Tecza lub pasek fioletu z zielenia przy szybkim ruchu kamery lub twarzy!

streetfighter69

New member
Posiadam Samsunga PS50A568 od dwoch tygodni. Oczywiscie efekt teczy (czytaj false contouring) towarzyszy takze mnie, powodujac frustracje podobna jak green ghosting na Panasach, z tym, ze na szczescie w Samsungu dotyczy to tylko trybu 50Hz (czyli zwykla TV i DVD, na ktorych efekt jest jednak mniej zauwazalny). Po dlugich probach znalazlem ustawienia, przy ktorych posteryzacja jest akceptowalna na kazdym sygnale. Wg moich analiz najwiekszy wplyw na zmniejszenie FC ma opcja DNIe, a konkretnie jej ustawienie w pozycji ON. Niestety, jak wiemy, mozna to zrobic tylko w trybie Dynamic, ale na szczescie, przy odpowiednich ustawieniach pozostalych parametrow mozna uzyskac calkiem niezly obraz rowniez w tym trybie.

Oto moje ustawienia (dla modelu A568):

PICTURE SETTINGS:

MODE:
DYNAMIC
CONTRAST:
72
BRIGHTNES:
52
SHARPNESS:
0
COLOUR:
47-48
TINT:
50/50


DETAILED SETTINGS:

(greyed out)


PICTURE OPTIONS:

COLOUR TONE:
NORMAL
DIGITAL NR:
OFF
DNIe:
ON
HDMI BLACK LEVEL:
LOW (greyed out)
MOVIE PLUS:
OFF


Ciekaw jestem waszych opinii, szczegolnie Klausa i Gadzeciarza, ktorzy chyba najaktywniej uczestnicza we wszystkich watkach na temat FC :)

Dodam, ze kolory przy tych ustawieniach sa poprawne i naturalne, zwiekszyl sie jedynie kontrast i nasycenie. Oczywiscie nie ma mozliwosci calkowicie zlikwidowac FC w tych modelach, ale dzieki powyzszym ustawieniom pozbylem sie najbardziej irytujacej cechy FC - czerwono-zielonej teczy na twarzach :)

Oczywiscie te ustawienia sa przeznaczone tylko do ogladania TV z dekodera, dla Bluraya i PC mam idealnie ustawione Cinema Mode, gdyz tam problem z FC nigdy nie wystepuje.

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze moje wnioski komus pomoga :)
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
Ciekawa propozycja!

Bardzo ciekawe i zarazem w miarę skuteczne.
Tylko musiałem czekać na właściwy zmasakrowany obraz i udało mi się na Kuchnia tv,travel.
Rzeczywiście,jest LEPIEJ!;) O WIELE LEPIEJ!:mrgreen:
Ja swoje ustawienia mam trochę inne,pod swój gust.
dynamiczne;
podświetlenie-6
kontrast-73
jasność-53
ostrość-40
kolor-32
Dzięki wielkie kolego i brawo,coś się ruszyło w temacie
na +

Temat tylko na sygnale z kablówki przez RGB bo tylko tu masakrowało niektóre programy.
 
Ostatnia edycja:

streetfighter69

New member
Zauwazylem ze u mnie najwiekszy FC generuje z reguly... Eurosport HD :confused: Na tenisie i snookerze sa ZAWSZE, na pilce czasami, zalezy od meczu. Czy ktos z Was moze potwierdzic ta obserwacje na swoim TV? Innych kanalow HD na razie nie mam, ale Eurosport HD jest pod tym wzgledem gorszy niz wiekszosc kanalow SD :D
 

jacky-x

New member
streetfighter69 napisał:
wplyw na zmniejszenie FC ma opcja DNIe, a konkretnie jej ustawienie w pozycji ON.
Kiedys o tym pisałem, podobnie jak i np:eek: tym ze jest róznica w oglądaniu na oryginalnym obrazie (chodzi głównie o oglądanie z pasami) a powiększony(pozbywanie się pasów), ale wtedy przeszło bez echa. Warto tez wgrac najnowsze oprogramowanie 1022, więcej nie pisze, bo ocena zawsze jest i tak bardziej lub mniej, ale zawsze w dużej mierze subiektywna, więc warto pozostawic ja każdemu indywidualnie. Pozdr
 

