telewizja 3D już za chwilę w każdym domu ?

baracusdragon

New member
Zatem na prośbę objaśnienie podstaw budowy takowych wyświetlaczy. Niestety gdzieś zapodział mi się rysunek dobrze to wszystko obrazujący. Postaram się zatem w miarę przystępnie opisać główną idee.
W punkcie odpowiadającemu jednemu pikselowi umieszczona jest soczewka. Za nią natomiast kilka mniejszych punktów. Patrząc na soczewkę z jednego miejsca (np. lewe oko), światło jest przez soczewkę tak załamywane by widać było jedynie te pochodzące od jednego z małych punkcików (subpikseli). Cała soczewka widziana jest jako jednolita. Z innego miejsca (prawe oko) widzimy jedynie światło z innego subpiksela. Przemieszczając się względem ekranu widziany obraz będzie się zmieniał.
 

flipflap

New member
technologia 3D bez okularów uzyskiwana przez tzw. matryce pasywne została definitywnie odpuszczona przez głównych promotorów czyli Samsunga i Philipsa. Podstawowy problem to koszt matrycy, która musi mieć aż 9 subpikseli ( normalne mają 3 subpiksele na punkt )
Podstawowy problem z rozpowszechnieniem Tv 3D to jakość sygnału.Aby efekt 3D był akceptowalny dla oka ( czyli nie katowaniem się po 20 minutach ) musi być min. 720 linii a najlepiej 1080.
Naszej telewizji do takiej jakości jeszcze daleko ale z drugiej strony kto z was używa 'normalnego" sygnału TV ? pewnie 99% odbiera kablówkę lub satelitę a do tego nie jest potrzebny TV 3D tylko sam monitor 3D o dużej przekątnej np. 32 czy 46 cali.
np. taki : HYUNDAI IT
 

deka87

New member
Nie jest źle jak na początek, myślałem że będzie drożej.

10 tys. zł za 50" TV FullHD to chyba nie aż tak drogo biorąc pod uwagę to że jeszcze rok temu za 32LZD85 zapłaciłem 3500 zł i była to najniższa cena jaką udało mi się znaleźć w okolicy (musiałem jechać z Łodzi do Kutna), a obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 3000 zł, a za dobry "zwykły" (2D) 50" TV trzeba teraz zapłacić ok. 6 tys. zł.
 

leoo

New member
no rzeczywiście drogo nie jest, pewnie dlatego, że coraz więcej producentów prezentuje swoje modele. Jest Panasonic, LG z Infinią i LE9500 (ciekaw jestem jaka tu będzie cena????) no i samsung ze swoim 3D LCD LED. A jakoś nie widziałem zapowiedzi od Sharpa i Sony... a szkoda...
 

Luphis

New member
Ale cena powinna dość szybko spadać ze względu na dużą konkurencję w 3D. Walka o ten rynek zapowiada się bardzo zacięta
 

flipflap

New member
Panasonic zaprezentował plazmę z aktywnymi okularami z migawką. To patent taki sam jaki stosuje Nvidia w komputerówce. A to oznacza, że to jest "normalna plazma" z "odświeżaniem " min 120HZ lekko zaadoptowana do tych celów. Widziałem coś takiego. Koszmar. Udało mi się wytrzymać 15 minut.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Widziałem coś takiego. Koszmar

Tak czy inaczej, za 2 lata WSZYSTKIE telewizory, no moze za wyjatkiem Funai, będą miały opcję 3d. Inna sprawa to filmy i koncery. Tu potrwa to znacznie dłużej.

Najprawdopodobniej dopiero nowy format kinowy Tv (nie 16:9 tylko 21:9) będzie opanowany przez filmy 3D. To kwestia przynajmniej 5-ciu lub nawet więcej lat.


Im więcej ludzi TERAZ kupi Tv 3d, tym za paręlat ta technologia będzie doskonalsza. Czego Wam i sobie zyczę
 

flipflap

New member
Tak czy inaczej, za 2 lata WSZYSTKIE telewizory, no moze za wyjatkiem Funai, będą miały opcję 3d. Inna sprawa to filmy i koncery. Tu potrwa to znacznie dłużej.

filmy i koncerty w 3D nie są wymagane. Wystarczy, że będą w 720p lub 1080p. Wyświetlacz sam przekonwertuje na 3D. Contenty stworzone w 3D mają tą przewagę, że dźwięk jest lepiej "zsynchronizowany" z przestrzennym obrazem. Jakość obrazu też jest lepsza ale różnica jest niewielka.
 

deka87

New member
filmy i koncerty w 3D nie są wymagane. Wystarczy, że będą w 720p lub 1080p. Wyświetlacz sam przekonwertuje na 3D.
Już się boję ceny takiego wyświetlacza. Poza tym wolałbym prawdziwe 3D, czyli kręcone kamerą z 2 obiektywami, niż jakieś sztucznie generowane przez komputer.
 

Luphis

New member
Szczególnie, że nie zawsze komputer poradzi sobie z poprawną interpretacją obrazu. 3D jest teraz "na topie" więc firmy będą ostro walczyć o to, która będzie prowadziła w tej technologii. Moim zdaniem będzie to firma, która przed innymi opracuję 3D bez okularów, które można wprowadzić na rynek w przystępnej cenie
 

Luphis

New member
Chodzi o wygodę ;) Jednak oglądanie3D w okularach, a 3D bez okularów robi różnicę ;) Mi osobiście nie przeszkadza, ale na początku będzie problem z kupieniem okularów dla wszystkich domowników...
 

Niemyjsk

New member
Chodzi o wygodę ;) Jednak oglądanie3D w okularach, a 3D bez okularów robi różnicę ;) Mi osobiście nie przeszkadza, ale na początku będzie problem z kupieniem okularów dla wszystkich domowników...

To nie lepsze by były okulary z wyświetlaczami? Każdy mógłby sobie oglądać co innego i TV nie byłby potrzebny ;) Jak 3d to tylko bez okularów, takie moje zdanie.Pozdrawiam
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Siedzę sobie w ten niedzielny poranek i oglądam Czterech Pancernych...
Zastanawiam się czy stare filmy też będą "odświeżone" żeby sprzedac je raz jeszcze, tym razem w 3d ?
Juz to obserwowaliśmy przy wchodzeniu technologii VHS a potem DVD.
Ciekawe jakby wyglądał Kloss w 3D....
 

michalmichalmic

New member
Wg mnie wszystko co nowe jest dobre pod warunkiem zachowania zdrowego rozsadku. Do dzis wiele osob opiera sie tv full hd mowiac po co im to jak tak niewiele jest w hd i sytuacja 3d bedzie analogiczna co nie oznacza ze fullhd i 3d sa chybionymi pomyslami tylko kazdy powinien pamietac po co to tak naprawde jest wymyslane oprocz bicia na tym kasy. Spelnia swoja funkcjie przy materialach do tego przygotowanych do tej technoligi.
 
Do góry