ustawienie REL T5

hans2

Banned
Już kiedyś to pisałem, że osobiście nie rozumiem jednoczesnego podłączenia wysokopoziomowego i pod LFE. Osobno ma to sens, ale razem jakoś tego nie kumam?

idea jest taka ze podlaczasz albo pod 2 osobne systemy albo pod amplituner w ktorym za pomoca ustawienia large/small okreslasz ktorym kablem sub ma dostawac sygnal. z tego co widze to rel to widzi tak ze lfe do kina a high level do muzyki.
 

budasty

New member
Hmm, może coś "nie stykało dokładnie" ale po podłączeniu kabelka Rela, nie słyszałem żadnej zmiany w brzmieniu. W tej chwili mam podłączony tylko kabelkiem niskopoziomowym z ampa, w ampie subwoofer+main i sub pracuje zarówno w kinie jak i w stereo, (po zmianie opcji w apmlitunerze na subwoofer "normal" Rel w stereo jest off).
Kabelek Rela podłączyłem pod fronty zgodnie z instrukcją, wspólnie z kablami głośnikowymi.
 

hans2

Banned
na pewno pomiedzy LFE a LOW/HIGH jest taka roznica ze LFE ma szybszy spadek na niskich czestotliwosciach. w przypadku LOW/HIGH jest on lagodniejszy. REL nawet pisze w instrukcji ze ten "natural rolloff" nie dziala na LFE. czy jest jakakolwiek slyszalna roznica pomiedzy LOW a HIGH to nie wiem.
na pewno plusem tego kabla jest to ze jak masz 2 suby to mozesz miec na nich sygnal stereo a nie dual-mono.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Kazda przejsciowka-adapter moze pogarszac brzmienie.. Ale z tymi REl'ami to jest zamieszanie, czytalem teraz caly przewodnik jak go ustawiac i jak podlaczac.. A ten kabel wysokopoziomowy to gdzie sie podlacza w amplitunerze, do gniazd Front B? Nie wiem czy jak mamy np. biamp A to ampli wysyla tez sygnal na druga pare frontow 'B'

rel - ustawienie i konfiguracja subwooferów

Whiplash - jeżeli jesteś w stanie wychwycić na subie przejściówkę to gratuluję słuchu.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
idea jest taka ze podlaczasz albo pod 2 osobne systemy albo pod amplituner w ktorym za pomoca ustawienia large/small okreslasz ktorym kablem sub ma dostawac sygnal. z tego co widze to rel to widzi tak ze lfe do kina a high level do muzyki.

To na to wychodzi że do muzyki musimy przestawiać kolumny na Full Band. Tylko ciekawi mnie jedna kwestia, czy w przypadku przestawienia kolumn na Full Band kabel podłączony pod LFE nie przesyła już dźwięku, i odwrotnie przy oglądaniu filmu czy wejście wysokopoziomowe jest już nieaktywne? Bo jeżeli są oba aktywne, co wydaje mi się bardziej prawdopodobne to podłączenie dwoma kablami jest trochę bez sensu. Z jednej strony ustawienia odcięć a z drugiej sub dostaje wszystko to co fronty. Jeżeli w kinie kolumny dostaną od 80Hz w górę to i na suba też to pójdzie, chyba żeby odłaczać kabel w samym subwooferze. A jeżeli priorytetem jest podłączenie wysokopoziomowe i mamy fronty na LARGE, to juz kalibrację szlak trafia i ścieżkę 0.1 dostają zarówno fronty jak i sub.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z tego co ja kojarzę to jak masz ustawione kolumny na Full Band to w trybie stereo LFE jest nieaktywne. Przy filmach (5.1) jest aktywne i LFE i wysokopoziomowe. Ja robiłem rożne testy z tym subem i może nie jest to zgodnie z zasadami, ale jak na moje ucho brzmi to po prostu lepiej jak jest podłączone LFE + wysokopoziomowo. Aktualnie mam ustawione fronty na small, choć Rel zaleca na large. Jak przestawiam na large to (co jest logiczne) jest więcej basu z frontów oraz z suba.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Whiplash - jeżeli jesteś w stanie wychwycić na subie przejściówkę to gratuluję słuchu.

Jakis czas temu uslyszalem skopana sciezke dla subwoofer na blu ray Metallicy wiec kto wie ;)

Pawel_SZ85, moze sie nie znam ale cala filozofia 5.1 i subwoofer polega na tym ze kolumny odcina sie na okreslonym poziomie czestotliwosci i reszte kieruje sie na subwoofer. W przypadku podlaczenia wysokopoziomowego i ustawienia kolumn na large wszystko bierze w leb, sub zaczyna grac swoim pasmem + pasmem frontow ktore sie naklada na nie skoro sa ustawione jako Large, czyli tzw. LFE + Main a to jest ustawienie zle. Moze wydaje sie ze tak jest lepiej bo caly bas gra i z suba i z frontow a tak nie powinno byc. Dla mnie cale zalecenie RELa jest przekombinowane.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jak pisałem fronty mam na small i odcięte na 80hz, ale połączenie wysokopoziomowe zostawiłem. Może i te zalecenia są przekombinowane, ale każdy i tak może ustawić pod siebie. Już to nie raz pisałem, że najważniejsze żeby to jak sprzęt gra sprawiało nam przyjemność, a nie na siłę ustawiać tak jak mówią zasady. Choć ich nie neguję bo z większością się zgadzam. Może ten sub akurat jest wyjątkowy:) Z tymi zasadami to jest trochę jak z piciem whisky/whiskey, którą zresztą uwielbiam:) Najczęściej piję z lodem bądź z małą ilością mineralnej, ale nie uważam też, że picie ją z colą to profanacja. Sam też tak czasem piję. Ważne żeby smakowała.....
 

