Tcl 50c735 dolby vision problem

szymon0312

New member
Jest lekka nadzieja, na zagranicznych forach przy wersji soft V516, która wyszła w tym roku, dostępna na telegrama, można pobrać i aplikować. Ja jeszcze nie próbowałem, bo nie było kiedy, a też i czekam na response o chłopaków z europy. Ponoć pojedyncze przypadki są i komentarze już, że no treści HDR nigdy nie wyglądały tak dobrze, że jest wszystko elegancko i dolby vision i atmos wszystko w końcu działa. Z tym, że nie jest to aktualizacja OTA czyli którą sobie wgramy od tak bez utraty aplikacji i ustawień. Trzeba to wgrać całe oprogramowanie 4GB nie jako zwykłą aktualizacje OTA. No jeżeli faktycznie w końcu to się udało ogarnąć to jakiś przełom będzie, no i grunt, że cały czas pracują nad naszą platformą R51MT05 C735, bo moją największą obawą było to, że po półroku porzucą platformę i pójdą dalej. Co do serwisu to ehh... chyba trzeba iść wyżej w instancji od razu, bo serwis TCL to jest dramat.
P.S Ja w sumie cały czas jadę na wersji V496 OTA zrobionej z V474 i na obejściu, którym pisałem powyżej... działa dolbyvision i nie ma z nim problemów, generalnie. Ale jak na dłużej prąd zabraknie (bo czasami jak mignie na chwilę to nadal działa DV i nie trzeba robić od nowa procedury) to jednak na nowo procedurę "naprawczą" trzeba powtórzyć, ale też z sukcesem na nowo działa, więc jedyny plus.
Najlepiej byłoby starać się o zwrot, strasznie drażni to oko
 

Gwynbleidd

New member
Witam, mój tv (65C635) też wrócił z serwisu z "diagnozą", że to wina nie tv a materiału źródłowego. Co ciekawe po powrocie, raz mi podświetlenie w materiałach z Dolby Vosion świruje a inym razem jest okej, więc już totalnie zgłupiałem (i to ten sam serial/odcinek/moment, raz potrafi źle przełączać jasność a innym razem wszystko git). Jak odpalam materiały przez PS5 to jest wszystko okej, z tym, ż PS5 ma jakiś swój odpowiednik DV, także nie wiadomo jakby obraz się wyświetlał, gdyby PS5 też korzystało z DV.
 
Ostatnia edycja:

Rafcio33

New member
Witam, jestem nowy na grupie i proszę o wyrozumiałość.
Od grudnia 2022 jestem posiadaczem tv tcl 55c735 i posiadam problem z dolby vision bez względu na to czy filmy lecą z Amazon, Netflix czy Disney. Temat zgłoszony do serwisu tcl i ich zdaniem winna jest płyta główna tv i podlega wymianie. Czy ktoś was mógł by mi pomoc w tym temacie? Bo z tego co tutaj wyczytałem to jest problem z softem w tv.. i sam już nie wiem co o tym myśleć
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
A kiki twierdził że nie ma żadnego problemu z DV
Tv masz na gwarancji więc niech wymieniają - jak po wymianie nie będzie ok to zareklamujesz dalej...
 