streetfighter69

New member
jacky-x, nie czytalem twojej wypowiedzi, ale widocznie doszlismy do podobnych wnioskow, a co za tym idzie kolejna osoba potwierdza wplyw DNIe na false contouring. Wydaje mi sie, ze rowniez kontrast ma duzy wplyw na to zjawisko, w znaczeniu im wiekszy kontrast tym mniejszy FC. Niestety, aby zredukowac jeszcze bardziej FC trzebaby ustawic kontrast na poziomie obrazow demo z ekspozycji sklepowych, a to byloby raczej nie do zaakceptowania do ogladania w domu. Wszystko ogolnie sprowadza sie do podniesienia kontrastu lokalnego i tym samym podniesienia poziomu szumu, ktory zakloca jedolite plaszczyny koloru i tym samym wplywa na gradacje odcieni. Stad wlasnie moje pytanie o sposob regulacji kontrastu lokalnego w menu serwisowym. O ile mi wiadomo firmware 1022 wprowadza wlasnie zmiany w tym zakresie, stad wiele osob zauwaza "redukcje" FC po upgradzie. Ja mam model nordycki (568S1W) i nie mam mozliwosci wgrania 1022 (najnowszy do tego modelu soft to 1011) wiec nie moge niestety tego sprawdzic u siebie.
 
Ostatnia edycja:

streetfighter69

New member
Temat tylko na sygnale z kablówki przez RGB bo tylko tu masakrowało niektóre programy.
Czy to znaczy ze nie masz FC na kablowce po hdmi??? U mnie po hdmi jest lepiej niz na scart (zwlaszcza kolory, ostrosc, definicja) ale FC wystepuje w roznym stopniu zarowno na programach SD jak i HD niezaleznie od typu polaczenia.
 

streetfighter69

New member
W trybie Dynamic pojawil sie z kolei inny problem... Mianowicie juz po 2 godzinach ogladania jednego programu (przy takich ustawieniach jak podalem wyzej) zostaja powidoki... :( Co prawda znikaja, ale trzeba ciagle uwazac, a to jest meczace. Nie ma wiec chyba ratunku dla tego TV - albo FC albo wypalenia. Zaczynam sie powoli zastanawiac nad LE46A856. Wiem ze obraz na plazmie jest bardziej naturalny i ogolnie lepszy, ale LCD serii 8 chyba duzo jakoscia nie odbiega? Czy dokonal ktos podobnej przesiadki i moze sie wypowiedziec?
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
Hdcp

To główny powód HDCP dla którego swoją kablówkę oglądam przez Euro-RGB.
Mam podpięte dwie nagrywarki,a po podłączeniu kabla hdmi
sygnał IS DEAD.
Od czasu do czasu wpinam kabelek by pocieszyć oczy jakimś HD jak jest dobry film,lub sport.

Co do powidoków to dla przezornych polecam tak zwane
mróweczki,zanim się spać pójdzie to przełączyć na śnieżenie a po 20 minutach TV sam się wyłączy.
 

streetfighter69

New member
Czytalem ostatnio ciekawa opinie, ze stopien wystepowania FC moze byc rowniez zalezny od rodzaju poloczenia. Problem dotyczyl co prawda plazmy LG, w ktorej rzekomo FC wystepowal przy polaczeniu hdmi, natomiast znikal po komponencie. Koles tlumaczyl to lepszym filtrowaniem FC w kablach typu komponent oraz slaba jakoscia gniazd hdmi w tanszych modelach plazm Samsunga i LG. I teraz pytanie: czy ktos testowal oba typy polaczenia i moze potwierdzic lub zaprzeczyc tym wnioskom? Nie mam ochoty kupowac drogich kabli komponentowych tylko po to by to sprawdzic :)
No i drugie pytanie: czy istnieje moze jakis zewnetrzny filtr zaklocen ktory mozna zastosowac miedzy zrodlem sygnalu a tv redukujacy wlasnie FC? Ktos sie zaglebial w ten temat?
Moim zdaniem nie ma jednak sensu rozwiazywac problemu poprzez zabawe ustawieniami, bo nie tam jest jego zrodlo 8).
 

klaus71

New member
Bez reklam
ja bym powiedział tak:
najwięcej FC widzę na TVN i na produkcjach TVNu (np. Brzydula/You can dance nagrane przecież w HD).
tak się zastanawiam czy po prostu TVN nie ma jakiegoś kiepskiego/trefnego sprzętu do HD co sam jakoś współuczestniczy w intensywności tego efektu.
w odróżnieniu na polsacie (z DVB-T, przez wewn. tuner) efekt praktycznie nie istnieje.
wydaje mi się że na TVN (z DVB-T, przez wewn. tuner) też FC był dużo większy niż na polsacie - stąd taka moja dziwna teoria.

co do kabli to potencjalnie może być prawda - wejście komponent ma dodatkowe poprawiacze które nie są aktywne na wejściu hdmi.
no ale zasadniczo problem jest w tv a nie w kablach.
 
