Telewizor LG50PA6500

Kadajo

New member
Bez reklam
Potwierdzam, sam używam tego tweaka od ponad 2 lat i czerń praktycznie taka sama jak w F8500 czyli najwyższym modelu plazmy Samsunga.

Sent from my GT-I9300
 

patryykw

New member
Zauważyłem że wraz ze wzrostem którejś z opcji: jasność panelu, kontrast i jasność widać czasami na ekranie tak jakby zwiększanie/zmniejszanie jasności na niektórych kolorach, nie wiem jak dokładnie to nazwać ale wygląda to mniej więcej jak migotanie. Kontrast dynamiczny mam wyłączony. Czy to normalne zjawisko w plaźmie?
 

M.K.V H264

New member
Potwierdzam, sam używam tego tweaka od ponad 2 lat i czerń praktycznie taka sama jak w F8500 czyli najwyższym modelu plazmy Samsunga.

Sent from my GT-I9300

To dlaczego nie zastosują tego w standardzie tej lepszej czerni i dlaczego pozostawili te pokrętła do kręcenia? Obniżają żywotność plazmy? Albo już nie chcą robić zamętu bo plazma jest już na wymarciu?
 

patryykw

New member
To pierwsza plazma z którą mam styczność, chciałem porównać to migotanie z innym tv ale w pobliskim euro mieli tylko jedną plazmę panasonica i to wyłączoną. Jeśli możesz to spójrz na ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=AdKIJd9LG_c widać to patrząc na białe tło ok 2.58 minuty i jeszcze troszkę później kiedy ręka znika z ekranu. Nie wiem czy to jest akurat to zjawisko ale wygląda podobnie. Migotanie w crt wyglądało inaczej. U mnie to wygląda tak jak na tym filmiku takie skoki jasności czy mrugnięcia występujące głównie na jasnych tłach np. ściana i wydaje mi się że częściej to widać jak obraz się zmienia a w tle jest właśnie coś jasnego np. wspomniana ściana chociaż to nie reguła. Dopytuje się tak ponieważ do poniedziałku mogę zwrócić tv gdyby się okazało że coś jest nie tak. Z góry dzięki za odpowiedź.
 

kajtusss

New member
Witam,

Temat śledzę od ponad roku..ale do tej pory biernie.

Mój TV to PN6500
Mamy dziś nudną niedzielę więc aby przyjemniej się oglądało film wieczorem postanowiłem poświęcić gwarancję i podkręcić czerń w moim panelu.

Popchnął mnie do tego oczywiście zamieszczony powyżej filmik : https://www.youtube.com/watch?v=GlFDzMaQ3Bs

Problem pojawił się od razu po otwarciu obudowy...bebechy są inne niż w serii PA :(

Tak więc metoda z filmiku nie ma tutaj zastosowania...


Jeśli ktoś podkręcał swoje PN proszę o informację jak się za to zabrać i czym kręcić ponieważ nie chiałbym czegoś zepsuć...

Poniżej zdjęcia jak to wygląda.

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - fdfcf7d5f636e.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - a7346de1116d6.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - f365fd029f3ba.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 59ad19562e9b9.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 9a55f04f43186.jpg

Pozdrawiam
 

kajtusss

New member
poczekam, az ktoś zaryzykuje przede mną ;))

z ustawień USA skorzystałem..niestety bardzo słabo wypadły. Kolory bardzo jaskrawe, czarny z bardzo niskim poziomem szczegółów. Ale poczytam jeszcze ten temat dokładniej..może coś z niego wyciągnę fajnego.

Wcześniej korzystałem z ustawień kolegi Teiwaz i było o niebo lepiej.


A może macie jeszcze jakieś fajne setupy do PN6500?
 

shinoq

New member
budowa wygląda na podobną... wg mnie na Twoim zdjęciu nr 1 SET UP = RAMP UP i SET DN = RAMP DN i jest także potencjometr VY (zaznaczone na zdjęciu poniżej) ale to tylko moje przypuszczenia, ryzyko jest Twoje ;)
http://i.imgur.com/Zn6OR1G.jpg

Dokładnie. Też jestem praktycznie pewny, że: SET UP = RAMP UP i SET DN = RAMP DN. W innych modelach plazm LG te potencjometry tak właśnie się nazywają.
Fragment postu dla 60PK550:

VS: Counterclockwise results in some noise in lighter pixels and lowers MLL, turning clockwise corrects the pixel noise and raises MLL but too far clockwise, and my set just shuts off and will not restart. In the end, I only adjusted this pot a hair clockwise to get rid of the white pixel noise.
VA: Clockwise lowers MLL.Did not cause any misfires for me so mine is cranked fully clockwise.
VSC: Made no appreciable difference one way or the other to anything so mine is left at centre position.
Vy: Turning clockwise results in higher MLL, counterclockwise results in lower MLL. Does not appear to introduce any artifacts or noise so mine is cranked counterclockwise.
Set_Up: Clockwise lowers MLL. I've read that turning this fully clockwise can cause some pixel misfires, however this does not appear to be the case with my set, so mine is fully cranked.
Set_Down: Clockwise lowers MLL, however fully clockwise for me also introduces may pixel errors, pixels not resetting after changing colour, so I had to back mine off a bit from fully cranked clockwise until these disappeared.
VZB: Appears to affect the 'dullness' of the overall image, minimal effect on MLL that I can tell. Clockwise seems to give the picture more 'pop', while counterclockwise gives a more washed out image. Mine is cranked fully clockwise.

Ostatnio oprócz kręcenia 3 potencjometrami jak pokazałem na filmiku, pokręciłem jeszcze:
VA - maksymalnie w prawo, VS - minimalnie w prawo.

Już kilka razy rozkręcałem TV i zmieniałem ustawienia.
Moim zdaniem najlepiej jak spróbujesz na początek delikatnie pokręcić Set Dn w prawo. Z tego co czytałem i zauważyłem, ten potencjometr ma największy wpływ na "polepszenie" czerni. Jeżeli poskutkuje, to można się bawić dalej.

Ja mam aktualnie ustawione:
Vy - całkowicie w lewo (niweluje pikselozę, przy podkręconym Set Up, Set Dn )
Va - całkowicie w prawo
Ramp Dn i Ramp Up - zostawiłem praktycznie jak na filmiku.
Vs - lekko przekręciłem w prawo (usuwa różową mgłę przy jasnych tłach)

Reszty potencjometrów nie dotykałem.

Polecam ten wątek:
LG Plasma Panel tweaks for better blacks. - Page 47 - AVS Forum
 

maxi3king

New member
U mnie w LG czerń była nie do zniesienia, ale nawet nie przez to, że jest bardziej szara, ale zlewała się . Ciemnych scen nie dało się oglądać bo nic nie było widać. Ustawienia Teiwaz (trochę pozmieniane) + poziom czerni ustawiony na WYSOKI i wczorajszy seans Fhd Planety Małp był genialny. Naprawdę świetnie wygląda obraz, oczwyiście wysokiej rozdzielczości. Natomiast do grania na ps3 ustawiony Eco bez zmian. Polecam więc wysoki poziom czerni bo może wydaje się z początku trochę przymglony, ale ciemne sceny w końcu dobrze się ogląda:)
 

kajtusss

New member
no i tutaj pojawia się mój problem nr.2...

opcji poziomu czerni w trybie Ekspert nie mam podświetlonej..jest na auto i nie da się zmienić...


również wrócę do ustawień teiwaz'a bo były najlepsze!..tylko dobrze by było zmienic ten poziom czerni.




Co do wcześniejszego problemu ingerencji w fabrykę, to niestety nie zostane pionierem...i wrócę do tematu jak już ktoś zrobi krok po kroku jak w tym konkretnym modelu to ogarnąć ;)
 

shinoq

New member
no i tutaj pojawia się mój problem nr.2...

opcji poziomu czerni w trybie Ekspert nie mam podświetlonej..jest na auto i nie da się zmienić...


również wrócę do ustawień teiwaz'a bo były najlepsze!..tylko dobrze by było zmienic ten poziom czerni.




Co do wcześniejszego problemu ingerencji w fabrykę, to niestety nie zostane pionierem...i wrócę do tematu jak już ktoś zrobi krok po kroku jak w tym konkretnym modelu to ogarnąć ;)