mevisto

New member
Witam, jestem nowy na grupie i proszę o wyrozumiałość.
Od grudnia 2022 jestem posiadaczem tv tcl 55c735 i posiadam problem z dolby vision bez względu na to czy filmy lecą z Amazon, Netflix czy Disney. Temat zgłoszony do serwisu tcl i ich zdaniem winna jest płyta główna tv i podlega wymianie. Czy ktoś was mógł by mi pomoc w tym temacie? Bo z tego co tutaj wyczytałem to jest problem z softem w tv.. i sam już nie wiem co o tym myśleć
Możliwe, że jest to wada produkcyjna w konstrukcji płyty, bądź jakichś uszkodzeń w trakcie, ja póki co siedząc na forach zagranicznych i polskich nie spotkałem się jeszcze z opinią, że ktoś hardwarem to rozwiązał, a jedynie tylko jednemu działa, drugiemu nie, a trzeci w ogóle nie jest świadomy problemu, że coś jest nie tak. Ponoć stare soft, które są jeszcze sprzed inteligentnego sterowania obrazem rzekomo nie mają tego problemu, a co za tym idzie jakoby pierwszy softy z 2022r ponoć było wolne od tej wady Dolby Vision, ja tak jak wspominałem, robię cały czas, gdy zabraknie prądu te obejście, które już tutaj opisałem i u mnie cały czas to działa, temat Dolby Vision zapominam, do momentu kiedy znowu TV nie straci prądu z jakiegoś tam powodu czy to prąd mignie czy trzeba odłączyć listwę czy coś takiego. Są pogłoski, że niektórym V516 pomogło już i jest git, ale też są głosy, że nadal nie wiele to dało, ja sam nie testowałem, bo póki co te softy więcej złego wprowadzają aniżeli plusów, trzeba czekać na rozwój sytuacji. Natomiast bazowo nie wykluczone, że owszem problem może i być w płycie głównej, a jedynie soft jest opcją jakąś, która coś maskuje albo na tyle oprogramowanie układowe się uda flashować na płycie w jakimś procesorku czy sterowniku, że za którymś razem w końcu to działa. Ciężko powiedzieć, bo też dziwne, że wszystkie platformy z całkowicie innymi układami też miałyby płyty uszkodzone? Bo to nie tylkoe C735 w wersji 50 cali ma problem, ale też i 55 i 65 i inne wersje modelowe oraz platformy również, zatem albo totalne błędy konstrukcyjne, albo faktycznie problemy są w oprogramowaniu układowym. Może trzeba flashować oprogramowanie bazowe .IMG do skutku, aż w końcu to zadziała. Nie wiem, nie testowałem tego jeszcze, ale przymierzam się do przetestowania V516 jak będzie chwila. Może i mi się zachcę tak katować te TV, chociaż tez mnie korci wrzucić te jedne z pierwszych oprogramowań i zobaczyć jak to się zachowa, może problemem są te aktualizacje OTA, które robią się od razu przy pierwszym uruchomieniu TV, coś tam może nie doaktualizowuje się tak jak powinno, potem jest śmietnik w pamięciach i to nie bangla. Jednym chodzi, drugim nie, dlatego, że też kwestia procesu przebiegu instalacji aktualizacji albo też nawet i wersji na którą trafili kupują telewizor i do jakiej im się aktualizowało. Może tutaj jest klucz. Ciekawostka.
 

Rafcio33

New member
Dzięki za szybkie i sprawne odpowiedzi
Gdy wymienią płytę główną to dam znać czy cokolwiek to zmieniło. Pozdrawiam
 

mevisto

New member
@kiki i @Rafcio33 dawajcie znać, kurde może i faktycznie potrzebne są masowe reklamacje, żeby w końcu zrozumieli, tylko najgorzej, że ten serwis TCL to jest dramat i jeden oczywiście otrzyma po rozmowie jakąś pomoc, a drugi trafi na pechowego obsługującego i sprawa zostanie pięknie zmieciona, więc może chociaż komuś się w końcu uda dojść do sedna... i będzie wiadomo, o co chodzi w końcu i wtedy będzie można próbować się jakoś nawet powoływać na jakieś akcje naprawcze, bo póki co to tylko można sobie zadzwonić otworzyć tzw. ticket i czekać na odpowiedź, ze słuchawki, że problem nie jest po ich stronie...
 

Rafcio33

New member
Cześć,
Dzisiaj serwisant wymienił płytę główną i problem pozostał…
W przyszłym tygodniu ponownie zgłoszę temat do działu technicznego tcl i zobaczymy jaki będzie odzew. Pozdrawiam
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli nie będą Ci w stanie naprawić usterki to należy Ci się zwrot kasy, więc nie odpuszczaj...
 

