimy troszkę gałę to potrafi zaskoczyć ale eksponując artystę bez dopalania.

Taki podoba mi się bardziej. Można na gałkach delikatnie go podbić tak samo soprany, ale delikatnie, bez przerysowania i przeciążenia. Ten zestaw nie powstał by raczyć nas kakofonią dźwiękową w zestawie 4x4. Bogate utwory w barwne dźwięki instrumentalne brzmią czysto i bez przerysowania. Nie odnoszę wrażenia aby dźwięk był bardziej lub mnie ciepły. To po prostu gra tak jak powinno grać, a że przekrój dźwięków posiadam szeroki to od jazzu po rock a na prodigy kończąc nie obawiam się stwierdzić że gra to na bardzo wysokim poziomie.

2d17itx.jpg


Wieża nie posiada żadnych polepszaczy, nie uraczymy tutaj żadnych trybów DSP oraz innych udziwnień. To rasowy zestaw stereo jak za starych dobrych czasów.

Wszystko gra tak jak producent sobie to wymyślił na standardowych kablach dołączonych do zestawu. I tylko flaców brak. Nie jest dla mnie spora strata bo i tak bym kolekcji płyt nie ripował. Ot po prostu posiadam trochę muzy w tym standardzie. Sprzęt działa na WIFI i tylko tak testowałem. Za punkt dostępowy odpowiada TL-WR1043ND.

Zdalna kontrola - to właśnie innowacja, która dostarcza także sporo frajdy. Siedzę na sofie w salonie, a zmieniam utwory z poziomu telefonu (android, ios). Co ważne nie potrzebujemy do tego aplikacji Sony, która póki co jest marnej jakości i działa tak sobie. Jest sporo innych, które potrafią napędzić każdy sprzęt w standardzie DLNA. Przykładowo testowałem Skifta oraz MediaHouse dla systemu Android. To naprawdę działa i to jak.. Nawet aplikacje pod Windows potrafią bezpośrednio uruchomić zestaw zdalnie i odtworzyć na nim wskazany utwór (choćby foobar2000)

evaow5.jpg


Na koniec AIRPLAY, wszystkich fanów Apple mogę zapewnić - to działa. Trzeba tylko wcześniej zmienić na sprzęcie opcję źródła i można sterować systemem z poziomu iTunes (testowane pod Windows).

Sprzęt ma kopa, testowane w pomieszczeniu 14m2. Daje radę, choć nie został stworzony by grać bardzo głośno, ale raczej umiarkowanie, wtedy esencja dźwięku jest najbardziej przyswajalna. Jest dynamicznym małym killerem i do tego wygląda jakby zrobiono go dla audiofila, co dodatkowo cieszy oko, bo jakość wykonania moim zdaniem deklasuje sporo konkurentów.

Koszt niecałe 1775 zł brutto. Jeśli Sony wyda nowy firmware do tego sprzętu, zwiększając tym samym ilość obsługiwanych formatów do tych bezstratnych - będę wiernym fanem tej maszyny aż wyzionie swego ducha.

Sprzęt posiada także kilka innych ciekawych funkcji. Potrafi prezentować godzinę kiedy jest w trybie stand-by, co jak się okazuje jest dziś rzadkością. Można go także wybudzić przy pomocy aplikacji mobilnej. Ma timer, więc jako budzik także spełni swoją rolę, obudzi nas a potem wyłączy się kiedy zamkniemy drzwi.

Sprzęt posiada także kilka wad, które z czasem odkryłem. Przykładowo nie przewija plików .mp3. Mało korzystam z tej opcji, ale jednak jest to pewne ograniczenie. System mógłby działać szybciej, z czasem człowiek opanował już praktycznie całą nawigację i zna ścieżki na pamięć, cóż człowiek nadal szybszy od maszyny.

Portu USB nie testowałem, portu słuchawkowego także.

Jeśli interesują Was zdjęcia rozbierane, to polecam ten test w jednym z francuskich serwisów.
Sony CMT-G2NiP : minichane audiophile et connecte - pokazali sporo od środka.