Opcja wyboru poziomu czerni powinna być aktywna przy wyborze źródła sygnału np przez hdmi, itp.
Podczas aktywnego źródła sygnału: "Antena" u mnie tez ta opcja jest nie aktywna, ustawiona na: Auto
 

malec82

New member
Jest to moje pierwsze wystąpienie na tym forum, więc na wstępie - Witam Wszystkich!
Pozwalam sobie odświeżyć temat ponieważ częściowo za sprawą tego forum właśnie stałem się posiadaczem (czy szczęśliwym to się okaże) telewizora 50PB5600. TV służy wyłącznie za wyświetlacz do PS4 i nic innego do niego nie podłączam. Audio - optykiem bezpośrednio z konsoli do amplitunera, więc tego w TV też nie używam. TV zastąpił ...uwaga - 22" monitor samsung syncmaster 2270h. Zastąpił też niechcący projektor Sony VPL-EX3, którego czasami używałem do oglądania filmów. Niechcący - dlatego, że postawiłem go przed ekranem projektora i o ile monitor mogłem przestawiać na czas używania projektora tak telewizora raczej nie będę targał. Zwłaszcza, że jedną z przesłanek do kupna dużego TV były marne parametry obrazu tego projektora. Oczywiście rozważałem też lepszy projektor, ale nie chciałem wydać za dużo kasy, a za 1,5kPLN dobrego projektora się nie kupi. Pierwsze wrażenia? Słabizna... Duże jasne obszary migoczą, biały nie jest biały, lustro i trudno to opisać, ale obraz wydaje mi się jakiś niestabilny. Co do czerni plazmy to nasłuchałem się wielkich legend, a jest średnio (żeby nie powiedzieć słabo), ale to chyba wina tego konkretnego modelu, bo ma chyba najsłabszy poziom czerni w plazmach ever (0,15 cd/m2 - sick!). Mam go trzeci dzień i na razie jeszcze udaje mi się powstrzymać od zrobienia moda związanego z utratą gwarancji, ale nie wiem jak długo. Znając siebie samego pewnie długo nie wytrzymam. Niemniej jednak - im dłużej z owym TV obcuję tym lepszy mi się wydaje (syndrom sztokholmski?). Ustawiłem parametry według teiwaz'a, z poprawkami maxi3king'a, bo jednak wolę bledszą czerń, ale ze szczegółami i oto co następuje: Migotanie jakby mniejsze. Wciąż je widzę, ale tylko jak mi się przypomni, żeby sprawdzić czy nadal jest. Biały nadal nie jest biały i wiem, że nigdy nie będzie, ale pogodziłem się z tym tłumacząc sobie, że mnie nie oślepi nagła zmiana scenerii z ciemnej na jasną:). Lustro - w sumie to nie jest wielki problem, bo TV używam głównie wieczorem a nawet w dzień pokój jest zaciemniony, tylko teraz dopiero zrozumiałem o co była ta cała wojna społeczności graczy z ludźmi z Sony o brak możliwości wygaszenia diody na padzie od PS4. To głupie światełko wali prosto w lustrzany ekran :( Co do "niestabilności" obrazu to albo już się zdążyłem przyzwyczaić, albo ustawienia pomogły. Aktualnie łatwię DV Essentials na BD. Mam nadzieję, że do weekendu będę ją miał to zrobię kalibrację po swojemu. Jak pomoże na nędzną czerń to super, a jak nie to postaram się powstrzymać od rozkręcenia. Jestem szczęśliwym posiadaczem mobilnego licznika energii, więc nie omieszkałem go użyć z nowym TV - i tak: Ustawienia według maxi3king'a, power saving - off, trochę gry, trochę youtube'a, trochę dashboard'u PS4 (jasny motyw). Telewizor w ciągu 5h i 19min zużył 0,85kWh, co daje średnio ok 160W - nieźle. Dodam, że po ustawieniu opcji oszczędzania energii na maxa chwilowe wskazanie licznika spadło poniżej 100W na jasnym dashboardzie. Średniego zużycia nie policzyłem, ale jestem pewien, że byłoby niższe niż deklarowane przez producenta 118W. No chyba, że to przez nieużywanie dźwięku.
 

pierwszyy

Member
Witam, kupiłem ten tv kilka dni temu (50pb5600), tyle, że już jedną plazmę lg posiadam, więc szoku nie było - wiedziałem czego się spodziewać :mrgreen:
Wg moich obserwacji migotanie, o którym piszesz spowodowane jest zbyt wysokim kontrastem. Ustawienie go na poziomie ~77 (jak Teiwaz) niweluje problem. To prawda, czerń nie jest najlepsza i przy panasie 50st60 się chowa (hej! ale ten tv kosztuje 1500zł, a nie 3500...). Ogólnie tv można w miarę ustawić - jestem na etapie jego kalibracji (i1display2+hcfr) i jutro postaram się podać trochę danych - wstępnie podstawowe ustawienia wychodzą mi podobnie do ustawień Teiwaza:

Jasność panela 80
kontrast 76
jasność 48
ostrość H 9
ostrość V 9
kolor 50
odcień 0
 

malec82

New member
Wczoraj pobawiłem się trochę jasnością i kontrastem na planszach z DVE i przy niskim poziomie czerni pasek BTB znika na poziomie jasności 62. Nie miałem czasu sprawdzić jak będzie na wysokim i również nie sprawdzałem przy różnych nastawach jasności panela. Korzystałem z tej instrukcji: cinematic.pl/wiedza/kalibracja_DVE.html. Jest już o wiele lepiej i na pewno nie żałuję zakupu. Mam jeszcze takie pytania:
1. Ustawienie poziomu czerni minimalnie powyżej referencyjnej powoduje pojawienie się na ekranie "mrowienia" w kolorze zielonym. To normalne zjawisko, czy może wynika z braku kalibracji np. kolorów?
2. W ustawieniach obrazu TV są filtry R, G, B. Czy można ich używać podczas kalibracji kolorów zamiast filtrów dołączonych do DVE? Jeżeli tak to czym się lepiej posłużyć?
W weekend popracuję nad tym dokładniej i podzielę się wynikami. Jestem w temacie kalibracji zupełnie zielony, więc jeżeli macie jakąś wiedzę, którą chcecie się podzielić to proszę o wszystko co może się przydać.
 

malec82

New member
Jeszcze jedno mi się przypomniało - jaki zakres kolorów i szarości powinienem ustawić w konsoli? Full (0-255), czy limited (16-235)? Czy może automatycznie prawidłowo wykryje? Nie chciałbym kalibrować TV na niewłaściwym sygnale wejściowym.
 

pierwszyy

Member
Jasność reguluj do poziomu, aż wewnętrzne paski (2% powyżej czerni) staną się ledwo widoczne.
Mrowienie widoczne z b. bliska to normalna rzecz w plazmach.
Tak, można używać wewnętrznych filtrów.
Osobiście ustawiam na standardowej gamie kolorów, z resztą wystarczy chwilę się tym pobawić i widać co robi "szeroka gama" z kolorami - podbija je - wg mnie nie wygląda to dobrze.

Do kalibracji używam głównie AVS calibration disc, możesz go pobrać stąd tyle, że potrzebujesz, by go odtworzyć bluray player (avchd) lub przez usb (.mp4) no ale tam możliwości ustawień są ograniczone...

Mój wynik kalibracji będzie jutro na 99%
 

pierwszyy

Member
lg 50pb5600 kalibracja

ok, podaję moje ustawienia po kalibracji lg 50pb5600
kalibracja wykonana b. słabo oświetlonym pokoju, wieczorową porą

Oszczędzanie energii: Wył
Tryb obrazu: Ekspert
Jasność panela: 80
Kontrast: 76
Jasność: 49
Ostrość H: 9
Ostrość V: 9
Kolor: 53
Odcień: G4

Opcje obrazu
Poziom czerni: Niski
reszta Wył.

Kontrola zaawansowana
Kontrast dyn: Wył
Gama kolorów: Standardowa
Popr. kraw.: Wył
Gamma: 2.4

Temp. barw: Ciepła2
Metoda: 2 punkty
Wzór: Zewnetrzny
Punkt niski: 0 ; 0 ; 1
Punkt wysoki: -5 ; 0 ; -10

Metoda: 20 pkt IRE
Wzór: Zewnetrzny
0: 0 ; 0 ; 0
5: -4 ; 0 ; -12
10: 1 ; 0 ; -6
15: -1 ; 0 ; 8
20: 1 ; 2 ; 8
25: -3 ; 0 ; 10
30: -4 ; 0 ; 7
35: -3 ; 1 ; 8
40: -2 ; 0 ; 8
45: -1 ; 0 ; 19
50: 2 ; 1 ; 12
55: 3 ; 0 ; 11
60: 4 ; 0 ; 19
65: 2 ; -1 ; 37
70: 1 ; -3 ; 46
75: 3 ; -1 ; 24
80: 9 ; 0 ; 17
85: 11 ; 4 ; 24
90: 12 ; 0 ; 31
95: 3 ; -7 ; 50
100: 5 ; 2 ; 17

CMS
r: 1 ; 5 ; -30
g: 0 ; 0 ; -15
b: 0 ; 0 ; -30
c: -2 ; 0 ; -6
m: 0 ; 1 ; -30
y: 0 ; 20 ; 3

smacznego :krol:
 
Do góry