mevisto

New member
Cześć,
Dzisiaj serwisant wymienił płytę główną i problem pozostał…
W przyszłym tygodniu ponownie zgłoszę temat do działu technicznego tcl i zobaczymy jaki będzie odzew. Pozdrawiam
Czyli tak jak myślałem, że nie jest to problem płyty głównej, sam w sobie, bo nie wierzę, że zrobiliby wszędzie wadliwe płyty w każdym modelu, bo te problemy z DV zdarzają się nie tylko na naszej platformie. Wszystko jest problemem jak zwykle za szybko pisanych softów na kernelu linuxowym [androidowym (google tv, też jest na bazie ala androida :p)] klasycznie, wszystko co na androidzie musi mieć wady, bo żeby to okiełznać trzeba czasu i testów, a nie bazy, którą od razu się wydaje do ludzi. Dużo ludzi mówi, że flashowanie IMG czystego po którymś razie potrafi to naprawiać, jakby pierwsze bazowe flashowania softów na płycie coś dobrze nie programowały się na pamięciach. Też mówi się, że wersja 418 flasha po zflashowaniu TV na ATV tam gdzie nie było jeszcze inteligentych funkcji obrazu - całkowicie eliminuje ten problem i nie ma wgl tematu. Do Google TV - v482 soft. Ale są teraz też głosy, że nowa OTA V519 w końcu coś tam poprawiły płynnościach obrazu i ogólnie softu, natomiast o DV nadal jest tzw. cisza wyborcza. Ja dzisiaj lub jutro będę próbował zaatakować te V519 i też dam znać, a jeżeli to naprawdę nic nie będzie wnosić to pierdziele te ich aktualizacje i cofam się do V482 tylko, że przez IMG na nowo zflashuje pełny soft i tyle, jeżeli to ma pomóc i nie będę musiał się bawić co dłuższe odłączenie prądu z obejściem, które notabene u mnie cały czas pięknie działa, i nie bardzo rozumiem, jak niektórym to może nie działać, ale jak widać w TCL to jest niestety problematyka grubsza w tej kwestii i jak widać, jeżeli płyta główna wymiana nie pomaga to albo masowo mają wady produkcyjne płyty jeszcze z etapu inżynieryjnego/ konstrukcyjnego albo naprawdę jest potężny problem z systemem aktualizacji OTA, ja osobiście nie mam jak teraz zrobić, bo mam TV na gwarancji itd.. ale przydałby się ktoś odważny co wpiąłby się debuggerami w tego android i zrobił jakiegoś dogłębne analizy aktualizacji tego czy tam nie ma jakichś dziwnych błędów uprawnień, których taki telewizorowy Android bez możliwości podejrzenia logów coś pokazuje czy nie, bo na telefonowych androidach też się to zdarza, że aktualizacje psują wszystko, ale wystarczy na nowo zflashować pełny soft.. i/ lub reset do fabryki i telefon jak lalka bangla, podejrzewam, że i tutaj jest taka sama sytuacja, nadmiar aktualizacji i za pewne też wadliwych niektórych coś psuje w plikach i to potem nie działa jak trzeba, ale dopóki nikt mądrzejszy się na tym nie pochyli to nie dowiemy się, a też nie od tego jest użytkownik końcowy kupujący towar, żeby po zakupie za kilka tysięcy, sprzętu, ma jeszcze ukończyć lata studiów inżynieryjnych i lata praktyki życia swojego poświęcić, żeby naprawić coś co już powinno być sprawne. Paranoja, ale to tak jest jak sie co roku wypuszcza nową linie telewizorów, żeby "nikt nie zapomniał o nas" i nie dać się konkurencji, dlatego między innymi teraz oprogramowania nie tworzy się konkretnie pod dany telewizor tylko pod daną platformę, na której bazie może być segment telewizorów, a ba.. nawet te softy, które są robione pod platformę są dostosowane z podstawowej bazy, która dopiero się rozchodzi na całą gamę platform asortymentu TV danej marki, a że to Android i tutaj trzeba cierpliwości i kontroli jakości mocne oraz testów, no to jest jak jest. Najgorzej, że wiele ludzi mówi kupię co innego i będzie pięknie, ja sam nie wiem, bo jak się poczyta fora i pogada z ludźmi, którzy mają i Sony, i Philipsy, i Panasonici oraz Samsungi to każdy narzeka, wszędzie się coś psuje i szczerze mówiąc wszystko co jest na androidzie będzie tym obarczone, bo właśnie na dobry soft trzeba czasu i testów - a tego zwykle za mało u producenta i to nawet w wysokiej klasie cenowej - powtarzam to, ale wiem jak jest niestety, ja z urządzeniami na androidzie mam do czynienia od 2009/2010r i szczerze mówiąc człowiek zawsze musiał kombinować, przerabiać systemy, żeby to w końcu chodziło, tylko, że wtedy też były inne wymagania, ale zawsze coś poprawić trzeba było albo przynajmniej osiągnąć coś więcej z podzespołów. Martwi bardziej to, że jest rok 2023r, a jest tylko gorzej, mimo, że lepiej, ale to jest właśnie dlatego, że nastąpiła unifikacja platform i softów bazowych pod segment urządzeń, kiedyś jak robili dla jednego urządzenia to to jeszcze latało i kilka łatek i nie było czego się czepić, a tak jest kod pod segment urządzeń, a każde jest inne to żeby osiągnąć cel trzeba wiele czynników pod uwagę.
 