Ostatnia edycja:

streetfighter69

New member
Tak, problem na pewno jest w tv, ale my tutaj rozmawiamy glownie o minimalizacji, nie zas likwidacji FC :) I jezeli komponent rozwiazywal by w jakims stopniu problem to bylby niezlym rozwiazaniem, zwlaszcza do dekodera tv, bo na innych zrodlach mnie FC w zasadzie nie przeszkadza.
Z drugiej strony, ja tez zauwazylem, ze najwiekszy i najgorszy FC u mnie wystepuje na transmisjach typu "Native HD", glownie na Eurosport HD. Mecze snookera, tenisa, a czasem nawet pilki noznej sa nie do zaakceptowania.
Powaznie rozwazam pozbycie sie tego TV, bo na innych ekranach (zwlaszcza LCD) takiego gowna nie widzialem i jakos mnie nic juz nie cieszy w tym TV wlasnie przez ta jedna wade. A tak swoja droga, ktos wspominal, ze mial WYRAZNY green ghosting na "Sin City" - POTWIERDZAM!!! Jest naprawde bardzo widoczny, moze nie tak jak w Panasach, ale wystarczajaco aby odebrac jakis procent przyjemnosci ogladania.
Wiec chyba zamienie ten wynalazek - tylko na co? :) Na dzien dzisiejszy najbardziej prawdopodobny jest Samsung LE46A856 albo Pionek PDP5080XA.
 

bluray

Banned
http://www.saitti.org/temppi/banding_in_motion2.jpg
Na tym foto widać przede wszystkim smużenie plazmy na siatce hamaka.
Foto to fałszerstwo albowiem obnizono bitowość kolorów wyłącznie na ciele modelki. W każdym programie graficznym możecieto zrobić i z takim samym efektem.
Pełny efert osiągniecie kiedy źródłem jest BD drive z PC-ta gdzie w parametrach karty graficznej obniżono (Decrease) Color Depth do np. 4 bitów.
Ten efekt u mnie nie wystepuje NIGDY.
Nigdy także nie widziałem czegoś takiego na żadnej plaźmie w sklepach.
plazma PIOEER KURO 5090H.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
podtwierdzam

Ta fotka to idealny przykład tego jak to nazwałem efektu tęczy,bez jaj!
To akurat na obraz nieruchomy a w rzeczywistości jak występuje to jeszcze bardziej masakruje obraz w ruchu.
I po raz kolejny u mnie na szczęście dość sporadycznie.
 

streetfighter69

New member
Gadzeciaz, czy moglbys potwierdzic, ze nie wystepuje u ciebie FC po hdmi? U mnie wystepuje zarowno po hdmi jak i po scart. Nie testowalem jeszcze komponentu, ale nie spodziewam sie zadnej rewelacji.
Ogolnie nie rozumiem, jak cos takiego moglo umknac uwadze inzynierow i w jaki sposob produkt z taka wada znalazl sie na rynku...
Wybierajac drugi raz wybralbym Panasa, mimo ze obraz na Samsungu jest ogolnie lepszy, ale tylko dopoki nie da o sobie znac FC.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
jest

Akurat wczoraj trochę się pobawiłem i sprawdzałem.
Na luxe tv HD był jakiś program o gotowaniu,pokazany był exlusiv kucharz;)
a na zbliżeniach jego twarzy nasz ulubiony efekt.
To to było bardzo wyraźne.
Zmieniłem ustawienia na dynamiczne i można było łatwo zaobserwować że dość skutecznie ten efekt tryb dynamiczny redukuje.
Na innych kanałach,eurosport-tenis,HBO,NG,canal+,polsat sport wszystkie w opcji HD nic takiego nie wystąpiło.
Czas 19-23.30.
ustawienia-swoje,podane na forum od tamtej pory nic nie zmieniałem.
 

streetfighter69

New member
Tzn. ze ogladasz ciagle w trybie dynamicznym? A jak z powidokami? Nie pytam czy znikaja ale jak szybko i jak czesto powstaja, no i po jakim czasie znikaja? Moj TV ma dopiero okolo 30-40h, wiec moze jeszcze zjawisko powidokow bardziej mu doskwiera :rolleyes:.
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
to jest tak...

Swoją kablówkę oglądam w 80% po przez euro-RGB
ustawienia standart.
Czasem przechodzę na tryby film i dynamiczne,swoje ustawienia parametrów są podane na forum.
Programy HD,wtedy podłączam kabel HDMI a ustawienia tv podobnie jak wyżej,lecz wartości trochę inne,też podane na forum.
I tylko w przekazie telewizyjnym czasem widuję ten efekt.
Zjawisko krótkotrwałe szczególnie widoczne przy ruchu kamery pokazującej ludzką twarz,na nie których kanałach.
DVD po componet-brak efektu tęczy
Blu-ray-ps3--hdmi-brak efektu tęczy
 
Do góry