Plusy:
- bardzo dobra jakość dźwięku
- wykonanie na bardzo wysokim poziomie (aluminium) jednostka swoje waży
- bardzo dobrej jakości głośniki w stylu B&W (membrany wykonane z kevlaru?)
- duży ekran cyfrowy z trzema liniami wyświetlania i dobry kontrast
- obsługa DLNA oraz AIRPLAY
- obsługa sieci LAN jak i WIFI (antena w standardzie!)
- pilot czytelny i lekki
- bardzo dobry tuner FM (dołączona antena)
- zegar widoczny w trybie stand-by oraz timer
- możliwość sterowania z aplikacji mobilnej

Minusy:
- brak przewijania .mp3
- brak obsługi standardu wifi N
- brak wsparcia dla bezstratnych formatów kompresji .flac
- menu nie dostępne po polsku, tylko w wersji angielskiej
- menu mogło by działać jeszcze szybciej i bardziej płynnie
 

gonzo2000

New member
Może nie masz dostępu do skrzynki PW to zacytuję co napisałem : "
Witam no powiem Ci ,że zrobiłeś to perfekcyjnie , jak w renomowanych testach ,wszystko przejrzyste i klarowne , zdjęcia bardzo dobrej jakości nasze testy to namiastka w porównaniu z tym co zaprezentowałeś ,wygląda na to że oprócz yamah pino-craft , denonów mini 39 , to jest w przy przedziale cenowym bardzo ciekawa propozycja do małej sypialni , pokoju ,czytałem że ktoś wspominał iż wi-fi jest nie dostępne na rynku europejskim w tym modelu .

dzięki w imieniu osób szukających mini systemu - szkoda że kumpel się pospieszył ,ale też jest zadowolony .
P.S

Co do konstrukcji av to może mi nie wierzyć ,ale jeżeli chce Ci się na portalu audio.pl masz testy kina av i są pomiary przy obciążeniu 5 kanałów jak drastycznie spada moc na końcówkach , chodzi o to ,że przy sporej powierzchni ,czasem trzeba więcej kręcić gałą głośności ( sterowanie logarytmiczne czyli - ...... + db) ,oczywiście że na małej powierzchni , nie jest to aż tak odczuwalne , ale z tym spadkiem mocy , wzrastają zniekształcenia przy głośniejszym odsłuchu i dźwięk ma gorszą kontrolę basu, sceny , wtedy nawet fajne kolumny , czy odt. strumieniowy nie poprawi tego bo to już kwestia konstrukcji piszę o tanich av podstawowe modele, jak inwestujesz ponad 2 tyś w av to myślę ,że warto HK ( b.duża wydajność wydajność , dobre zasilanie , najmniejszy spadek mocy - świetna rezerwa prądowa no i bas głęboki ,miękki , niestety awaryjność problemy z modułami hdmi , portami usb ponoć zdarzają się ) , Marantz 5006 -kapitalan maszyna na allegro za 2300 wygląd nie każdy akceptuje , denon 2113 dobre zasilanie , dobre jakości tranzystory na k. mocy .
Yamaha 771 bardzo bogato wyposażony nie grzeje się ,mały pobór mocy, w stan-by -gra "skrajami pasma ",onkyo 611 solidne zasilanie dużo opcji , bogate EQ korygowanie brzmienia , jaśniejszy niż yamaha .
A co wybierzesz to już według Twojej ,wiedzy , potrzeb, kryteriów .
powodzenia
"
dzięki
Artur
 
Ostatnia edycja:

LukeSky

Member
Bez reklam
Dzięki za słowa uznania. Co do WiFi, to ten model występuje w dwóch wersjach oficjalnie wszędzie gdzie jest sprzedawany. Jest to tańsza wersja, która nie ma obsługi sieci a tym samym WiFi. Model to CMT-G1iP, można go wyrwać w cenie około 1350pln, podejrzewam że dźwiękowo także będzie bardzo dobrze.
 

gonzo2000

New member
A tak z ciekawości porównywałeś z denonem M 39 ,a yamah 550 i sonicznie ,brzmieniowo wypadł lepiej skoro nabyłeś mini -system sony, nie mam doświadczenia w mini-systemach , ale zawsze myślałem że prym wiodą yamaha, denon .

Co do recenzji Twojej wielki szacunek za wkład i wysiłek , należy Ci się nie ma problemu fajnie że chciał Ci , się do tego podejść tak rzetelnie a nie wybiórczo .