rafi76

New member
mevisto
mam pytanie bo ten soft v482 jest w wersji OTA więc jak sflashowac go przez IMG tak jak piszesz,że cofniesz się do softu v482 tylko,że przez IMG sflashujesz pełny soft.
Przepraszam ,ale jeszcze nie wgrywałem żadnego softu dopiero wypytuje i czytam ale się przymierzam
 

mevisto

New member
Ja nie mowilem, że V482 to jest IMG. Tylko, że na tym sofcie ponoć bangla, ale nie problem jest wrzucić starsze IMG, a na nie wrzucić OTA 482 ;) Będę to jeszcze badał w wolnej chwili, na razie pomyśle nad OTĄ V519.
 

rafi76

New member
Dziękuję Ci za odpowiedź.
Poczekam jeszcze na Twoją opinię dotyczącą OTA v519.Ja obecnie mam V516
Jeszcze chciałem zapytać czy warto spróbować przerzucić się na najnowszy ATV bo w sumie mi to bez róznicy czy GTV będzie czy ATV ale może na ATV jest lepiej pod względem płynności i szybkości działania czy to bez róznicy.

I jeszcze w którymś z postów wspomniałeś

polecam balans bieli na -5 / -3 co najmniej. Wtedy ten obraz na początku może żółty nazbyt, ale po czasie on staje się dopiero prawdziwym w kolory, on w serii jest strasznie niebieski, a przy balansie bieli -5 / -4, nabiera tendencji do czerwieni i tutaj proponuje zrobić korektę i wyciąć delikatnie czerwień -5 / -10 punktów, w trybie 2 punktowej kontroli, same wzmocnienie nic więcej.

Więc wchodzę w balans bieli 2 punktowe i mam
Wzmocnienie czrwieni ,zieleni,niebieskiego i przesunięcie
To te proponowane balanse gdzie wpisać?
 
Ostatnia edycja:

mevisto

New member
Nie nic a propos ATV, ja nie robiłem i raczej nie zamierzam. GTV ponoć najlepiej działa, ale tam na ATV mówili, że DV u niektórych działa niby na tym najnowszym, ale to ile w tym prawdy nie wiadomo. Jakie balanse o czym Pan? Jak wejdziesz w balans bieli 2 punktowy to masz suwaki od wzmocnień... i tym sobie się baw.. wzmocnienie czerwieni i wzmocnienie niebieskiego Cię interesuje generalnie i to wszystko w strone minusa oczywiście. Ale... to jest kwestia też jak u Ciebie to wygląda. U mnie na v496 ten obraz dostał jakoś dziwnie dużo czerwieni nie wiem czemu i dlatego ja wspomniałem, że ja sobie skorygowałem to balansem bieli, co nie oznacza, że Ty też to musisz robić. Ja cały czas ustawienia robię po swoje oko i pod to co się ogląda generalnie, więc pomijam już, że te matryca matrycy nie równa, zresztą soft też jak widać ma znaczenie, więc ciężko powiedzieć czy kopiuj-wklej rozwiązania ustawień dadzą zadowalający subiektywny efekt dla każdego z osobna.
 

rafi76

New member
Ok. A czy zainstalowałeś ten V519? Szperałem na innych forach i mówią że płynniej i szybciej działają aplikacje co do DV ktoś napisał że nie zauważył migotań, ale obraz mógłby być żywszy
 

MatDo

New member
Dziś przyjechał 55c735 i też problem z DV, u mnie V474, także myślę czy od razu zwracać czy może próbować instalować aktualizacje, chociaż automatycznie nic mi nie wyszukuje
 
Do góry