budasty

New member
Hmm, przy starym Denonie to czy w stereo przy ustawieniu kolumn na "large" pojdzie po lfe sygnał z kolumn na suba zalezy od ustawienia dla subwoofera opcji na "subwoofer + main", przy ustawieniu subwoofera na "normal", od razu słychać różnicę, możliwe, że w nowszych działa to inaczej.
 

hans2

Banned
REL tak proponuje zeby ustawic na large w kinie i podlaczyc jednoczesnie pod HIGH i pod LFE ale TYLKO PRZY PEWNYM ZALOZENIU:

nie zostawiamy crossa w jakiejs arbitralnej pozycji (np cross na max tak jak zaleca audyssey) ale ustawiamy go w takiej pozycji zeby bylo plynne przejscie pomiedzy subem a frontami, bez podbic. czyli sub ma zaczac opadac tam gdzie kolumny sie zaczynaja. to jest taka reczna integracja frontow z subem. na moje to na ucho raczej jest to trudne do zrobienia.
jak to jest poprawnie zrobione to skutkuje najnizszym zakresem ktory obsluguje sub (np nie 20-120 tylko 20-50) co moze miec swoje plusy.
aha no i oczywiscie u kazdego ta optymalna wartosc crossa bedzie inna.

tak to widzi REL. oczywiscie sens tego ustawienia zalezy od tego czy slyszymy roznice pomiedzy polaczeniem HIGH LEVEL a LOW LEVEL zakladajac ze ona w ogole istnieje. jezeli nie slyszymy albo myslimy ze jej nie ma prawa byc to po co sobie utrudniac zycie i ryzykowac bledne dobranie crossa co bedzie skutkowac albo dziura albo nadmiarowym podbiciem?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dokładnie. Czyli przy ustawieniu kolumn na Large byśmy musieli ustawić odcięcie na subie powiedzmy na 40Hz, jak już kolumny nie zejdą. Ale w kinie już jest dupa z odcięciem na 80Hz i musiałoby zostać na Full
Band. Tak jak Paweł napisał że przy podwójnym podłączeniu w stereo LFE jest nieaktywne i uaktywnia się tylko przy ścieżce 5.1, to te 40Hz - 120Hz przeznaczone dla suba by było odtwarzane również przez kolumny. Chociaż nie wierzę że w stereo LFE na subie jest nieaktywne, bo przecież nie ingerujemy w jakieś ustawienia, a jedynie podajemy subowi to co idzie na fronty + to co ma iść dla kanału 0.1. Chyba żeby wtedy na ampli przestawić suba na OFF. Za dużo w tym kombinacji.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Może to kwesta amplitunera. U mnie jak kolumny są na large to sub w stereo nie gra. (jak zostawię tylko podłączenie LFE). Jak na small to już gra. W Denonie też tak miałem. Nie muszę suba brać na off.
 

budasty

New member
Może to kwesta amplitunera. U mnie jak kolumny są na large to sub w stereo nie gra. (jak zostawię tylko podłączenie LFE). Jak na small to już gra. W Denonie też tak miałem. Nie muszę suba brać na off.

Nie zgodzę się co do Denona - ustawienie: fronty large, subwoofer - (lfe+main) - sub gra w stereo przy podłączeniu tylko kabelkiem niskopoziomowym.
Inna opcja to fronty small i wtedy sub gra zawsze ale j.w. napisałem da się zmusić suba do pracy w stereo nawet, gdy kolumny są na large.
 

hans2

Banned
ja tez pisalem jak to dziala majac caly czas na mysli ustawienie lfe (czy tam double bass off). w przeciwnym wypadku jest to duzo trudniejsze do ogarniecia i jak jedno naprawimy to psujemy co innego.

a ja podchodze do tego kabla neutrik speakon tak ze schowalem go po prostu do szafy. uzywam LOW LEVEL bo to wejscie ma taka sama charakterystyke czestotliwosciowa jak HIGH LEVEL i reszte mam wtedy najprosciej jak sie da czyli tylko lfe (double bass off) i fronty small.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No w Denonie jest wszystko bardzo jasne, Jesli mamy samo LFE to subwoofer gra w 5.1 bo jest dla niego sciezka + tym co odetniemy. W stereo jesli kolumny sa na large sub nie ma prawa grac bo niby czym? Sciezki nie ma a nic z frontow nie odcinamy wiec kanal subwoofera jest pusty. Co innego jesli odetniemy sobie fronty np. na 60hz to wtedy sub gra do 60hz a kolumny to co wyzej. LFE + Main czyli podwojny bas to w takim przypadku kolumny graja pelnym pasmem a sub dubluje pasmo np. do 60 czy 80hz.

W tym RELu moze jest tak ze crossover dziala tylko na wejscie wysokopoziomowe i wtedy sobie regulujemy ile z frontow ma "krasc" sygnalu?
...Ale kuzwa nie, bo przeciez fronty ustawia sie na small. Pogubilem sie dla mnie to przerost formy nad trescia. Zamiast tak kombinowac z dwoma polaczeniami to samym LFE podlaczyc, w ampli ustawic kolumny na large i LFE + Main i wychodzimy na to samo, mamy double bass.
 

budasty

New member
@Whiplash

Dokładnie tak zrobiłem :) jak opisałeś. Kabelek Rela przetestuje jeszcze przy nowym amplitunerze, może wtedy usłyszę jakieś różnice :).
 

budasty

New member
Sprawdziłem przed chwilą i mam podłączone: amp - "sub out", Rel "low lvl input", czyli tak jak piszesz, te wejscia dwa w Relu testowalem empirycznie, i wyszło mi to o czym piszesz "na słuch". Niedokładnie wyzej napisalem.
 
Do góry