Co do av kina kupuj model które są na wyprzedaży będziesz miał taniej a nie ma co liczyć ,że w cenie producent zaoferuje lepszą jakość od starszego modelu , wręcz przeciwnie i analogicznie tyczy się to całego segmentu audio-video i innych branż .
 

lm648

Banned
Gratulacje :) po mimo tego, że nie jestem tym "pudełkiem" zainteresowany, test przeprowadzony bardzo dobrze na równi z profesjonalnym [wnosi znaczną ilość niezbędnych informacji i przyjemnie się go czyta] :) A więc, bezawaryjnego i przyjemnego użytkowania na wiele lat :) Pozdro
Porada: zmień przewody głośnikowe na miedziane średniej klasy 2x2mm lub 2x1,75 mm lub2x1,5 mm [do 16 PLN za metr], będzie jeszcze lepiej :)
 
Ostatnia edycja:

LukeSky

Member
Bez reklam
A tak z ciekawości porównywałeś z denonem M 39 ,a yamah 550 i sonicznie ,brzmieniowo wypadł lepiej skoro nabyłeś mini -system sony, nie mam doświadczenia w mini-systemach , ale zawsze myślałem że prym wiodą yamaha, denon .

Te modele co podałeś nie wspierają strumieniowego odtwarzania, więc nie brałem ich pod uwagę. Ale owszem, słuchałem kilku innych propozycji, ale raczej z ciekawości aby zorientować się co oferuje rynek.
 

bagiennik

New member
Bez reklam
I jak z każdego ich testu wyjdzie że wszystkie są wspaniałe ;)

Niedawno był u nich test porównawczy "Kin Plastikowych" wszystkie doskonałe, doszukali się nawet BRZMIENIA, sceny muzycznej, dynamiki, kontroli basu itp.

To nie jest wiarygodna gazeta (oksymoron?:p) tylko czasopisemko shopingowe :>

A testu "kilkunastu mikrowieżek" nie moge się już doczekać <3
 

gringo001

New member
Mam ta wieże drugi tydzień i potwierdzam, ze to świetny sprzęt. Jakość dźwięku z najwyższej polki, interfejs wieży działa bardzo szybko no i jest kluczowa jak dla mnie funkcjonalność - AirPlay, który działa jak karta dźwiękowa więc można z dowolnego owocowego urządzenia odtwarzać nie tylko muzykę ale także np. filmy na youtube. Sporo korzystam tez z radia internetowego tu jest jednak pare drobnych mankamentow. W Polsce jest dostepny tylko serwis vtuner a np w Stanach są jeszcze dwa inne. Poza tym przelaczenie miedzy stacjami jest dość powolne (15-20sec) mimo ze mam łącze 30MB. W sytuacji kiedy radia nie przelaczam zbyt często nie jest to jednak bardzo uciążliwe. Jeśli chodzi o sam serwis vtuner oferuje on multum stacji a jak komuś zabraknie można odtwarzać dowolne radio internetowe z przeglądarki urządzeń z airplay.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Teoretycznie działa jak napisałeś, ale aby to wszystko ustawić jak trzeba potrzebujesz serwer DLNA z którego odtworzysz wybraną muzykę lub PLAYER, który potrafi skierować dźwięk do urządzenie bezpośrednio z laptopa, przykładowo foobar2000 z odpowiednim pluginem: foobar2000: Components Repository - UPnP/DLNA Renderer, Server, Control Point

Co do YT, to ten soft powinien dać radę: Download ale możesz poszukać także inny, alternatywnych.

DLNA pozwala na bardzo dużo, poszukaj w Google i potestuj sobie jeśli masz możliwość.
 

bar3003

New member
Perfekcyjna recenzja.
Tak jak napisałeś to sprzęcik do małego pokoju np. sypialnia. Tu mam pytanie. Jeśli do sypialni, to czy wieżyczka posiada budzik z włączaniem i wyłączaniem sprzętu parametryzując czas startu (godz, dzień tygodnia - wyłączając dni weekendowe), źródło odtwarzania (radio FM, CD) no i czas stopu.
W fabrycznej instrukcji SONY tego nie napisał. Przede wszystkim chodzi o to, czy timer rozróżnia dni tygodnia.
pozdrawiam.
bar3003
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Niestety nie ma aż tak dobrze. Możesz ustawić czas kiedy ma się załączyć, wyłączyć oraz źródło dźwięku: FM, AM, CD, USB.
 

disnemar

New member
Mam pytanie odnośnie radia internetowego w tej wieży.
Jak wyglada wyszukiwanie stacji tzn. czy jest mozliwość wyszukania konkretnej stacji czy tylko tych co są w vTuner Radio?


I nie czyta AudioCD?
 
Ostatnia edycja:

LukeSky

Member
Bez reklam
Jeśli chodzi o stacje radiowe, to można przeglądać tylko stacje vTuner. Nie można dodać własnych stacji internetowych, które nie są na liście vTuner.

Jeśli chodzi o CD to jak najbardziej czyta CD audio, przecież ma wbudowany odtwarzacz CD.
 
Do góry